Προς το περιεχόμενο

DIY Project: Noiz Midi Controller


Μανώλης Χναράκης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Φίλε warpie,

 

ισως ειναι λιγο δυσχριστο/μη οικονομικο το να πρεπει να εχεισ το τελικο circuit πριν τον αχισεις τον κωδικα. Επισης συνιθωσ το τελικο circuit περνει διαφορετικη μορφη στο τελος. Πρωσοπικα θα προτεινα ενα online diagram σε μορφη bredboard το οποιο θα μπορει να αλλαξει ανα πασα στιγμη.

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπούμε σε πειράματα. Εάν είμαστε σίγουροι γι'αυτό που κάνουμε, απλά το κάνουμε.

 

θα μπορουσε να ειναι OSC η' ακομα και να παραμεινει σεριαλ απλα με μεγαλυτερο bit resolution και baud rate.

Δεν έχει χρησιμότητα σε midi εφαρμογές. Η επικεφαλίδα γράφει Midi Controller.

 

Οπως θα γνωριζεις το ΜΙΔΙ περιοριζετε σε 7bit / 31.25 kbaud, ενω με εναν pic μπορεις να εχεις μεχρι 12bit resolution και baud rate 115200 η' και περισσοτερο.

Το Midi είναι 8bit. Μάλλον αναφέρεις τα values που είναι 7bit (0x00 ~ 0x7F).

Με έναν pic ναί μεν μπορείς να έχεις περισσότερα, αλλά δεν είναι εφαρμόσιμα τουλάχιστον στα midi μηχανήματα, που τουλάχιστον εγώ γνωρίζω.

 

Φυσικα το πορτ μαλλον θα ειναι USB αλλα θα μπορουσε να ειναι και firewire η' ακομα και coaxial digital (αυτο φυσικα προυποθετει και external AD conversion στο κυκλωμα).

 

Συγνώμη δεν κατάλαβα. Ποιό port?

Δεν υπάρχει USB port στην κατασκευή. Το αποκλείσαμε για λόγους συμβατότητας αλλά και ευστάθειας.

 

Firewire για τι πράγμα ?

 

Coaxial digital γιατί? αφού πουθενά στο σχήμα δεν υπάρχει audio.

 

Σ'ευχαριστώ για την παράθεσή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπούμε σε πειράματα. Εάν είμαστε σίγουροι γι'αυτό που κάνουμε, απλά το κάνουμε.

 

θα διαφωνησω για διαφορουσ λογους αλλα δε θα'θελα να μπω σ'αυτη τη διαδικασια  :)

 

Δεν έχει χρησιμότητα σε midi εφαρμογές. Η επικεφαλίδα γράφει Midi Controller.

 

ολο και περισσοτερα μηχανηματα χρησιμοποιουν OSC. Δε βλεπω τον λογο γιατι μονο midi αλλα αν εχει ηδη αποφασιστει...

 

Το Midi είναι 8bit. Μάλλον αναφέρεις τα values που είναι 7bit (0x00 ~ 0x7F)

ναι, σορρυ. λαθος διατυπωση

 

Συγνώμη δεν κατάλαβα. Ποιό port?

Δεν υπάρχει USB port στην κατασκευή. Το αποκλείσαμε για λόγους συμβατότητας αλλά και ευστάθειας.

 

Firewire για τι πράγμα ?

 

Coaxial digital γιατί? αφού πουθενά στο σχήμα δεν υπάρχει audio.

 

Αν ηταν συζητησημη και η επιλογη για οχι "μονο Midi", θα μπορουσαν να χρεισημοποιηθουν ολα αυτα τα πορτς για "data transmission" απο τη συσκευη σε θπολογιστη, εκτος του παραδοσιακου 5-din . Ακομα και το Coaxial digital μπορει να χρεισημοποιηθει για αυτο το σκοπο (και οχι για audio).

 

ενδεικτικα--> http://www.electrotap.com/teabox/

 

ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε warpie,

Σ'ευχαριστώ και πάλι για την παράθεση και το ενδιαφέρον σου.

 

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, αλλά ίσως για άλλους. Εμένα προσωπικά (σαν πληκτράς μιλάω) με ενδιαφέρουν άλλα χωρίς να σημαίνει ότι είναι και το σωστό. Μην γίνει παρεξήγηση.

 

Τώρα σχετικά με το link.

Eμένα οι γνώσεις μου είναι μέχρι αυτό το σημείο. Οπότε και δεν μπαίνω σε χωράφια που δεν τα κατέχω καλά.

Εάν υπάρχει κάποιος που κατέχει καλά αυτό το σημείο, τότε βεβαίως και μπορεί να αναλάβει μέσα στο ίδιο project το συγκεκριμένο section. Γιατί όχι. Καλοδεχούμενο πάντα. Άλλωστε εδώ πάμε να κάνουμε μιά δουλειά όλοι μαζί.

 

Γενικότερα ότι θέλεις να πεις, πες το. Αρνητικό ή θετικό. Σέβομαι την γνώμη σου καθώς επίσης και τις ανάγκες σου.

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

 

Υ.Γ.

Μην ξεχνάμε ότι το συγκεκριμένο project αφορά κατά κύριο λόγο live καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω να πω κατι αρνητικο. Αντιθετως μ'αρεσει η ιδεα για ενα ελληνικο open source project και θα βοηθησω οπως μπορω. Απλα διαφωνησα λιγο με την ιδεα του τελικου κυκλωματος πριν ολοκληρωθει το project, ειδικα αν χρησιμοποιησεις multiplexers, shift registers και αλλα CMOS, αλλα αν νιωθεις αρκετα σιγουρος...

 

δουλευω σε καποιο πρωσοπικο project για κατι παρομοιο, με σκοπο να υπαρχει η δυνατοτητα και για αλλα πρωτοκολλα εκτοσ μιδι. Πολυ ευχαριστως να τα μοιραστω οταν φτασω σ'ενα συγκεκριμενο σημειο που εχω θεσει στον ευατο μου.

 

Επειδη δε θα'θελα να επεμβω στο ηδη αποφασισμενο κυκλωμα που εχεις, θα προτεινα να κινηθω παραλληλα και οταν φτασουν και τα 2 projects σε ενα ικανοποιητικο σημειο να αρχισουν οι πειραματισμοι για κατι περαιτερω.

 

ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

no no no no no

Δεν θα υπάρχουν multiplexers, shift registers και άλλα CMOS. Θα τα αποφύγω.

 

Από ολοκληρωμένα θα υπάρχει η CPU η EEPROM και τα υπόλοιπα θα είναι αντιστάσεις - πυκνωτές - δίοδοι. Όλο το παιχνίδι θα παιχτεί στο software. Δες στα προηγούμενα posts τα bin αρχεία και θα καταλάβεις.

Εάν σ'αυτό το project αρχίσουμε να βάζουμε υλικά τύπου (multiplexers, shift registers και άλλα CMOS) θα βαρύνει το πράμα. no no no no no

 

Απλότητα σε όλο της το μεγαλείο!!!

 

Η βασική ιδέα του project είναι η εξής.

Ας υποθέσουμε ότι είμαι ένας μουσικός που μου σπάει τα νεύρα σε κάθε αλλαγή τραγουδιού να είμαι αναγκασμένος να πατάω διάφορα κουμπιά σε κάθε όργανο ξεχωριστά και που στο live έχω για παράδειγμα 3 ή 4 πληκτροφόρα διαφόρων ειδών. Μπορεί μαζί με αυτά να έχω και διάφορα εφφέ , κονσόλες , sequencers και ότι άλλο θέλεις. Αρκεί όλα αυτά να έχουν midi in.

 

Με αυτό το κουτί θα μπορώ να έχω τη δυνατότητα άμεσης αλλαγής όλου μου του setup με το κάλεσμα μιάς και μόνο μνήμης από το κουτί. Αυτό μόνο για τις μνήμες.

 

Για τους ποδοδιακόπτες, θα μπορώ να έχω 4 ποδοδιακόπτες που θα στέλνουν όπου θέλω ότι θέλω. Δηλαδή κάθε ποδοδιακόπτης θα μπορεί να στέλνει έως και xx διαφορετικές εντολές στα 4 midi out.

 

Το ίδιο περίπου θα ισχύει και για τα expression pedals.

Θα υπάρχουν και 8 quick buttons ή αλλιώς favorites (setups).

 

Γι'αυτό με βλέπεις ότι έχω κάνει focus στο θέμα του midi.

 

Όσον αφορά αυτό που λες για την ιδέα του τελικού κυκλώματος πριν ολοκληρωθεί το project, είναι λάθος. Έχω στο μυαλό μου το ηλεκτρονικό  κύκλωμα και το υποτιθέμενο software που θα έχει ο pic και βάση αυτών χτίζω το protocol (bin αρχείο). Εάν προκείψει από κάποιον (εσάς) κάτι που θα είναι πράγματι πάρα πολύ αναγκαίο, φυσικά και θα πρέπει να το κάνω add.

 

Μπορείς να μας πείς λίγα λόγια για το δικό σου project; Εάν θες φυσικά.

Μήπως μου δώσεις ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α συγνωμη, δικο μου tο λαθος. Νομιζα οτι προκειται για midi controller/ DAW surface  ::)

δεν ειχα κατανοησει την βασικη του λειτουργια, (κυριως για live kai memory presets).

 

απο παλαιοτερο ποστ¨

 

Βασικα η ιδεα ειναι να ειναι modular. Δηλαδη, αντι να εχει 24 fixed inputs (eg. 8 faders, 8 knobs, 8 switches), exei 24 switched mini jack inputs ετσι ςστε να συνδεεις εσυ ο,τι χρειαζεσε την εκαστοτε φορα.

 

Επισης μπορει να δουλεψει as standalone (connected straight to any MIDI device) η' σαν host based με ενα σοφτ που εχς φτιαχει στο Max. Ως standalone δουλευει μονο με ΜΙΔΙ κομμυνικατιον ενω ως host based, εχεις full 10-bit resolution (0-1023 insted of 0-127) kai episeis xrhsimopoiei OSC instead of MIDI protocol..

 

επισεις εχει LCD kai menu για την αναθεση διαφορετικων παραμετρων χωρις τη ανακγη για υπολογιστη.

 

"

 

για αυτο το προτζεκτ proς to paρων εχv χρησιμοποιεισει εναν ΑΤΜεγα επεξεργαστη, 6 4051s, 1 4021 kai 1 4094 CMOS. Θα μπορουσα να ανεβασω καποια diagrams αλλα δε νοιμιζω να υπαρχει αναγκη για κατι τετοιο. Θα μποροθσα να στα στειλω και πρωσοπικα αν ενδιαφερεσε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

για αυτο το προτζεκτ proς to paρων εχv χρησιμοποιεισει εναν ΑΤΜεγα επεξεργαστη, 6 4051s, 1 4021 kai 1 4094 CMOS. Θα μπορουσα να ανεβασω καποια diagrams αλλα δε νοιμιζω να υπαρχει αναγκη για κατι τετοιο. Θα μποροθσα να στα στειλω και πρωσοπικα αν ενδιαφερεσε.

 

 

 

δεν ανεβαζεις αν δε βαριεσαι μαν να μαθαινουμε κι εμεις οι καινουριοι??? ;)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω προβλημα αλλα δε ξερω αν αυτο το ποστ ειναι το καταλληλοτερο "μερος". Αν δεν εχει κανεισ αντιρρηση δηλαδη...

 

αλλιως αν θες μπορω να στα στειλω σε προσωπικο επιπεδο. Οπως και να χει παντως δε μπορω να το κανω πριν τη δυτερα-τριτη μιασ και ολα ειναι στον εξωτερικο μοθ δισκο και δεν ειμαι σπιτι.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Φίλε warpie,

α συγνωμη, δικο μου tο λαθος

Κανένα λάθος. Το δικό σου λάθος για μένα είναι σωστό και αντίστροφα.

Έτσι υπάρχουν νέες ιδέες.

 

Νομιζα οτι προκειται για midi controller/ DAW surface

Όχι. Πρόκειται μόνο για midi. Εάν μπείς στο σκεπτικό και τις ανάγκες ενός πληκτρά που παίζει στην Ελλάδα, θα καταλάβεις τι του κάνει τη ζωή δύσκολη και κατ'επέκταση τι ζητάει στο Ελληνικό live.

 

Κατ'εμένα πάντα, το μόνο αρνητικό (και αυτό καθαρά λόγω κόστους αλλά και απλότητας στην κατασκευή) στο δικό μου project είναι ότι: για να το προγραμματίσεις πρέπει να το κάνεις μόνο μέσω του ειδικού προγράμματος του Η/Υ που φτειάχνω. Κατά τα άλλα, μπορείς να στείλεις ότι και όσες εντολές θέλεις ανά πάτημα κουμπιού με μόνο περιορισμό τα 256 bytes ανά κάλεσμα μνήμης. Δηλαδή με το πάτημα ενός κουμπιού έως 256 bytes x 4 midi outs.


Σχετικά με το δικό σου project.

Ενδιαφέρον το ακούω. Απ'ότι κατάλαβα (εάν κατάλαβα καλά) θα είναι 24 inputs που θα τα ορίζεις να κάνουν ότι θέλεις. Ο προγραμματισμός τους θα είναι μάλλον από το ίδιο το κουτί.

 

Ερώτηση.

Σε κάθε input, εάν πρόκειται για midi,  θα μπορείς να έχεις πόσες εντολές τη φορά;

Εάν θέλεις, μπορείς να μας δώσεις κάποιο τυπικό σχέδιο της ιδέας;

 

Σ'ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου