Προς το περιεχόμενο

DIY Project: Noiz Midi Controller


Μανώλης Χναράκης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολύ καλά!

 

στο toc ισως αρκει να έχουμε την αρχική διεύθυνση 900 και μετά μόνο τα μήκη των εντολών 1E, ...

 

Να πούμε επίσης ότι το κόστος κατεβαίνει ακόμα περισσότερο, αν παραγγείλουμε τα τσιπάκια κατευθείαν από  την microchip ως δείγμα (=δωρεάν!!).

 

Δείτε

http://sample.microchip.com/Default.aspx?testCookies=true

 

Επίσης καλό θα ήταν να έχουμε μία λίστα καταστημάτων που πουλάν ηλεκτρονικό υλικό (όχι αναγκαία εδώ, ίσως σε ξεχωριστό θέμα) για τα diy projects.

 

Μανώλη, θα μπορούσες να μας πεις κάποιες λεπτομέρειες για το πρόγραμμα που ετοιμάζεις;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Φίλε Gant,

Κατ'αρχήν δεν ξέρω πόση ώρα κοίταξες το address map για να καταλάβεις τι έχω κάνει και τι γίνεται εκεί μέσα. Κατά δεύτερο, εκτιμώ πάρα πολύ το γεγονός που μπήκες αμέσως στο θέμα χωρίς να με ρωτάς τι είναι αυτό και τι το άλλο. Φίλε, τα σέβη μου.

 

Στο θέμα μας...

 

στο toc ισως αρκει να έχουμε την αρχική διεύθυνση 900 και μετά μόνο τα μήκη των εντολών 1E, ...

Εάν κατάλαβα καλά, Όχι. θα τα χρειαστούμε. π.χ. όνομα ascii για την οθόνη και πολλά άλλα όπως εάν τα faders θα κάνουν μία ή δύο λειτουργίες ταυτόχρονα (ανά fader).

 

Να πούμε επίσης ότι το κόστος κατεβαίνει ακόμα περισσότερο, αν παραγγείλουμε τα τσιπάκια κατευθείαν από την microchip ως δείγμα (=δωρεάν!!).

 

Δείτε

http://sample.microchip.com/Default.aspx?testCookies=true

Δεν με απασχολεί το κόστος (εμένα). Με άλλα λόγια δεν με καίει. Όσο κάνει θα το πληρώσω. Φυσικά αγορά τα πάντα από Ελλάδα. Για μένα είναι κανόνας. Εάν δεν υπάρχει κάτι στην Ελληνική αγορά τότε και μόνο τότε κοιτάω για εξωτερικό.

Αυτό θα μας απασχολήσει στο τέλος για τον τελικό χρήστη. Για την ώρα όμως όχι.

 

Επίσης καλό θα ήταν να έχουμε μία λίστα καταστημάτων που πουλάν ηλεκτρονικό υλικό (όχι αναγκαία εδώ, ίσως σε ξεχωριστό θέμα) για τα diy projects.

Καλό. Πολύ καλό. Ένα από τα καταστήματα που πουλάνε ηλεκτρονικό υλικό και ειδικά θα έχουν το συγκεκριμένο project έτοιμο kit θα είμαι κι εγώ. Δεν θα το άφηνα στην τύχη. Άλλωστε ότι παρέχω και σαν κατάστημα το υποστηρίζω κιόλας. Δεν πουλάω κουτιά...

 

Μανώλη, θα μπορούσες να μας πεις κάποιες λεπτομέρειες για το πρόγραμμα που ετοιμάζεις;

Ναί. Το πρόγραμμα θα είναι για Η/Υ (WinXP) όπου θα μπορεί ο χρήστης να ετοιμάζει τα δεδομένα κάθε μνήμης ξεχωριστά (σε ένα πάρα πολύ απλό text αρχείο) και θα υπάρχει επιλογή από το πρόγραμμα που αυτόματα θα ετοιμάζει το "end user block" το οποίο θα το στέλνει από τον Η/Υ μέσω Midi In στο κουτί.

Παράλληλα και ... αναγκαστικά, θα έχει και κάποια utilities (εντός του προγράμματος) τα οποία θα μετατρέπουν αρχεία ascii text (*.txt) σε SysEx (*.syx). Αυτό, για να έχει τη δυνατότητα ο χρήστης να κάνει έλεγχο πριν στείλει τα δεδομένα στο κουτί.

Εδώ είναι καιρός να μάθουμε και λιγάκι δεκαεξαδικό.

Για παράδειγμα στα text αρχεία θα μπορεί ο χρήστης να γράψει:

F0,41,10,42,12,κλπ κλπ (standard ASCII)

C0,27,κλπ κλπ (standard ASCII)

και το πρόγραμμα αυτόματα θα δημιουργήσει ένα άλλο αρχείο SysEx (*.SYX).

F0,41,10,42,12,κλπ κλπ (standard HEX)

C0,27,κλπ κλπ (standard HEX)

 

{Δηλαδή convert. Ίσως το κάνω να κάνει καί από SYX σε MID. Δεν ξέρω θα δω.}

 

Μετά θα δημιουργηθεί το κυρίως block (αυτό που είδες στο Address Map) όπου θα μεταφερθεί με "Midi Dump" μέσω Midi In στο κουτί (εξωτερική EEPROM) του project.

 

Σημείωση.

Όταν λέω "εξωτερική EEPROM" εννοώ το τσιπάκι (xxLC256) που θα είναι μέσα στο κουτί και όχι την εσωτερική EEPROM του PIC. Γνωρίζω ότι το κατάλαβες αλλά το ξαναλέω για να μην μπερδευτεί κανένας άλλος που θα διαβάσει το κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παραθέτω ως παράδειγμα το text αρχείο "Noiz_P25.txt" που γράφει ο χρήστης

και το αρχείο "NOIZ_P25.SYX" που δημιουργεί αυτόματα το πρόγραμμα.

Το P25 σημαίνει η μνήμη 25 (σε δεκαδικό) από τα κουμπιά 8x8 ή αλλιώς Bank 2 , Number 5.

Εάν προσέξουμε μέσα στο αρχείο text υπάρχουν οι εξής εντολές.

1. Reset GS

2. Bank Select (CC00 και CC32)

3. Program Change

4. Αραβική κλίμακα.

 

Αυτό ως δείγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οπότε, βάση του πιό πάνω παραδείγματος, δηλαδή επιλέγοντας από τους διακόπτες (8x8) το 25 και βάση του TOC, το συγκεκριμένο πακέτο πάει ως έχει για Midi Out.

Μέχρι εδώ και βάση του σχήματος (rear panel) είμαστε κοντά στην ολοκλήρωση του βασικού (χωρίς optionals) πακέτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παραθέτω ως παράδειγμα το αρχείο "Noiz_MC1.bin".

Το έχω ανεβάσει στα downloads όπως και άλλα αρχεία, αλλά δεν το βλέπω. Μήπως ο Admin πρέπει να κάνει κάτι γι'αυτό;


Στο θέμα μας.

Το αρχείο "Noiz_MC1.bin" είναι το αντίγραφο με τα δεδομένα που θα έχει η EEPROM. To ανεβάζω για όσους εργάζονται στο τμήμα software του επεξεργαστή.

 

Στο παράδειγμα αυτό, μόνο 5 από τις 64 μνήμες (11,12,13,14 και 88) έχουν δεδομένα και μόνο για το Midi Out 1. Τις υπόλοιπες τις έχω αφήσει κενές.

Εάν προσέξουν το αρχείο όσοι ασχολούνται με το θέμα, θα καταλάβουν τις δυνατότητες του συστήματος. Ειδικά οι πληκτράδες και όχι μόνο.

 

Για όσους ρωτήσουν, το αρχείο (bin) δημιουργήθηκε από ειδικό πρόγραμμα για Η/Υ που το δουλεύω ειδικά γι'αυτό το σκοπό. Όταν θα είναι έτοιμο, σαφώς και θα υπάρξει διαθέσιμο στο Noiz. Απλά περιμένω να δοκιμαστούν κάποια βασικά μέρη του project.

 

Οι δοκιμές μπορούν να γίνουν κανονικά με αυτό το αρχείο. Απλά θα λειτουργήσει μόνο το Midi Out 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχω ανεβάσει στα downloads κάποια αρχεία αλλά δεν το βλέπω. Μήπως ο Admin πρέπει να κάνει κάτι γι'αυτό;


Οι λειτουργίες των faders, encoders, foot switches, foot pedals θα μπορούν να είναι διαφορετικές για κάθε χρήστη αφού θα μπορούν ν'αλλάξουν από το λογισμικό του Η/Υ.

 

Ερώτηση.

Οι λειτουργίες των 8x faders, 8x encoders, 4x foot switches, 4x foot pedals, να είναι κοινές για όλες τις μνήμες (64) ή διαφορετικές;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παραθέτω ως παράδειγμα το αρχείο "Noiz_MC1.syx".

Δηλαδή έχει γίνει μετατροπή του αρχείου "Noiz_MC1.bin" σε syx format.

Για όσους δεν κατάλαβαν, είναι το τελικό αρχείο το οποίο θα μεταφερθεί μέσω Midi Dump στο project (κουτί). Ο χρόνος μεταφοράς είναι στα 5 δευτερόλεπτα περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Οι λειτουργίες των faders, encoders, foot switches, foot pedals θα μπορούν να είναι διαφορετικές για κάθε χρήστη αφού θα μπορούν ν'αλλάξουν από το λογισμικό του Η/Υ.

 

Ερώτηση.

Οι λειτουργίες των 8x faders, 8x encoders, 4x foot switches, 4x foot pedals, να είναι κοινές για όλες τις μνήμες (64) ή διαφορετικές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όπως θα δείτε, έγιναν οι παρακάτω αλλαγές.

 

1) Στο "Rear Panel" αφαιρέθηκε εντελώς η υποδοχή μνήμης.

Δεν υπάρχει εξωτερική μνήμη ???

Μόνο φασαρία προκάλεσε. Η μνήμη είναι εξωτερική όπως έχω αναφέρει και

σε προηγούμενα post εννοώντας εξωτερικά του επεξεργαστή αλλά όχι

εξωτερικά της κατασκευής. Τώρα το καταλάβαμε όλοι...

 

2) Στο "Front Panel" τα 8 x encoders έγιναν optional.

 

3) Στο "Front Panel" έγινε πρόσθεση 8 x Quick Buttons.

Στα συγκεκριμένα κουμπιά μνήμης (διακόπτες) θα μπορεί ο χρήστης να έχει

8 αγαπημένες επιλογές.

Για παράδειγμα κάποιος που παίζει με Αραβικές κλίμακες θα μπορεί να έχει

με το πάτημα ενός κουμπιού την κλίμακα που θέλει. Άλλος μπορεί να έχει

κάποιο αγαπημένο setup κλπ κλπ κλπ.

Σαφώς και τα κουμπιά αυτά θα μπορούν να στείλουν {όπως και οι βασικές

μνήμες (64)} διαφορετικά μηνύματα στα 4 x Midi Out.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου