Προς το περιεχόμενο

Χειριστήριο για "REASON"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς να ζητήσω εκ των προτέρων συγνώμη για το θέμα αυτό γιατί είμαι εντελώς άσχετος με Keyboard

 

Λοιπόν..

 

Ένα φιλαράκι "παλεύει" στο PC με ένα πρόγραμμα που λέγεται REASON ή κάπως έτσι

Με ρώτησε, επειδή είμαι λίγο πιο σχετικός με τη μουσική, αν υπάρχει κάποιο είδος χειριστηρίου σε μορφή keyboard που να μπορεί να κάνει τη ζωή του λίγο πιο εύκολη γιατί τώρα παλεύει με το ποντίκι ???

 

Φυσικά δεν ήξερα να του απαντήσω και γι' αυτό το λόγο ρωτάω και εγώ εσάς.

 

Υπάρχει???

 

Είναι κάποια συσκευή που απλά την παίρνει και την συνδέει στο PC ή χρειάζεται και τίποτα άλλο (hardware, software)???

 

Θα έκανα "αναζήτηση" αλλά δεν ξέρω τι να αναζητήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλως ηρθατε στον κοσμο του Midi........ :D

 

ψαχνετε για midi controller. αν εχει παλι καποιο αρμονιο θα μπορεσει να κανει δουλεια με καποιο  midi interface που δουλευει με τη Usb.

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το reason είναι  ένα πρόγραμμα που το δουλεύω αρκετά τόσο στο σπίτι όσο και σε live...  προσωπικά θα σου προτείνα ανεπιφύλακτα το behringer bcr 2000 http://www.thomann.de/gr/behringer_bcr_2000.htm  συμβατό με τα πάντα αναγνωρίζεται κατευθείαν κλπ... φοβερό μηχάνημα... και για κλαβιέ , ανάλογα με το πόσο καλά παίζει πλήκτρα και αν παίζει ο φίλος σου πάρε κάποιο απλό χωρίς knobs κλπ...

innosent sound www.myspace.com/innosentsound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ;)

 

Πλήκτρα δεν ξέρει να παίζει, απλά μου είπε πλήκτρα γιατί ίσως είναι πιο εύκολα στο χειρισμό απο οτιδήποτε άλλο

 

Δηλαδή αρκεί να πάρει πχ ένα τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/m-audio_keystation_49e_usbmidikeyboard.htm

 

και θα κάνει τη δουλειά του?

 

Τώρα για αυτό

http://www.thomann.de/gr/behringer_bcr_2000.htm 

με προβληματίζει μήπως είναι πολύ "επιστημονικό" και δεν βρούμε κάν πως λειτουργεί ;D ;D ;D

 

Είμαστε λίγο για γέλια αλλά και τι να κάνουμε

 

Να σημειώσω οτι η χρήση είναι πολύ παρακάτω απο ερασιτεχνική, αλλά πάνω κάτω 100 ευρώ εντάξει ήμαστε

 

Φτάνει μόνο ένα τέτοιο ή θέλει και τίποτα άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ ;)

Είμαστε λίγο για γέλια αλλά και τι να κάνουμε

 

Μέ όλο το σεβασμό, αυτή δεν μπορεί να είναι αφετηρία για συζήτηση. Ρίξτε το άμεσα στο διάβασμα, αλλιώς θα πετάξετε ΠΟΛΛΑ λεφτά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο το οτι είμαστε για γέλια είμαστε και εντελώς άσχετοι που σημαίνει οτι δεν ξέρουμε ούτε τι να διαβάσουμε

 

Πλάκα κάνω ;)

 

Όπως είπα ασχολείται εντελώς ερασιτεχνικά και μόνο για χόμπι

 

Δεν χρειάζεται να γίνει κάποια συζήτηση νομίζω

 

Τη συσκευή που ψάχνει την θέλει μόνο για να μην παιδεύεται με το ποντίκι

Δεν θα παίξει ποτέ live ή σε στούντιο κλπ. μόνο σπίτι

Απλά θέλω να ξέρω τι ακριβώς να του πω να πάρει για να μην κυνηγάει εμένα μετά :)

 

Και για χόμπι 100 ευρώ δεν είναι και πολλά, ούτε δυο φορές στο γήπεδο δεν φτάνουν να πας (που λέει ο λόγος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις σπάνιες περιπτώσεις που θα πρέπει να συμφωνήσω απόλυτα με τον Wow!. Το πόσο αρχάριοι είστε δεν είναι δικαιολογία. Το internet είναι γεμάτο μαθήματα για αρχάριους, άσχετου και πολύ έμπειρους. Αν δεν σας αρέσει να διαβάζετε απο οθόνη υπάρχουν και πληθώρα βιβλίων που εξηγούν τα πάντα. Δυστηχώς και ευτυχώς η computer music είναι επιστήμη και το διάβασμα είναι κάτι που δεν μπορείς να αποφύγεις. Μερικές φορές με ρωτάνε κάποιοι πώς ξέρω αυτά που ξέρω και συνειδητοποιώ απλούστατα ότι εγώ έστρωσα τον κώλο μου να τα μάθω, αργότερα συνειδητοποιούν και εκείνοι ότι όσο και να τους βοηθήσω το ίδιο θα πρέπει να κάνουν και αυτοί.

 

Οπότε ότι midi controller και να πάρετε αν όντως είστε άσχετοι θα τα βρείτε μπαστούνια , θα ζοριστείται , θα γυρίσεται πίσω σε αυτο το φόρουμ και εμείς θα σας παραπέψουμε σε λινκ που μπορείται να βρείτε άνετα με λίγο google ή κάποια σχετικά βιβλία. Έτσι ξεκινήσαμε όλοι....

 

Και μεταξύ μας δεν είναι ντροπή αλλά ευλογία....

 

Καλως ορίσατε στο κόσμο σύνθεσης του 21ου αιώνα ελπίζω να απολαύσετε το ταξίδι σας αν και δεν μπορούμε να σας υποσχεθούμε οτι θα βρείτε την

Ιθάκη. ;D ;D ;D

 

ΥΓ. Το BCR2000 είναι πολύ καλό και δεν χρειάζετε setup στο REASON μιας και το ανγνωρίζει άμεσα, οπότε είναι και ιδανικό για αρχάριο. Αν και εδώ που τα λέμε το REASON είναι απο τα πιο εύκολα επαγγελματικά DAW. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KORG Kontrol 49

 

http://www.thomann.de/gr/korg_kontrol_49.htm

 

Αυτό είναι το controller που χρησιμοποιουν οι παρουσιαστές του Reason

στις διάφορες εκθέσεις (ΝΑΜΜ, MusicMesse κτλ) για λογαριασμό της

Propellerhead (της εταιρίας που φτιάχνει το REASON δηλαδή).

Λίγο ακριβούτσικο βέβαια αλλά είναι πολύ καλό και για να το χρησιμοποιούν

και οι ίδιοι βέβαια μάλλον συνεργάζεται καλύτερα από τα υπόλοιπα.

Βέβαια χωρίς μελέτη δεν γίνεται τίποτα οπότε πες το φιλαράκι σου

αρχικά να διαβάσει το manual του Reason και σιγά σιγά κάτι θα καταφέρει!

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

 

Τώρα το τι ακριβώς ξέρει, τι έχει σκοπό να μάθει και τι όρεξη έχει να ασχοληθεί δεν το ξέρω. Δεν ξέρω κάν τι είναι το REASON και ούτε με καίει ιδιαίτερα γιατί δεν είμαι του χώρου του keyboard, midi κλπ(βλ. avatar) ;)

 

Δεν παίζουμε μαζί και δεν ξέρω τι θέλει να κάνει ???

 

Η ερώτηση που μου έκανε είναι

 

υπάρχει κάποιο είδος χειριστηρίου σε μορφή keyboard που να μπορεί να κάνει τη ζωή του λίγο πιο εύκολη γιατί τώρα παλεύει με το ποντίκι ???

 

χρειάζεται και τίποτα άλλο (hardware, software)???

 

και θα του απαντήσω ακριβώς οτι μου πείτε γιατί απλά δεν είμαι σχετικός με αυτά

 

Κάθε είδους συμβουλές και σχόλια είναι πάντα δεκτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουμε μαζί και δεν ξέρω τι θέλει να κάνει ???

 

Καλά, και γιατί ασχολείσαι;

Αυτός δεν ξέρει, εσύ δεν ξέρεις τι θέλει, αυτός δεν ξέρει ποιος είναι, εσύ δεν ξέρεις αν υπάρχει, εμείς δεν ξέρουμε τι συμβαίνει... ψιλομπερδεμένη φάση μυρίζομαι.

Ίντερνετ δεν έχει, να μπει να μας πει μόνος του τι σκέφτεται; Ίσως βγει καλύτερη άκρη έτσι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου