Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έλληνες κιθαρίστες σας αρέσουν;


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νικος ντουνουσης με τους nick & the bad bones αλλα και πιο παλια με τους blues wire.κατα την γνωμη μου μακραν ο καλυτερος bluesman' date='στην ελλαδα τουλαχιστον(οχι που ειναι λιγος για εκτος ελλαδας... :wink: )[/quote']

Θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ καλός,αλλά σε τι;Στο να αντιγράφει στην ουσία τον SRV.Όχι ότι οι δίσκοι του δεν ακούγονται άνετα και στο εξωτερικό αλλά έχει γεμίσει ο τόπος από SRV clones ρε παιδιά.Επίσης από την Ελληνική ροκ σκηνή δεν έχω ακούσει κιθαρίστα που να μου αρέσει πολύ,τουλάχιστον δεν συγκρίνονται με τους ξένους κιθαρίστες.Μόνο στην jazz σκηνή έχω ακούσει αξιόλογους.Όλα αυτά βέβαια για τα γνωστά ονόματα,γιατί πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί καλοί κιθαρίστες στην Ελλάδα αλλά δεν είναι γνωστοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο ότι τον ίδιο ήχο και παίξιμο τον έχω ακούσει από μια μπάντα

νομίζω ότι λέγονται (gang of 4) ή κάπως έτσι.

 

Πολύ καλό συγκρότημα που επηρέασε τις Τρύπες (ιδιαίτερα τον μπασίστα τους) κυρίως στον ήχο που είχαν στους πρώτους δίσκους (γιατί μετά έγιναν άλλο γρουπ - ακόμη καλύτερο) ...

Εδώ είναι το website τους.

Έχει ενδιαφέρον να ακούσετε το Damaged goods για να καταλάβετε από που προέκυψε το "Ταξιδιάρα ψυχή" ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικος ντουνουσης με τους nick & the bad bones αλλα και πιο παλια με τους blues wire.κατα την γνωμη μου μακραν ο καλυτερος bluesman' date='στην ελλαδα τουλαχιστον(οχι που ειναι λιγος για εκτος ελλαδας... :wink: )[/quote']

Θα συμφωνήσω ότι είναι πολύ καλός,αλλά σε τι;Στο να αντιγράφει στην ουσία τον SRV.Όχι ότι οι δίσκοι του δεν ακούγονται άνετα και στο εξωτερικό αλλά έχει γεμίσει ο τόπος από SRV clones ρε παιδιά.Επίσης από την Ελληνική ροκ σκηνή δεν έχω ακούσει κιθαρίστα που να μου αρέσει πολύ,τουλάχιστον δεν συγκρίνονται με τους ξένους κιθαρίστες.Μόνο στην jazz σκηνή έχω ακούσει αξιόλογους.Όλα αυτά βέβαια για τα γνωστά ονόματα,γιατί πιστεύω πως υπάρχουν πολλοί καλοί κιθαρίστες στην Ελλάδα αλλά δεν είναι γνωστοί.

 

συμφωνω σε ολα οσα ειπες 100%.μιλησα απο την αποψη το πως παιζει τα blues.αλλα σιγουρα δεν εχει προσωπικο στυλ καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο ότι τον ίδιο ήχο και παίξιμο τον έχω ακούσει από μια μπάντα

νομίζω ότι λέγονται (gang of 4) ή κάπως έτσι.

 

Πολύ καλό συγκρότημα που επηρέασε τις Τρύπες (ιδιαίτερα τον μπασίστα τους) κυρίως στον ήχο που είχαν στους πρώτους δίσκους (γιατί μετά έγιναν άλλο γρουπ - ακόμη καλύτερο) ...

Εδώ είναι το website τους.

Έχει ενδιαφέρον να ακούσετε το Damaged goods για να καταλάβετε από που προέκυψε το "Ταξιδιάρα ψυχή" ;)

 

Κάποτε είχα διαβάσει μια συνέντευξη του Αγγελάκα και το παραδεχόταν. Κάτι είναι και αυτό τουλάχιστον....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος ανέφερε Φάμπα, τον κλασικο κιθαρίστα εννοείς ??

Συμφωνώ ! Ουσιαστικά είναι ο δάσκαλος όλων των μεγάλων σημερινών (Μπουντούνη, Ασημακόπουλο κτλ...)

Επίσης μ'αρέσουν πολύ ο Κώστας Κοτσιώλης και η Έλενα Παπανδρέου.

 

Να συμφωνήσω και εγώ ότι ο Νick φοβερός τεχνίτης και μιμητής SRV αλλά ως εκεί...καθόλου προσωπικότητα...

 

Επίσης για τον Μπαρμπαγάλα...(κάποιος τον ανέφερε)...μικρός ήμουν τρελαμένος με Τσακνή-Μαχαιρίτσα...τότε έπαιζε κιθάρα ο Μπαρμπαγάλας , καταπληκτικός !!! ήταν το είδωλό μου...

Νομίζω παίζει σε ένα group whil-o-wisp (κάτι τέτοιο)...τους έχει ακούσει κανείς ??

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης για τον Μπαρμπαγάλα...(κάποιος τον ανέφερε)...μικρός ήμουν τρελαμένος με Τσακνή-Μαχαιρίτσα...τότε έπαιζε κιθάρα ο Μπαρμπαγάλας , καταπληκτικός !!! ήταν το είδωλό μου...

Νομίζω παίζει σε ένα group whil-o-wisp (κάτι τέτοιο)...τους έχει ακούσει κανείς ??

 

Μάλλον έχεις μπερδέψει τους Μπαρμπαγάλες :lol: υπάρχει ο γνωστός τζαζίστας αλλα και ο πρώην κιθαρίστας της ΛΕΥΚΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ ΤΑΚΗΣ ΜΠΑΡΜΠΑΓΑΛΑΣ ο οποίος τώρα παίζει στους WILLOW THE WISP :wink:

(ο οποίος φυσικά δεν έχει παίξει ποτέ με τον Τσακνή!)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχετε το "Τα τραγούδια μου τ' αμερικάνικα" του Περίδη, ακούστε στο προς τέλος τα 1 σόλο ψιλο-μεταλλάδικο (Μπαρμπαγάλας) και στο κλείσιμο του κομματιού ένα άλλο σόλο σε στυλ ηπειρώτικο ροκ (γουστάρω Ήπειροοο :D:D:D) από τον Δρόλαπα.

Είναι διαφορετικά ύφη (υπάρχει πληθυντικός του "ύφος"?? :roll: ) που δένουν άψογα όμως με το κομμάτι...

Και οι 2 τους πολύ καλοί κατά τη γνώμη μου :wink:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Παιδιά κανένας σας δεν έχει ακουστά  Σταύρο Ρωσσόπουλο ή ακόμα και τον μεγάλο Κωνσταντινίδη που έφυγε πρόσφατα?( βλέπε APRIORI).Δε βλέπω να τους αναφέρει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου