Προς το περιεχόμενο

Ποιοι έλληνες κιθαρίστες σας αρέσουν;


mechmg93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ωραίο topic… προβοκατόρικο.

Λοιπόν από τους κιθαρίστες που είχα την τιμή και την τύχη να παίξω μαζί τους:

-Λάκης Ραγκαζάς - «Λύσσα» αν το διαβάσεις, πολλά χαιρετίσματα από Αθήνα (Terry) Βαρβάτος ήχος και original rock παίξιμο… ακόμα θυμάμαι το σόλο που έπαιζε στο Comfortably Numb…

- Μάνος Μανουσέλης- για όσους τον γνωρίζουν τα σχόλια είναι περιττά. Κατά την ταπεινή μου άποψη απλά ο καλύτερος στην Ελλάδα (τουλάχιστον για τα γούστα μου, για το στιλ που παίζει, για να μην παρεξηγηθώ). Τα τελευταία χρόνια το αγόρι μας απλά είναι σε… άλλο πλανήτη!

-Μιχάλης Κυριακίδης- ο δαιμόνιος κιθαρίστας των Big Balz (της φοβερής ACDC tribute band). Η ρυθμική αγωγή του, σε συνδυασμό με την ασύλληπτη φαντασία του δημιουργούν ένα μοναδικό υβρίδιο- δεν έχω ζοριστεί περισσότερο στην ζωή μου παίζοντας μπάσο παρά στα δικά του Nu Metal κομμάτια με τα… εξωγήινα ρυθμικά…

 

Από εκεί και πέρα…  προτιμήσεις

- Γιάννης Σπάθας για τους ευνόητους λόγους…

- Γιάννης Δρόλαπας, γιατί το είχε και τον είχα πετύχει σε κάποια καλά gig που έκανε την strat να κελαηδήσει.

Σαφέστατα ο Ζάικος, ο Μπαρμπέρης, ο Ζαφειρέλης, έκαστος στο είδος του είναι μεγάλοι κιθαρίστες.

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι καλοί παίκτες που αυτή την στιγμή δεν μου έρχονται στο κεφάλι- συγνώμη για την παράλειψη.

Κλείνοντας θα ανέφερα και τον Έλληνα κιθαρίστα που θεωρώ υπερτιμημένο και δεν κατάλαβα ποτέ γιατί έγινε τόσος ντόρος αναφορικά με αυτόν: Gas G, πολύ λάδι, καθόλου… τηγανίτα. Ωραίες… ασκήσεις, χιλιάδες νότες, αλλά καθόλου ψυχή. Τίποτα για να σου μείνει…

Αυτές λοιπόν ήταν οι προσωπικές, άρα και υποκειμενικές μου προτιμήσεις…

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 111
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Για μένα ο Σπάθας είναι ο Ηendrix της Ελλάδας, με την έννοια οτι στα Ελληνικά δρώμενα είναι απο την μια αυτός και απο την άλλη όλοι οι υπόλοιποι.Οι οποίοι είναι οι:

Δρόλαπας, το jazz "κουαρτέτο" Μπαρμπέρης-Αμπλιανίτης-Ανεστόπουλος-Βήχος και τελευταίος (αλλά οχι καταιδρωμένος) ο Ζάικος.

Αν "πιάνεται" ο Nick Gravenites, μέσα κι αυτός

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) O Kultura!...γιατί παρά το νεαρό της ηλικίας του δείχνει ότι έχει πολύ καλά ακούσματα και επιρροές...και φαίνεται και μελετηρός τύπος. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) O Kultura!...γιατί παρά το νεαρό της ηλικίας του δείχνει ότι έχει πολύ καλά ακούσματα και επιρροές...και φαίνεται και μελετηρός τύπος. :)

 

Και όχι μόνο κιθαρίστας.

Αυτά είναι :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαλταζανης Κωστας.η δουλεια του στο amalgama με τους iasis ειναι τρομερη...

Yes .............και φυσικα Δρολαπας με τους Diesel ,ακομα θυμαμαι λαιβακια στην Νικαια .Αντε και ο Σπυροπουλος ,παντα τους μπερδευω αυτος με την τελε φυσικα νομιζω ο Βασιλης (γιατι γουσταρω πολυ την τελε και τα ρυθμικα που παιζει) και απο κλασσικους φυσικα ο Ασημακοπουλος ολα τα λεφτα..και φυσικα εγω !! ειμαι ο καλύτερος ο ενας και ο μοναδικος μονο εμενα να ακουτε !!!! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νικος μπαρδης-τασος μαχας,(διαφανα κρινα)

Ασκληπειός Ζαμπέτας-Μπάμπης Παπαδόπουλος,(τρυπες)

Θανάσης Τζιγκοβιτς(παυλος παυλιδης, σουπερστερεο)

και ο δασκαλος γρηγορης ντανης....! :)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτον που ψαχνετε αλλα μαλλον δεν τον εχετε ακουστα τον ειχε βρει ο Rory στην πλακα οταν επισκεφτηκε το Ελλαδισταν για τα γνωστα live και τον πηρε μαζι του στο Αδελφισταν ( ναι ο γνωστος Rory  ;D )

 

Μετα μπερδευτηκε η δουλεια και χαθηκαν τα ιχνη του.

 

Τζιμη Βατικιωτη τον λεγανε κι αργοτερα ολο και πιο δυσαρεστες φημες ακουγονταν γι αυτον.

 

Ποιος ξερει αραγε αν ζει πια και τι κανει ?

 

 

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπαθας. Φοβερα θεματα, απιστευτη φαντασια, ο μονος ροκ κιθαριστας στην Ελλαδα (η τουλαχιστον οπως αντιλαμβανομαι εγω το ροκ) που εχει τοσο προσωπικο ηχο και παιξιμο γενικοτερα.

 

Μανουσελης. Θ-Ε-Ο-Σ απλα. Η πεμπτουσια του πως πρεπει να ειναι ηχητικα κ παιχτικα ο 80's σρεντας που σεβεται τον εαυτο του. Μεγαλος αλητης παιχτης. Το γεγονος πως ο Μανος σταματησε να εμφανιζεται ζωντανα ειναι για μενα (κ για παρα πολλα ατομα που ξερω) η μεγαλυτερη απωλεια στη μουσικη σκηνη της Αθηνας. Εν τω μεταξυ επεσαν στα χερια μου χτες 2 προσωπικα του κομματια (instrumental εννοειται κ χωσιμο καργα..) κ εχω παθει Η. Long live Manos!!! ...πιτσικατο....

 

Αν και δεν ειναι το στυλ μου οφειλω να βγαλω το καπελο στις κιθαρες των τρυπων (καλα το ειπα?). Και αποψη κ ηχος..

 

Κ μου αρεσε αρκετα (αν και μου τα σκ_τ_νει η παραγωγη κ ο ηχος των κιθαρων του)

ο Ρωσσοπουλος στο πρωτο των Ξυλινων.. κ στο ακουστικο του παιξιμο κυριως ο Μιτζελος

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου