Προς το περιεχόμενο

ξεκινώντας ηλεκτρικη κιθάρα: είναι απαραίτητη η κλασσική?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το να ξεκινήσεις να μαθαίνεις κλασσική για να μπορέσεις να παίξεις καποια στιγμη ηλεκτρική ειναι σα να θες να πας απο Αθήνα-Κρητη μέσω Θεσσαλονικης

 

συμφωνώ απόλυτα σε αυτό.

 

Έγώ θα σας πω δικιά μου περιπέτεια πάνω  σ' αυτό το θέμα. Όταν ήμουν στην 3 δημοτικού ξεκίνησα κλασσική κιθάρα αλλά μετά από ένα χρόνο ήθελα να ασχοληθώ με την ηλεκτρική. είχα ακούσει santana, clapton, Hendrix και μου άρεσαν. και όταν άρχισα να ρωτάω αν μπορώ να μάθω ηλεκτρική όλοι να μου λένε ότι δεν γίνεται αυτό δεν μπορείς να μάθεις από τώρα ηλεκτρική είσαι πολύ μικρός και ένα άλλο κουλό που μου είχαν πει είναι ότι στην ηλεκτρική επειδή έχει συρμάτινες χορδές θα κόψω τα χέρια μου τόσο μικρός. α και κάτι άλλο εγώ τότε δεν ήμουν Αθήνα ήμουν σε  νησί αν ήμουν εδώ μπορεί να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. αφού πέρασαν τα χρόνια εγώ έψαχνα για να μάθω ηλεκτρική και κατάφερα 1 γυμνάσιου να βρω ένα καθηγητή για την ηλεκτρική

που ερχόταν 1 φορά την Βδομάδα στο νησί για να κάνει μαθήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν καταλαβαινω γιατι διαφωνεις??εαν ενας θελει να μαθει θα μαθει,ειτε με ειτε ανευ δασκαλου...εαν καποιος δεν καταβαλει αρκετη προσπαθεια δε θα γινει ποτε καλος κιθαριστας και ας εχει τον καλυτερο δασκαλο του κοσμου!δεν υποτιμω σε καμια περιπτωση τη συμβολη του δασκαλου στη διαδικασια της μαθησης απλα τονιζω οτι ολα ξεκιναν απο εμας και καταληγουν σε εμας!εξαλλου με τετοια προσβαση που εχουμε καθημερινα στη γνωση...βιβλια,δικτυο,φορουμ,οπτικοακουστικο υλικο μπορει ανετα καποιος που θελει να ασχοληθει...τωρα αν θελει να ακολουθησει "ακαδημαικη" εκπαιδευση σιγουρα ο δασκαλος η καποιο πανεπιστημιακο ιδρυμα ειναι μονοδρομος...εξαρταται τι θελει ο καθενας..... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά που ξεκίνησα από ακουστική, γιατί ποτέ δεν θεώρησα ότι κάνω κάτι στην ηλεκτρική ενώ στην ακουστική κάπως το παλεύω; Mάλιστα, σκέφτομαι σιγά - σιγά να απομακρυνθώ από την ηλεκτρική και να στραφώ στην κλασσική...

 

 

Πέραν της πλάκας, η ακουστική κιθάρα είναι κατάλληλη μόνο για το Βαγγέλη Γερμανό, ο οποίος είναι και ωραίο παιδί.

 

Και στον Χώστα79 αρέσει ο Βαγγέλης Γερμανός. Ο ίδιος, όχι η μουσική του. Να σας βάλουμε εσάς τα δυο να τα πείτε...  ;D ;D ;D :P

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει... αρπάχτηκα από το αστειάκι του SF για το ότι η ακουστική αρέσει στα κορίτσια και κάνω και εγώ πλακίστα, αλλά προς θεού η ίδια η ερώτηση είναι στο στύλ "Χρειάζεται να μάθω κλασσικό πιάνο για να παίζω το Nord Lead 3" όπου προφανώς η απάντηση είναι ένα ΟΧΙ μεγάλο σαν περίπτερο...

 

Τώρα, αν η ερώτηση ήταν "χρειάζεται να μάθω κλασσικό πιάνο για να παίζω με τους Depeche Mode;" η απάντηση θα ήταν πάλι ΟΧΙ, αλλά τότε η ερώτηση θα ήταν στη σωστή βάση: το θέμα δεν είναι τι όργανο θα μάθεις, αλλά ποια μουσική θέλεις να παίξεις. Έτσι δεν είναι;

 

Το ρεπερτόριο για τη κλασσική κιθάρα δεν έχει καμία απολύτως σχέση με το ρεπερτόριο για την ηλεκτρική κιθάρα, οπότε το δίλλημα είναι αλλού...

 

Τι;... δεν μπορεί ένα παιδί δώδεκα χρονών να έχει άποψη γι' αυτά τα πράγματα;..;; Ε.. γι' αυτό είπα εγώ ότι καλύτερα να μάθει πληροφορική.

 

Και στον Χώστα79 αρέσει ο Βαγγέλης Γερμανός. Ο ίδιος, όχι η μουσική του. Να σας βάλουμε εσάς τα δυο να τα πείτε...  ;D ;D ;D :P

 

Οι μεγάλοι εραστές ΠΑΝΤΑ αναγνωρίζουν τον άξιο αντίπαλό. Εμένα πάντως, εκτός από τον Γερμανό, μου αρέσει και ο Κωτσόβολος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εγινε παιδια μας επιασε η ανοιξη?Τα καβλονια αρχισαν να ιπτανται στον αερα? ;)Πολυς ερωτισμος επεσε ξαφνικα.Κι η θαλασσα γυαλιιιιιιιιιιιιιιιιιιι στα μερη του Μπαλιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι  :-* :-* :-*Κι ολα αυτα σε σχεση με την κλασσικη κιθαρα!!!!!!!!!!!!Που  να μιλαγαμε και για τον μεγα Γκουσγκουνη ;D ;D ;D

Περα απο την πλακα ,εγω που ξεκινησα ηλεκτρικη μετα απο 3 χρονια κλασικης και 2 ακουστικης τα βρηκα πολυ πιο ευκολα τα πραγματα αν και ταλαιπωρηθηκα γιατι τοτε δεν ηξερα κανεναν να μου δειξει.

Το μεγαλυτερο ωφελος ειναι οτι απο τοτε εχω την ανεση να παιζω και με δαχτυλα οπως και με πενα πετυχαινοντας κι αλλους ηχους καθαρους η απλυτους! ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καλοσκεφτούμε οτι τα περισσότερα μουσικά θέματα, που παρουσιάζουν οι θεωρούμενοι ως πρωτοπόροι στο παγκόσμιο κιθαριστικό στερέωμα (για τους οποίους θα δεις εκατοντάδες βίντεο σ'αυτές εδώ τις σελίδες),είναι επηρρεασμένα απο την κλασσικη μουσική, ή σε άλλες περιπτώσεις είναι τα ίδια τα κλασσικά μοτίβα που απασχολούν τους μουσικούς εδω και αιώνες, τότε ναι είναι απαραίτητη...(η γνώση όχι η αποκλειστική ενασχόληση με την κλασσική κιθάρα)...

όπως σημειώθηκε παραπάνω το τέλειο είναι ο σωστός συνδυασμός και των δύο...

Η ηλεκτρικη είναι πιο πολυ τεχνικη, η κλασσικη είναι πατήματα(δακτυλοθεσίες), αρμονίες και συγχορδίες περίεργες στο μη εξοικοιωμένο με την κλασσική κιθάρα αυτί, δεκα δάκτυλα που δουλεύουν ταυτόχρονα για να αποδωθεί το μουσικό έργο...

Φαντάσου την τεχνική της ηλεκτρικής κιθάρας, σε πληρη συνδυασμο με όλα τα υπόλοιπα στοιχεία της κλασσικής....απλά τέλειο....

΄΄αλλωστε πιστεύω πως η ηλεκτρική κιθάρα οδεύει ολοταχώς να συναντήσει την κλασσική απο άποψη δεξιοτεχνίας τουλάχιστον...

΄κρίμα που δεν ασχολήθηκα ποτε με την κλασσική κιθάρα...

-ex- grave digger................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι πολύ σωστά όλα αυτά, αλλά εγώ πιστεύω ότι η κλασική δεν αρκεί. Για να πάρει φόρα, πρέπει να πάει λίγο πιο πίσω (χρονικά) και να ασχοληθεί για 4 χρόνια με το αναγεννησιακό λαούτο.

Ren-lute-ref.jpg

Μετά άλλα 3 χρόνια κλασική και μετά μπορεί να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ το σμοουκ-ον-δη-γουότηρ. (Με προσοχή όμως και καλό ζέσταμα γιατί η ΤΕΝΟΝΤΙΤΙΔΑ παραμονεύει).

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά εγώ την βρήκα πολύ βολική, καθώς τα χέρια μου είχαν συνηθίσει στο κτήνος μπράτσο της κλασικής και πλέον όλα τα μπράτσα των ηλεκτρικών μου φαίνονται κουτσουλιές, οπότε με 1 σεταπ στα μέτρα μου, μου κάθονται μπαμ. Βασικά μου τη σπάνε τα λεπτά των ibanez!

 

Γενικότερα πιστεύω ότι πέραν από την όποια κλασική παιδεία, το να ασχοληθεί κάποιος πρώτα με κλασική, μόνο κακό δεν θα του κάνει (αν και πείσε τον πιτσιρίκο επίδοξο hammet γιαυτό), δίχως να είναι όμως και απαραίτητο. Απλά του δίνει μερικά εφόδια, που αν πάει αμέσως σε ηλεκτρική, έπειτα θα τα βρει μπαστούνια!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου