Προς το περιεχόμενο

ξεκινώντας ηλεκτρικη κιθάρα: είναι απαραίτητη η κλασσική?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άσχετο: σήμερα έπιασα στα χέρια μου μια κλασσική πάλι, μετά από πολύ-πολύ καιρό (σε φιλικό σπίτι).

 

Έπεσα και σε καλό όργανο (μια ισορροπημένη Yamaha, πιθανώς φτηνή) και έχω να πω πως το καταχάρηκα - δεν έχω πια κλασσική (η δική μου έχει γίνει τόξο πολλά χρόνια τώρα) και ο μέλοου (πςς ) ήχος της μου είχε λείψει.

 

Η κλασσική κιθάρα ως όργανο είναι μάλλον πιο.. "προσβάσιμη" σε κάποιον που ξεκινά (μαλακότερη στο χέρι από μια ακουστική, και δεν έχει τις "παραξενιές" του ηλεκτρισμού)

 

Για την κλασσική κιθάρα ως μέθοδο εισαγωγής στην μουσική (πάω-στό-ωδείο/κάνω-ιδιαίτερα), δεν έχω προσωπική εμπειρία - σίγουρα δεν είναι απαράιτητη, και μάλλον δεν είναι πολύ χρήσιμη σε κάποιον που απλά θέλει να παίξει μερικά τραγούδια (έστω για αρχή)

 

Τέλος, μην υποτιμάτε την συνεισφορά του σμοουκ-ον-δη-γουότηρ στα ανεξιχνίαστα σαμποτάζ σε κιθάρες ανα τον κόσμο, από μπαϊλντισμένες γκομενες κιθαριστών  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οταν αρχισα κιθαρα πριν 11 χρονια πηγα με την λογικη να αρχισω ηλεκτρικη.ο δασκαλος μου μου προτεινε να αρχισω λιγο στην αρχη για κανα 2-3 μηνες με κλασσικη και εν συνεχεια να συνεχισω ηλεκτρικη.ο λογος που μου προτεινε αυτο ηταν για μια πρωτη επαφη με το οργανο "κιθαρα" μιας και προυπηρχε μια κλασσικη στο σπιτι της κακιας ωρας,και εν συνεχεια μολις αγοραζα μια ηλεκρικη να συνεχιζα αυτη.να πω την μαυρη αληθεια τους τρεις πρωτους μηνες ξενερωσα την ζωη μου με την κλασσικη λογο του οτι πιστευω οτι δεν ειμουν τοσο ωριμος οσο χρειαζοτανε ωστε να αντιληφθω την κουλτουρα αυτου του οργανου!(συμειωτεων οτι ειμουν 14 χρονων) με το που επιασα ηλεκτρικη στα χερια μου δεν θα ξεχασω ποτε την ανατριχιλα που με επιασε οταν την εβαλα πρωτη φορα σε ενισχυτη και ακουσα αυτων τον ηλεκτρικο ηχο!!!!τελικα εκανα στο ωδειο 5 χρονια ηλεκτρικη και μετα συνεχισα κλασσικη γιατι την ζητησα μονος μου και αυτη την στιγμη βρισκομαι προ πτυχιου!αυτα τα δυο οργανα θελω να σημειωσω οτι οσα κοινα εχουν αλλες τοσες και διαφορες.με λιγα λογια αλλο το ενα αλλο το αλλο.προσωπικα η μεταγωγη μου απο το ενα οργανο στο αλλο με δυσκολεψε αρκετα ειδικα στο δεξι χερι που προσωπικα πιστευω οτι στην κλασσικη ειναι πιο σημαντικο απο το αριστερο.σημερα παιζω και τα δυο οργανα για διαφορετικο λογο το καθενα διοτι βγαζουν διαφορετικα μουσικα συναισθηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εγώ πάλι ξεκίνησα με ηλεκτρική.. έπαιξα 4 χρόνια μόνος και μετά μου δόθηκε η ευκαιρία να αρχίσω μαθήματα κλασσικής!! να σας πω την αλήθεια η ηλεκτρική με βοήθησε να πηδήξω 7 χρόνια κλασσικής και τώρα βρίσκομαι κι εγώ προ πτυχίου!! και στην συνέχεια η κλασσική με βοήθησε απίστευτα στο να παίζω πιο καθαρά και με στρωμένο χέρι στην ηλεκτρική και το σημαντικότερο είναι πως με βοήθησε μυαλικά και μουσικά...  8)

 

  Γενικά πιστεύω πως η κλασσική πρέπει να μπει κάποια στιγμή στο πρόγραμμα κάθε κιθαρίστα που θέλει να ονομάζεται ολοκληρωμένος(υπάρχουν κι εξαιρέσεις πάντα..) ;D

 

Το μόνο που πιστεύω πως μπορεί να βλάψει η κλασσική κιθάρα (και γενικά η κλασσική παιδεία..) είναι πως, λόγω του κ*λοσυστήματος της Ελλάδας οι περισσότεροι δάσκαλοι κλασσικών οργάνων σου θάβουν την φαντασία, την όρεξη για αυτοσχεδιασμό κτλ κτλ...

 

Τέλος αυτό που έχω να πω, και βρίστε με αλλά το έχω βιώσει στο πετσί μου, είναι ότι αυτό που βοηθάει περισσότερο έναν μουσικό συμπεριλαμβανομένων των κιθαριστών, είναι η ενασχόληση με το πιάνο!! Βοηθάει μουσικά και μυαλικά κι αυτό και δίνει την πιο ευρεία μουσική οπτική γωνία που υπάρχει σε όργανο.. :o

 

του δε κονκλούζιον η κλασσική κιθάρα και παιδεία βοηθάει γενικά και σε κάνει να κερδίζεις χρόνια δουλειάς αλλά εννοείται πως μπορείς να μάθεις ηλ. κιθάρα απ την αρχή χωρίς να ξέρεις τίποτα άλλο κάτι το οποίο συμβαίνει με κάθε όργανο ακόμα και με το βιολί(ξαναβρίστε με τώρα..) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτρικη είναι πιο πολυ τεχνικη, η κλασσικη είναι πατήματα(δακτυλοθεσίες), αρμονίες και συγχορδίες περίεργες στο μη εξοικοιωμένο με την κλασσική κιθάρα αυτί, δεκα δάκτυλα που δουλεύουν ταυτόχρονα για να αποδωθεί το μουσικό έργο...

 

η τεχνικη που χρειαζεσε για να παιξεις κλασσικη δεν την εχει φανταστει ουτε ο steve vai na Ουμε!(εννοω πολυ δυσκολα κοματια για διπλωμα φαση)

μην ξεχναμε κ σε τι action παιζουν οι κιθαρες αυτες

 

+2112 σε

if_it_is κ st_eve

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να μην παιζει στη τελικη καποια μουσικα θεματα κατ εξοχην κλασσικης (πχ asturias, αραβικο καπριτσιο κτλ κτλ) στην ηλεκτρικη κατευθειαν;;;;;;;;;;; κ θα διευρινει τους οριζοντες του, κ ποιο ευκολα θα του κατσουν στο χερι, κ θα εξασκειται στην ηλεκτρικη που τον ενδιαφερει..

Δεν λεω οτι ειναι κ το ποιο ορθοδοξο πραμα του κοσμου αλλα εφοσον αυτοσκοπος ειναι η ηλεκτρικη κιθαρα αυτο θεωρω ποιο επικοδομητικο συνδιασμο!!

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυο διαφορετικα οργανα, τι να λεμε..Μετά απο 15 χρονια ενασχολησης με τη κλασσικη κιθαρα, αποκτηση πτυχιου κτλ, εδω και 1-1,5 χρονο που ασχολουμαι και με την ηλεκτρικη νιωθω αναλογικα "κουλος"  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πραγματι 2 τελειως διαφορετικα οργανα σε ρεπερτοριο, σε τεχνικη, ακομα κ στη φυσικη θεση-σταση :P που πρεπει να εχει ο παιχτης οταν μελετα ή παιζει... στο ενα κατ εξοχην πρεπει να εισαι καθιστος με υποποδιο, με αριστερο αντιχειρα στη μεση του μπρατσου κ στο αλλο συνηθως παιζεις ορθιος, απλά εχει περασει (κατ εμε λανθασμενα) η αποψη οτι με τη κλασσικη για αρχη, ο μαθητης θα εχει πιο ενδελεχη κ πιο εμπεριστατωμενη γνωση στη κιθαρα..

 

τωρα πως καποιος που θελει να παιξει στη πορεια blues,funk,hard rock κτλ μπορει να αποκομισει πραματα απο τον segovia τον diaz κ τα υπολοιπα θηρια της κλασσικης κιθαρας αυτο δε το καταλαβα ποτε.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα εχω να πω επι του θεματος...

Στα 16 μου περιπου ξεκινησα μαθηματα κλασικης κιθαρας...

Εγω αυτο που ζητησα ηταν να μαθω ηλεκτρικη μιας και τα ακουσματα μου απο 10 χρονων κι επειτα ηταν γυρω απο την ροκ μουσικη. Ο πρωην μου τοτε (επαιζε ηλεκτικη κιθαρα) μου ειχε δωσει την περιφημη συμβουλη του να μαθω πρωτα κλασικη και μετα ηλεκτικη γιατι λεει δε θα μπορουσα να παιξω κλασικη αν ξεκινουσα αντιστροφα...

Να προσθεσω οτι στα 6 μου εκανα μαθηματα αρμονιου (εγω βεβαια ειχα ζητησει βιολι!) και το παρατησα... Η μητερα μου λοιπον πιστευε οτι θα παρατουσα και την κιθαρα (οπως και εγινε). Εγω ομως ξενερωσα με την κλασικη και ηταν φυσικο αφου ονειρευομουν τη μερα που θα παιζω ηλεκτρικη!!! Δε μου χρησιμευσε πουθενα η απιστευτη ταχυτητα των δαχτυλων του δεξιου μου χεριου. Δεν ηθελα αυτο! Ηλεκτικη κιθαρα ηθελα ¨(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου