Προς το περιεχόμενο

Jazz amp


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλόπαιχτος κι απο εμένα.

 

Δυστυχώς τώρα μπήκα στο noiz, και είδα το θέμα, αλλά λόγω Πάσχα βλέπετε...

 

Ο παρακάτω ενισχυτής με εντυπωσίασε με τα ζεστά καθαρά του, και απ'ότι θυμάμαι ήταν αρκετά φθηνός.

Επίσης οι τρανζιστοράτοι fender, παίζουν πολύ καλά, αλλά είναι και ακριβώτεροι.

 

http://www.hughes-and-kettner.com/products.php?mode=prod&id=16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eμένα πάντως και του less40 αυτός ο ενισχυτής (ο hk) άφησε τη χειριστη των εντυπώσεων...δε ξέρω, ίσως φταει το ειδος κιθαρών που δοκιμάσαμε, μπορει με σκαφάκια να αλλάζει το πραγμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιοτερα με βολευε τρομερα ενας roland jazz chorus αν τα cube 30 και 60 εχουν κατι απο εκεινη την χροια τοτε λενε..

παντως για ακουστικη φαση εχω τον ac60 και ειναι τρομερος,kai  στα μισα λεφτα απο τον aer...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ έχω τον cube 30 και είμαι κύριος με το σκαφάκι μου! less40 έχει προσομοίωση του jazz chorus και πολύ πετυχημένη μάλιστα! λέει πολλά! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και καθυστερημενα πια...εκπληκτικος για jazz ειναι και ο fender super rack 60.

διαβασε κριτικες. και σε πολυ καλη τιμη αν βρεθει. ;)

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά πήρα το roland cube 30x.Τίμιο ενισχυτάκι καλό για το σπίτι.

Είναι βεβαια λιγο ψηφιακό με την έννοια ότι ακούγεται ένα φύσημα (σήμα κατατεθέν όλων των προϊόντων της boss-roland που είχα παλιά) αλλά δεν είναι και τραγικό.Πάντως μου έκανε εντύπωση ότι οι καθαροί του ενισχυτές (blackface,acoustic,tweed και jazz chorus) δίνουν αρκετά διαφορετικό ύφος και μπορεί κανείς να το ταιριάξει με κάθε στύλ ήχου που θέλει να πετύχει.Το κακό είναι ότι τα μπάσα πρέπει να τα γυρίσω στο 0 αφού αλλιώς γίνεται χαμός και τρίζει λίγο.

Άλλα ότι και να πούμε για 215€ είναι σούπερ το ενισχυτάκι!

 

ΚΑΛΟΠΑΙΧΤΟΣ!!!

Επειδη πάντως έχω και εγώ τον ίδιο και προσφατη αγορά κιολας να σου πώ ότι ούτε φύσιμα ακούω ( μηπως το έχεις σε τπτ μπριζες κοντα??)

ούτε με τα μπάσσα έχω προβλημα...Φαντάσου οτι γία το σκάφος το έχω το bass στο μισο στο blackface model και δέν έχω προβλήματα...

 

Βασικά το blackface model είναι απο τη φύση του πολύ πριμαριστό οπότε κι εγω στην συγκεκριμένη περίπτωση βασω τα μπασα στο μισο αλλά στα άλλα μοντέλα τα μπάσα είναι αρκετά έντονα οπότε τα ρολάρω στο 0-1.

Όσον αφορά το φύσημα είναι χαρακτηριστικό των boss-roland.Παλιά είχα 2 πεταλιέρες boss που το έκαναν όπως επίσης κι ενα rack ME-50 αν θυμάμαι καλα (ακριβό κιόλας) το οποίο έκανε αυτό το φύσημα.

Μην το παρεξηγήσετε δεν είναι δα και κάτι φοβερό απλά υπάρχει όπως υπάρχει και σε όλες τις προσομοιώσεις είτε αυτές είναι software (Guitar Rig κλπ.) είτε hardware.

Πάντως είμαι πολύ ευχαριστημένος απο το ενισχυτάκι για τα λεφτά που έδωσα.

Πρίν 14 χρόνια που ξεκίνησα να παίζω κιθάρα δεν υπήρχαν ουτε κατα διάνοια φτηνοι ενισχυτές με τέτοιο ήχο.

Η τεχνολογία έχει βοηθήσει απίστευτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

η συντριπτικη πλειοψηφια των κλασσικων τζαζ ηχογραφησεων που ξερουμς (Grant Green,Joe Pass,Wes Montgomery κ.ο.κ) εχει γινει με Fender Twin & Τwin Reverb,μια και ηταν οι δυνατοτεροι & καθαροτεροι ενισχυτες του καιρου τους,στα 70s & 80s αρκετοι τζαζιστες το γυρισαν στο ταντζιστορ με αρκετη επιτυχια κυριως λογω των πολυ καθαρων Polytone & Roland Jazz chorus.

 

αν θες εναν καλο καθαρο τραντζιστορατο ενισχυτη για να παιζεις τζαζ με φλατ χορδες και σκαφος ψαξε να βρεις κανεναν παλιο Peavey με 15αρι μεγαφωνο (τον χρησιμοποιουν πολυ οι καντραδες που παιζουν steel gtr) η γενικα καποιον απο τους παλαιοτερους PV (φτηνοι και πολυ καθαροι)

 

παντως γενικα με οποιονδηποτε ενισχυτη μπορεις να παιξεις τζαζ πριν απο 4-5 ωρες ο Alter ηταν σπιτι μου και με μια Tele & τον 5αρι HARLEY BENTON μου εβγαζε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ καθαρο τζαζ ηχο...It's all in the hands babe.... ;) 

εχω την ιδια αποψη με το φιλο(δυστυχώς γιατι μιλαμε για πολλα κιλα amp ή τα σκας και πας σε κατι customιες καναδεζικες απ οοπου ψωνιζει ο φιλος μου ο G MERCEDES BENSON)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδες. καποιος ειπε αν γινετε να παιξεις τζαζ με telecaster.α) εχω telecaster του 52 και βγαζει πολυ καλο τζαζ ηχο σε orange ad 30 tc amp.β)τσεκαρετε τον TED GREENE και θα το διαπιστωσεται με τα αυτια σας.

Στο θεμα μας τωρα.εχω την ibanez pm 100,ειναι αρκετα αξιολογο σκαφακι,αλλα επαθα πλακα οταν ακουσα την κιθαρα μου σε εναν AER compact 60.ειναι κατα βαση ακουστικοι ενισχυτες αλλα εχουν πολυ καλη αποκριση στις archtop κιθαρες και αναδικνειουν τα ξυλα της.και εχει ενταση που σου βγαζει χαλαρα και live.

 

τσεκαρετε εδω.

http://www.thomann.de/gr/aer_compact_60.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου