Προς το περιεχόμενο

γνωρίζετε τους Nektar ? (70's rock μπαντα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν όχι , πρόκειται για μια progressive  - ψυχεδελική μπάντα του 70:

http://en.wikipedia.org/wiki/Nektar

 

Πλέον, μπορείτε να ακούσετε τη μουσική τους κατευθείαν από το site τους (χρειαζεται ενα registration)

www.nektarsmusic.com

 

Υπάρχουν και κάποια βίντεο στο you tube , χαμηλης ποιότητας όμως. ίσως εδώ μπορειτε να παρετε μια ιδεα

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπημένη μπάντα, έχω δυο βινύλια τους, τους ανακάλυψα το 1984  Nektar - Novalis - Jane, μαλιστα από τους jane έχω σχεδον άπαντα, μου φαίνεται ότι ήταν όλοι στην δισκογραφική Brain, από εκεί έχω πάρει και το εδώ παρατσούκλι :)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπημένη μπάντα, έχω δυο βινύλια τους, τους ανακάλυψα το 1984  Nektar - Novalis - Jane, μαλιστα από τους jane έχω σχεδον άπαντα, μου φαίνεται ότι ήταν όλοι στην δισκογραφική Brain, από εκεί έχω πάρει και το εδώ παρατσούκλι :)

 

 

 

 

λεγε τετοια να γουσταρουμε!

ιδικα Novalis  γουσταρω πολυ!

να προσθεσω κ τους φοβερους ash ra temple! για καψιμο καταστασεις!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρετανοι που ομως ηχογραφουσαν στη Γερμανια

 

prog με πολλα kraut στοιχεια

 

τα 5 πρωτα τους λενε πολλα απο 1968-75 μετα απλα επαναλαμβανοντουσαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πρωτα τους λενε πολλα μετα απλα επαναλαμβανοντουσαν

 

Αυτή είναι και η κατάρα των prog σχημάτων.......

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρετανοι που ομως ηχογραφουσαν στη Γερμανια

 

prog με πολλα kraut στοιχεια

 

τα 5 πρωτα τους λενε πολλα απο 1968-75 μετα απλα επαναλαμβανοντουσαν

 

Βεβαια, μετα το 75 οπου "απλα επαναλαμβανοντουσαν" απο στουντιο δουλεια εχουν μονο 2 στουντιο αλμπουμ. Ψιλομαπα το ενα του 77, το αλλο δεν τολμαω να το ακουω γιατι βγηκε το 80.

 

πολυ καλα οντως τα πρωτα αλμπουμ. προσωπικα μου αρεσει το 1ο πολυ. Δεν καταλαβα γιατι δεν πετυχε παραπανω αυτη η μπαντα. Ίσως δεν τα καταφερναν στο οικονομικο θεμα.

 

Για πειτε για Novalis, Jane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

για κοιτα που ερχονται και αυτοι ... σημερα κ αυριο

 

κανω copy - paste απο ενα bulletin στο myspace (απο "alterground events")

θα ερθει κανεις?

 

NEKTAR [Hamburg, Germany]

 

Ακριβώς στα 40χρονα της ίδρυσής τους μας επισκέπτονται για 1η φορά. Άκρως σημαντικοί ήρωες του Space Rock / Progressive Rock / Psychedelic. Με εξαιρετική δισκογραφία, τουλάχιστον 2 αριστουργηματικά άλμπουμ (Journey To The Center Of The Eye, A Tab In The Ocean) και ολοκαίνουριο δίσκο, αναμένεται να συναρπάσουν…

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 4 & ΣΑΒΒΑΤΟ 5 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2009

[DOORS OPEN @ 21:00]

dj set: 21:00 - 23:00

NEKTAR on stage: 23:15

 

@ RODEO CLUB (Χέϋδεν 34, Στάση ΗΣΑΠ «Πλ. Βικτωρίας», τηλ.: 210-88 14 702)

 

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ ΘΑ ΔΙΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ RODEO LIVE CLUB ΑΠΟ ΤΙΣ 21:00 ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ:

 

- ΕΙΣΟΔΟΣ (ΕΝΙΑΙΑ ΤΙΜΗ ΠΡΟΠΩΛΗΣΗ-ΤΑΜΕΙΟ): 20 ΕΥΡΩ & ΜΠΥΡΑ ΔΩΡΕΑΝ!

- ΕΙΣΟΔΟΣ ΔΙΗΜΕΡΟΥ (ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ 2 ΕΜΦΑΝΙΣΕΙΣ): 25 ΕΥΡΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΚΡΑΤΗΣΗ ΣΤΑ 210-8814702 Η 6979-709743

- ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ΑΝΕΡΓΟΥΣ, ΣΤΡΑΤΕΥΜΕΝΟΥΣ ΜΕ 25% ΕΚΠΤΩΣΗ (ΜΕ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΣΧΕΤΙΚΗΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΟΥ RODEO CLUB)

 

ΜΠΑΡΑ RODEO LIVE CLUB: ΜΠΥΡΑ € 4 / ΠΟΤΟ € 5[/font]

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια, μετα το 75 οπου "απλα επαναλαμβανοντουσαν" απο στουντιο δουλεια εχουν μονο 2 στουντιο αλμπουμ. Ψιλομαπα το ενα του 77, το αλλο δεν τολμαω να το ακουω γιατι βγηκε το 80

Εννοείς το Man in the moon. Λοιπόν είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές, όχι απαραίτητο για όλους αλλά για τους έχοντες μεγάλες δισκοθήκες. Και μην ξεχνάμε την αλλαγή του ήχου, παραγωγής κλπ. της εποχής.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου