Προς το περιεχόμενο

γνωρίζετε τους Nektar ? (70's rock μπαντα)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοείς το Man in the moon. Λοιπόν είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές, όχι απαραίτητο για όλους αλλά για τους έχοντες μεγάλες δισκοθήκες. Και μην ξεχνάμε την αλλαγή του ήχου, παραγωγής κλπ. της εποχής.

 

πιθανόν! δε θυμαμαι πια. Για μενα, μεγαλη γκρουπαρα, λεω να παω αυριο ...

 

http://www.youtube.com/watch?v=RIqtmmZR-Qg

 

http://www.youtube.com/watch?v=odhqWZLn5gc&feature=related

 

 

Τρομερή μπαντάρα!!, την οποία ευκαιρία είναι να την δούμε και Live.

 

 

NAI!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ακομα μια φορα στην σκατομπουγατσουπολη μας δεν θα δουμε τετοιο Live.....

μαρεσει που λενε οτι ταχαμου ταχαμου η Θεσσαλονικη ειναι ΡΟΚ πολη....

 

καλα να περασετε οσοι πατε κ θα κατεβαινα αλλα δεν υπαρχει σαλιο....

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγαπημένη μπάντα, έχω δυο βινύλια τους, τους ανακάλυψα το 1984  Nektar - Novalis - Jane, μαλιστα από τους jane έχω σχεδον άπαντα, μου φαίνεται ότι ήταν όλοι στην δισκογραφική Brain, από εκεί έχω πάρει και το εδώ παρατσούκλι :)

Oι Novalis-Jane ήταν ομογάλακτοι στη Brain οι Nektar όμως ήταν στη Bellaphon-Baccilus Records τουλάχιστον για τους πρώτους δίσκους.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ευχάριστο όταν τέτοια thread σε κάνουν να ξεθάβεις από τη δισκοθήκη σου πράγματα που έχουν να ακουστούν καιρό. Είχα σχεδόν ξεχάσει ακόμα και ποιά άλμπουμ είχα.

Νομίζω πως είναι από τα πιο αξιόλογα συγκροτήματα του είδους μαζί με τους Eloy που έχουν δημιουργηθεί την ίδια χρονιά στην Γερμανία. Θα έλεγα βέβαια πως η πρώτη τους δουλειά "Journey to the Centre of the Eye (1971)" και λίγο η δεύτερη "A Tab in the Ocean (1972)" περισσότερο ψυχεδελική μου φαίνεται παρά progressive.

Και μιας και το έφερε η κουβέντα θα ηθελα να αναφέρω, για όποιον δεν τους γνωρίζει, ένα ακόμη αξιόλογο συγκρότημα της ίδιας εποχής με έδρα τη Γερμανία ονόματι Kraan.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και το έφερε η κουβέντα θα ηθελα να αναφέρω, για όποιον δεν τους γνωρίζει, ένα ακόμη αξιόλογο συγκρότημα της ίδιας εποχής με έδρα τη Γερμανία ονόματι Kraan.

Και μου θύμισες πόσο καιρό έκανα να ξαναβρώ το άλμπουμ τους Weiderhoren επειδή η πρώτη μου κόπια είχε εξώφυλλο της συμφορας, και ότι δεν έχω το 2ο άλμπουμ τους Wintrup επειδή κάθε φορά που εμφανίζεται η τιμή του συναγωνίζεται τη τιμή του βαρελιού πετρελαίου.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν έχω το 2ο άλμπουμ τους Wintrup επειδή κάθε φορά που εμφανίζεται η τιμή του συναγωνίζεται τη τιμή του βαρελιού πετρελαίου.

 

Έχω όλο το άλμπουμ στον υπολογιστή μου σε mp3 / 320kbps. Στην περίπτωση που θες να το ακούς και δεν έχεις πρόβλημα με το ότι δεν είναι βινύλιο, στείλε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπέροχο συγκρότημα με καταπληκτικούς δίσκους (αγαπημένα μου τα "remember the future" και "a tab in the ocean"), αν και το τελευταίο στούντιο πόνημά τους "book of days" του 2008 δε μου άρεσε ιδιαίτερα...

 

Επίσης άσχετο αλλά έχω φάει ένα rip-off από το επίσημο site τους πράγμα που είναι μεγάλη ντροπή για συγκρότημα με τέτοια ιστορία...

YouHaveToBeHappyWithWhatYouHaveToBeHappyWith

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα σήμερα στο δισκάδικο της γειτονιάς, αλλά το μόνο CD που βρήκα στα γιάννενα είναι το "Live in New York" (και το τσίμπισα αμέσως), αν και με κάποιον μαγικό τρόπο βρέθηκε και όλη η δισκογραφία τους στον σκληρό μου δίσκο σε μορφή mp3... ::) ;D ;D ;D (βέβαια άλλο το mp3 και άλλο το δισκάκι...)

οπότε θα τους ακούσω πολύ προσεκτικά στις επόμενες ημέρες. Σε πρώτη φάση μπορώ να πω ότι μου άρεσαν αρκετά όσα άκουσα, και μου θυμίζουν και λίγο Camel.

Shoot him again. His soul is still dancing...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους ειδα το Σαββατο και ηταν πολυ καλα. Επαιξαν με την ιδια ζωντανια που εβγαζαν στο live in new york πριν 30 χρονια παρα τα χρονάκια τους!

 

 

nektarP06-09-09_00_42.thumb.jpg.33ff4f411b8c14e0f191ce4bd55bbace.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου