Προς το περιεχόμενο

Roland Fantom Xa


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από μια περιήγηση στο internet μάλλον καταλήγω στο Roland Fantom Xa, τη φτηνότερη δηλαδή εκδοχή της σειράς X.

Τί δεν έχει το Xa σε σχέση με τα X6/7/8;

Όχι πολλά για τα χρήματα που δίνεις. Τα κυριότερα αρνητικά που έχω σημειώσει είναι η αίσθηση των πλήκτρων σε σχέση με τα μεγαλύτερα μοντέλα, των οποίων επιπρόσθετα διαθέτουν καλύτερο ζύγισμα και aftertouch, η απουσία των εξαιρετικών pianos, λιγότερα και non touch sensitive pads, μικρότερη οθόνη, 4Mb Samle Ram επεκτάσιμη στα 512Mb, 1 SRX slot...νομίζω αυτά και κάποιες διαφοροποιήσεις στους ήχους.

 

Υπάρχει κάποια παρατήρηση πάνω σε αυτά, κάποιο σχόλειο, ή κάποιος που να έχει δοκιμάσει αυτό ή αντίστοιχο όργανο;

 

Θα προχωρούσατε σε μια τέτοια αγορά ή μήπως πρέπει να κοιτάξω και κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Επειδή έχουν περάσει από τα χέρια μου Korg KARMA, Triton Rack, Roland Fantom XR.

Ένα σου λέω,

μόνο το Yamaha MOTIF ES αξίζει για μένα. Μίλια μπροστά!!!

Είναι το synth που συγκλονίζει, όποιος δεν κάτσει να παίξει με αυτό, δεν μπορεί να καταλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ για το MotifES6. Να πάς να το ακούσεις.

Τώρα δεν ξέρω πόσα χρήματα διαθέτεις. Νομίζω οτι θα το βρείς με 1900 ευρώ εδώ στην Ελλάδα. Έχει πολύ καλύτερα πλήκτρα και after touch. Συναγωνίζεται το Fantom X6 και κατά τη γνώμη μου είναι καλύτερο αν σκεφτείς την τιμή. Αν έχεις τα χρήματα , τουλάχιστον πήγαινε δοκίμασε το MotifES της Yamaha.

Έχω δοκιμάσει το Fantom X6 για καμιά ώρα έδω στην αντιπροσωπεία της Roland στην Αθήνα. Εκτός από την οθόνη δεν με ενθουσίασε κάτι άλλο σε σχέση με το MotifES7 που έχω. Αφού σκέφτεσαι για το Fantom Xa όμως που δεν έχει έτσι κι αλλιώς την έγχρωμη οθόνη σου προτείνω να δεις το MotifES.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου