Προς το περιεχόμενο

Είναι η μουσική μου Ελληνική;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο ότι οι περισσότερες λέξεις έχουν την ίδια σημασία μεταξύ τους και ποτέ κάποιος άλλος λαός δε θα καθότανενα βγάζει διαρκώς νέες, άνευ ουσίας...

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η "αρχαιολατρεια" δεν ειναι αποκλειστικα δικο μας προΪον.

 

Και οι Αιγυπτιοι τα ιδια κανουν με τον "παλαιοτερο πολιτισμο στη γη",και οι Ιρακινοι τα ιδια (επισης με τον παλαιοτερο πολιτισμο στη γη...),και οι Τουρκοι με την αυτοκρατορια τους,και οι Ιταλοι με τους Ρωμαιους και,και,και..

 

Θα συμφωνησω και εγω οτι δεν ειναι δυνατον να παιρνουμε τα ευσημα για πραγματα και επιτευγματα του...500 π.χ... :)

 

Οσον αφορα την ελληνικη γλωσσα θα επιμεινω οτι ειναι "τελειοτερη" απο οποιαδηποτε αλλη γλωσσα στον πλανητη,οχι επειδη ειμαστε....θεοι αλλα απλα επειδη αναπτυχθηκε και τελειοποιηθηκε μεσα απο ενα συστημα στο οποιο κινητηρια δυναμη ηταν ο λογος & η ενασχοληση με την  πνευματικη καλλιεργεια και οχι η απολυτη "χρηστικοτητα" οπως συμβαινει με τις περισσοτερες αλλες γλωσσες  ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο ότι οι περισσότερες λέξεις έχουν την ίδια σημασία μεταξύ τους και ποτέ κάποιος άλλος λαός δε θα καθότανενα βγάζει διαρκώς νέες, άνευ ουσίας...

 

Άνευ ουσίας δεν υπάρχει τίποτα, αφού στα πάντα υπάρχει η σχέση αιτίου – αιτιατού.

 

Το θέμα είναι κατά πόσοσν είμαστε ικανοί να διακρίνουμε το αίτιο.

 

Οι λέξεις που νομίζεις πως έχουν την ίδια σημασία …

δεν έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια.

Αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα για «εθνικιστές»

 

Σιγά τώρα, θα μου πείς ο μπούκας μην «καθότανενα» (sic) ασχοληθεί

με κάτι τέτοια ποταπά πράγματα όπως η γλώσσα.

Έ, μαααα πιά.  >:(

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Γιατί προσπαθείς τόσο απεγνωσμένα να μειώσεις τους Έλληνες;

Οκ, μπορείς ίσως αν θέλεις να είσαι ανθέλληνας, 

αλλά μην προκαλείς έτσι απροκάλυπτα. 

...

 

 

 

Και πίστεψέ με... ποτέ δεν παραδέχθηκα ούτε δημόσια ούτε ιδιωτικά ότι είμαστε για το γούτσο.

 

 

 

Δυστυχώς τα γραφόμενα σου δείχνουν το αντίθετο. ::)

 

Και η φράση που είπες πάρα πάνω

καταδεικνύοντας την Ελληνική ψυχή ως κλέφτρα στο ζύγι,

δεν ξεπλένεται με 300€  :(

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνησω και εγω οτι δεν ειναι δυνατον να παιρνουμε τα ευσημα για πραγματα και επιτευγματα του...500 π.χ... :)

 

 

 

Όχι βέβαια, …

Είσαι όμως υποχρεωμένος να μεταφέρεις αυτόν τον πολιτισμό (κληρονομιά σου) στο σήμερα και να τον εξελίξεις.

 

Και αν δεν είσαι μέρος της λύσης, τότε είσαι μέρος του προβλήματος.  ;)

 

Και εγώ μαζί ..  :(

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η φράση που είπες πάρα πάνω

καταδεικνύοντας την Ελληνική ψυχή ως κλέφτρα στο ζύγι,

δεν ξεπλένεται με 300€  :(

Έλα τώρα, αφού είμαστε λίγο λαμόγια στα ζύγια και τα σχετικά... Δεν έχεις δει που όλοι οι έμποροι στα νησιά περιμένουν να έρθει το καλοκαίρι για να "δαγκώσουν" τον ανυποψίαστο τουρίστα στην πρώτη ευκαιρία; 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η φράση που είπες πάρα πάνω

καταδεικνύοντας την Ελληνική ψυχή ως κλέφτρα στο ζύγι,

δεν ξεπλένεται με 300€  :(

Έλα τώρα, αφού είμαστε λίγο λαμόγια στα ζύγια και τα σχετικά... Δεν έχεις δει που όλοι οι έμποροι στα νησιά περιμένουν να έρθει το καλοκαίρι για να "δαγκώσουν" τον ανυποψίαστο τουρίστα στην πρώτη ευκαιρία; 8)

 

Δεν είναι μόνον οι Έλληνες έτσι.

Το πρόβλημά μου είναι πως αφού ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά υπάρχουν σε όλους τους λάούς, γιατί τα καλά τα αναγνωρίζουμε σε όλους, αλλά σε εμάς μόνον τα κακά;

 

Αυτό το εννοώ ως ανθελληνισμό, και με πονάει. >:(

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι μόνον οι Έλληνες έτσι.

Το πρόβλημά μου είναι πως αφού ΟΛΑ τα χαρακτηριστικά υπάρχουν σε όλους τους λάούς, γιατί τα καλά τα αναγνωρίζουμε σε όλους, αλλά σε εμάς μόνον τα κακά;

 

Αυτό το εννοώ ως ανθελληνισμό, και με πονάει. >:(

Όλα τα χαρακτηριστικά υπάρχουν σε όλους τους λαούς αλλά όχι στις ίδιες αναλογίες πάντα. Κάποιος λαός έχει σε μεγαλύτερο βαθμό συγκεκριμένα καλά ή άσχημα στοιχεία σε σχέση με άλλους. Το ίδιο και με τους Έλληνες, έχουν κάποια κουσούρια που δύσκολα βρίσκεις αλλού, όπως και προτερήματα.

 

Πέραν αυτού, εμένα μου αρέσει που δεν υιοθετούμε την αμερικάνικη εκδοχή περί πατριωτισμού (τύπου "είμαστε το καλύτερο και ενδοξότερο έθνος της Ιστορίας" και τέτοια). Μόνο αν ένας λαός έχει πλήρη επίγνωση των στραβών του έχει ελπίδα να τα διορθώσει κάποια στιγμή. Αν η αυτογνωσία λέγεται ανθελληνισμός, τι να πω...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Νομίζω είναι περιττό να συζητώ άλλο σε αυτό το θέμα.

 

Ιχνηλάτη, λες και ξελές.

 

Το ξελέω είναι Ελληνικό ρήμα, το οποίο αφενός εκφράζει τη δυναμική μας σκέψη, αφετέρου καταδεικνύει την ευπλαστότητα της γλώσσας (ασφαλώς λόγω του μαθηματικου υποβάθρου). Η Γλώσσα (με Γ κεφαλαίο) αυτή, υπήρξε η κινητήριος δύναμη αλλά και μοναδικό εργαλείο έκφρασης των ιδιαίτερων πτυχών του Ελληνικού Πνεύματος.

Αμήν.

 

Σου δίνω 400 ευρώ (τελευταία προσφορά) και ένα εθνικιστικό post ανά βδομάδα.  :D

Πιάνομαι για Έλλην?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου