Προς το περιεχόμενο

Είναι η μουσική μου Ελληνική;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι μπερδεύουμε βασικά πράγματα:

Η "ελληνική μουσική" δεν είναι είδος μουσικής, δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, στο οποίο να υπάρχουν σε όλα τα τραγούδια και τους καλλιτέχνες συγκεκριμένα χαρακτηριστικά (όπως δεν υπάρχει και τέτοια αγγλική μουσική ή οποια άλλη)  :-\

Ελληνική είναι η γλώσσα. Είδος μουσικής είναι η ροκ, το ρεμπέτικο, η σόουλ κοκ

στην "ελληνική μουσική" (την οποία εγώ θα την ονόμαζα απλά "σκηνή") υπάρχει και η punk και η rock και η hiphop και και και.

οι sigur ros δηλαδή τί παίζουν; post rock (ή κάτι τέτοιο τελοσπάντων) ή ...ισλανδική μουσική ; οι scorpions παίζουν... γερμανική μουσική;  ???

αν ας πούμε αγοράσετε ένα cd των scorpions και αν υποθέσουμε οτι θέλετε να τους συστήσετε σε κάποιον που δεν τους ξέρει, θα του πειτε: "φίλε, σου'χω ενα γαμάτο cdακι γερμανικής μουσικής;"  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιλάς μόνο για τραγούδια. Αν δεν υπήρχαν τραγούδια, τότε πως θα μπορούσες να κάνεις επίκληση του επιχειρήματος για τη γλώσσα;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Νομίζω είναι περιττό να συζητώ άλλο σε αυτό το θέμα.

 

Ιχνηλάτη, λες και ξελές.

 

Το ξελέω είναι Ελληνικό ρήμα, το οποίο αφενός εκφράζει τη δυναμική μας σκέψη, αφετέρου καταδεικνύει την ευπλαστότητα της γλώσσας (ασφαλώς λόγω του μαθηματικου υποβάθρου). Η Γλώσσα (με Γ κεφαλαίο) αυτή, υπήρξε η κινητήριος δύναμη αλλά και μοναδικό εργαλείο έκφρασης των ιδιαίτερων πτυχών του Ελληνικού Πνεύματος.

Αμήν.

 

Σου δίνω 400 ευρώ (τελευταία προσφορά) και ένα εθνικιστικό post ανά βδομάδα.  :D

Πιάνομαι για Έλλην?

 

 

...

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τώρα, θα μου πείς ο μπούκας μην «καθότανενα» (sic) ασχοληθεί

με κάτι τέτοια ποταπά πράγματα όπως η γλώσσα.

Έ, μαααα πιά.  >:(

 

Και δε μου λες (γιατί σαν πολλά μας τα λες...) Ποιος σε όρισε υπερασπιστή των ιερών και άλλων τέτοιων ωραίων του πολιτισμού μας; Για να μην πω άτομα με απόψεις σαν τις δικιές σου, πόσο συμβάλλανε στη "μεγάλη" πορεία του νεοελληνικού έθνους. Αλλά βλέπεις όποιος ασχολείτε με βελλόπουλους και εξισώσεις ως πληγών, των ναρκωτικών με αλλοδαπούς και γκέι (δεν είναι άσχετο, το άκουσα χθες σε εκπομπή) και φωνάζει για δήθεν ανωτερότητες και άλλα ωραία φυλών, νομίζει ότι γίνεται πιο πατριώτης από άλλους.

 

 

 

Νησάφι πια....

 

 

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τώρα, θα μου πείς ο μπούκας μην «καθότανενα» (sic) ασχοληθεί

με κάτι τέτοια ποταπά πράγματα όπως η γλώσσα.

Έ, μαααα πιά.  >:(

 

Και δε μου λες (γιατί σαν πολλά μας τα λες...) Ποιος σε όρισε υπερασπιστή των ιερών και άλλων τέτοιων ωραίων του πολιτισμού μας; Για να μην πω άτομα με απόψεις σαν τις δικιές σου, πόσο συμβάλλανε στη "μεγάλη" πορεία του νεοελληνικού έθνους. Αλλά βλέπεις όποιος ασχολείτε με βελλόπουλους και εξισώσεις ως πληγών, των ναρκωτικών με αλλοδαπούς και γκέι (δεν είναι άσχετο, το άκουσα χθες σε εκπομπή) και φωνάζει για δήθεν ανωτερότητες και άλλα ωραία φυλών, νομίζει ότι γίνεται πιο πατριώτης από άλλους.

 

Συνέχισε και που ξέρεις, κάποια στιγμή θα ξανανοίξετε τι Γιάρο το "όμορφο νησί"

 

Νησάφι πια....

 

 

 

 

Είσαι πολύ μπερδεμένος  :(  και έτσι σου αναγνωρίζω το ακαταλόγιστο.

 

 

Τι σχέση έχω εγώ με αυτά;

Δεν είσαι ικανός να κατανοήσεις

πως εκτός από τα άκρα (που στο ένα βρίσκεσαι εσύ)

υπάρχουν και μέσες θέσεις.

 

Δεν μπορεί κάποιος να μιλήσει για Ελλάδα

και αμέσως εισπράττει χαρακτηρισμούς όπως

εθνικιστής, λιακοπουλικός, βελλοπουλικός …

 

Γνωρίζεις την διαφορά των λέξεων «εθνισμός» -  «εθνικισμός»;

 

 

Επιτέλους τι έχετε πάθει και κάθε φορά που ακούτε για Ελλάδα

κάνετε σαν τον διάολο που του μύρισε λιβάνι;  >:(

 

 

 

 

 

Λίγα λόγια για την Ελληνική γλώσσα...

της Ιουλίας Πιπερίδου

 

Κατά καιρούς έχουν γραφτεί και ειπωθεί πολλά για την ελληνική γλώσσα και κυρίως μετά την αμφιλεγόμενη δήλωση της κυρίας Διαμαντοπούλου (επιτρόπου τότε της Ελλάδας στην Ευρώπη) να καθιερωθεί η αγγλική γλώσσα ως δεύτερη επίσημη γλώσσα στην Ελλάδα. Δεν θα ήθελα να αναφερθώ καν στην αστειότητα των λόγων των εκάστοτε προοδευτικών ανθρώπων που επιθυμούν διακαώς και χωρίς πλέον ενδοιασμούς να περιθωριοποιήσουν την ελληνική γλώσσα και κάποια στιγμή ενδεχομένως να την εξοστρακίσουν σαν να επρόκειτο για κάτι μιαρό και βρώμικο. Ίσως να μην είναι τυχαία και η συνεχής λατινικοποίηση – βαρβαροποίηση της ελληνικής γλώσσας που παρατηρείται τα τελευταία χρόνια. Πόσοι άλλωστε από εσάς δεν έχετε παρατηρήσει τις πινακίδες στις στάσεις των λεωφορείων που αναγράφουν την λέξη για παράδειγμα «Αφετηρία» και από κάτω να σπεύδουν αβίαστα και αβασάνιστα να την γράψουν με λατινικούς χαρακτήρες ως «afetiria». Και ποιος είναι εκείνος ο νοήμων άνθρωπος που πιστεύει τελικά πως οι τουρίστες καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτή η λέξη αφού τελικά αυτή δεν αποδίδεται στα αγγλικά αλλά γράφεται μόνο με λατινικούς χαρακτήρες. Το παράδειγμα αυτό δεν είναι και το μοναδικό, ωστόσο αποτελεί ένα δείγμα της «πρόστυχης» συμπεριφοράς των ανθρώπων απέναντι στο μεγαλύτερο επίτευγμα την ανθρωπότητας που δεν είναι άλλο από την ελληνική γλώσσα.

    Σε αυτό το σημείο, θα ήθελα να  αναφερθώ και σε μερικούς «καλοθελητές» πως το να γράφεις μια πραγματικότητα δεν είναι γλαφυρό αλλά αληθινό και από την άλλη δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να απολογείται κανείς όταν αναφέρει ή γράφει κάτι σχετικό με την Ελλάδα και κατ’ επέκταση με την ελληνική γλώσσα. Απαντήσεις για αυτές τις μίζερες συμπεριφορές δεν έχω. Θα ήθελα ωστόσο να αναφερθώ σε ορισμένους στίχους αξιόλογων ποιητών μας που ίσως και να αντικατοπτρίζουν την σημερινή μας κατάντια. Ο Κωστής Παλαμάς έγραψε τα εξής: «Δεν έχεις Όλυμπε θεούς, μηδέ λεβέντες η Όσσα… Ραγιάδες έχεις μάνα γη, σκυφτούς για το χαράτσι. Κούφιοι κι οκνοί καταφρονούν την θεία τραχειά σου γλώσσα, των Ευρωπαίων περίγελα και των Αρχαίων παλιάτσοι…». Ο ποιητής Νικηφόρος Βρεττάκος επίσης σε ένα χειρόγραφο του γράφει τα εξής: «Όταν κάποτε φύγω από τούτο το φως θα ελιχθώ προς τα πάνω όπως ένα ποταμάκι που μουρμουρίζει. Κι αν τυχόν κάπου ανάμεσα στους γαλάζιους διαδρόμους συναντήσω αγγέλους, θα τους μιλήσω ελληνικά, επειδή δεν ξέρουνε γλώσσες. Μιλάνε μεταξύ τους με μουσική». Τελειώνοντας την αναφορά μου αυτή σε εξέχοντες προσωπικότητες θα ήθελα να αναφερθώ και στα λόγια του Γκάτσου «Αχ, για να σωθεί η Ελλάδα στους καιρούς τους ύστατους, βρείτε κάπου έναν καιάδα και γκρεμοτσακίστε τους». 

    Η ελληνική γλώσσα σε τελική ανάλυση, είναι και η μοναδική γλώσσα που διεγείρει τον εγκέφαλο έξι φορές περισσότερο από οποιαδήποτε άλλη γλώσσα. Και πριν κάποιοι σπεύσουν να με κατηγορήσουν ως φαντασιόπληκτη, δεν έχω παρά να τους ενημερώσω ότι αυτή η ανακάλυψη δεν ανήκει φυσικά σε μένα αλλά σε έναν καθηγητή του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης. Συγκεκριμένα, ο καθηγητής Peter Jones όταν έκανε μαθήματα αρχαίων ελληνικών από την εφημερίδα «Daily Telegraph» έγραψε το 1998 τα εξής:

«Ο Έλληνας μόνο από την γλώσσα εξασκεί το μυαλό του έξι φορές περισσότερο από όσους μιλούν αγγλικά, διότι μπορεί να εκφρασθεί για το ίδιο πράγμα με έξι διαφορετικούς τρόπους ταυτοχρόνως, χωρίς να αλλάξει το νόημα της προτάσεως, ενώ ο αγγλόφωνος μόνο με έναν». Και ανέφερε το παρακάτω παράδειγμα: «Ας πούμε ότι έχουμε τη φράση «Ο Πέτρος χτυπά την μπάλα». Η φράση αυτή στα αγγλικά μεταφράζεται ως «Peter kicks the ball». Ο Άγγλος αυτή την φράση δεν μπορεί να την πει με κανέναν άλλο τρόπο. Αντιθέτως, στην ελληνική γλώσσα η φράση αυτή μπορεί να ειπωθεί με τους ακόλουθους τρόπους:

1. Ο Πέτρος χτυπά την μπάλα.

2. Ο Πέτρος την μπάλα χτυπά.

3. Χτυπά ο Πέτρος την μπάλα.

4. Χτυπά την μπάλα ο Πέτρος.

5. Την μπάλα ο Πέτρος χτυπά.

6. Την μπάλα χτυπά ο Πέτρος.

Από αυτό το απλό παράδειγμα συνειδητοποιούμε το μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας. Εγώ θα ήθελα να το προσπαθήσετε και με οποιαδήποτε άλλη γλώσσα που ενδεχομένως  να γνωρίζετε και ίσως εκπλαγείτε από τα αποτελέσματα της έρευνας σας. Όσο για εκείνους που εξακολουθούν να πρεσβεύουν όσα πρεσβεύουν δεν έχω να πω και πολλά πράγματα. Ο καθένας άλλωστε επιλέγει αν θα ζήσει ή όχι στην εικονική πραγματικότητα.

 

Βιβλιογραφία

Το παράδειγμα του καθηγητή καθώς επίσης και τα λόγια των ποιητών μας υπάρχουν στο εξέχων βιβλίο του καθηγητού Αντωνίου Α. Αντωνάκου « Εις Οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί γλώσσης» Εκδόσεις Νέα Θέσις. Προσωπικά προτείνω να το διαβάσετε γιατί είναι πολύ χρήσιμο για όσους κυρίως επιθυμούν να μάθουν περισσότερα σχετικά με το μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας.

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Διεγέρθηκε πολύ ο εγκέφαλος μου.

Διεγέρθηκε ο εγκέφαλός μου πολύ.

Ο εγκέφαλός μου πολύ διεγέρθηκε.

Ο εγκέφαλός μου διεγέρθηκε πολύ.

Πολύ διεγέρθηκε ο εγκέφαλός μου.

Πολύ ο εγκέφαλός μου διεγέρθηκε.

 

 

Λόλα να ένα Μήλο.

Μήλο, από' δω η Λόλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΙΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ ΜΗ ΜΟΝΑΝ ΟΨΙΝ

 

(καρκινικη επιγραφη)

 

 

Kαλα......και η ολη γλωσσολογικη παραθεση σου (την οποια ανοιξες και σε ξεχωριστο thread).......,οποιος και αν την εγραψε, και την οποια προφανως υιοθετεις ειναι επιεικως για κλαμματα.....Φυσικα μου δινει την δυνατοτητα να γραψω μια αντιστοιχου επιπεδου γλωσσολογικη αναλυση απο την οποια θα εξαγεται το συμπερασμα οτι μια και η λεξη privacy ειναι μη μεταφρασιμη στα Ελληνικα ,οπως συμβαινει και με χιλιαδες αλλες λεξεις της αγγλικης,  προκειται για μεγαλειωδης γλωσσα.......

 

Την εχεις πατησει σαν το Δον Κιχωτη με τους ανεμομυλους μου φαινεται...........

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Λίγα λόγια για την Ελληνική γλώσσα...

της Ιουλίας Πιπερίδου

 

«Ο Έλληνας μόνο από την γλώσσα εξασκεί το μυαλό του έξι φορές περισσότερο από όσους μιλούν αγγλικά, διότι μπορεί να εκφρασθεί για το ίδιο πράγμα με έξι διαφορετικούς τρόπους ταυτοχρόνως, χωρίς να αλλάξει το νόημα της προτάσεως, ενώ ο αγγλόφωνος μόνο με έναν». Και ανέφερε το παρακάτω παράδειγμα: «Ας πούμε ότι έχουμε τη φράση «Ο Πέτρος χτυπά την μπάλα». Η φράση αυτή στα αγγλικά μεταφράζεται ως «Peter kicks the ball». Ο Άγγλος αυτή την φράση δεν μπορεί να την πει με κανέναν άλλο τρόπο. Αντιθέτως, στην ελληνική γλώσσα η φράση αυτή μπορεί να ειπωθεί με τους ακόλουθους τρόπους:

1. Ο Πέτρος χτυπά την μπάλα.

2. Ο Πέτρος την μπάλα χτυπά.

3. Χτυπά ο Πέτρος την μπάλα.

4. Χτυπά την μπάλα ο Πέτρος.

5. Την μπάλα ο Πέτρος χτυπά.

6. Την μπάλα χτυπά ο Πέτρος.

Από αυτό το απλό παράδειγμα συνειδητοποιούμε το μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας. Εγώ θα ήθελα να το προσπαθήσετε και με οποιαδήποτε άλλη γλώσσα που ενδεχομένως  να γνωρίζετε και ίσως εκπλαγείτε από τα αποτελέσματα της έρευνας σας. Όσο για εκείνους που εξακολουθούν να πρεσβεύουν όσα πρεσβεύουν δεν έχω να πω και πολλά πράγματα. Ο καθένας άλλωστε επιλέγει αν θα ζήσει ή όχι στην εικονική πραγματικότητα.

 

Βιβλιογραφία

Το παράδειγμα του καθηγητή καθώς επίσης και τα λόγια των ποιητών μας υπάρχουν στο εξέχων βιβλίο του καθηγητού Αντωνίου Α. Αντωνάκου « Εις Οιωνός άριστος, αμύνεσθαι περί γλώσσης» Εκδόσεις Νέα Θέσις. Προσωπικά προτείνω να το διαβάσετε γιατί είναι πολύ χρήσιμο για όσους κυρίως επιθυμούν να μάθουν περισσότερα σχετικά με το μεγαλείο της ελληνικής γλώσσας.

 

 

και γιατι ειμαστε τοσο τριτοκοσμικη χωρα σε σχεση με τις υπολοιπες ευρωπαϊκες χωρες και σε οικονομικο αλλα κυριως σε πολιτιστικο επιπεδο?

 

ο ξενος δακτυλος παλι?

 

μιλαμε για 6 φορες πιο γυμνασμενα μυαλα αλλα παλι η βλακεια βασιλευει σε αυτη χωρα....

 

δες τα δεδομενα. οτι κι αν λεει ο καθενας εκστασιασμενος απο αυτο που εχει μελετησει και εντριφυσει τα γεγονοτα τον διαψευδουν.....

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διεγέρθηκε πολύ ο εγκέφαλος μου.

Διεγέρθηκε ο εγκέφαλός μου πολύ.

Ο εγκέφαλός μου πολύ διεγέρθηκε.

Ο εγκέφαλός μου διεγέρθηκε πολύ.

Πολύ διεγέρθηκε ο εγκέφαλός μου.

Πολύ ο εγκέφαλός μου διεγέρθηκε.

 

 

Λόλα να ένα Μήλο.

Μήλο, από' δω η Λόλα.

 

 

Ευτυχώς που κάθε τόσο βγαίνεις στο εξωτερικό

και συναναστρέφεσαι με ανώτερους ανθρώπους (= μη Έλληνες) …

 

Φαντάσου δηλαδή και να μην έβγαινες έξω πώς θα φερόσουν…

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου