Προς το περιεχόμενο

Είναι η μουσική μου Ελληνική;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

yamethnu1.jpg

 

Τώρα καταλαβαίνω γιατί το "yameth" γράφεται με κόκκινο.

Διαβάζει εδώ μέσα … και έχει κάνει πυρετό και πίεση …  ;D ;D ;D

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ πάω πάσο. Πάω να βάλω το καπέλο μου. (Το καπέλο μου πάω να βάλω <---- Το λεγόμενο και reverse delay. Το οποίο η eventide έχει κλέψει από τους αρχαίους Έλληνες. )

 

 

 

(Kαι η TONELAB στα Ελληνικά προγραμματίζεται.)

 

Επίσης το μπελαλίδικο INTONATION καλό είναι να γράφεται με κεφαλαία, ούτως ώστε να μπορεί να γραφτεί με ελληνικούς χαρακτήρες (μπορεί να ελληνικούς γραφτεί χαρακτήρες ώστε με ούτως να).

 

 

Ευγενική προσφορά του Ιντονάτειου ιδρύματος.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω βασικα δεν εχω καταλαβει, γιατι ενω κοπτεσαι τοσο πολυ για το αν η μουσικη σου ειναι ελληνικη, η εαν η ξενογλωσση μουσικη- ξενοφερτη-που δεν εχει ριζες στην αρχαια ελληνικη παραδοση ειναι οντως ελληνικη, ή γιατι δεν υπαρχουν πολλοι που να φτιαχνουν προτζεκτς τυπου "Η πυθαγορειος σοφια, ο τετραγωνισμος του κυκλου, ο αριστοφανης και ενα μονοχορδο στην συμπαντικη δημιουργια της μουσικης" (ε ρε τι ακουν τα αυτακια μας,) ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, ο τελευταιος των μοικαν...εεεε των Θερμοπυλων, ο ενδοξος υπερασπιστης της Παγκοσμιας Ελληνικης Κληρονομιας, εχεις δωσει...αγγλικα ονοματα στα τραγουδια σου !

Αν σκοπος σου ειναι να δωσεις εντονο το Ελληνικο στιγμα στον οποιονδηποτε ακροατη, μια καλη αρχη ειναι να αλλαξεις ονοματα. Ελληνικη κληρονομια ρε Ιχνηλατη, χιλιαδες λεξεις export, βρες κανα καλο αντιδανειο και βαλτο για να καταλαβαινουν και οι ξενοι ακροατες.

 

Οσο για την αρχαιοελληνικη μουσικη, ανεβασε κανενα κομματι που ειχε γραψει ο Πυθαγορας, για να τα συγκρινουμε. Εφ'οσον απ οσο ξερω τα μεσα εγγραφης μουσικης παρουσιαστηκαν  μερικες εκατονταδες χρονια αργοτερα (εκτος και αν εχουν κρατησει αρχειο οι ΕΛ, θα το μαθουμε το 2012 που θα ρθουν να μας σωσουν), και εχοντας μονο ορισμενα απομειναρια οργανων και κειμενων σαν ιστορικα στοιχεια, μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε. Ουσιαστικα κανεις δεν ξερει τι μουσικοι ακουγαν οι Αρχαιοι ημων(αντε, υμων) προγονοι, και ολη αυτη η κουβεντα ειναι ατοπη. Το πιο κοντινο ειδος για να καταταγει η μουσικη σου κατα την γνωμη μου, ειναι η New Age, οπου επικρατει μια γενικοτερη φρενηρης κατασταση back to the roots μπολιασμενα με συνθια και δεν ξερω και εγω τι αλλο.

Ελληνικη μουσικη λοιπον κατα τη γνωμη μου, ειναι κατι υποκειμενικο για τον καθενα:

-Για αλλους ειναι τα top charts της Ελλαδας.

-Για αλλους ειναι ο Χατζιδακης, ο Λοιζος και οι λοιποι.

-Για αλλους ειναι τα τσιφτελελια στις Εθνικες οδους

-Για αλλους οι βυζαντινες ψαλμωδιες

-Για αλλους η garage σκηνη της θεσσαλονικης, η η X underground φαση στην πολη του καθενος.

-Για αλλους, ο Πιλαλι, ο Γιοκαρινης και ο Πουλικακος.

-

-

-

-

....

 

Οπως την αντιλαμβανεται ο καθενας, και ακριβως λογω της μη υπαρξης στεγανων και ροικου συνεχους για να πεις "απο εδω μεχρι εδω ειμαστε", η κουβεντα σε αυτη τη βαση δεν εχει κανενα νοημα.

Εγω, αν με ρωτουσε καποιος "τι ειναι ελληνικη μουσικη;" θα του εβαζα λιγα παλια ρεμπετικα, λιγο λοιζο, λιγο χατζιδακι, και μετα μερικα αξιολογα συγκροτηματα της συγχρονης σκηνης, απο Θαναση παπακωνσταντινου kai  Σαββινα γιαννατου, μεχρι Blueswire και Dr Atomik.

Τωρα αν θες να ηθελες να παει η κουβεντα, στο οτι οι Ελληνες εχουν την υπερτατη μουσικη παραδοση, ως προεκταση του οτι οι Ελληνες τα σπαμε γενικα παγκοσμια, η να αποδειξεις το Εθνικο σου φρονημα, τι να πω...

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου