Προς το περιεχόμενο

Είναι η μουσική μου Ελληνική;


IxNiLaTiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ασε να μαντέψω ... ήταν το πρώτο αποτέλεσμα που σου έβγαλε το google image με search term "cry". 

 

Εσύ πρέπει να είσαι κατευθείαν απόγονος του Αριστοτέλη, τέτοιο IQ δεν εξηγείται διαφορετικά.

 

Έλα ρε σας κάνανε και ταινία .... ουααααουυυυ

 

cry-the-beloved-country-DVDcover.jpg

 

Περιμένω τα ποσοστά από τις είσπράξεις, θα σου δώσω και μερίδιο, μην ανησυχείς.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 123
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Alas ζωω σε μια χώρα με τόσο χάλια συστημα παιδείας και κοινωνικής δομής που δεν βοηθάει καθόλου στην ανάπτυξη του IQ . Και επειδή ζώω σε μια άτιμη χώρα βουτηγμένη στην αδικία είμαι σίγουρος οτι θα μου φάς τα λεφτά απο τις εισπράξεις και θα την βγάλω στο τέλος μόνο με την σύνταξη της ανάπηρης μάνας μου που είναι ξεχασμένη απο το ελληνικό κράτος. 

 

Αφήστε με να κλάψω....

 

Ακόμα και οι μεγάλοι άντρες κλαίνε δεν ειναι ντροπή....

 

 

cry.jpg

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας παρακολουθώ να μαλώνετε σαν να μην πω τη…..

Και ας κλίση επιτέλους εδώ.

Η μουσική είναι θρησκεία.

Και είναι ένα πνεύμα που διαλέγει του καθένα μας το κεφάλι να μπει

Για να την εκπροσωπήσει, να διαδίδεται και να επικρατή εις τους αιώνες των αιώνων, να μεταδίδεται και να  εξελίσσεται, δεν νομίζω να την νοιάζει για αυτό.

Δεν έχει σύνορα δεν έχει νόμους με την έννοια  που εσείς νομίζεται

Να είστε σαν καλή κληρικοί (για κάθε μουσικό εννοώ )  γιατί θα σας τιμωρεί και δεν θα σας δίνη ιδέες βλέπετε τη παθαίνουν μερική δεν γουστάρουν άλλο να παίζουν  και αναγκάζονται να παίρνουν (βοηθήματα) για να βγάλουν το ψωμί τους,

να είστε  καλή και μελετηρή όχι εγωιστές, και  να έχετε ανοχή

 

Τελικά δεν είναι τυχαίο που κάποιοι μεγαλούργησαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ενω φιλοσοφια, αρχιτεκτονικη, μουσικη, θρησκεια κ.ο.κ., δεν εντοπιζεται σε κανεναν αλλον πολιτισμο παγκοσμιως. Μονο στην Ελλαδα.

Γιατι μειωνεις τοσο πολυ ολους τους αλλους πολιτισμους;  Οκ, μπορεις ισως να θελεις εαν εισαι εθνικιστης, αλλα μην προκαλεις ετσι απροκαλυπτα.

 

Δεν είπα πουθενά ότι οι άλλοι λαοί δεν έχουν φιλοσοφία, μουσική και γενικά πολιτισμό, απεναντίας είπα

(όπως όλα τα χαρακτηριστικά) βρίσκονται  σε όλους τους λαούς

Ο Λ Α τα χαρακτηριστικά.

 

Αλλά εντελώς «τυχαία» δεν το είδες ή δεν το κατάλαβες.  ;)

 

 

Ίσως όμως και να ήθελες να είχα πεί κάτι τέτοιο

ώστε να μπορείς να λές τις κλισέ  μεγαλοστομίες

σαν και αυτές που αναφέρεις πάρα κάτω .. δηλαδή:

 

 

 

Το οτι τυχαινει ο πολιτισμος στον οποιο μεγαλωσες να ειναι ενας αρκετα παλιος με αρκετη ιστορια, δεν σε καθιστα ανωτερο ανθρωπο απο τους υπολοιπους σε καμια περιπτωση, ουτε τυγχανεις διαφορετικης μεταχειρισης λογω του οτι εισαι "Ελληνας"(φευ).

 

Εγώ μιλάω για το τι μπορεί να θεωρηθεί Ελληνική Μουσική

και εσύ το πάς στην ανωτερότητα των φυλών κλπ …  >:(

 

 

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΦΟΥΝΤΟΥΝΙΑAAAAAA  ;D

 

Να γιατί ο eye κλείδωσε το δικό του θέμα. ...

 

 

 

 

 

Μια αντιπροταση στο να δωσουμε ενα κομματι στους γειτονες μας, ειναι να καταργηθουν γενικα τα συνορα (ιστορια σιγουρα ξερεις καλυτερα απο εμενα, και ξερεις και με ποιον τροπο οριστικαν τα απανταχου συνορα), και να αφησουμε επιτελους τους πολιτισμους να αναπτυχθουν αυτοδιαθετα.

 

Και εγώ αυτό επιθυμώ. Να τους αφήσουμε ήσυχους επιτέλους …  >:(

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

Γιατί προσπαθείς τόσο απεγνωσμένα να μειώσεις τους Έλληνες;

Οκ, μπορείς ίσως αν θέλεις να είσαι ανθέλληνας, 

αλλά μην προκαλείς έτσι απροκάλυπτα. 

...

 

Ιχνηλάτη άκου: Αγαπάω την πατρίδα μου και λυπάμαι πολύ περισσότερο από ότι μπορεί να φαντάζεται κάποιος όταν διαπιστώνω την κατάντια μας.

Κινούμαι στο εξωτερικό συνέχεια και αλληλεπιδρώ με ανθρώπους από όλο τον κόσμο (δυστυχώς όχι και με με Ασιάτες.)

 

Και πίστεψέ με... ποτέ δεν παραδέχθηκα ούτε δημόσια ούτε ιδιωτικά ότι είμαστε για το γούτσο.

 

Στην πραγματικότητα κινούμαι λίγο πριν το "γραφικό" όριο υπεράσπισης.

Και δεν διαστάζω απέναντι σε ξένους να επωμιστώ κομμάτι της Ελληνικής βλακείας για να μην περάσει σε αυτούς.

Θέλεις ένα πρόσφατο παράδειγμα? Έχω πληρώσει από την τσέπη μου (300 Ευρώ) σε Πολωνό για να μην καταλάβει ότι είμαστε τόσο ανοργάνωτοι που δεν μπορούμε να διαχειριστούμε γραφειοκρατικά την πληρωμή του εισιτηρίου του. (Και το πλήρωσα από την τσέπη μου ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΜΑΣ. Γιατί ντρεπόμουν να καταλάβει ο Πολωνός ότι η γραφειοκρατία και η δυσκινησία μας είναι επιπέδου σταύλου της Ουαλίας στα τέλη του 17ου αιώνα... περίμενε ο καημένος να πληρωθεί από δημόσια υπηρεσία...... ::) )

 

Το ότι θα ήθελα να είμαστε σοβαρή χώρα και ότι -κάπως- συγκινούμαι όταν σκέφτομαι την Ελλάδα όταν είμαι στο εξωτερικό, ΔΕΝ σημαίνει ότι θα πάρω τοις μετρητοίς την κάθε ανοησία περί Ελληνικού πολιτισμού, πνεύματος, κλπ κλπ.

Είμαστε κοινωνικά, πολιτικά και πολιτισμικά και οικονομικά στους ουραγούς της Ευρώπης.

(Ίσως τώρα με τόσες πρώην ανατολικές χώρες να γλυτώσουμετον υποβιβασμό).

 

Υπάρχουν λαμπρές εξαιρέσεις... συμφωνώ. Αλλά μην χάνουμε και τη μπάλα.

 

Σε σχέση με το αν πιάνομαι για Έλληνας....... εξαρτάται.

Το στερεότυπο που έχει στο μυαλό του ο Γερμανός τουρίστας..... όχι δεν με πιάνει.

Το στερεότυπο που έχει στο μυαλό του ο αυθεντικός Έλλην (ξέρεις....με τις φιλοσοφίες του κλπ) ... πάλι δεν με πιάνει.

Το στερεότυπο "του Ανατολίτη" Έλληνα .......  ούτε αυτό.

 

Τελικά, χαρακτηρίζομαι περισσότερο από αυτά που κάνω, αυτά που σκέφτομαι και αυτά που εκφράζω, παρά από την ταμπέλα της Ελληνικής ιθαγένειας/υπηκοοότητας.

 

Να στο πω λαϊκά: Μοιάζω περισσότερο με Ισπανό/Γερμανό/Εβραίο φυσικό παρά με Έλληνα παπά/ποδοσφαιριστή.

 

 

(Συγνώμη για την πρόχειρη γλώσσα... αλλά βιάζομαι πολύ.  :) )

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικο link και ρωτω

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΕΡΣΙΚΗΣ ΚΑΤΓΩΓΗΣ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΘΝΙΚΟ ΜΟΥ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ....ΑΡΠΑ ΠΧ?

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?

 

γιατι να κλεβω τον Περση η τον Αραβα η τον Ιρλανδο η το Γαλλο?

 

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ?

 

πεσ'τα στους Προσφυγες αυτα που το εφεραν το...καταραμενο.. ;D καλα εκανε ο ..Μεταξας και το ειχε απαγορευσει το βρωμερο!! :) :)

 

Ειπαμε GREECE is BOUZOUKI(ΠΕΡΣΙΚΟ),SOUVLAKI (ΠΕΡΣΙΚΟ) ,TZATZIKI (τουρκικο),ΜOUSAKA (τουρκοαραβικο) ,FRAPE(ελβετικος)  & SHOW YOU AROUND TONIGHT LITTLE MISS NA'ΟΥΜΕ (αυτο δε λεω ΕΙΝΑΙ greek)!!! :) :)

 

α ,ακομα και οι..ντοματες οι γεμιστες....ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΕΣ ειναι (φτου,φτου,φτου...) :)

 

εδω αν θες να τρως "καθαρα" ελληνικα μαλλον θα...πεινασεις.. :) :) φαντασου τι μουσικη θα ακους αν θες να ακους "καθαρη" ελληνικη μουσικη...

 

Α μπράβο.

 

Δεν υπάρχει τίποτα Ελληνικό. Η Ελλάδα είμαι μούφα.

Αυτό δεν λέτε;

 

 

φυσικα και ΔΕΝ λεω αυτο...

 

Καταρχην υπαρχει ΤΟ σημαντικοτερο ελληνικο στοιχειο δηλ. η ΓΛΩΣΣΑ μας ,η οποια λογω προφανους ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ (και εδω γινομαι "εθνικιστης" και ας με κραξετε..) καταφερε να βγει αλωβητη μεσα απο τον...αχταρμα που ταλανιζει τη χωρα μας τοσους αιωνες τωρα...

 

αρα 1 το κρατουμενο.

 

αλωβητος εχει παραμεινει και ο...χαρακτηρας των Ελληνων (οι ιδιοι μαλακες στην καθημερινοτητα αλλα και οι ιδιοι μεγαλοψυχοι απιθανοι τυποι στα δυσκολα και στα πολυ σοβαρα εχουμε παραμεινει...οπως και οι Αρχαιοι αλλωστε....)

 

εχουν ΧΑΘΕΙ πολλα ,και κυριως η ΗΘΙΚΗ με την αρχαιοελληνικη εννοια αλλα αυτο εχει συμβει τα τελευται 20 χρονια και κυριως με τη επελαση του πασοκισμου (δεν πολιτικολογω αλλα πως να το κανουμε ετσι ειναι....) τα τελευταια χρονια ομως ,και βλεποντας τη συνριπτικη πλειοψηφια των...νεων μας τολμω να δηλωσω οτι υπαρχει ελπις..

 

 

ΕΛΛΑΔΑ ειναι τα παντα γυρω μας,καλα και κακα και προσωπικα ετσι να αντιλαμβανομαι...

 

απο οπου και να προερχονται η καθημερινη "χρηση" τους τα εχει πλεον "ελληνικοποιησει"..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικα και ΔΕΝ λεω αυτο...

 

Καταρχην υπαρχει ΤΟ σημαντικοτερο ελληνικο στοιχειο δηλ. η ΓΛΩΣΣΑ μας ,η οποια λογω προφανους ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ (και εδω γινομαι "εθνικιστης" και ας με κραξετε..) καταφερε να βγει αλωβητη μεσα απο τον...αχταρμα που ταλανιζει τη χωρα μας τοσους αιωνες τωρα...

 

αρα 1 το κρατουμενο.

 

αλωβητος εχει παραμεινει και ο...χαρακτηρας των Ελληνων (οι ιδιοι μαλακες στην καθημερινοτητα αλλα και οι ιδιοι μεγαλοψυχοι απιθανοι τυποι στα δυσκολα και στα πολυ σοβαρα εχουμε παραμεινει...οπως και οι Αρχαιοι αλλωστε....)

 

εχουν ΧΑΘΕΙ πολλα ,και κυριως η ΗΘΙΚΗ με την αρχαιοελληνικη εννοια αλλα αυτο εχει συμβει τα τελευται 20 χρονια και κυριως με τη επελαση του πασοκισμου (δεν πολιτικολογω αλλα πως να το κανουμε ετσι ειναι....) τα τελευταια χρονια ομως ,και βλεποντας τη συνριπτικη πλειοψηφια των...νεων μας τολμω να δηλωσω οτι υπαρχει ελπις..

 

 

ΕΛΛΑΔΑ ειναι τα παντα γυρω μας,καλα και κακα και προσωπικα ετσι να αντιλαμβανομαι...

 

απο οπου και να προερχονται η καθημερινη "χρηση" τους τα εχει πλεον "ελληνικοποιησει"..

 

Kύριε πρόεδρε έχω 2 ενστάσεις!

 

Στα μπολντ.

 

Δεν θεωρώ ότι στα σοβαρά θέματα έχουμε σωστή αντιμετώπιση.

Επίσης αν και στην νέα γενιά κάτι κινείται, δεν είναι τόσο φανερή η ελπίδα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν λεω πολυ σοβαρα εννοω ..καταστροφες,πολεμους κτλ στα οποια ως δια μαγειας επιδεικνυουμε ακομα μια απιστευτη αλληλεγυη....(οπως ας πουμε οι Αρχαιοι μπροστα στους Περσες ενα πραμα... :)) τωρα στα ..απλα σοβαρα δηλ. οργανωση,εργσια ,αξιοκρατια κτλ ειμαστε χαλαρα πατοι....

 

 

τα νεα παιδια θα επιμεινω δεν εχουν τουλαχιστον την δικη μας καρμοιρια και τα κολληματα μας και ειναι και πολυ πιο ευγενικα και "καθαρα" (με την εννοια οτι δεν εχουν ακομα απεμπολησει τα παντα λογω των συνεχων ..σφαλιαρων οπως  εμεις...),με λιιιιιιγη παιδεια παραπανω θα τα καταφερουν καλυτερα (αν βεβαια τους δωσουν την παιδεια αυτη...η μαλλον αν την παρουν μονοι τους)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην υπαρχει ΤΟ σημαντικοτερο ελληνικο στοιχειο δηλ. η ΓΛΩΣΣΑ μας ,η οποια λογω προφανους ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ (και εδω γινομαι "εθνικιστης" και ας με κραξετε..) καταφερε να βγει αλωβητη μεσα απο τον...αχταρμα που ταλανιζει τη χωρα μας τοσους αιωνες τωρα...

 

Ενδεικτικά:

 

90.000.000 παράγωγα η ελληνική έναντι 9.000.000 της λατινικής (και αυτά με το ζόρι). Οι έλληνες έχουν εξάγει από την λέξη aura μέχρι την λέξη zoo και 52.000 λέξεις ενδιάμεσα. :o

 

ΔΕΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην υπαρχει ΤΟ σημαντικοτερο ελληνικο στοιχειο δηλ. η ΓΛΩΣΣΑ μας ,η οποια λογω προφανους ΑΝΩΤΕΡΟΤΗΤΑΣ (και εδω γινομαι "εθνικιστης" και ας με κραξετε..) καταφερε να βγει αλωβητη μεσα απο τον...αχταρμα που ταλανιζει τη χωρα μας τοσους αιωνες τωρα...

 

Ενδεικτικά:

 

90.000.000 παράγωγα η ελληνική έναντι 9.000.000 της λατινικής (και αυτά με το ζόρι). Οι έλληνες έχουν εξάγει από την λέξη aura μέχρι την λέξη zoo και 52.000 λέξεις ενδιάμεσα. :o

 

ΔΕΟΣ.

 

Που λέτε να οφείλεται αυτό;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου