Προς το περιεχόμενο

Korg PA800 ή Korg PA2X PRO;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά να είστε καλά!! πολύ χρίσημες η πληροφορίες που δίνετε,και μπορώ να πώ ότι αρχίζω να το βλέπω λίγο πιο θετικά το pa800!!

Ένα από αυτά που δεν μου αρέσουν σε αυτό το όργανο, είναι ότι δεν έχει χειροκίνητα τις εντάσεις όπως στο pa80.Δηλαδή  άλλο volume για τη βάση ACC, κι άλλο για το δεξί χέρι ASSIGN. Και αυτή η λειτουργία είναι πολύ απαραίτητη για εμένα.

Αυτο το όργανο έχει ένα γενικό MASTER, και άλλα δύο SLIDER για τα εφφε!! Λίγο κουφό μου φαίνεται, και άχρηστη σαν λειτουργία!! Εσείς τι λέτε; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

παιδιά να είστε καλά!! πολύ χρίσημες η πληροφορίες που δίνετε,και μπορώ να πώ ότι αρχίζω να το βλέπω λίγο πιο θετικά το pa800!!

Ένα από αυτά που δεν μου αρέσουν σε αυτό το όργανο, είναι ότι δεν έχει χειροκίνητα τις εντάσεις όπως στο pa80.Δηλαδή  άλλο volume για τη βάση ACC, κι άλλο για το δεξί χέρι ASSIGN. Και αυτή η λειτουργία είναι πολύ απαραίτητη για εμένα.

Αυτο το όργανο έχει ένα γενικό MASTER, και άλλα δύο SLIDER για τα εφφε!! Λίγο κουφό μου φαίνεται, και άχρηστη σαν λειτουργία!! Εσείς τι λέτε; :)

 

Εγώ, δεν ξέρω για αυτό που λές,πάντως  δεν πιστεύω πως δεν έχει κάτι που έχει το pa80...

αν και έχω την εντύπωση οτι κάνεις λάθος και οτι αυτό που θες το έχει και το pa800(αλλα δεν είμαι σίγουρος)

Πάντως αν κατσεις και ασχοληθείς με το pa800 λίγο παραπάνω θα πάθεις την πλάκα σου...(εγω το λέω...οταν και άν το πάρεις θυμήσου με... ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....και ερχομαι σαν καλος αγγελος να πιξω φως στις αποριες σου.... ;D ;D ;D πλακα κανω κανεις λαθος φιλε μου για την ενταση...υπαρχει το master volume υπαρχει το balance (rt-acc seq)και δυο assignable slider.....οπως ειπε κ ο φιλος πριν δεν γινεται και βαση λογικης να το παρεις να εχει κατι το pa80 που δεν εχει το pa800

ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....και ερχομαι σαν καλος αγγελος να πιξω φως στις αποριες σου.... ;D ;D ;D πλακα κανω κανεις λαθος φιλε μου για την ενταση...υπαρχει το master volume υπαρχει το balance (rt-acc seq)και δυο assignable slider.....οπως ειπε κ ο φιλος πριν δεν γινεται και βαση λογικης να το παρεις να εχει κατι το pa80 που δεν εχει το pa800

 

εεεμ κάτι ξέρω κι εγώ ;D ;D :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είμαι μεταξύ Korg PA800 και Yamaha S900. Αν και από ό,τι διαβάζω το ΡΑ800 είναι κορυφή στο είδος του, δεν ξέρω αν αξίζει τη διαφορά. Υπόψιν ότι μπορώ να βρω το S900 με 1400ευρώ από ένα φίλο, αμεταχείριστο ενώ το ΡΑ800 κάτω από 2100 δεν το βρίσκω (σωστά?).

Με ενδιαφέρουν κυρίως (αλλά όχι μόνο) ελληνικοί ρυθμοί και ήχοι.

 

Χρόνια Πολλά και καλή Ανάσταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά είμαι μεταξύ Korg PA800 και Yamaha S900. Αν και από ό,τι διαβάζω το ΡΑ800 είναι κορυφή στο είδος του, δεν ξέρω αν αξίζει τη διαφορά. Υπόψιν ότι μπορώ να βρω το S900 με 1400ευρώ από ένα φίλο, αμεταχείριστο ενώ το ΡΑ800 κάτω από 2100 δεν το βρίσκω (σωστά?).

Με ενδιαφέρουν κυρίως (αλλά όχι μόνο) ελληνικοί ρυθμοί και ήχοι.

 

Χρόνια Πολλά και καλή Ανάσταση!

 

Για Ελληνικά και τα δύο είναι κορυφή.Ίσως λίγο περισσότερο το pa800...πάντως μεταξύ pa800 και s900, το pa800 είναι μακράν καλύτερο, και τα λεφτά του τα αξίζει...

Στην θέση σου θα έπερνα το korg...

 

αν ήταν pa500 και s900 τότε ίσως καλύτερα να έπερνες το s900 αλλα αφου είναι pa800 μην  το σκέφτεσαι...

 

Ειδικά αν το ψάξεις καλά το pa800, κάνει extreme πραματα :P ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Έχεις σκεφτεί ποτέ τη λύση δύο ή και παραπάνω καθαρόαιμων keyboards ?

Δηλαδή να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα ένα keyboard για Arranger και ένα keyboard για Solos !

 

Να σου πω ένα σετ που άκουσα πρόσφατα σε live (στο εξωτερικό) και ήταν πραγματικά άψογο. Άλλα όργανα δεν υπήρχαν εκτός από έναν κιθαρίστα (ηλεκτρακουστική) που τραγούδαγε πολύ καλά συν δύο άψογες (φωνητικά) τραγουδίστριες. Όμως, ο εξοπλισμός, ειδικά του πληκτρά κόστιζε αρκετά...

 

Α' πρόγραμμα (Ξένα τραγούδια, Ελληνικά νέα)

==================================

1 x G-70 (Ευρωπαϊκοί ρυθμοί & Μοντέρνοι Ελληνικοί ρυθμοί Α' προγράμματος)

1 x Fantom-X6 (Ήχοι & Λούπες)

 

Β' πρόγραμμα (Dancing ξένο, Latin, Ελληνικό 60's)

=====================================

1 x G-70 (Ρυθμοί & Ήχοι)

1 x Fantom-X6 (Ήχοι) & (Λούπες)

 

Γ' πρόγραμμα (Ελληνικό Λαϊκό)

=======================

1 x EXR-GR5 (Ελληνικοί ρυθμοί & Αραβικοί ήχοι)

1 x SH-201 (Σολιστικοί ήχοι - ταξίμια)

 

Αρκετοί Ελληνικοί ρυθμοί ήταν layer μεταξύ G-70 και EXR-GR5. Αρκετά έξυπνο αλλά και πραγματικά πολύ ευέλικτο στις αλλαγές από ρυθμό σε ρυθμό αλλά και εντός του τραγουδιού (για παράδειγμα τα γεμίσματα από κουπλέ σε ρεφρέν).

 

Επίσης αρκετοί ήχοι ήταν layer μεταξύ Fantom-X6 και EXR-GR5.

 

Φυσικά ο ήχος ήταν "κρύσταλο" αφού η κονσόλα και ειδικά τα κορυφαία ηχεία (Bose L1 full set) ήταν άψογα.

 

Εγώ προσωπικά ... ζήλεψα.

 

Και τώρα ας προσγειωθούμε στην πραγματικότητα.

Ασχέτως ποιότητας, λειτουργικότητας, High End και όλων των άλλων.

Πραγματικά δεν ξέρω με τα σημερινά δεδομένα (συχνότητα εργασίας και αμοιβή μουσικού) εάν αξίζει να έχει κανείς τόσο ακριβό εξοπλισμό, αφού είναι δύσκολο να προβλέψει κανείς, εάν και πότε μπορεί να κάνει απόσβεση ενός τόσο ακριβού εξοπλισμού.

 

Εάν, και μόνο εάν, διαθέτεις τα ανάλογα χρήματα, διάλεξε όποιον συνδιασμό νομίζεις ότι σου κάνει.

 

Χρόνια Πολλά και καλή Ανάσταση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

off topic

Αν προσθέσουμαι στα όργανα που ανέφερες Μανώλη και ενα

Roland VP-550 ,απογειώνεται το όλο πράγμα    :)

 

sorry συνεχίστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μπα... μην το λες blues power, θα μπορούσε ο πληκτράς να κάνει φωνητικά μέσω του vocoder του G-70. Τα είπαμε λιγάκι. Απλά δεν ήξερε πως να κάνει edit στο vocoder (μνήμες). Φτειάξαμε μαζί κάποιες μνήμες και θα τις συνεχίσει. Σωστός ο τύπος!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και Χριστος Ανεστη!

 

Θελω να παω κατευθειαν στο ψητο. Τη προσωπικη μου γνωμη και εντυπωση τη εγραψα με ΡΜ στο χρηστη που ρωτησε, αλλα αφου εδω βλεπω οτι το θεμα παιρνει αλλες διαστασεις θα ηθελα να πω τη γνωμη μου.

 

Μου κανει εντυπωση που υπαρχει μουσικος με τη δυνατοτητα να εχει 4 οργανα και διαλεγει και τα 4 να ειναι απο την ιδια εταιρια... καμια ελαστικοτητα!!! Απο την αλλη νομιζα οτι το Roland G-70 και EXR-GR5 ειναι Arrangers. Αλλωστε ως Arrangers τα εχει και στο site της η Roland... Κυριε Χναρακη δεν νομιζω να υπαρχει μουσικος που να εχει τη δυνατοτητα να εχει 1 Workstation, 2 Arrangers, 1 synthesizer και να επιλεγει να ειναι ΟΛΑ της ιδιας εταιριας, ανεξαρτητα απο ποια εταιρια ειναι αυτη. Δε λεω οτι ΔΕΝ υπαρχει τετοιος συνδυασμος, λεω μονο οτι ειναι μαλλον λαθος... ή μαλλον υπερβολικος...

 

Τωρα στο συγκρητικο μεταξυ του EXR-GR5 και Ρα800...: δεν υπαρχει συγκριση... Το Ρα ειναι 100 φορες καλυτερο με 100000 παραπανω δυνατοτητες. Το Ρα 800 αν ειναι να συγκρηθει με καποιο αυτο ειναι το G70. Και ενα τετοιο συγκρητικο πρεπει να το κανει καποιος που εχει ασχοληθει και με τα 2 για αρκετο διαστημα και οχι 2-3 ωρες στο σπιτι καποιου φιλου ειτε σε καποιο καταστημα λιανικης!

 

Συγγνωμη Κυριε Χναρακη για το "σκληρο" υφος αλλα σας παρακαλω μη χανεται την αντικειμενικοτητα σας οταν γραφεται υπερ της Roland :)

 

Καλο μεσημερι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου