Προς το περιεχόμενο

Korg PA800 ή Korg PA2X PRO;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Καλησπέρα και σε σας και Χριστός Ανέστη !

 

Φίλε georgnik,

 

Πολύ καλά έκανες και έγραψες αυτά που έγραψες και σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλα σου τα σημεία, ένα προς ένα.

 

βλεπω οτι το θεμα παιρνει αλλες διαστασεις

Καθόλου άλλες διαστάσεις. Απλά πρότεινα-ανέφερα σαν ιδέα κάτι που το είδα με τα μάτια μου, το άκουσα με τ'αυτιά μου και μου άρεσε γενικότερα. Αυτό είναι όλο.

 

Μου κανει εντυπωση που...
κλπ κλπ

Το παιδί αυτό, είναι συνεργάτης αντιπροσώπου της Roland στο εξωτερικό για πολλά χρόνια. Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι Roland-άκιας και όχι μόνο.

Σαφώς και θα μπορούσε όλο αυτό το set να είναι εξ'ολοκλήρου κάποιας άλλης εταιρίας (εξ'ίσου καλής) όπως για παράδειγμα Korg, Yamaha κλπ.

Τώρα, το ότι είναι "υπερβολικός", εγώ προσωπικά συμφωνώ μόνο με την έννοια της απόσβεσης κεφαλαίου αυτού του εξοπλισμού. Όμως το ακουστικό αποτέλεσμα και η ευελιξία-χρηστικότητα που είχε αυτό το σετ, είναι καθαρά θέμα δικό του. Αυτό ήθελε να έχει και αυτό είχε την συγκεκριμένη στιγμή.

 

Μην ξεχνάς όπως είπα και πριν, είναι συνεργάτης αντιπροσώπου εδώ και πάρα πολλά χρόνια, οπότε σκέψου το πόσο χαμηλότερα μπορεί να του κοστίζουν τα μηχανήματα. Αυτό από μόνο του είναι ένα πάρα πολύ μεγάλο κίνητρο έτσι ώστε να μπορεί κάποιος να κάνει την "τρέλα" του. Γιά φαντάσου !!!

 

Γνωρίζω άτομα-πελάτες επαγγελματίες μουσικούς από Ελλάδα, που έχουν στην κατοχή τους τρία όργανα της Roland. Το ίδιο και Korg, το ίδιο και Yamaha. Δεν λέω ποιοί είναι γιατί...

Να πάω σε κάτι πολύ πιό extreme. Οι αρχαιότεροι ίσως να θυμούνται. Πριν αρκετά χρόνια, σε πολύ γνωστό μαγαζί της Αθήνας, 3 πληκτράδες είχαν συνολικά 12 όργανα (keyboards & sound modules) της ίδιας εταιρίας.

 

Τέλος,

Συγγνωμη Κυριε Χναρακη για το "σκληρο" υφος αλλα σας παρακαλω μη χανεται την αντικειμενικοτητα σας οταν γραφεται υπερ της Roland

α) δεν το θεωρώ καθόλου μα καθόλου σκληρό το ύφος αλλά αντικειμενικό γιατί πολύ απλά, μιλάς σωστά και μέσα στην (για πολλούς) σημερινή πραγματικότητα.

β) δεν χάνω την αντικειμενικότητα, αφού αυτό το set το είδα, το άκουσα και όπως είπα πιό πριν μου άρεσε γενικότερα σαν μουσικό αποτέλεσμα. Το ανέφερα σαν ιδέα.

γ) θα μπορούσα να αναφέρω κάποια άλλα (αντίστοιχα) προϊόντα άλλης εταιρίας.

Απλά αυτά είδα και όχι κάτι άλλο. Επαναλαμβάνω, σαφώς και θα μπορούσε όλο το σετ να ήταν κάποιας άλλης εταιρίας.

 

Φιλικά πάντα και σ'ευχαριστώ

Μανώλης Χναράκης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

φίλε πλικτρά,κατά τη γνώμη μου εφόσον το όργανο το θές για διήμερα θα πρεπεί να πάρεις κάτι το οποίο να είναι και οικονομικό αλλά και να σε ''φτιάχνει''  όταν δούλεύεις.το pa800 πιστεύω πώς θα σε βολεψεί μιάς και εχεί πολύ καλό υλικό για λαικό πρόγραμμα.τώρα, το pa2x pro για μενά θα ήταν μένα υπέρβαση για τον χώρο που δουλεύεις εκτός και άν δεν σε απασχολεί τόσο πολύ το οικονομικό......όσο για το οτι δεν έχει καλή κατασκευή,έχεις δίκιο...... άν όμως το pa800 δεν σου αρέσει και δέν σε βολεύει τότε προχώρα για pa2x pro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για το Pa2χ πάντως το pa800 έχει ΄μια χαρά κατασκευή.Εντάκη δεν είναι τίποτα το σπουδέο,αλλα τι θέλετε απο ατσάλι να είναι?

 

Είναι μια χαρα η κατασκευή του και επειδή φίλε charles1 είδα και σε άλο ποστ που έλεγες "το πα500 νομίζω είναι πιο πολύ πλαστικό και απο το πα800 ή κάτι τέτοιο...)

Το πα800 είναι παρα παρα πολύ καλό σε όλα τα είδη και σε όλους του τομείς...βεβαίως πάντα όλα έχουν τα θετικά τους έχουν και τα αρνητικά τους...

 

 

Δεν ξέρω...ίσως να έχεις και δίκιο, αλλα επειδή εγώ έχω ένα roland va76 (ίδια κατασκευή με το g-70  μπορεί και καλύτερη) και επειδή έχω δει και το πα800 λέω πως είναι μια χαρά το πα800

(γνώμη μου ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλήκτρα στο pa800 pa50 είνια σπαστικά ελαφρία,κάτι που καταντά κουραστικό(είμαι κάτοχος pa50,εδώ και 1,5 χρόνο)σε αντίθεση με το pa2x που τα πλήκτρα του μοιάζουν με αυτά των synths. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

αλλα επειδή εγώ έχω ένα roland va76 (ίδια κατασκευή με το g-70 μπορεί και καλύτερη)

 

Ας μου επιτραπεί να πω ότι για κάποιους μπορεί να (((μοιάζουν))) ??? εξωτερικά (δεν ξέρω πως γίνεται αυτό) αλλά υπάρχουν οι τουλάχιστον παρακάτω διαφορές:

1) Δεν είναι καθόλου ίδια κατασκευή (hardware)

2) Το G-70 φοράει γεννήτρια ήχων τύπου Fantom-X

3) Η δομή των ρυθμών είναι εντελώς διαφορετική

4) To VA-76 επιτρέπει χρήση αρχείων συνολικού μεγέθους 100MB.

    To G-70 επιτρέπει χρήση αρχείων συνολικού μεγέθους πολύ παραπάνω.

 

Αυτές είναι ορισμένες από τις διαφορές των δύο (VA-76 και G-70).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πλήκτρα του Pa800 είναι βελτιωμένα σε σχέση με αυτά του Pa50 αλλά σε καμία περίπτωση δεν φτάνουν την ποιότητα του Pa2x.

 

Σε γενικές γραμμές το Pa2x έχει ανάλογο κλαβιέ σαν τα

 

Μ1, Trinity, Triton, και Pa1x

 

που απλά δεν συγκρίνονται με αυτά των

 

Pa50, Pa60, Pa80, Pa500 και Pa800

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ρε Νικο το ξερουμε κ μεις οτι καμια σχεσι το πληκτρο του πα800 με πα1χπρο αλλα δεν εχει και καμια σχεση το πα50 με το πα800...αυτο ειπαμε

ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες όπως έχω πει και ποιο πάνω, έχω γαλουγιθεί με την τεχνοτροπία της KORG, καθώς τυγχάνει να έχω και τα ποιο παλιά μοντέλα , που πάνω τους έχω κάνει πολλά πράγματα!! Το δια ταύτα,είναι ότι το pa80 μου λόγο δουλειάς το έχω λιώσει, και γιαυτό ψάχνομε για όργανο, πριν με αφήσει!! Πραγματικά με αυτά που έχω διαβάσει, και με την τιμή που βρήκα από γνωστό για να πάρω καινούριο το pa800, θα ήταν η καλύτερη περίπτωση!! Ειλικρινά θα το ήθελα πολύ, γιαυτό πάω, και ξαναπάω να το δώ, και συνέχεια κάτι με χαλάει με αυτό το όργανο!! Θα ήθελα να  πώ ένα μεγάλο ευχαριστώ από καρδιάς σε όλους εσάς, που έχετε αφιερώσει απο τον πολύτιμο χρόνο σας, προκειμένου να με βοηθήσετε!!!! Εκτιμώ την κάθε άποψη, και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να παρεξηγηθώ!!

Αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω ένα φτιαγμένο όργανο, γιατί το ντέμο όργανο που έχουν τα μαγαζιά, είναι κλάσεις κατώτερο σε ποιότητα και απόδοση, από αυτό που έχω!! δηλαδή τι να πρωτο σχολιάσω!!  Από την άλλη ακούω απο εσάς τις καλύτερες κρητικές, και πάω να τρελαθώ!!    ευχαριστώ πολύ !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου