Προς το περιεχόμενο

Korg PA800 ή Korg PA2X PRO;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μανώλης Χναράκης link=topic=157321.msg211589#msg211589 date=1209725584]

αλλα επειδή εγώ έχω ένα roland va76 (ίδια κατασκευή με το g-70  μπορεί και καλύτερη)

 

Ας μου επιτραπεί να πω ότι για κάποιους μπορεί να (((μοιάζουν))) ??? εξωτερικά (δεν ξέρω πως γίνεται αυτό) αλλά υπάρχουν οι τουλάχιστον παρακάτω διαφορές:

1) Δεν είναι καθόλου ίδια κατασκευή (hardware)

2) Το G-70 φοράει γεννήτρια ήχων τύπου Fantom-X

3) Η δομή των ρυθμών είναι εντελώς διαφορετική

4) To VA-76 επιτρέπει χρήση αρχείων συνολικού μεγέθους 100MB.

   To G-70 επιτρέπει χρήση αρχείων συνολικού μεγέθους πολύ παραπάνω.

 

Αυτές είναι ορισμένες από τις διαφορές των δύο (VA-76 και G-70).

 

 

Εγω για την ποιότητα κατασκευής μίλησα ΚΑΙ ΜΟΝΟ!

Μάλιστα τα πλήκτρα στο va76 μου είναι καλύτερα απο τα πλήκτρα στο g70 τη καθηγήτριάς μου και το λέει συνέχεια και η ίδια το έχω διαπιστώσει κι εγώ.Αν και είναι ίδιου τύπυου-δεν ξέρω ίσως έτυχε-πάντως τα δικά μου είναι καλύτερα.

Όσο για τους ήχους δεν ξέρω απο που είναι στο g70 πάντως οι περισσότεροι ήχοι είναι ΟΛΟΙΔΙΟΙ με του va76 και τα εχω δουλέψει και τα δυο όργανα.πάντως κανείς δεν μπορεί να πει πως το g70 δεν είναι καλύτερ,αν δεν ήταν άλωστε δεν θα ήταν ο αντικαταστάτης του vA76

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επίσης και τα pa1x/pa2x (pro)δεν εχουν και τόσο πολύ σπουδέα πλήκτρα.

Και το pa50 δεν έχει καμια σχέση ειδικά στα πλήκτρα με το pa800 το οποίο έχει μια χαρά πλήκτρα.Μπορείς να τα πείς και "πολύ καλα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αγαπητέ φίλε pliktras.

 

Μάλιστα τα πλήκτρα στο va76 μου είναι καλύτερα απο τα πλήκτρα στο g70 τη καθηγήτριάς μου και το λέει συνέχεια και η ίδια το έχω διαπιστώσει κι εγώ.Αν και είναι ίδιου τύπυου-δεν ξέρω ίσως έτυχε-πάντως τα δικά μου είναι καλύτερα.

Τα πλήκτρα στα δύο όργανα είναι ίδια.

 

Όσο για τους ήχους δεν ξέρω απο που είναι στο g70 πάντως οι περισσότεροι ήχοι είναι ΟΛΟΙΔΙΟΙ με του va76 και τα εχω δουλέψει και τα δυο όργανα.

Σαφώς και αρκετοί ήχοι του VA-76 συμπεριλαμβάνονται στο G-70 λόγω συμβατότητας. Αλλά, επέλεξε την λειτουργία "Extended Sound" στο Sound Selection Mode και θα δεις (ακούσεις) την διαφορά στους ήχους. Για παραπάνω μπορείς να βάλεις και μία SRX κάρτα όπου εκεί τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ.

 

κανείς δεν μπορεί να πει πως το g70 δεν είναι καλύτερ,αν δεν ήταν άλωστε δεν θα ήταν ο αντικαταστάτης του vA76

Ουδέν σχόλιον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης και τα pa1x/pa2x (pro)δεν εχουν και τόσο πολύ σπουδέα πλήκτρα.

Και το pa50 δεν έχει καμια σχέση ειδικά στα πλήκτρα με το pa800 το οποίο έχει μια χαρά πλήκτρα.Μπορείς να τα πείς και "πολύ καλα"

 

Μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφύγαμε απο το θέμα...

Το ξέρω οτι τα πλήκτρα στα δύο όργανα είναι ίδια.

ϊσως 'ετυχε δεν ξέρω, πάντως το δικό μου ΄ρογανο έχει πιο καλά στην αφή πλήκτρα.Τα πλήκτρα στο όργανο της κυρία μου είναι πιο χαλαρά...λες και δεν είναι ημιβαρυκεντρισμένα...

 

Και εγώ δεν μιλάω για κάρτες srx κτλ,ούτε καν αναφέρθηκ στα styles και γενικα στις επιδόσεις του g70.

Κι εγώ αν συνδέσω ακόμα και ενα yaamaha psr με το λαπτοπ βγάζω παρα πολύ καλύτερους ήχους απο καρτες srx κι δεν ξερω εγω τι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης και τα pa1x/pa2x (pro)δεν εχουν και τόσο πολύ σπουδέα πλήκτρα.

Και το pa50 δεν έχει καμια σχέση ειδικά στα πλήκτρα με το pa800 το οποίο έχει μια χαρά πλήκτρα.Μπορείς να τα πείς και "πολύ καλα"

 

Μάλλον δεν ξέρεις τι σου γίνεται...

 

ενω εσύ που λες οτι το pa50 με το pa800 έχουν ίδια πλήκτρα...

 

Το πα800 έχει μια χαρά πλήκτρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα λίγο βελτιωμένα αλλά όχι καμιά δραματική διαφορά.

 

Τώρα αν βγαίνεις και λες οτι το PA1X Pro και PA2X Pro δεν έχουν και τόσο σπουδαία πλήκτρα σε σχέση με το Pa800 ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ!

 

Οσον αφορά τα Roland πέταξες κι εκεί κατι "μαργαριτάρια" αλλα δεν τα σχολιάζω παραπάνω.

Ειδικά εκεί που σου απάντησε ο Μανώλης με "ουδέν σχόλιον" και επίσης εκεί που λες για το Yamaha και το laptop... ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα λίγο βελτιωμένα αλλά όχι καμιά δραματική διαφορά.

 

Τώρα αν βγαίνεις και λες οτι το PA1X Pro και PA2X Pro δεν έχουν και τόσο σπουδαία πλήκτρα σε σχέση με το Pa800 ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΣΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ!

 

Οσον αφορά τα Roland πέταξες κι εκεί κατι "μαργαριτάρια" αλλα δεν τα σχολιάζω παραπάνω.

Ειδικά εκεί που σου απάντησε ο Μανώλης με "ουδέν σχόλιον" και επίσης εκεί που λες για το Yamaha και το laptop... ;D ;D

 

 

Μην αλλάζεις τα πραματα.Να τα λες όπως είναι και όχι όπως σε βολεύουν για να βρεις το χαμενο σου δίκιο...

Για το αν τα πλήκτρα του πα800 ειναι λίγο βλετιωμένα σε σχέση με το πα50 τι να πω...ο armonistas νομίζω τα είπε πολύ καλα...

 

Επίσης μην αλλάζεις σε παρακαλώ παρα πολύ αυτα που λέω.

Δεν είπα ποτε τα πα1χ προ και πα2χπρο δεν εχουν και τοσο σπουδεα πλήκτρα σε σχεση με το πα800.οκ?Αυτο προσεξε το!

 

Είπα οτι γενικα τα πλήκτρα των πα2χ πα1χ δεν είναι και τοσο σπυδέα.Γιατι δεν διαβάζεις με λίγη προσοχή?Ξέρω όργανα που έχουν και πολύ καλύτερα πλήκτρα απο τα πα2χ πα1χ (προ)...

 

Όσο για αυτό που μου απάντησε ο κ.Χναράκης το "ουδεν σχόλιο" μά΄λλον δεν το κατάλαβες και εκτίθεσαι...

 

Τι σχόλιο δηλαδή να κάνει?Όταν λεω οτι "δεν μπορεί κανεις να πει πως το g70 δεν είναι καλύτερο απο το va76" τι σχόλιο μπορεί να κάνει?Τι να πει?Όχι το VA76 είναι καλύτερο???

 

Όσο για τα yamaha δεν καταλαβαίνω που είναι το λάθος??Αν το συνδέσω με ενα pc και πάρω με μια καλή κάρτα ήχους,ήχους απο το cubase?????.....

 

 

ΥΓ.Διάβαζε και πιο πρόσεχτικα οτι γραφω κι εγώ κ οι άλλοι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου