Προς το περιεχόμενο

Korg PA800 ή Korg PA2X PRO;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον φίλε συνερίζομε τι άποψη σου όσο αφορά το θέμα , το ότι έχεις τρελαθεί.

Δες τα πράγματα λίγο πιο απλά . το ένα έχει 2200 ευρώ και το άλλο 3200 ευρώ αν δεν έχεις πρόβλημα με το πόσα θα δόσεις παίρνεις το

KORG PA2X PRO και είσαι αρχηγός, και να μη σου βγάζει  χρήματα άμα το γουστάρεις χτύπα το, αν πάλι δυσκολεύεσαι χτύπα το ρα 800,και πάλι θα είσαι μια χαρά ,αλλά από ότι κατάλαβα κάτι σε χαλάει στο ρα800 οπότε αν είναι  να το πάρεις και το μετανιώσεις άστο βγάλτο από το μυαλό σου.

 

Αναφέρομε μόνο στα δυο αυτά όργανα τις korg γιατί από σε είδα δεν κοιτάζεις τίποτα άλλο σε άλλη μάρκα εννοώ.

Αυτά και πάνε χτύπα οποίο πραγματικά γουστάρεις και σε φτιάχνει 1000ευρω παραπάνω για  καλύτερα γούστα δεν είναι και πολλά.

Φιλικά pliktras1234

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

λοιπον να πω το εξης...θεωρω μεγαλη χαζομαρα το να αρχισει μια παρεξηγηση αναμεσα σε καποιους συναδελφους....η λογομαχια πρεπει να λαβει τελος...τωρα οσον αφορα το φιλο μας νομιζω οτι τον βοηθησαμε αρκετα στο να παρει την αποφαση κ αρχιζω κ βαριεμαι να παρακολουθω το ιδιο θεμα γιατι απο εδω και περα οι απαντησεις που λαμβανει ειναι εντελως ανουσιες κατ εμε διοτι ολα βασιζονται στα ιδια λεγομενα που ειπωθηκαν νωριτερα...οποτε φιλε μου ξερεις πλεον τι να κανεις ξεκαθαρισε πρωτα ΑΝ θελεις να αγορασεις καποιο απο τα δυο οργανα και απο κει κ περα τα κριτηρια αγορας ενος εκτων δυο ειναι σαφης...εχεις φραγκα αγοραζεις πα2χπρο κ εισαι οκ εχεις λιγοτερα φραγκα αγοραζεις πα800 και εισαι παλι οκ...αυτα απο μενα ελπιζω να βοηθησα.....

 

    παντα φιλικα...

ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμια στην ουσια απλα λεω συνοψιζω τα παραπανω λεγομενα γιατι οπως προειπα ολες οι απαντησεις κινουνται στο ιδιο μοτιβο...

ΑΡΑΜΠΑΤΖΗΣ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Τα πλήκτρα στο όργανο της κυρία μου είναι πιο χαλαρά...λες και δεν είναι ημιβαρυκεντρισμένα...

 

Ας μην επαναλάβουμε τα ίδια για τα πλήκτρα. Τα είπαμε.

Τώρα, εάν είσαι τόσο σίγουρος και τα πλήκτρα του (α) οργάνου διαφέρουν από τα πλήκτρα του (β) οργάνου τότε μάλλον κάποιος έβαλε "χέρι" σε κάποιο από τα δύο όργανα (βλέπε μαϊμού ανταλλακτικά κλπ) ή το ένα από τα δύο όργανα έχει "φάει" τέτοια ταλαιπωρία (θερμοκρασία, υγρασία κλπ) και κάνει την διαφορά που λες.

Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Δεν μπορώ να φανταστώ κάτι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Πραγματικά οσο αφορά το hardware των Roland VA76 και G70 υπάρχουν διαφορές και επίσεις η κατασκευή του G-70 είναι ανώτερη απο του VA76 και σίγουρα ανώτερη απο τα Korg Pa800 και Pa2x. Το θέμα είναι το αποτέλεσμα, είναι ο ήχος οι δουλεία που εχεί γινεί πάνω σε αυτά. Τι και αν το VA76 δεν μπορεί να χειριστεί αρχεία πάνω απο 100ΜΒ. Το G-70 που μπορεί να διαχειριστεί μεγαλυτερα αρχεία δεν κερδίζεις απολύτος τίποτα, τι να διαχειριστείς?? midifile? Styles? User Files? των 200KB αφού το όργανο δεν έχει ουτε καν sampler ουτε mp3 φορτώνει δουλεύει με τα ετοιμά Sound ROM και φορτώνει styles , midifiles tων max 300KB και user files των 60ΚΒ. Οπότε σε σχέση με το VA76 που παραδόξως έχει ένα μικρό sampler τα ίδια πράγματα φoρτώνει απο data. Το θέμα έιναι ότι παρότι τα πλήκτρα του G-70 και συνολικά η κατασκευή του το ιnterface του για εμένα είναι άψογα σε σχέση ακόμα και με το Κοrg OASYS, και μετά απο 4 χρόνια που πέρασαν απο το VA76 oι  ήχοι του (εκτός του τέλειου πίανου!) και τα styles του εκτός απο 5 με 10 νέους είναι ίδια! καμία πρόοδο. Θυμίζουν Roland G800 G1000. Σε αντίθεση με Υamaha και Κοrg που έχουν εξελίξει τους ήχους τους απο παλαιότερα μηχανηματά τους! Το Τyros 2 το Κοrg Pa800 και Pa2x έχουν κάνει άλματα σε σχέση με την Roland. Επίσεις ο ήχος των Pa800/pa2 (εκτός τα μέτρια για εμένα πιανα) και μέτριας κατασκευής, μπορεί να συγκριθεί με το Fantom x και ο ήχος του δεν θυμίζει σε τίποτα αρμόνιο General Midi, έχουν Sampler ακόμα και για τα Drums τα οποία μπορείς να τα ενσωματώσεις μέσα στο Styles σου πχ Bouzouki μαζί με 4 DSP πάνω σε αυτό. Και μιλαμε για απίστευτους ήχους  Μπορεί η Korg να έριξε το κόστος κατασκευής των οργάνων της αλλά πλέον οι ηχοι τους τα Styles (οχι αραβικά και ελληνικά) μιλάμε για πολλά styles με latin jazz rock και απίστευτη ανάλυση νε παιξίματα ιntros/Filling ktl έχουν κάνει άλματα σε σχέση με το PA80 ίδιας εποχής κατασκευής με VA76. Kαι μιλάω πάντα σε σύγκριση με Roland που σε αυτά ήταν καλύτερη απο το PA80 γιατι στα ελληνικά δεν το συζητάω. Τα Κorg πλεον έχουν καταφέρει μέσα σε αυτά τα χρόνια να γίνουν ένα all Round arranger με ήχο ακριβώτερων μοντέλων Workstation περιμένουμε απάντηση απο την Roland να κάνει το άλμα και να βγάλει ενα όργανο που δεν θυμίζει τόσο GM. Όσο για το PA800 μπορω να το κρινω με το Roland E-80 στα οποία έχω δουλέψει και με τα δυο και ισχύουν τα παραπάνω μόνο το Ε-80 σε σχέση με το G70 σε κατασκευή και πλήκτρα είναι πολύ πίσω. Δέν αντιλέγω μπορείς ένας επαγγελματίας να κανεί παπάδες και με 2 roland h με 2 κοrg η με 2 Yamaha απο εκεί και πέρα δεν είναι τι κάνει το μηχάνιμα αλλα πόσο το γνωρίζεις εσύ πόσο καλός μουσίκός είσαι παιζουν, πολλά πραγματα καί όλα φαίνονται στο αποτέλεσμα που βγάζει ο καθένας. Όσο για το Roland EXR GR5 είναι απίστευτο όργανο με απίστευτα ελλινικά παιξίματα για τα λεφτά του απλά δέν κάνει για επαγγελματική δουλεία το Os του είναι άθλιο οι ηχοι του συμπαθιτικοί αλλά εκεί που παίζεις είναι πολύ εύκολο να κολλήσει (το έχω πάθει άπειρες φορές και μιλάμε για καινούργιο όργανο, επίσεις να χάσεις τα user ξαφνικά και γενικά ζορίζετε στα styles του. (σε korg αντίστοιχα δεν έχουν φάει ποτέ τέτοιο κόλλημα ότι και να βάλεις ότι και να του κάνεις. Απο εκεί και πέρα νομίζω ότι όλα είναι σχετικά, έχω δοκιμάσει όργανα και απο τις 3 εταιρίες η κάθε μία έχει το ύφος της και των ηχο της. Διαλέγεις τι σου κάνει και το αγοράζεις. Η δικιά μου γνώμη ήταν αυτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου