Προς το περιεχόμενο

Photos από diy κατασκευές.


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό είναι το δεύτερο;;; 8O Μάλιστα :roll:

 

Anyway :) ' date=' τσέκαρε καταρχήν την αντίσταση εισόδου που την βλέπω αρκετά μεγάλη ή βρες τρόπο να βγάλεις περισσότερη ενίσχυση απο τον ενισχυτή του κυκλώματος. Γενικά, τα Mxr φημίζονται για unity gain -ή ακόμη και μικρότερης έντασης volume- στα modulation εφφέ.[/quote']

 

Αυτό είναι ευχάριστη έκπληξη ή δυσάρεστη??? :?

 

Αρχικά σκέφτηκα οτι είναι η αντίσταση εξόδου την οποία δοκίμασα να παρακάμψω αλλά δεν αλλαξε κάτι στην ένταση του ήχου αλλα στη διαμόρφωση.

 

Αντίσταση εισόδου υποθέτω εννοείς την R8=1M και όχι την R7=200k. Μήπως πρέπει να τις "ρίξω" και τις 2?

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό είναι ευχάριστη έκπληξη ή δυσάρεστη??? :?

 

Αντίσταση εισόδου υποθέτω εννοείς την R8=1M και όχι την R7=200k. Μήπως πρέπει να τις "ρίξω" και τις 2?

 

Ευχάριστη βέβαια...

Η R8 είναι για να μην ακούγοντε "κλίκς" όταν ανοιγοκλείνεις τον διακόπτη του bypass. Δοκίμασε να μειώσεις την R7 στα 68K και προχώρα. Πάντως μάλλον καλύτέρα τέτοιες ερωτήσεις μέσω pm... :?

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί είναι το modular synth??

 

:oops: :oops: :oops:

 

Πολλές μονάδες παραγωγής και διαμόρφωσης ήχου ενωμένες μεταξύ τους σε διάφορες συνδεσμολογίες. Φίλτρα (σαν το wah της κιθάρας σου), ring modulators, flangers, lfo (σαν τρέμολο) τα οποίο κάνουν ενα "ηχητικό μασάζ" σε νότες παραγώμενες απο oscillators.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα να ανοίξω ένα topic για να βάλουμε φωτογραφίες από diy κατασκευές. Προτείνω να μπει σε αυτό' date=' οτιδήποτε έχει να κάνει με χειροποίητα μουσικά όργανα (κιθάρες, πετάλια, ενισχυτές κλπ).

 

Ξεκινώ με μια γεννήτρια ήχου πάνω στην οποία πειραματίζομαι εδώ και κάμποσο διάστημα. Στην ουσία είναι ένα μικρό modular synth το οποίο είναι άγνωστο πότε θα πάρει μια ολοκληρωμένη τελική μορφή. :roll:

 

Sound Generator specs (προς το παρόν) :

VCO, VCF, white noise, LFO, atack & decay generator, ring modulator(controled like theremin), VCA.

Input jacks για sequencer, κιθάρα, expression pedal.

 

Υγ. Τα τσιγάρα είναι για σύγκριση μεγεθών.

 

[img']http://i4.photobucket.com/albums/y128/toneless/sound.jpg[/img]

 

Γοθστάρω ω ω ω!!!!

Γενικώς ψάχνομαι πολύ τώρα τελευταία για DIY synths και ηχοπαραγωγούς. Ξέρει κανένας κανα χρήσιμο link;

Toneless Πότε θα δημοσιεύσεις schematics και λοιπά για τη γεννήτρια αυτή.

¶σχετο ακόμα δεν έχω φωτο να δημοσιεύσω. Έχω φτιάξει ένα "No Output" κουμπί στην ibanez μου και ετοιμάζομαι να LesPaulίσω μια Century με 2 διπλούς που μου έχει ξεμίνει. Επιφυλάσομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα έβαλα τον μάστορα να μου κάνει την Fat Strat μου με καλωδίωση της απλής και διακόπτη που να σπάει τον διπλό. Μικροεπεμβάσεις αλλά όπου νάναι αναμένοναι και μεγάλα.... :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλάμε για DIY είπα να ξαναγυρίσω την κουβέντα στις κιθάρες...

Λοιπόν, η δεσποινίς είναι φτιαγμένη από το μηδέν (δεν ήταν κομμάτια που συναρμολογήθηκαν). Το πρώτο μου πρότζεκτ...(συγκινηση...το 1999 - ωραίες επόχες!) Από εργαλεία, ένα ρουτερ, πολλά πριονακια λιμίτσες,κλπ, τόνοι γυαλόχαρτα (...) και επισκέψεις σε ξυλουργεία με πριονοκορδέλες.

 

bb1.jpg

 

Σώμα: φλαμούρι (2 κομμάτια)

Bolt on μπράτσο: Κελεμπέκι με συμπαθητικό flame (και ένα ωραίο ρόζο...)

 

bb3.jpg

 

Ταστιέρα: έβενος

 

bb2.jpg

 

Πολυουρεθάνη στο σώμα (από γνωστό επαγγελματία βαφέα οργάνων)- στο μπράτσο άσπρη γομαλάκα (και καλά παραδοσιακά..)

Pickups 2 Gotoh SE

Floyd rose licensed

Gotoh κλειδιά

Jumbo τάστα

Συνδεσμολογία: 2 volume - ένα για κάθε μαγνήτη καθώς και από ένα on-on-on switch (series-split- parallel), και ένας επιλογέας (η γενική εικόνα των κολλήσεών μου είναι χάλια )- toneless θέλω ιδιαίτερα μαθήματα...)

 

bb4.jpg

 

Φυσικά μέχρι να την φτιάξω, ρυθμίσω, επιδιορθώσω τα λάθη και τις ζημιές που είχα κάνει, πήρε κοντά ενάμιση χρόνο.

Η κιθάρα έχει ωραίο ήχο, με ΠΑΡΑ πολλά μπάσα οταν την συγκρίνω με τις strat μου. Βέβαια χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο που έβαλα Floyd rose (και licensed κιόλας....), γιατί και δύσκολη είναι στη ρύθμιση τώρα και το sustain μάλλον κατέστρεψα (αφού ακόμα και τώρα έχει πολύ καλό sustain)

Αν ενδιαφέρεται κανείς μπορώ να γράψω και κανένα sample[/img] :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές ακόμα σκέψεις για το παραπάνω προτζεκτ:

Αν κάποιος θέλει μια ΚΑΛΗ κιθαρα (μιλάω πάντα για ηλεκτρικές), καλύτερα να την φτιάξει από κομματια (rockinger, all parts, etc). Όσο καλός και να είναι κανείς στην ξυλουργική, κολλήσεις κλπ, το αποτέλεσμα πάντα έχει κάποια ελλατωματα, αφού είναι το πρώτο όργανο που φτιάχνει κανείς.

 

Από κόστος, πάλι, είναι πάνω κάτω το ίδιο (για να μήν πω και περισότερο αφου κολάς και αγοράζεις εργαλεία).

 

Δυσκολά σημεία: το neck pocket και η έδραση του μπράτσου - ουτε να το σκέφτεσαι να την κρατήσεις από το μπράτσο χωρίς βιδες!-, και το να βάλεις τους μαγνήτες στην "σωστη" απόσταση (εγώ το έκανα μπακάλικα και τους έβαλα όπου μου ακουγόντουσαν οι αρμονικές πιο καθαρα)

 

Θα πρότινα την εξολοκλήρου κατασκευή μόνο αν έχει καποιος στο μυαλό του κάτι πολύ ασυνήθιστο που δεν μπορεί να το βρει στο εμπόριο, ή καθαρά για να έχει την ικανοποίηση οτι έφτιαξε ένα όργανο (που είναι και το σημαντικοτερο!)

επόμενο πρότζεκτ; ακουστική....! :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο φίλε andreoulis.Πολλά συγχαρητήρια. :P

Δεν έχει σημασία οτι χαλασες πιο πολλά από οτι αν έφτιαχνες ενα κιτ...δε νομίζω να περιμένει κανείς να βγάλει "καλό" όργανο με την πρώτη προσπάθεια...Σημασία έχει οτι έμαθες ΚΑΛΑ και από πρώτο χέρι τι σημαίνει κατασκευή κιθάρας και είμαι σίγουρος οτι θα έχεις αποκτήσει πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις όσον αφορά στους γνωστούς μύθους περί ξύλων,κατασκευαστών κλπ.

Και πάλι μπράβο!

 

ΥΓ1)Φυσικά και μας ενδιαφέρουν clips

YΓ2)Ακουστική :?: :!: :!: Πες περισσότερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου