Προς το περιεχόμενο

Photos από diy κατασκευές.


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακουστική... πιο δύσκολη κατασκευή, και κατα καποιους αληθινή οργανοποιία.

Υπάρχουν δύο τρόποι: ή με ένα κιτ (που δεν είναι συναρμολόγηση όπως στην περίπτωση της ηλεκτρικής) σαν αυτό

ή ο δρόμος του πολεμιστή :lol:

Στην δεύτερη περίπτωση το πρόβλημα είναι οτί πρέπει να επενδύσεις αρκετα σε εργαλεία που θα χρησιμέυσουν μόνο για μία φορά ή όσες φτιάξεις το συγκεκριμένο οργανο. Πάντως ονειρέυομαι να φτιάξω αυτή ή κάτι που να της μοιάζει τελος πάντων...:roll:

 

Όσον αφορά ξύλα κλπ, για ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ κιθάρες, μαλλόν ταυτίζομαι με τις απόψεις του superfunk οτί γενικά με λίγα χρήματα παίρνεις πολύ καλα όργανα και οτί η πλειοψηφία των ακριβών οργάνων είναι υπερτιμημένα...

(να δούμε, θα αρχίσει μάχη τώρα;;;; :lol: ) :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

noizdrive.JPG

 

Το Noiz Drive!

 

 

 

 

Και η κηθάρα που φτιάξαμε εγώ με τον hamerouxla το σώμα της από το μηδέν :

 

 

 

picture00291.jpg

 

 

 

 

Και εβελπιστώ να κάνω κιάλα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Noiz Drive!

 

Xaxaxa...Όλα point to point...! :lol:

Τις πλακέτες τις σνομπάρουμε;

 

Μπράβο ρε παιδες...

 

ΧΑΧΑΧΑ! 'Οχι ρε! Απλά ήταν λίγα τα εξαρτήματα και αφού είχα χωρό στο κουτάκι του parker είπα να τα χωρέσω έτσι να είναι ποιο vintage κατασκευή :lol: ΛΕΜΕ ΤΩΡΑ!!!!!

 

ΡΕ TONELESS ΤΙ ΜΠΡΑΒΟ ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΟ ΘΗΡΙΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΑΣ ΖΩΓΡΑΦΙΚΗΣ! 1000 ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και κατάφερα επιτέλους να μεταφέρω την φωτογραφία απο το κινητό στο PC: Το Noiz Drive τώρα και με γεύση Φρούτα Του Δάσους

 

noizdrive.jpg

 

Ναι, ναι γελάστε... Ξερετε πόσες καραμέλες αναγκάστηκα να φάω για να το φτιάξω; :)

 

(Παρεπιπτώντως: Πρόσφατα του αύξησα την R3 απο 560Ω σε κοντά 2kΩ για νά παίζει πιο καθαρά και να μπορώ να το χρησιμοποιώ και σαν απλό booster. Λοιπον όντως "καθάρισε" αλλά παρατηρώ το περίεργο φαινόμενο να παίζει σχετικά καθαρά με το volume στο τέρμα και να βρωμίζει καθώς το χαμηλώνω. Είναι λογική αυτη η συμπεριφορά; Εμένα πάντως δεν μ'ένοχλει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα. Ωραίο.

Τα jacks μπορούσαν να χωρέσουν εύκολα και στα πλάγια ...αλλά εσύ φαντάζομαι έβαλες στα πλάγια τον διακόπτη. :)

 

Με κλωτσιά το ανοίγεις; :lol: Ωραία, μάλλον ήρθε ο καιρός να φτιάξουμε και κάτι άλλο...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα jacks μπορούσαν να χωρέσουν εύκολα και στα πλάγια ...αλλά εσύ φαντάζομαι έβαλες στα πλάγια τον διακόπτη.

 

Χμμμμ ναι δε φαίνεται στη φωτογραφία γιατι ο διακόπτης βρίσκεται ακριβώς πίσω απο το μεταλικό καρφί και είναι κανονικός διακόπτης όχι ποδιού. Δεν νομίζω το κουτι για καραμέλες να άντεχε πολλά πατήματα.

 

Τα jacks στα πλάγια δεν είναι και άσχημη ιδέα αν και θα έπρεπε κάπως να αντιμετωπίσω την καμπυλότητα του τοιχόματος χωρις να το χαλάσω.

 

Με κλωτσιά το ανοίγεις;

 

Μόνο οταν δεν ανοίγει απο το διακόπτη και εχω κακή διάθεση.

 

Ωραία, μάλλον ήρθε ο καιρός να φτιάξουμε και κάτι άλλο...

 

Προτείνω κατι απλό (ελπίζω) και χρήσιμο: έναν απλο ενισχυτή για ακουστικά για να εξασκούμαστε τα βράδια όσοι δεν εχουμε τέτοια έξοδο στον ενισχυτή.

 

Εγω πάλι μόλις τελείωσα το Orange Squeezer. Δηλαδή σχεδόν. Μου λείπουν ακόμα μερικές γείώσεις αφου δέν άντεξα και τα παράτησα μετα απο 4-5 ωρες . Πάντως άν τελικά δεν δουλέψει με την πρώτη πολύ αμφιβάλλω αν θα βρω το κουράγιο να ψάξω για το πρόβλημα. ¶ντε βρές τώρα ποιο/ποια απο τα 100 πράματα που μπορεί να έχουν πάει στραβά δημιουργεί πρόβλημα μέσα σ'αυτό το χαμό απο καλώδια...

 

Εσυ ρε toneless πως φτιάχνεις αυτα τα modular synths και λοιπα θηρία; Έχεις αρκετές θεωρητικές γνώσεις για να κάνεις debug το κύκλωμα αν δε δουλεύει ή απλά φοβερή υπομονή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου