Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εδώ μέσα έχουν group;


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η μαλακία είναι ότι γνωριζομαι με καποιους απ'αυτους απο το δημοτικο...

 

Aυτο ειναι το κυριοτερο που εχει "φαει" τις μπαντες. Πολλοι πιστευουν οτι το να εισαι φιλος και παρεα με καποιον (-ους) σε κανει αυτοματα και καλο ΣΥΝΕΡΓΑΤΗ. Λαθος (για μενα). Ο φιλος σου που θα πατε μαζι για μπυρες, που εχετε μοιραστει τα μαθητικα χρονια, που εχετε παει για γκομενες μαζι κ.ο.κ ηταν, ειναι και θα ειναι ο φιλαρακος σου. Οχι ομως και μεσα στην μπαντα.

Απο καποιο σημειο και μετα (γιατι κι εγω το ειχα κανει αυτο το λαθος) προτιμουσα να παιζω με ατομα που να ΜΗΝ μου ειναι γνωστα. Εκτος του οτι ενα αγνωστο για σενα ατομο το ΣΕΒΕΣΑΙ περισσοτερο (δεν εχει εκει "ελα ρε μαλακα, μαμω το ετσι σου και το αλλιως σου...), τα αγνωστα για σενα ατομα σου ανοιγουν πολυ περισσοτερο τον μουσικο σου οριζοντα καθως πολλες φορες εχουν επιρροες και ακουσματα πολυ "φρεσκα" για σενα και κανει πολυ καλο.

Επισης οι ισορροπιες κρατιουνται σε ΠΟΛΥ καλυτερο επιπεδο με ατομα σχετικα αγνωστα μεταξυ τους, ενω με φιλους και γνωστους ειναι τις περισσοτερες φορες για τα μπαζα και ο καθενας κανει του κεφαλιου του (δεν παταει στις προβες, παιζει οτι λαχει η το τελευταιο lick που εμαθε over and over and over, και κουβαλαει και στο studio και ολους τους γνωστους και γκομενες για να κανει φιγουρα)

Για να μην μιλησω για το ενδεχομενο να γουσταρουν την ιδια γκομενα οι "φιλοι" μεσα σε μια μπαντα

 

ΥΓ Ελπιζω να μην λαβετε το ποστ μου ως off topic

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μην μιλησω για το ενδεχομενο να γουσταρουν την ιδια γκομενα οι "φιλοι" μεσα σε μια μπαντα

 

Τοτε δεν ειναι το προβλημα η μπαντα  ;D

κι στην ιδια μπαντα να μηνειναι τα ιδια σκατα θα ναι  :P

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασ'τα, πράγματι είναι πακέτωμα η εύρεση ντράμμερ. Που είναι ρε γαμώτο, κρύβονται? Έχει γεμίσει ο τόπος κιθαρίστες, μήπως να το γυρίσουμε όλοι στο ambient που δεν χρειάζονται τα beats?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ως νέοπας στο χώρο αναφέρω πως συμμετέχω και εγώ σε μπάντα που προσπαθεί να παίξει heavy rock. Έχουμε το μοναδικό χάρισμα να μαζευόμαστε στις πρόβες σπάνια σε απαρτία. Η ατάκα που μας συνοδεύει "Η πενταμελής μπάντα που παίζουν τέσσερις". Τώρα τελευταία μάλιστα που έχουμε και νέο τραγουδιστή πάει να σπάσει η παράδοση αυτή. Έχουμε κάνει και καναδυό λαιβάκια. Ά ... μην το ξεχάσω Abaft zone το γκρουπάκι.

 

Αχα βρε καλως τους και στο noiz. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Δεν εχω μπαντα,ειχα πιο παλια,στις προβες θυμαμαι γινοταν κολαση κατι που δεν εβγαινε ομως στα ζωντανα τουλαχιστον οσο μπορουσαμε να το παμε .Η χημεια μεταξυ των μελων ειναι ισως πιο σημαντικη και απο την τεχνικη καταρτιση.Ο ντραμερ μας ειχε το ρυθμο μεσα του που λενε, κι ας επαιζε ενα χρονο και κατι.

Τωρα φτιαχνω μουσικες μονος μου και που και που τζαμαριζα με κανα δυο ατομα,αλλα μαλον κοπηκε και αυτο.Δεν εχει καμια σχεση να κανεις μουσικη στο laptop και να παιζεις σε στουντιο.Στο στουντιο αν πετυχει το τζαμρισμα φτανεις σε καταστασεις οργασμου.Οταν βαλεις τη θηκη στην κιθαρα θες μονο να  αναψεις τσιγαρο και να μην μιλας σε κανεναν για τιποτα .Τα ζωντανα ειναι η καλυτερη φαση , αλλα πιστευω οτι ειναι για μουσικους με καλο αυτοελεγχο,εγω ποτε δεν μπορεσα να με μαζεψω στα ζωντανα.Για'υτο και δεν ηταν πολλα μαλον.

I know it's only rock'n'roll but i like it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω μπαντα,ειχα πιο παλια,στις προβες θυμαμαι γινοταν κολαση κατι που δεν εβγαινε ομως στα ζωντανα τουλαχιστον οσο μπορουσαμε να το παμε .Η χημεια μεταξυ των μελων ειναι ισως πιο σημαντικη και απο την τεχνικη καταρτιση.Ο ντραμερ μας ειχε το ρυθμο μεσα του που λενε, κι ας επαιζε ενα χρονο και κατι.

Τωρα φτιαχνω μουσικες μονος μου και που και που τζαμαριζα με κανα δυο ατομα,αλλα μαλον κοπηκε και αυτο.Δεν εχει καμια σχεση να κανεις μουσικη στο laptop και να παιζεις σε στουντιο.Στο στουντιο αν πετυχει το τζαμρισμα φτανεις σε καταστασεις οργασμου.Οταν βαλεις τη θηκη στην κιθαρα θες μονο να  αναψεις τσιγαρο και να μην μιλας σε κανεναν για τιποτα .Τα ζωντανα ειναι η καλυτερη φαση , αλλα πιστευω οτι ειναι για μουσικους με καλο αυτοελεγχο,εγω ποτε δεν μπορεσα να με μαζεψω στα ζωντανα.Για'υτο και δεν ηταν πολλα μαλον.

I know it's only rock'n'roll but i like it!

 

Τέτοια διαβάζω και σκάω από τη ζήλεια μου  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοια διαβάζω και σκάω από τη ζήλεια μου  :(

γιατι μωρε - εχεις παραπονο ? :D

 

ειχαμε πριν κατι χρονια τους norma ενα τοπικο συγκροτημα που εκανε και πραγματα παρα εξω ΟΛΟΙ φιλοι μεταξυ μας και οχι να το πενευτουμε αλλα ημουν και γαμω τα παιδια  ;D (ολοι μας) - αλλα ευτυχως ή δυστυχως αλλος για Χιο τραβηξε πηγε και αλλος για την Κυλληνη ;D

μετα καθοτι πηγα στην Πατρα εκει επαιζα σε διαφορα σχηματα σαν session για κανα live και αυτο ηταν - δεν ηθελα παραπανω σχεσεις δεν ηθελα λιγοτερο - καθαρα και επαγγελματικα

οσοι με ξερουν (απο φιλους μου εννοω) μ'αρεσει πιο πολυ να βρισκομαι στο πισω μερος παρα στο μπροστινο (γουσταρω πιο πολυ δλδ να φτιαξω τον ηχο ενος συγκροτηματος παρα να συμμετεχω σε αυτο)

and so life goes on αν και τα καλυτερα ερχονται σε λιγο καιρο  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι μωρε - εχεις παραπονο ? :D

 

ειχαμε πριν κατι χρονια τους norma ενα τοπικο συγκροτημα που εκανε και πραγματα παρα εξω ΟΛΟΙ φιλοι μεταξυ μας και οχι να το πενευτουμε αλλα ημουν και γ*** τα παιδια  ;D (ολοι μας) - αλλα ευτυχως ή δυστυχως αλλος για Χιο τραβηξε πηγε και αλλος για την Κυλληνη ;D

μετα καθοτι πηγα στην Πατρα εκει επαιζα σε διαφορα σχηματα σαν session για κανα live και αυτο ηταν - δεν ηθελα παραπανω σχεσεις δεν ηθελα λιγοτερο - καθαρα και επαγγελματικα

οσοι με ξερουν (απο φιλους μου εννοω) μ'αρεσει πιο πολυ να βρισκομαι στο πισω μερος παρα στο μπροστινο (γουσταρω πιο πολυ δλδ να φτιαξω τον ηχο ενος συγκροτηματος παρα να συμμετεχω σε αυτο)

and so life goes on αν και τα καλυτερα ερχονται σε λιγο καιρο  ;)

Σ'αυτο που λες σε καταλαβαινω  αν και δεν εχω την εμπειρια σου μεσαλιον.Εχει τυχη να ρθουν πιτσιρικαδες και να τους βοηθησω σε στιχακια να τους βαλω καλυτερα μελωδιες σε καποια τραγουδισ,συν κατι home stoudio ψιλοπαραγωγες σε τραγουδια απο ενα γνωστο,που επιαζα και ενορχηστρωνα.Εχει ενδιαφερον και πλακα να εισαι πισω απο τον ηχο και στην ουσια να τον δημιουργεις.Αν μπορουσα να διαλεξω σπουδες και δουλεια τωρα,Θα μαθαινα ηχο και επισκευες οργανων που μ'ρεσει ετσι για μενα και θα ανοιγα στουντιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε, έχουμε...

 

https://www.facebook.com/groups/207727772605719/

 

να χαμε και χρόνο για καμμιά πρόβα/λάιβ καλά θα τανε... :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου