Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εδώ μέσα έχουν group;


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι επίσης ένας διαρκής αναζητητής μουσικών συνοδοιπόρων.Κιθαρίστας, ίσως τυχαίο, θεσσαλονικιός και πάλι ίσως τυχαίο.Υπήρξα σε κάποια γκρουπ κατά καιρούς αλλά ποτέ σε κάτι που να με ικανοποιεί πλήρως.

Τον τελευταίο καιρό προσανατολίζομαι προς κάτι που θα περιλαμβάνει μεγάλο μέρος της προσωπικής μου δουλειάς και κάνω πρόσκληση σε όσους με διαβάζετε να συμμετάσχετε.

Το ότι είμαστε τόσοι πολλοί στην ίδια κατάσταση ίσως είναι και σημείο των καιρών. Η μοναχικότητα επικρατεί, οι άνθρωποι κλεισμένοι στα σπίτια τους με τις δουλειές τους να τους καταβάλουν -άγχος και φόβος επιβίωσης-, οι ανθρώπινες σχέσεις έχουν τρωθεί από μη ευθείς και ανειλικρινείς συμπεριφορές και οι εγωισμοί και οι πρωταγωνισμοί

επικρατούν.Απ'την άλλη όλοι γίναμε ενορχηστρωτές,παραγωγοί ηχολήπτες,γενικά πολυπράγμωνες σοφοί, κλεισμένοι και αποκλεισμένοι στα πυθάρια μας δημιουργώντας υποτίθεται τα προσωπικά μας έργα που θα μείνουν στην ιστορία.Βέβαια συνεχώς ακόμη και η ίδια η τεχνολογία με τις ατέλειες της έρχεται να μας υπενθυμίσει πως η μουσική χρειάζεται μουσικούς,γκρουπς,φίλους,συναίσθημα,επικοινωνία και συμπόρευση.Ποιός είναι όμως αυτός ο δρόμος;Τον θυμόμαστε;Τον γνωρίσαμε ποτέ;Πως βρίσκεις ανθρώπους να φτιάξεις γκρουπ σήμερα;Να παίξεις,να γελάσεις,να μαλώσεις,ν'ακουμπήσεις; Ξέρετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειμαι μέλος των Nice Price, οι Nice Price είναι γκρουπ διασκευών ροκ και ποπ της δεκαετίας 80 - 90, με δυο φωνές, κιθάρα, ντραμς, πληκτρα (εγώ) και μια αδερφή  ;D ;D (δηλαδή αυθεντικό μπασίστα). - ;D ;D ;D 0

 

Αυτο που μου αρέσει στους Nice Price είναι οτι εχω την τιμή να παίζω με παιδιά που είναι καλοι γνώστες των εκάστοτε οργάνων, δουλεύουμε με μεράκι , και το κάνουμε καθαρά για ευχαρίστηση.

 

Ετσι περνάω ωραία και διατηρώ τον εαυτό μου μουσικά εστω και λίγο μιας και εχω παρατήσει τις μελέτες και την σοβαρότερη ενασχόληση με την μουσική εδώ και πολλά χρόνια, ας πούμε καλλιεργώ το μουσικό μου πνεύμα για να μην σαπίσει τελείως.

 

στο γκρουπ συμμετέχει και το μέλος του Νοιζ rivera.

 

ειμαι ο καλύτερος στο γκρούπ, εχω άποψη για όλα, οι υπολοιποι είναι τελείως άσχετοι, τσακώνομαι συνέχεια μαζί τους, βάζω έριδες και λόγια π.χ. στον μπασίστα για την τραγουδίστρια, στον κθυαρίστα για τον ντράμμερ, παιζω συνέχεια μολις τελειώνει ενα κομμάτι άσχετα πράγματα, κάνω φασαρία, με παρακαλάνε να μελετήσω οταν μπαίνει νέο κομμάτι, δεν πάω στην ώρα μου, φευγω πρώτος, φωνάζω στους τραγουδιστές και να σας πώ δεν μου κάνουν τιποτα ουτε με διώχνουν γιατι ξέρουν πολύ καλα οτι πληκτρά θα βρούν, δεν θα είναι ομως σαν εμένα, και το βασικότερο, δεν θα έχει την Μοναδική Λάμψη,

 

Καποια στιγμή θα ήθελα να συμμετέχω σε rap κατάσταση, τετοια γκουπάκια πιστεύω τελευταία οτι εχουν φαση, και λόγω της έξαρσης τα τελευταία χρόνια  με τα pc, τα προγράμματα, γενικα τις δυνατότητες που προσφέρονται σε homework, και το performance, Πιστευω οτι οταν τα σπάσω με τους price με το καλό, θα προσπαθήσω να βρώ κατι τέτοιο. βλεποντας Mad και Gtv τον τελευταίο καιρό πραγματικά ο ήχος και το ύφος εχει φτιάξει πολύ, Ψηλα Ψηλά. (Πιο ψηλά) Το κεφάαααλι.

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντα επαιζα σε Group!

εδω πριν μαθω να παιζω φλαουτο(που ηταν κ το πρωτο οργανο που εμαθα να παιζω) ημουν σε ειδη σε Group!  ;D

γενικα ημουν τυχερος κ παντα τυχενε να βρισκω μουσικους η να με βρισκουν αυτοι... :P

το τελευταιο 4 μηνο παιζω σε ενα bluesrock group Κ λεγομαστε

Bluescon

  http://www.myspace.com/bluescon 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω κάνα χρόνο τώρα...black death metal τα ακούσματά μου...

 

δεν είμαι σε κάποια μπάντα....

 

βασικά δεν έχω τζαμάρει με παρέα ακόμα...

μόνος μου έπαιζα στην σχολή.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες...τα τραγουδια στην μπαντα σας με ποια διαδικασια τα επιλεγετε???(π.χ. τι αρεσει σε εσας, τι θελει να ακουσει ο αλλος στο λαιβ, τι μπορει να παιξει ο αμπαλος κιθαριστας της μπαντας :D, προτεινει ενα ο καθενας και το δεχονται ολοι)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζω κι εγώ σ ένα group εδώ και 1.5 χρόνο και παίζουμε μελωδικό Grunge..

 

δείτε κι ένα Video:

 

http://www.youtube.com/watch?v=uJ4eO7bEhOQ

 

επίσης εδώ και 3 μήνες με κάτι άλλα παλικάρια παίζουμε γνωστά Jazz standards, Rock Ballads και και κανένα παλιό pop κομμάτι..

 

Τέλος ετοιμάζομαι να μπώ σ ένα group progressive hard rock απο μέρα σε μέρα!!

 

Απ ότι βλέπετε δεν έχω παράπονο! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες...τα τραγουδια στην μπαντα σας με ποια διαδικασια τα επιλεγετε???(π.χ. τι αρεσει σε εσας, τι θελει να ακουσει ο αλλος στο λαιβ, τι μπορει να παιξει ο αμπαλος κιθαριστας της μπαντας :D, προτεινει ενα ο καθενας και το δεχονται ολοι)???

 

Βασικά μια μείξη όλων αυτών!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 13(!!!) χρόνια με την ίδια μπάντα τους ίδιους ανθρώπους.Απο τα 17 μου χρόνια μέχρι και τώρα που έκλεισα τα 30...

Μετά απο τόσα χρόνια είμαστε εννοείται σαν οικογένεια,αλλά έχουμε ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια όρεξη που είχαμε όταν αρχίσαμε.Τελικά όσοι έχουν μπάντα είναι οι εναπομείναντες ρομαντικοί και νοσταλγοί μιας άλλης μακρινής πλέον εποχής.

 

Έτσι είναι, και μακάρι και εμείς οι μικροί, σε 10 - 15 χρόνια από τώρα να είμαστε έτσι. Να ξέρετε πάντως πως η παρέα πάει πάνω από τη μπάντα. Αν δηλαδή παρουσιαστεί πρόβλημα, καλύτερα να διαλυθούμε ως συγκρότημα παρά ως παρέα. Συγχαρητήρια στους ρομαντικούς.

 

prang

15 έως 17 χρονών

Δεν παίζουμε πουθενά.

ούτε πρόβες όμως λόγω Γ' Λυκείου

Στο μέλλον ! ! !

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Το πρώτο group το φτιάξαμε με φίλους απο το σχολείο το 1984.( Ήμουν τότε 15 χρονών) παίζαμε art rock επηρεασμένοι από τα δεινοσαυρικά των 70's. μετά άκουσα Bowie και άρχιζα να αλλάζω... Το 86 γνωρίστηκα με τους Alive She Died και έγινα μέλος τους. Κάναμε κάμποσα live μαζί ,έπειτα γιναμε Trespass,βγάλαμε και δίσκο το 1988, μέχρι και το MTV  είχε παίξει το κλιπάκι μας.(Chris Salevitz όσοι τον θυμούνται απ΄τους παλιούς)

Το 1991 οι Trespass διαλύθηκαν μετά από ψυχοφθόρες διαδικασίες και τότε αποφάσισα με τον κολλητό μου φίλο μέχρι σήμερα και μέλος των προαναφερθέντων συγκροτημάτων, να στήσουμε άλλη μπάντα με ελληνικό στίχο αυτή τη φορά και να φτιάξουμε και studio ηχογραφήσεων για να γράφουμε. Έτσι γεννήθηκαν οι ΑΜΜΟΣ, το group που έχουμε μέχρι και σήμερα . Έχουμε κυκλοφορήσει με αίμα και ιδρώτα 3 LP's (1998,2001 και 2006 το τελευταίο) και έχουμε αλλάξει  9 τραγουδίστριες και αρκετά άλλα μέλη... αλλά υπάρχουμε σε πείσμα των ελληνικών αντιγκρουπικών συνθηκών και των σκοτεινών εγωκεντρικών καιρών που ζούμε.

Το να κάνεις group στην χώρα μας αυτή την εποχή είναι σαν να προσπαθείς να χτίσεις έναν καινουργιο πύργο της Βαβέλ , με τα οικοδομικά υλικά δικά σου και να κάνεις και τον διερμηνέα. :(

Όλες τις παραγωγές των δίσκων τις κάνουμε μόνοι μας.

Για να το υποστηρίζω οικονομικά, δουλεύω επαγγελματικά σαν ενορχηστρωτής και keyboard-ίστας από το 87,ενώ παράλληλα κάνω και παραγωγές σε διάφορους έλληνες καλλιτέχνες και μη.

Επειδή βαρέθηκα να παίζω κιθάρα με τα πλήκτρα ,εδώ και ένα χρονο αγόρασα μια tele( λόγω newwave καταβολών) και ξεκίνησα πάλι από την αρχή......γουσταρω!!!

Τα σέβη μου σε όλους τους παλιούς που συνεχίζουν ακόμη αλλά και σε όλους τους πιτσιρικάδες που ξεκλέβουν λίγο χρόνο από σχολεία/πανεπιστήμια και youtube για να κάνουν καμιά πρόβα . Κατά την γνώμη μου η ομαδική δουλειά πάει τα πράγματα μπροστά ,όσο κι αν ταλαιπωρεί ανα στιγμές τον ευθραυστο και τεμπέλη εγωισμό μας.

  Cheers σε όλους και όλες Noiz freeks.

www.onlinerecording.org

forever changes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου