Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εδώ μέσα έχουν group;


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Funk U

Παίζαμε στα 5/4 στον Πειραιά και παίζουμε αύριο Σάββατο 22 Μαρτίου στο Decadence (Βουλγαροκτόνου 69 και Πουλχερίας 2 στο λόφο του Στρέφη) και Πέμπτη 3 Απριλίου στο Mike's Irish bar (δεν θυμάμαι διευθυνση).

 

Παίζουμε rock ξένο ελληνικό,blues,funk κτλ.

 

και τώρα φτιάχνω ένα jazz piano trio και ψάχνω μπασιστα.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 129
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγω μέχρι και τώρα που μιλάμε είχα την ψευδαίσθηση οτι παίζω με κάποια μπάντα ή μάλλον η πραγματικότητα είναι οτι έπαιζα με μπάντες τύπου έμενταλ δλδ τυρί με τρύπες γιατί όλο κάποιος έλειπε. Ο μπασίστας τη μια ο τραγουδιστής την άλλη, η διάθεση την παραλλη και γενικότερα πλέον λείπει η ανοχή σε τέτοιες ελλειματικές καταστάσεις. Καταφέρνεις να φτιάχνεις μπάντα το χειμώνα η οποία λειτουργει με ακαδημαικά έτη δλδ μέχρι το καλοκαίρι και μετά το καλοκαίρι δεν ξέρουμε αν εξακολουθεί η μπάντα να υφίσταται.

 

Μέχρι στιγμής έχουμε αλλάξει 4 μπασίστες, ένας για σπουδές 2 την πέσανε στα χοντρά ο ένας το κατάλαβε και είναι εσώκλειστος και άλλος δεν ξέρει οτι έχει πρόβλημα, ο τέταρτος έφυγε γιατί πραγματικά δεν προλάβεναι, έκανε δυο δουλειές και σπούδαζε συγχρόνως.

 

Απο ντράμερ είμαστε καλά τώρα είμαστε στον δεύτερο γιατί ο πρώτος έφυγε για σπουδές πριν χρόνια και τώρα τελικά μόνο μπύρες προλαβαίνουμε να χτυπήσουμε όποτε έρχεται.

 

Από πλήκτρα μια απο τα ίδια τώρα είμαστε στον δεύτερο ο οποίος είναι τρελό παιχτρόνι, ο πρώτος ήταν καλός αλλά νόμιζε οτι έπαιζε με τους Floyd με αποτέλεσμα να μας ρίχνει άκυρα για τους χώρους που βρίσκαμε για live ε και έτσι σιγά σιγά κατάλαβε οτι απο μόνος οτι έπρεπε να κάνει πίσω.

 

Κατα τα άλλα όλα μια χαρά, το μεγάλο ερώτημα είναι, οι μπασίστες έχουν κάποια φωλιά και αν ναί που είναι αυτή?????

Χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμιση επειδή εδώ είδα αρκετους μπασίστες σας παραθέτω το σαιτ μας στο myspace με αρκετά παλιά κομάτια (2001) που μπορεί να τους ενδιαφέρουν.

 

www.myspace.com/publiusenigmaband

 

Τωρα πλέον τα κομάτια είναι πιο camel-οειδή και λίγο hard και σίγουρα πολύ πιο ενδιαφεροντα για τους μπασίστες. Δυστυχώς αυτά τα κομάτια έχω να δείξω μέχρι στιγμής τα οποία δεν είναι αυτά που παίζουμε τώρα, είναι πιο εκλεπτυσμένα.

 

Η δική μου συμβουλή μετά από 17 χρόνια ασθένειας με μπάντες και live είναι οτι μην το βάζεται κάτω όσο δύσκολες και αν είναι οι καταστάσεις. Επίσης μην περιμένεται κανένα και αν θέλεται για προσωπικούς λόγους να περιμένεται κάποιους, παίχται και σε άλλες μπάντες, γνωρίστε κόσμο, γνωρίστε μουσικές και μουσικούς με αντίστοιχες νοοτροπίες. Μην γίνεται Πηνελόπες που περιμένουν τον αντίστοιχο (μπασίστα) Οδυσσέα όπως εμείς.

Και μην ντρέπεσται να εκδώσεται οτιδήποτε έχεται στο μυαλό σας όσο και αν κάποιοι σας κοροϊδέψουν σε κάποιον θα αρέσει δόξα τω Θεώ (είδατε μεχρι και δοτική) ας είναι καλά αυτο το αγαπητό πρόσωπο σε όλους μας η μάνα. Τουλαχιστον αυτή θα ευχαριστηθεί που κάνεται κάτι δημιουργικό αντί να ρουφάται καφέδες ολημερής.

 

Ελπίζω να σας κούρασα τα μάτια αλλά να σας ενεργοποίησα τη διάθεση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδού και το δικό μου γκρούπ:

 

http://www.myspace.com/plusnine9

 

Παίζουμε καμιά 4ετία παρέα εκτός από καμιά 10αριά μπασίστες που έχουμε αλλάξει μέχρι τώρα. Αλλά ευτυχώς τώρα είμαστε τζάμι με τον καινούργιο μπασίστα μας!!!

 

Και μερικά video...

 

http://www.myspace.com/plusnine9

http://www.youtube.com/watch?v=e7L8HiBW5_A

http://www.youtube.com/watch?v=G3kZY31F9Z8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως νέοπας στο χώρο αναφέρω πως συμμετέχω και εγώ σε μπάντα που προσπαθεί να παίξει heavy rock. Έχουμε το μοναδικό χάρισμα να μαζευόμαστε στις πρόβες σπάνια σε απαρτία. Η ατάκα που μας συνοδεύει "Η πενταμελής μπάντα που παίζουν τέσσερις". Τώρα τελευταία μάλιστα που έχουμε και νέο τραγουδιστή πάει να σπάσει η παράδοση αυτή. Έχουμε κάνει και καναδυό λαιβάκια. Ά ... μην το ξεχάσω Abaft zone το γκρουπάκι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την δημιουργία μιας μπάντας πιστεύω πως υπαρχούν χρηματοοικονομικές και καλλιτεχνικές(αυτές που σου γεμίζουν την ψυχή έναντι της τσέπης) συνθήκες..Τώρα που είμαι ακομή στην αρχή ασχολούμαι με το 2ο, το καλλιτεχνικό μέρος..Εγω πάντως πιστεύω ότι τα υλικά που χρειάζονται για να δημιουργήσεις μια καλή μπάντα όπου θα γουστάρεις να είσαι μέλος της είναι να είσαι φιλαράκια με τα υπόλοιπα μέλη(να μην τα λέτε μονο στο studio δλδ)κ να δουλεύεις γύρω από μια κοινή μουσική ιδέα με μεράκι κ σεβασμό στις σκέψεις κ προσπάθειες των λοιπων bandmates!Κ φυσικά δεν γίνεται το ενα χωρίς το αλλο..Σε τέτοιο μέρος θα βρει ο καθένας μουσικος την μπάντα για την οποια γεννήθηκε!Αλλιώς...Ή συνεχίζεις να ψάχνεις ή πολύ απλά Τουμπεκιστάν και συμβιβάζεσαι!..

 

Κάθε απάντηση ευπρόσδεχτη..

 

Δεν ξέρω πόσο τοις εκατο είναι σχετική η άποψη μου με το Topic, ήθελα όμως να το βγάλω από μέσα μου! 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ενα η περισοοτερα γκρουπς?

 

εγω ειμαι μελος των

 

1. οιστρο απο το 2002 σαν ντραμερ

2. ηλεκτρον απο το 1999  ομοιως

3. simos and the blues company ομοιως

4. 777 ως τραγουδιστης

5. αντιστρες ως μπασσιστας

 

δε μου ελλειψε ποτε η μουσικη και δεν εχω μεινει χωρις live ουτε ενα μηνα εδω και 10 περιπου χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα η περισοοτερα γκρουπς?

 

εγω ειμαι μελος των

 

1. οιστρο απο το 2002 σαν ντραμερ

2. ηλεκτρον απο το 1999  ομοιως

3. simos and the blues company ομοιως

4. 777 ως τραγουδιστης

5. αντιστρες ως μπασσιστας

 

δε μου ελλειψε ποτε η μουσικη και δεν εχω μεινει χωρις live ουτε ενα μηνα εδω και 10 περιπου χρονια

 

Ισχυει δλδ το κομματι των qotsa "Give the mule what he wants"!!!! τυχερος εισαι φιλαρακο.... σε ζηλευω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πετάγομαι και εγώ...

 

Εγώ τον τελευταίο χρόνο είμαι εκτός γκρουπ (σκορπιστήκαμε...) ΚΛΑΨ...  :-\ :'( :'( :'(

 

Δεν πειράζει elavd, έχεις εμένα προς το παρόν.

 

Με τον elavd παίζουμε μαζί εδώ και λίγο καιρό αλλά δεν έχουμε πάρει την απόφαση να γίνουμε group με συγκεκριμένο στυλ και τα τοιαύτα. Επίσης φέτος μπορώ να πω οτι είμαι σε κάποιο group που φτιάξαμε με κάτι παιδιά στη Θεσ/νίκη ως αφιέρωμα στον Νικόλα Άσιμο (δηλαδή παίζουμε μόνο κομμάτια του) καθώς φέτος συμπληρώνονται 20 χρόνια από τον θάνατό του. Βέβαια αυτό το group έχει ημερομηνία λήξης τη 1/1/2009 αλλά τουλάχιστον είμαι κάπου. Άσε που μετά από 10 χρόνια θα το ξαναφτιάξουμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι (ή ήμουν; ) σε ένα συγκρότημα και δυστυχώς πάμε κατα διαόλου..  :'(

βασικά το πρόβλημα είναι οτι ο καθένας θέλει να κάνει του κεφαλιού του σε όλους τους τομείς. Δεν μιλάμε για εγωισμό, μιλάμε για κολλήματα ηλίθια και τραγικές καταστάσεις.. ό,τι και να περιγράψω θα'ναι λίγο αν δεν δει κανείς να καταλάβει για τι σκηνικά μιλάμε..

τον τελευταίο καιρό η κατάσταση έχει ξεφύγει. οοοοοοοοοοοταν μαζευόμασταν για πρόβα στην ουσία ήταν για να τσακωθούμε. Νομίζω βασικά εδώ και καιρό τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά, καθώς ο καθένας είχε πάρει άλλη μουσική κατεύθυνση και δεν ήταν διατεθειμένος να παίξει διαφορετικά πράγματα (βάζω και τον εαυτό μου μέσα).

Όταν όμως έφυγε ο 2ος κιθαρίστας για το στρατιωτικό, τα πράγματα έγιναν 100 φορές χειρότερα, καθώς αυτός κρατούσε όλες τις ισορροπίες και οργάνωνε τα πάντα γιατι αν περίμενε απο τους αλλους... (βέβαια πολλές φορές μου την έσπαγε οτι σε κάποιες φάσεις το έβλεπε πολυ σοβαρά το πράγμα, εγώ παίζω για να χαλαρώσω όχι για να αγχωθώ).

Εγώ πλέον δεν πατάω σε πρόβα γιατί ξέρω ότι θα ξενερώσω και θα τσακωθώ. Ή στην καλύτερη θα καθόμαστε και θα κοιτάμε ο ένας τον άλλο χωρίς να λέμε τίποτα. Δεν ξέρω καν αν γίνονται πια πρόβες βασικά. η μαλακία είναι ότι γνωριζομαι με καποιους απ'αυτους απο το δημοτικο...

 

Τα καλά νέα είναι ότι γνωρίζω έναν άλλο μπασιστα (με τον οποιο είμαστε μακράν πιο κοντά μουσικά) και έχουμε συζητήσει σοβαρά να ξεκινήσουμε κάτι μαζί. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον.. φαντάρο κιθαρίστα γιατί θα τον ήθελα.. ιδωμεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γειά σας παιδια.Εχω και εγω ενα γκρουπ το οποιο ονομαζεται Still Drunk και φτιαχτηκε το 2005.Φυσικα οπως ολα τα γκρουπ εχει περασει δια πυρος και σιδηρου(αλλα εχουν ειπωθει και γινει πραγματα που απλα δεν υπαρχουν!)τεσπα.

Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΑΣ αγαπη ειναι το Classic Rock που συνεπαγεται ZEPPELIN,PURPLE,GALLAGHER and more..

 

Στις 25 του Ιουλη 2008 πραγματοποιούμε ενα ακομα live στην Κυπαρισσία στο λιμανι στις 9.30μμ.Οσοι ειστε απο κει ή απο κοντινα μερη.Οσοι πιστοι...

 

Thanks


Well I'm going where the water tastes like wine..

We can jump in the water, stay drunk all the time...

 

http://www.myspace.com/stilldrunkband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου