Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν εφαρμοστει καλο θα ηταν να καθοριστουν επακριβως τα κριτηρια βασει των οποιων θα απονεμεται το "feedback". Διαφορετικα υπαρχει ο κινδυνος ο καθενας να αφηνει αρνητικο μονο και μονο επειδη π.χ δεν του αρεσουν οι τιμες στις οποιες πουλαει ενας πωλητης, η εστω επειδη σε καποιον δεν αρεσει η συμπεριφορα καποιου αλλου στις αγγελιες. Αυτο που θα πρεπει να επιβραβευεται , η να τιμωρειται, θα πρεπει να εινανι αποκλειστικα και μονο η συναλλαγη αυτη καθ'εαυτη. Αν το αντικειμενο ηταν στη κατασταση που περιγραφοταν στην αγγελια, αν ο πωλητης η ο αγοραστης ηταν αξιοπιστος κ.λ.π Μια αντιγραφη ουσιαστικα του συστηματος του ebay και οχι ενα ειδος "karma των συναλλαγων"

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

elavd, ακριβώς στην περίπτωσή συο αναφερόμουν όταν είπα ότι δοκιμάζω κάνοντας κλικ σε κάποιο μέλος με ττρεηντερ1 και στην καρτέλα του φαίνεται μηδέν... ???

οχι ενα ειδος "karma των συναλλαγων"

συμφωνώ.

πιστεύω ότι πρέπει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ να συνοδεύεται απο αιτιολόγιση και όχι "καλό παιδί μου φάνηκε, ε δεν πειράζει που τελικά έχασε ένα νομπ απ το πετάλι, ας μην πω τίποτα"...ή "βάλε ένα μείον ένα κ μη λές τίποτα, δεν τον άκουσες πως μου μίλησε στο τηλέφωνο"

 

δλδ όποιος ψωνίζει να "αφήνει" και όποιος "αφήνει" να εξηγεί/δικαιολογεί.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ωραία (και πρακτικά) να αναγράφεται από ποιον δίνεται κάθε φορά η βαθμολογία, ας πούμε ο χρήστης "Μαριάνα" έδωσε στον χρήστη "123456" βαθμολογία αρνητική. Να αναγράφεται και το μικρό σχόλιο. Έτσι δε θα υπάρχει "ανωνυμία" για το ποιος δίνει βαθμολογίες σε ποιον. Κι επίσης μπορεί ο επικείμενος ενδιαφερόμενος να επικοινωνήσει με τον χρήστη "Μαριάνα" που έδωσε την αρνητική βαθμολογία για πιο εκτενείς πληροφορίες.

www.travelforum.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα ήταν ωραία (και πρακτικά) να αναγράφεται από ποιον δίνεται κάθε φορά η βαθμολογία, ας πούμε ο χρήστης "Μαριάνα" έδωσε στον χρήστη "123456" βαθμολογία αρνητική. Να αναγράφεται και το μικρό σχόλιο. Έτσι δε θα υπάρχει "ανωνυμία" για το ποιος δίνει βαθμολογίες σε ποιον. Κι επίσης μπορεί ο επικείμενος ενδιαφερόμενος να επικοινωνήσει με τον χρήστη "Μαριάνα" που έδωσε την αρνητική βαθμολογία για πιο εκτενείς πληροφορίες.

Κάθε φορά που μοιράζεται πόντος, αναφέρεται με π.μ. ποιός τον έδωσε ή τον αφαίρεσε.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Επίσης υπάρχει αναλυτική περιγραφή από ποιόν και γιατί δόθηκε ο πόντος. Κοιτάξτε τα προφίλ.

 

Εννοείται ότι το σύστημα αφορά τη συμπεριφορά στις συναλλαγές.

Είναι αρκετά διάφανο και υπάρχει ακόμα και τρόπος καταγγελίας της αξιολόγησης.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι;σε μια συναλλαγη βαζουν και οι δυο ποντο ..μεταξυ τους;οπως στο ebay πχ?

γιατι πουλησα καποια παργματα και πηρα ποντους αλλα δεν πρεπει να βαλω και εγω σε αυτους που μου εβαλαν τα λεφτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι;σε μια συναλλαγη βαζουν και οι δυο ποντο ..μεταξυ τους;οπως στο ebay πχ?

γιατι πουλησα καποια παργματα και πηρα ποντους αλλα δεν πρεπει να βαλω και εγω σε αυτους που μου εβαλαν τα λεφτα;

 

να βαλεις! οπως βλεπεις υπαρχει αξιολογια κ ως πωλητης αλλα κ ως αγοραστης!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πρόταση/Παρατήρηση: όταν πας να αφήσεις feedback είναι επιλεγμένο στο default ότι το αφήνεις ως αγοραστής. Θα πρότεινα από default να μην είναι επιλεγμένο ΤΙΠΟΤΑ, γιατί όπως είναι τώρα υπάρχει η πιθανότητα κάποιος να ξεχαστεί και απλά να αφήσει ως αγοραστής ενώ είναι πωλητής ;) Άλλωστε δεν έχει κάνενα λόγο να είναι default, αφού όσοι συμμετέχουν σε κάθε αγοραπωλησία ως αγοραστές (ένας), άλλοι τόσοι συμμετέχουν και ως πωλητές (ένας)  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου