Προς το περιεχόμενο

Ο Μικρός μου ο λαμπάτος είναι τσίφτης και γα..τος


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

Μπασίστας χρόνια (με τεράστιο διάλλειμα 20ετίας λόγω λόγων γνωστών) είπα με κάτι άλλους φίλοπουρορόκερς να το ξαναρχίσουμε το άθλημα.

Και κάπου εκεί με έπιασε η όρεξη να ακούσω στο σπίτι μου να παίζει κιθάρα με λάμπα (να βλέπουν και να μαθαίνουν και τα παιδιά). Κιθάρα που ποτέ δεν είχα. Κλασικές ναι, ακουστικές ναι, μπάσα ναι. Ηλεκτρική ποτέ. Και ξεκίνησα ανάποδα. Πρώτα ο amp μετά η κιθάρα.

Αφού λοιπόν την έψαξα γύρω γύρω άρχισα να καταλήγω τι θέλω. Λίγα βατ, 12 ιντσες, μόνο ένα tone, ΟΛΟ λάμπα (ακόμα και η ανόρθωση), combo. Και φθηνός. Πολύ φθηνός

Και αφού ζαλίστηκα από το πολύ το Internet είπα. Δεν το ξεκινάω μόνος;

Οπερ και εγένετο.

Μελέτες και κόντρα εκτυπώσεις με έβγαλαν στα μονοπάτια του Fender 5E3. Οτι πρέπει.

Και to cut a long story short μετά από πολύ δουλίτσα κατέληξα στο κουκλάκι παρακάτω.

 

Δεν είμαι ηλεκτρονικός και άσχετος στη θεωρία. Αλλά ένα κολητήρι και όρεξη την είχα.

Στραντζάρισα το αλουμίνιο (Γαλάτσι), το τρύπησα στην μπανιέρα (για να προσέχω και τα παιδιά), για turret board χρησιμοποίησα κομμάτι ξύλου από πάτωμα και ξυλόβιδες (!!), υλικά από τον Φανό, την καμπίνα με βοήθεια από την Κορόντα (Μενίδι), απίθανοι μ/σ από τους Τσακ Bros, ένα καταπληκτικό Eminence Governor από τον φίλτατο συμφορουμίτη Κο Πολίτη, λάμπες που υπήρχαν και ........... ταράαααα. Κομπλέ στα €250. Καλά πήγε. Μπορούσε και πολύ καλύτερα. Αλλά η δουλειά θα ήταν δυσανάλογη του κόστους

 

Σημειωτέον ο ενισχυτής, παρόλα 12 watt, βγάζει πρόβα με 2 κιθάρες (η άλλη παίζει με fender FM212), μπάσο (Peavey TKO75) και Οστρογότθο ντράμερ.

 

Στο Cabaret Voltaire σε live που έπαιξε φίλος, το ενισχυτάκι ακουγόταν καμπάνα.

Αυτά για όσους λένε ότι τα 12 είναι λίγα. Εγώ θα έλεγα ότι για το σπίτι είναι πολλά. Μαζί με το νεοαποκτηθέν κουκλί της fender το συνολάκι κελαηδάει. Να ξερα να παίζω κιόλας……….

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ειλικρινά, ευχαριστώ παιδιά.

 

Clipάκια ελπίζω να φτιάξω το ΣΚ στη πρόβα με το mic της φωνής μπροστά από τον amp στο mic in του laptop. Και ότι βγεί...... Δουλεύει αυτό;

Εκτός αν έχετε άλλες ιδέες. Ευπρόσδεκτες. Να μαθαίνω κιόλας.

 

Κακά τα ψέματα. Αναπαραγωγή (και πιστέψτε με έχω ασχοληθεί με το μάταιο τούτο άθλημα) και δη της λάμπας, μόνο πρωτογενώς με αποδέκτες τα αυτιά σας. Το μόνο που πρέπει να μεσολαβεί είναι ο αέρας.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κακά τα ψέματα. Αναπαραγωγή (και πιστέψτε με έχω ασχοληθεί με το μάταιο τούτο άθλημα) και δη της λάμπας, μόνο πρωτογενώς με αποδέκτες τα αυτιά σας. Το μόνο που πρέπει να μεσολαβεί είναι ο αέρας.

 

 

Η αιώνια πρόκληση στην ιστορία της ηχοληψίας  ;)

 

Ααα, μεγειά κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κιθάρα είναι όντως η Fender Custom Tele αλλά με spalted. Το ίδιο δηλ.

Εχει κάψει πολλές καρδιές. Προσωπικά εγώ έλεγα (προ αγοράς) ότι είμαι ανοιχτός σε όλες τις κιθάρες εκτός από τις heavy metal (κεραυνοί, αστραπές, νεκροκεφαλές κλπ κλπ) και τις tele. Και αυτό γιατί όλοι οι κιθαρίστες μου είχαν πάντα tele. Καταπληκτική κιθάρα αλλά πολυ ιδιαίτερη και συγκεκριμένη.  Οντας και ψιλοασχετος δεν ήθελα να παίξω το στρίγγλα που έγινε αρνάκι.

Μέχρι που την είδα. Μόνο το σχήμα είναι τελε. Μαόνι, SD humbuckers, set-in, και το spalted ..... όνειρο. Ηταν σαφως πιο πάνω από το budget αλλά να ναι καλά η Σοφία (η γυναίκα μου) που επέμενε να την πάρω. 4 μέρες μετά την πήγε 20% πάνω ο Θωμάς.

Και έκτοτε δεν το έχω μετανιώσει καθόλου. Τρομερός όγκος (και με σκάσιμο σε μονο μαγνήτη), πολύ καλή κατασκευή, ευκολόπαιχτη, παραμετροποίησημη (ειδικά με το split coil). Ειδικά στο Rock - Blues που (προσπαθούμε να) παίζουμε (και προσπαθώ να παίξω σπίτι) είναι ΑΠΙΘΑΝΗ. Και κούκλα. Επιμένω. Πρέπει να την δεις με το spalted. Φάντασμα που λέει κι ο Παύλος.

Το μόνο κακό είναι που όλοι θέλουν να παίξουν μαζί της. Και μιλάμε για παιδιά με Strato, Tele, Gibson, Peavey, Ibanez και πολλά χρόνια στη πλάτη και τα δάχτυλα.

Και τη δίνω στους φίλους.

Φτάνει να κοιμάται μόνο μαζί μου...................

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου