Προς το περιεχόμενο

Ο Μικρός μου ο λαμπάτος είναι τσίφτης και γα..τος


audiokostas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συγχαρητηρια για την δουλεια σου man!!!

Ω Ρ Α Ι Ο ΣΣ !! ;D

 

(μονο που ολα αυτα που λετε περι μετασηματιστων-πυκνωτων κλπκλπκλπ μου φαινονται κινεζικα....πρεπει να διαβασω..... :-[)

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 63
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ο μικρούλης είναι push pull με δύο RCA NOS 6V6 στο τελικο μια 12AX7 και μια (σκέτη γλύκα) 6189 στο προ.

Η λάμπα της ανόρθωσης είναι (εναλλάξ) μία NOS 5V4 ή Κινέζικη GZ34 και οι δύο slow start εξού και η απουσία του ανώφελου πλέον stand by.   

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω μονο να μην εχεις βαλει τον ground switch  που εχει το σχεδιο του 5Ε3!!! Μια αστοχια του πυκνωτη και.....!!!!!!! ( γι αυτο τον λενε κ death cap!!!)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή δουλειά. Δώσε πλζ. λεπτομέρειες για τους αδαείς..Ποιοί είναι οι αδερφοί Τσάκ, τί εστί Φανός και όλα τα άλλα συνθηματικά  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Audiokosta έχω ψαρώσει τρελά με τον ενισχυτή σου.Εχω την εντύπωση ότι παιζει φοβερά και χωρις να τον ακούσω(άν και ευχαρίστως θα άκουγα ένα κλιπάκι).Αλλά αυτό που μου κάνει τη μεγαλύτερη εντύπωση, είναι που λές ότι τον έφτιαξες όντας άσχετος.

  Συγχαρητήρια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι το σχεδιο που εχω βρει,ειναι 36 watt,τα λεει ολα,αλλα για μετασχηματιστη εχει PT (power transformer) και OP (output transformer),τα οποια δεν λεει χαρακτηριστικα...αλλα εχω βρει καποις φωτο και καποια διαγραμματα για αυτον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, ένα - ένα.

 

Α) Ground switch δεν μπήκε. Είναι όλο γειωμένο συνεχώς χωρίς lift ή πυκνωτές.

 

Β) i)Φανός Σολωμού 39 στα Εξάρχεια. Το καλύτερο μαγαζί ηλεκτρονικών. http://www.pc-modding.gr/fanos_ban.swf. Τους πυκνωτές τους πήρα από Πατησίων (δεν θυμάμαι το όνομα)

  ii) Τσακ Bros ή αφοί Τσακιρίδη ή Tsakiridis Devices. Η μοναδική συνεχής ελληνική παρουσία στο χώρο της λυχνίας (audio) τα τελευταία χρόνια. Φοβερή γνώση, ευγένεια και συνέπεια. Ξεκίνησα ως πελάτης και είμαστε πολύ καλοί φίλοι. http://www.tsakiridis-devices.com/

  iii) Η κόντρα πλακέ καμπίνα και η σίτα από την Coronta στη Δεκελείας στο Μενίδι. Οικογενειακή επιχείρηση με πολλά χρόνια παρουσίας. Καμπίνες φασόν και made to order. Φτιάχνω εκεί τα ηχεία μου τα τελευταία δέκα χρόνια.

  iv) Μπογιές και συναφή από τον Πριόβολο πίσω από την Αβάνα στο Ψυχικό.

  v) H χειρολαβή από βαλίτσα από μαγαζί στου Ψυρρή

  vi) To Governor 2ο χέρι (ουσιαστικά άπαικτο). Από Θωμά αφού πρώτα ήρθε ποτισμένο από Βαρδάρη.

  vii) Οι λάμπες από backup των μονομπλοκ (300Β) που έχω και χρησιμοποιουν τις ίδιες (6v6). Η ανορθώτρια και οι    προ από έναν παλιό κινέζικο προενισχυτή.

 

Γ) Παιδιά να το ξαναπώ. Δεν ήταν η πρώτη κατασκευή μου. Αλλά ο πρώτος ενισχυτής κιθάρας. Ναι, δεν ξέρω ηλεκτρονικά αλλά με τόση πληροφορία στο Ιντερνετ περισσότερο connect the dots ένιωθα. Θέλει διάβασμα, μέτρημα, ξαναμέτρημα και μετά λίγο μέτρημα. Υπομονή και όρεξη. Εχω ατέλειωτα αρχεία με τον 5Ε3

 

Δ) Rivera, o ισχύος είναι ξεκάθαρος για τα τυλίγματά του. Για τον εξόδου θα τα βρούμε. Αν δεν βιάζεσαι, θα το ψάξω και θα επικοινωνήσουμε με pm. Μην το φέρουμε εδώ. Θα παρεξηγηθεί ο ενισχυτάκος.......

 

Ε) Αν άξιζε τον κόπο; Value / effort & expenses OXI. Αλλα έχει καταπληκτικό ήχο ακόμα και όταν είναι σβηστός. Γιατί είναι δικός μου. Και αυτό δεν αγοράζεται.

 

Και πάλι σας ευχαριστώ.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χαίρομαι να βλέπω τέτοιους μερακλήδες... μπράβο και από εμένα, και επίσης μπράβο και για το ποστ και για τις λεπτομέρειες... 2 6V6, μια 12ΑΧ7, μια 6189... ψαγμένη υλοποίηση! Α μπράβο γιατί κατακλυζόμεθα από μονές ΕL84...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κανα reverbακι ομως ρε παιδια...

 

λατρεβω τους μικρους, αλλα πολλες φορες ειναι "στεγνοι" και δεν μπορω καθολου...

 

Παρε reverb unit, θα μου πειτε.        ...και δεν θα εχετε αδικο...  ;)  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου