Προς το περιεχόμενο

Τεστ Μικροφωνων!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι μόνο έχω ερωτευθεί το rm700 στις κιθάρες αλλά πλέον το χρησιμοποιώ συνέχεια και σαν Stereo set για overhead στα τύμπανα και κάνει καταπληκτική δουλειά! Ο full range χαρακτήρας του σου δίνει και το crisp από τα πατίνια αλλά παράλληλα έχεις και bottom end από το βαθύ. 1 rm700(άντε 2 αν χρειαστεί μεγαλύτερο spectrum) σαν over μαζί με ένα mic στην μπότα είναι ο συνδυασμός που χρησιμοποιώ τις περισσότερες φορές πλέον. Αφού νιώθω κάπως που αφήνω στο συρτάρι μικρόφωνα που έχουν 10πλάσια και βάλε χρηματική αξία και χρησιμοποιώ συνέχεια αυτό! 8)

 

Και για να πω την αμαρτία μου έχω ξεχάσει 2-3 φορές το phantom ανοιχτό κατά την αλλαγή μικροφώνων αλλά ευτυχώς δεν έγινε ζημιά!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και ειναι τα ribbon  ΤΑ κορυφαια overhead drum mics (εγω τα προτιμω πολυ περισσοτερο απο τα συνηθισμενα πυκνωτικα μικρου διαφραγματος αλλα και απο τα πυκνωτικα μεγαλου διαφραγματος) ειδικα τα Royer εχουν αρχισει και χρησιμοποιουνται ως standard σε αυτη την εφαρμογη στο εξωτερικο (και ηδη ειναι ΤΟ std για ηχογραφηση ηλ.κιθαρων)

 

Το 700αρι το δοκιμασα και εγω σαν overhead & παθαμε ολοι πλακα στο στουντιο μια και εστειλε τα Sennheiser e914 που χρησιμοποιουμε συνηθως  για υπνο.. :o

 

παντως για ακουστικα οργανα και φωνες ειναι ΜΑΠΑ...τα ribbon & δεν μπορω να καταλαβω γιατι... ::) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως για ακουστικα οργανα και φωνες ειναι ΜΑΠΑ...τα ribbon & δεν μπορω να καταλαβω γιατι... ::) 

 

Σε ακουστικά όργανα όπως κόντρα μπάσο και τσέλο που τα έχω δοκιμάσει μπορείς να βγάλεις πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά θέλει λίγο πειραματισμό παραπάνω με το eq και διαφορετικές θέσεις τοποθέτησης από τις "κλασσικές". Τώρα σε φωνή και ακουστική κιθάρα ποτέ δεν μπόρεσα κι εγώ να κάνω κάτι, ούτε με το rm αλλά ούτε και μ ένα octava που έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ SF

 

Στην σελίδα που παρέθεσες όλα τα μικρόφωνα είχαν αξιοπρεπέστατο ήχο.

Ναι μεν διαφορετικό μεταξύ τους, αλλά αξιοπρεπέστατο.

 

Οπότε μάλλον «διυλίζουμε τον κώνωπα» όταν ψάχνουμε για μικρόφωνα,

αφού με λίγα χρήματα μπορούμε να έχουμε αξιοπρεπή αποτελέσματα.


Τα condenser μεγάλου και μικρού διαφράγματος,

και τα tube της t.bone τα έχεις δοκιμάσει;

 

Έχει κάποιος καμία γνώμη για αυτά;

 

Βρέ μπας και παίρνεις τίποτα ποσοστά απ τον Θωμά;   :)

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει με την αναλυση του mp3 χανεται το 50% της ποιοτητας μιας εγγραφης ετσι κι αλλοιως  ;) αν ομως εισαι σε ενα στουντιο και δεν μπορεις να ακουσεις τη διαφορα ενος U87 με ενα 57αρι εχεις προβλημα ακοης.. ;)

 

μη ξεχνας αλλωστε οτι στο συγκεκριμενο τεστ χρησιμοποιουν παντου τον ΙΔΙΟ (εξαιρετικο) προενισχυτη που χρωματιζει και αυτος με τη σειρα του τον ηχο..

 

 

αφού με λίγα χρήματα μπορούμε να έχουμε αξιοπρεπή αποτελέσματα

 

αυτο ειναι σιγουρο απο τη στιγμη βεβαια που ξερεις τι κανεις..εξαλλου και εγω ΜΟΝΟ φτηνα κινεζικα μικροφωνα χρησιμοποιω στις δουλειες μου :) (δεν εχω λεφτα για ακριβοτερα καρντια μου ,μου τα εφαγαν οι...κιθαρες.. :))

 

σιγουρα ομως αν χρησιμοποιουσα κορυφαια μικροφωνα και προενισχυτες το αποτελεσμα θα ηταν καλυτερο για αυτο μην εχεις καμμια αμφιβολια ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα τα...πανακριβα... :) :)

 

http://www.thomann.de/gr/the_tbone_rm700.htm

 

Έχω στα χέρια μου μια πρόσφατη συνέντευξη του φοβερού Chris Tsangarides (γραμμή στον Γκούγκλη οι μη γνωρίζοντες) που εκμυστηρεύεται τις τεχνικές του στην ηχογράφηση και παραγωγή, και ανάμεσα σε άλλα εξαιρετικά ενδιαφέροντα λέει πως "the 57s can take a hike" καθώς τα'χει σκυλοβαρεθεί (κι ας ηχογραφεί και καφρίλες) και πως εδώ και αρκετά χρόνια βάζει ribbon σχεδόν στα πάντα.

 

Και μάλιστα, αναφέρει πολύ συγκεκριμένα πως δεν φοβάται να παραδεχθεί πως αυτό το "ταπεινό" του Θωμά που λέει και ο SF έχει βάλει τα γυαλιά σχεδόν σε όλα τα πανάκριβα ribbons της συλλογής του... οπότε να το έχετε οπωσ+δήποτε υπόψιν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου