Προς το περιεχόμενο

Ποια reference τραγούδια για επιλογή studio monitor ηχείων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mε ενδιαφέρει ιδιαίτερα να ακούσω μερικές γνώμες για τις δικές σας προτιμήσεις σχετικά με το ποια cd θα διαλέγατε για να βάλετε σε ένα κατάστημα που θα πηγαίνατε για να επιλέξετε ηχεία monitor. Oκ, το γνωρίζω ότι αυτό εξαρτάται

 

(α) από τις μουσικές προτιμήσεις του καθενός,

(β) από το μουσικό στυλ που συνήθως επιλέγει να μιξάρει στο στούντιό του,

(γ) από την απόλυτη εξοικείωση με μερικά συγκεκριμένα άλμπουμ έτσι ώστε να μπορούν να εξαχθούν συμπεράσματα για διαφορετικά ηχεία,

(δ) και ίσως & από διάφορους άλλους παράγοντες που δεν μου έρχονται στο μυαλό τώρα...

 

Πάντως, θα πρέπει σίγουρα να έχετε μερικές προτάσεις για υποδειγματικές ηχογραφήσεις (ή μεταφορές σε cd από παλιούς κλασσικούς δίσκους) που θα μπορούσαν να παίξουν το ρόλο αυτό, η μια επιλογή λόγω των καλών μπάσων/πρίμων/αναλυτικότητας, η άλλη επιλογή λόγω των μεγάλων δυναμικών της, η άλλη επιλογή λόγω της ωραίας στερεοφωνικής της εικόνας (που μπορεί να μας πει πολλά για την εξεύρεση των sweet spots των ηχείων) κλπ κλπ.

 

Ποιες είναι λοιπόν αυτές οι προτάσεις; Kαλοδεχούμενες από καφριλίκια μέχρι Γρηγοριανούς ύμνους...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θεματάρα.

 

Όπως είχα γράψει σε παλιότερο θέμα μου που πήγε για βρούβες:

 

Α. Megadeth - Youthanasia

 

Β. Dream Theater - Metropolos Pt.2

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Jase ως προς το δεύτερο, metropolis pt2 αλλά και το lady fantasy των camel. Κυρίως όλο το cd των dream theater, scenes from a memory, είναι για τα δικά μου αυτιά το cd αναφοράς

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, είναι αυτό το θέμα που υπάρχει επίσης...

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155129.0

 

με τη διαφορά ότι εγώ δεν θέλω να μάθω ποια είναι η καλύτερη παραγωγή σύμφωνα με τις προτιμήσεις του καθενός... θέλω να δω ποια τραγούδια ή άλμπουμ θα έβαζαν στην περίπτωση που ρωτώ. Και δεν νομίζω ότι εξυπακούεται ότι θα έβαζαν oπωσδήποτε τα ίδια - εμένα με ενδιαφέρουν μεμονωμένα κομμάτια που διακρίνονται σε πολύ, μα πολύ συγκεκριμένους τομείς, σαν πχ. αυτούς δλδ που έγραψα παραπάνω:

 

 

η μια επιλογή λόγω των καλών μπάσων/πρίμων/αναλυτικότητας,

 

η άλλη επιλογή λόγω των μεγάλων δυναμικών της,

 

η άλλη επιλογή λόγω της ωραίας στερεοφωνικής της εικόνας (που μπορεί να μας πει πολλά για την εξεύρεση των sweet spots των ηχείων) κλπ κλπ.

 

... ή μιας θεσπέσια ηχογραφημένης κιθάρας, ή ντραμ κιτ, ή συνθ, ή φωνής... πχ ένα άλμπουμ ή κομμάτι να έχει killer sound στην κιθάρα αλλά τα άλλα να μην είναι τόσο σούπερ, ή σε ένα άλλο να διακρίνεται μόνο η τρομερή ατάκα και πλούσιος ήχος στα ντραμς, ή η θεσπέσια ηχογραφημένη και ισοσταθμισμένη φωνή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Psy Sex - Survival Kit  (koopa troopa_s dub mix)

 

Entheogenic - pagan dream machine (vibrasphere remix)

 

Infected mushroom - in front of me

 

Infected Mushroom - Bombat

 

Γενικα απο Infected Mushroom τα τελευταια albums ειναι για μελετη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσαμε να μιλαμε ολη την νυχτα για δισκους reference , demo, δισκογραφικες που εχουν υψηλου επιπεδου εγγραφες , μηχανηματα που γραφουν αυτες οι δισκογραφικες κλπ. αλλα η αποψη μου στο θεμα ειναι οτι

μια απλως προσεγμενη εγγραφη (που να περιεχει και τα λαθακια της) ειναι πιο

αντιπροσωπευτικη σαν ακουσμα για την συγκεκριμενη δουλεια. (η δυνατοτητα του ηχειου να αναδειξει και το λαθος ειναι αποδειξη της ποιοτητας του)

Σιγουρα η γνωση του υλικου ειναι προυποθεση αλλα θελει προσοχη να μην παρασυρθουμε εαν το μεχρι τωρα ακουσμα ηταν σε υποδεεστερα μηχανηματα.

Τα τελευταια χρονια χρησμοποιω συνηθως 2 CD σε τετοιου ειδους τεστ

Goran Brecovic -  Arizona dream  kai  La reine Margot  και τα δυο ειναι σαουντρακ  και περιεχουν .......τα παντα  , γυναικεια φωνητικα (Orfa Haza) ,

μεγαλες χωροδιες, εγγραφη σε εκκλησια , καμπανες , σκετα κιθαριστικα κομματια , ροκ (Ιggy Pop), τα καταπληκτικα Βουλγαρικα γυναικεια φωνητικα ,

μεγαλες ορχηστρες , μικρα συνολα , και γενικως αρκετα κομματια με εντονα

μεταβατικα .

Σου τα συνιστω ανεπιφυλακτα  , αρκει να τα μελετησεις λιγο πρωτα

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Scenes from a Memory σαν υλικό για την αξιολόγηση ηχείων ;

 

Οι Tool ;

 

ΟΚ...

 

Παιδιά ΕΛΕΟΣ.

 

Ε    Λ    Ε    Ο    Σ      !!!!!!!!

 

 

Ο άλλος απαντάει με τις αγαπημένες του μπιτάτες μουσικές, δηλαδή είναι από στιγμή σε στιγμή πιθανόν να προταθούν και δίσκοι του Μητροπάνου (γούστα είναι αυτά).

 

Ε    Λ    Ε    Ο    Σ      !!!!!!!!

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα επειδη και εμενα με ενδιαφερει γινεται να αναφερεται μερικές καλές ηχογραφησεις για reference?

 

Φανταζομαι καποια καλή ηχογραφηση συμφωνικής ή χορωδίας??

Γενικά θα με ενδιεφερε να μαθω ποια ειναι η διαδικασία ακρόασης-επιλογής όταν βγουμε να δοκιμασουμε monitor.

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου