Προς το περιεχόμενο

Ποια reference τραγούδια για επιλογή studio monitor ηχείων;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθένας φαντάζομαι χρησιμοποιεί σαν reference κάτι που γνωρίζει απέξω κι ανακατωτά...(αλλιώς δεν έχει νόημα)..

 

Ένα μόνο τραγούδι ή άλμπουμ φαντάζομαι όμως πως δεν είναι αρκετό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σύμφωνα με άπειρες συζητήσεις με ηχολήπτες - παραγωγού κλπ και από προσωπική εμπειρία προτείνονται τα εξής:

 

* "HI HOPES" ΑΠΟ ΤΟ CD "DIVISION BELL" ΤΩΝ PINK FLOYD ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΗΣ ΦΩΝΗΣ

 

* ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΜΠΟΥΜ ΤΩΣ YES ΚΑΙ ΤΩΝ QUEEN ΓΙΑ ΜΕΛΕΤΗ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗΣ - ΜΙΞΗΣ - ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΡΟΚ ΜΠΑΝΤΑΣ

 

* ΟΙ 9 ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΤΟΥ ΜΠΕΤΟΒΕΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΡΑΓΙΑΝ (ΕΜΙ) ΓΙΑ ΤΟ FULL RANGE ΣΥΜΦΩΝΙΚΗΣ ΚΛΠ

 

ΑΥΤΑ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΑΛΛΑΖΩ ΜΟΝΙΤΟΡ ΚΑΝΩ ΤΑ ΕΞΗΣ 6 ΒΗΜΑΤΑ

1. ΑΡΧΙΖΩ ΜΕ ΤΟ HI HOPES ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ

2. ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΜΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ QUEEN

3. ΚΑI ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΜΕ ΤΟ "THE BIG BLUE OVERURE"

   ΑΝ ΤΟ ΤΕΣΤ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΟΝΙΤΟΡ ΠΕΡΝΑΕΙ ΤΕΛΙΚΟ...

ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ...

4. KATI ΑΠΟ ARCHIVE

5. ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΤΕΤΑΡΤΟ ΜΕΡΟΣ ΑΠΟ ΕΝΑΤΗ ΣΤΗΝ ΗΧΟΓΡΑΦΗΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΙΑΝ.... ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ

6. ΒΑΖΩ ΚΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥ DECAY ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ REVERB KAI Ο ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΚΑΜΜΑ ΠΕΝΗΝΤΑΡΙΑ ΜΟΝΙΤΟΡΣ ΚΑΙ ΧΟΡΟΥΣ..  ΤΟ ΒΗΜΑ 6 ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΙΣΤΟΥΣΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και σίγουρα αυτά που θα σου πω, δεν μπορούν να σε καλύψουν εντελώς, ορίστε κάποιες προτάσεις:

 

1.Pain of Salvation-Imago. Πεντακάθαρος ήχος, κρουστά, πνευστά,εγχορδα και ωραίος στερεοφωνικός ήχος. Για μένα τουλάχιστον είναι σημείο αναφοράς.

 

2.Pink Floyd-High Hopes. Δεν ξέρω πως να το αναλύσω αυτό το τραγούδι, αλλά έχει πολύ βάθος και είναι πολύ ζωντανό. θα ήθελα να δω πως ανταποκρίνονται τα μελλοντικά μου μόνιτορ σε αυτό.

 

3. Νοrah Jones κάποιο κομμάτι από το come away with me. Πεντακάθαρος ήχος. Kαι ο Theonik πιστεύω συμφωνεί μαζί μου.

 

4. Νevermore -Narcosynthesis ή Τhe river dragon has come. Aυτό για να δείς πως ανταποκρίνεται σε πιο ακραία πράγματα, μιας που αυτός ο δίσκος(Dead heart in a dead world) είχε τρομερό ήχο για το είδος του και κυρίως οι κιθάρες που θερίζουν(σαν ήχος πάντα).

 

5.Όπωσδήποτε κάτι ηλεκτρονικό. Είτε Prodigy (smack my bitch up, breathe) είτε ulver (lost in moments) για να δεις την μπασαδούρα(περισσοτερο στο prodigy βέβαια) και πως είναι σε πιο "περίεργους" ήχους(ulver μεριά).

 

6. Coldplay - Speed of sound. Για τον τεράστιο ήχο που έχει γενικά και ειδικά όταν μπαίνει το πιάνο.

 

Φαντάζομαι και κάτι από κλασσική, αλλά δεν το κατέχω.

 

Πάντως οπωσδήποτε θα πρέπει να είναι κομμάτια, είτε που θα τα ξέρεις ήδη απ έξω και ανακατοτά, είτε θα τα μάθεις σε πολλα διαφορετικά ηχεία για αυτό το σκοπό. Αλλιώς δεν έχει νόημα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Scenes from a Memory σαν υλικό για την αξιολόγηση ηχείων ;

 

Οι Tool ;

 

ΟΚ...

 

Παιδιά ΕΛΕΟΣ.

 

Ε    Λ    Ε    Ο    Σ      !!!!!!!!

 

 

Ο άλλος απαντάει με τις αγαπημένες του μπιτάτες μουσικές, δηλαδή είναι από στιγμή σε στιγμή πιθανόν να προταθούν και δίσκοι του Μητροπάνου (γούστα είναι αυτά).

 

Ε    Λ    Ε    Ο    Σ      !!!!!!!!

 

Αντί να ζητάς έλεος (ιδιαίτερα δυσεύρετο στις μέρες μας), δεν εξηγείς γιατί τα απορρίπτεις ασυζητητί, και βεβαίως να αντιπροτείνεις κάτι; Ή να εξηγήσεις τουλάχιστον γιατί πιστεύεις ότι αυτό είναι ανέφικτο και υπέρ του δεόντος προσωπική επιλογή;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Scenes from a Memory σαν υλικό για την αξιολόγηση ηχείων ;

 

Οι Tool ;

 

ΟΚ...

 

Παιδιά ΕΛΕΟΣ.

 

Ε    Λ    Ε    Ο    Σ      !!!!!!!!

 

 

Ο άλλος απαντάει με τις αγαπημένες του μπιτάτες μουσικές, δηλαδή είναι από στιγμή σε στιγμή πιθανόν να προταθούν και δίσκοι του Μητροπάνου (γούστα είναι αυτά).

 

Ε    Λ    Ε    Ο    Σ      !!!!!!!!

 

Αντί να ζητάς έλεος (ιδιαίτερα δυσεύρετο στις μέρες μας), δεν εξηγείς γιατί τα απορρίπτεις ασυζητητί, και βεβαίως να αντιπροτείνεις κάτι; Ή να εξηγήσεις τουλάχιστον γιατί πιστεύεις ότι αυτό είναι ανέφικτο και υπέρ του δεόντος προσωπική επιλογή;

 

Ναι, με ενδιαφέρει κι εμένα (εγκυκλοπαιδικά) να δω με τί σόι τραγούδια είναι δέον να τεστάρονται μόνιτορ. Για την ακρίβεια  με ιντριγκάρει η απολυτότητα του Eye, συναρτήσει του ότι ο Μητροπάνος (από την Εθνική Μας Μοναξιά και μετά) μου αρέσει πολύ.

 

Τί "πρέπει" να είναι; Το White Album? Το Dark Side Of The Moon? Κάτι από ECM;;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pink Floyd: "Money"

Nelly Furtado: "Say It Right"

Franz Liszt: "Hungarian Rhapsody no. 2" (Berliner Philarmoniker, Herbert v. Karajan)

Kansas: "Carry On Wayward Son" (remaster) - ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟ.

 

προφανώς έχει να κάνει και με το ότι πρόκειται για έργα/κομμάτια που ξέρω πολύ καλά, αλλά έχουν επίσης και κάτι συγκεκριμένο να προσφέρουν (καθαρός ήχος το πρώτο, ambience και μπάσσο το δεύτερο, full orchestra το τρίτο).

 

edit: μιλάω φυσικά για αξιολόγηση από ΕΜΕΝΑ, σε ηχεία που μπορούν να αγοραστούν από ΕΜΕΝΑ!!! Για κάποιον γνώστη του θέματος που τεστάρει ηχεία σε ανώτερο επίπεδο και τιμής 50,000€, ίσως όλα τα παραπάνω να είναι σχεδόν άχρηστα. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί να ζητάς έλεος (ιδιαίτερα δυσεύρετο στις μέρες μας), δεν εξηγείς γιατί τα απορρίπτεις ασυζητητί, και βεβαίως να αντιπροτείνεις κάτι; Ή να εξηγήσεις τουλάχιστον γιατί πιστεύεις ότι αυτό είναι ανέφικτο και υπέρ του δεόντος προσωπική επιλογή;

 

Διότι, εδώ και τριάντα-σαράντα χρόνια, είναι παγκοσμίως αποδεκτό ότι για την αξιολόγηση οποιουδήποτε συστήματος αναπαραγωγής μουσικής απαιτείται η συγκριτική ακρόαση μουσικού προγράμματος το οποίο πρέπει να περιλαμβάνει:

 

- Ακουστικά όργανα. Πολλά και ποικιλλοτρόπως παιγμένα και ηχογραφημένα. (Διότι τα ακουστικά όργανα ξέρουμε υποτίθεται πως ακούγονται, ενώ ένα synth δεν ξέρουμε πως ακουγόταν στην πραγματικότητα οπότε με τί θα του συγκρίνουμε;).

 

- Ανθρώπινες φωνές. Πολλές και ποικιλλοτρόπως ηχογραφημένες.

 

- Μικρά σύνολα και ορχήστρες ακουστικών οργάνων (βλ. παραπάνω).

 

- Ηλεκτρικό και ηλεκτρονικό υλικό σε όποια ποσότητα θέλουμε, υπό την προϋπόθεση ότι αντιλαμβανόμαστε ότι δεν υπάρχει πλαίσιο αναφοράς για το πως πρέπει να ακούγεται συνεπώς (μάλλον) θα οδηγήσει σε παραμόρφωση της πραγματικότητος και λάθος εκτιμήσεις (εκτός αν το έχουμε παράγει οι ίδιοι βέβαια).

 

Σημ: ειδικά για τα έργα που διατίθενται σε πάνω από μία εκτελέσεις/ηχογραφήσεις επιβάλλεται να λέμε και σε ποια εκτέλεση/ηχογράφηση αναφερόμαστε. Το να πεις "ένατη του μπετόβεν" δε σημαίνει απολύτως τίποτε διότι υπάρχουν τόσες εκτελέσεις που κυμαίνονται ηχητικά από το τέλειο έως το άθλιο.

 

-------

 

Τώρα, καταλαβαίνω ότι κάποιος δεν έχει διάθεση ή γνώσεις να κάτσει να γράψει έναν πλήρη κατάλογο. Καταλαβαίνω ότι μπορεί με τα χρόνια να έχει εστιάσει στην ανάγκη εκτίμησης συγκεκριμένων ηχητικών ποιοτήτων, αδιαφορώντας για άλλες (χωρίς να παραβαίνει όμως την αρχή της αναγκαιότητας εκτίμησης) - εξ'ου και η (θαυμάσια) πρόταση του Aiolos ή αυτά που έγραψε ο animae.

 

Αλλά ΔΕΝ καταλαβαίνω (έλεος, λέμε) ότι μπορεί κάποιος να προτείνει ένα δίσκο των Tool ή κάποιων χορευταράδων ή το απολύτως ακατάλληλο Scenes from a memory - χωρίς τουλάχιστον να παρέχει ένα σκεπτικό που να μας βοηθήσει να καταλάβουμε ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ καταργεί την εμπειρία τόσων δεκαετιών.

 

Είμαι άραγε περίεργος εγώ που υποπτεύομαι (για άλλη μία φορά) ότι κάποιοι πάλι άρχισαν να απαντούν στην μόνη ερώτηση της οποίας ξέρουν την απάντηση : "Τι μου αρέσει", ενώ η πραγματική ερώτηση έχει σχεδόν αποκλειστικά τεχνικό χαρακτήρα; Ε ;;;

 

Όσον αφορά τις δικές μου προτάσεις, σόρυ αλλά δεν κρατιέμαι: μία ματιά στα θέματα των τελευταίων ημερών και το απίστευτο πλιάτσικο εντυπώσεων και ασχετισμών που γίνεται σε βάρος του φόρουμ και της ποιότητάς του, με έχει προς το παρόν πείσει ότι δεν υπάρχει λόγος να συμμετέχω σε καμία συζήτηση εξυπηρετώντας το ρόλο της διατήρησης της σοβαροφάνειας όταν (ξεκάθαρα) υπάρχει έλλειμα σοβαρότητας.

 

Θα μου πεις: γιατί απαντάς εδώ τότε...;

Ιερή αγανάκτηση το λένε.. είναι σα να ρωτήσει κάποιος ποιο κομπιούτερ να πάρει και να αρχίσει να δέχεται απαντήσεις υπέρ του Atari ST... κάπως πρέπει να προστατευθεί ο άνθρωπος...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου