Προς το περιεχόμενο

Tonelab SE : Κλιπακια - Ερωτησεις - και αλλα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Ηρθε" λοιπον και σε μενα η "tonelab se" , εστω και καθυστερημενα.(δεν πειραζει ομως , παντα υπαρχει ο τροπος και ο χρονος για ολα) :)

 

μια και δυο λοιπον ο δικος σου την παει στο σπιτι την στηνει και αρχισε το παιξιμο-ψαξιμο κλπ κλπ κλπ.

την ακουσα με τον power engine και χρειαστηκε μονο να "πειραξω" μερικα ετοιμα presets για να βγαλω αυτο που ηθελα. σαν πρωτη φαση ειμαι πολυ ικανοποιημενος.ζεστο και "γεματο " ηχο. βεβαια η gt8 δεν μπορω να πω οτι υστερουσε πολυ ,αλλα επειδη την ειχε συνηθισει το αυτι μου απο τις πρωτες μερες που κυκλοφορησε μεχρι σημερα, η tonelab μου φανηκε πολυ πιο "φυσικη" και επισης καταλαβα οτι αναδεικνυει τα "+" και "-" μιας κιθαρας.

 

μετα λοιπον απο το πρωτο παιξιμο , ηταν η ωρα να την ακουσω connect .

επειδη λοιπον στο σπιτι δεν υπαρχει P.A.  :o :o , τσακωσα τα akg 271 studio και αρχισα να γυριζω κουμπακια με τον τροπο που μονο εγω ξερω (η του υψους η του βαθους) 8) :o >:( :D ;) ::)

 

μολις με ευχαριστησε αυτο που ακουγα , την "καρφωσα" στην καρτα ηχου delta 44 , ωστε να την ακουσω απο τα "πατατοειδη" DX4/m-audio ,και ακολουθως στο στερεοφωνικο του σπιτου.

 

δεν κρυβω οτι μου την εσπασε πολυ η ελλειψη παραμετρικου EQ ανα patch που το ειχα συνηθισει στην gt8 . κανουν ομως ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ οι καμπινες της tonelab. 

 

τελικα εφτιαξα 4 ηχους "πρωτης αναγκης" - διοτι το επομενο βραδυ επρεπε να παω για δουλεια σε γνωστη μπουζουκλερι του νησιου- (μη βαρατε το ψωμι μου βγαζω) :P

 

1)ενας ηχος για "καθαρα" με εναλλαγη για crunch στο Β καναλι του amp

2)ενας ηχος για αρπεζοειδες καθαρο παιξιμο με chorus

3)ενας ηχος για βρωμιες καθοριζοντας το volume του delay απο το 2ο expression pedal.

 

χθες το βραδυ λοιπον τελευταια στιγμη προτου την πακεταρω για το μαγαζι οπως ηταν καρφωμενη στην καρτα , ανοιξα το sound forge και ηχογραφησα τον 2ο απο τους προαναφερθεντες ηχους.

 

EJ strat - tonelab - m audio - sound forge

 

στο 1ο μερος του κλιπ παιζουν οι bridge-middle μαγνητες της κιθαρας με ολα τα pots στο τερμα. στο 2ο μερος ,που ειναι και πιο αργο -για να το ξεχωρισετε- παιζουν οι middle-neck μαγνητες.

 

(και οπως συμβαινει παντα οταν ειμαι ετοιμος να πατησω το REC , δεν ξερω τι να παιξω και ετσι επαιξα οτι μου κατεβηκε στο κεφαλι. :o)

 

θα ακολουθησουν και αλλα κλιπακια με τα υπολοιπα patches , λιαν συντομως.( οχι σημερα διοτι ειμαι ηδη απο 2 ξενυχτια δουλειας και ειμαι "καπως"  ::) :P)

 

 

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρα πολύ "γλυκός" ήχος ,προφανώς ευθύνεται το chorus για αυτό και η επιλογή εξομοίωσης ενισχυτη/καμπίνας(αν έχω καταλάβει τον τρόπο λειτουργίας της ΤL),τι καμπίνα εξομοιώνει εδώ???

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο Σπυρο μου (αν και με το χερι που εχεις και με σκουπα σε ραδιοφωνακι να παιξεις ωραια θα ακουγεται...) οντως το chorus της TL ειναι το καλυτερο που υπαρχει (μεχρι και σε εμενα που μισω το chorus μου αρεσει) ειτε σε πεταλι ,ειτε σε πεταλιερα.

 

Α,απαντησα και σε ενα ερωτημα σου εδω

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=155454.10

 

αλλα θαφτηκε γιατι μετα ποσταραν ασχετα θεματα οποτε τσεκαρε το στη σελ.2 καπου στο τελος. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι καμπίνα εξομοιώνει εδώ???

 

τα settings του clip :

 

compressor - tweed 1x12" - blk 2x10 cab - stereo chorus - room 1 reverb

να σημειωσω οτι το output mode ειναι AMP και οχι line.

 

νικο σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου και για το σχολιο παραπανω.

 

εκτος των υπολοιπων κλιπ , θα αρχισω να περναω και σε ερωτησεις σχετικα με την tonelab.

 

1) κατ αρχας θα ηθελα να μου πειτε - οσοι την εχετε και θυμοσαστε φυσικα - πως μπορω να περασω wah wah στον καθαρο ηχο αναθετοντας το στο 2ο πενταλ , και να το ανοιγοκλεινω οποτε θελω. (σορρυ αλλα δεν εχω το manual )

 

2)πως δουλευει και τι ειναι το VR GAIN?υποψιαζομαι οτι ειναι το ποσοστο που συμμετεχει η λαμπα στο patch , η κανω λαθος???

 

3) τι ειναι το κουμπακι "insert" ?

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vr gain είναι αυτό που είπες... το insert είναι λίγο μούφα!! δηλαδή, βάζεις ένα πετάλι δικό σου σε σειρά με το tonelab και το έχεις μόνιμα ανοιχτό. Κάθε φορά που πατάς το insert μπαίνει και αυτό στην σειρά των ήχων σου.... και θα ρωτήσεις, γιατί να μην πατάω απευθείας το πετάλι...? ελά μου ντε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια,

1) για το Wah πατάς το κουμπί expression και με τα βελάκια αναθέτεις το target  στο p/manual αφου πρωτα εχεις ενεργοποιησει το wah στο κουμπι pedals. απο κει και περα ανοιγοκλεινει ειτε πατωντας το βαθια, ειτε αναθέτοντας το στο κουμπί control με αναλογη διαδικασια(για να μπορει να ανοιγοκλεινει σε αλλη θεση εκτος της φουλ ανοιχτης).

 

2)το VR Gain είναι --->α) αυτο που  ήταν το Μaster Volume στους Vintage ενισχυτες , δηλαδή παραμόρφωση απ τις τελικες λυχνιες.

                              β)αυτο που είναι to Master Volume στους Μodern ενισχυτές, δηλαδη απλο Volume.

(η λάμπα χρησιμοποιείται σε ολα τα patch , στο ίδιο level και ειναι μετα το τελικό D/A Conversion.)

 

3)Μια απάτη.Οπως τα πε ο προλαλήσαντας. Η μονη χρησιμοτητα ειναι για να ανοιγοκλεινεις ταυτοχρονα πολλα πεταλια, τα οποία ομως μπαινουν παντα στην αρχή της αλυσιδας δηλαδή πριν την tonelab ουσιαστικά.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ αλλα δεν εχω το manual

 

και για αυτο σκας?

 

http://www.voxamps.co.uk/downloads/PDF/ToneLabSE_E1.pdf

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ κυριοι ;)

 

επομενο σετ ερωτησεων: ;D

 

4)απ οτι βλεπω δεν υπαρχει δυνατοτητα να εχω κομπρεσσορα ταυτοχρονα με το wah. "παιζει" κανα τρυκ και γινεται? μηπως θα χρειαστω εξωτερικο πεταλι?

ποιο προτεινετε?

 

5)τι γινεται οταν σε μερικα patch το CONTROL αναβοσβηνει?

 

6)ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ : τι προτεινετε για να ακουω την tonelab σε χρηση live ΧΩΡΙΣ δικο μου ενισχυτη?? και εξηγω :

 

στο μαγαζι που παιζω "εφυγαν" ολοι οι ενισχυτες μας και μας εφεραν απο ενα μονιτορ MACKIE SRM 450. απο το οποιο δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος διοτι τζιτζικιζει απαισια. εκανα πολλες επικυψεις αυτο το διημερο για να ρυθμισω κατα την διαρκεια της νυχτας την tonelab αλλα δεν βρηκα ακρη.

εφαγα ξενερωμα μεγαλο και επειδη στο μαγαζι ΔΕΝ υπαρχει ηχοληπτης και ουτε προκειται να υπαρξει , το "καναλι μου" στην κονσολα πειραζεται συνεχως με αποτελεσμα τα νευρα μου να εχουν γινει σχοινια >:( >:( >:(

 

παιζει καμια λυση καλωδιακων ακουστικων να με κουω τουλαχιστον εμενα οπως γουσταρω? και "εξω" ας βγαινει οτι θελουν , δε με νοιαζει.

 

σκεφτομουν την λυση μιας μικρης 2καναλης κονσολιτσας απο την οποια θα δινω σημα στην κονσολα του μαγαζιου  και να καρφωσω πανω της ακουστικα δικα μου ρυθμιζοντας την ενταση τους. help.........

 

 

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "καναλι μου" στην κονσολα πειραζεται συνεχως με αποτελεσμα τα νευρα μου να εχουν γινει σχοινια

 

κανονικα θα επρεπε με αυτο το μονιτορ να εχεις πολυ καλο ηχο αν βεβαιως δεν σου πειραζαν την κονσολα συνεχεια.

 

εχεις το global στη θεση LINE (και οχι ΑMP)?Αν παιζεις connect η θεση LINE πολλες φορες ακουγεται καλυτερα (οχι παντα αλλα δοκιμασε το).

 

δυστυχως αν χρησιμοποιησεις ακουστικα live δεν θα ακους την ΥΠΟΛΟΙΠΗ μπαντα οποτε θα εχεις ενα.....μικρο προβλημα.

 

στη θεση σου θα εβγαζα τον τελειο ηχο στο μονιτορ μου και μετα θα αδειαζα ενα σωληναριο ..SUPERGLUE στα ποντεσιομετρα της κονσολας του stage... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ αλλα δεν εχω το manual

 

Ήρθε η ώρα να το αποκτήσεις:

http://www.voxamps.co.uk/downloads/PDF/ToneLabSE_E1.pdf

 

;D

 

EDIT: με πρόλαβε ο SF...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου