Προς το περιεχόμενο

Tonelab SE : Κλιπακια - Ερωτησεις - και αλλα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πανω σ αυτο πειραματιζομαι ηδη ηλια. ;) ;)

 

Μάλιστα εγώ κάνω πολλές φορές πάνω στο παίξιμό μου το εξής "κολπάκι".

 

Κάνω bend σε μια νότα παίζοντας στην "ελληνική" θέση (;D) με κομμένο tone. Ενώ η νότα ηχεί ακόμη, αλλάζω και βάζω τον bridge μιας και το tone δεν τον επηρεάζει (σ.σ. στην EJ σου μάλλον το tone επηρεάζει τον bridge).

 

Αυτο έχει ως αποτέλεσμα, ένα στιγμιαίο μίνι-wah-effect το οποίο αν το ελέγξεις και το χρησιμοποιήσεις σωστά, έχει πλάκα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

;D ;D ;D

 

στο γκρουπακι που παιζουμε αυτο το κανει ο αλλος κιθαριστας ο οποιος κανει τον 5θεσιο επιλογεα να τρελαινεται.ουτε ξερω πως αντεχει ακομα αυτο το εξαρτημα. ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας ειμαι κι εγω κατοχος της SE και βλεπω οτι εδω ανεβαζετε και θελετε να την "ακουσετε", ανεβαζω κι εγω μια αμπλαουμπλα που jamαρα γι αυτο και μονο τον λογο. Ειναι ολο 1 και μοναδικο take χωρις προεργασια, plug and play στην κυριολεξια. Μονο που σε ενα σημειο δεν αντισταθηκα στον πειρασμο να τιμησω τους Lizzy (αν και ακουγεται πιο πολυ σαν Brian May σε μενα) και με .... διπλοσολιασα. Το backing track ειναι ενα τυχαιο "modern blues" (και καλα). Χρησιμοποιηθηκε μια Charvel USA (ΠΑΛΙΑ) με Tonezone bridge και Hot rails neck (αλλα συνδεμενος παραλληλα) απο κιθαρα, Tonelab SE (sweden colors) με ενισχυτη British 80's (JCM 800 δηλαδη), το green od (tube screamer δηλ.) και προσομοιωση καμπινας 4x75. Και λιγο βαθος απο την πεταλιερα. Σταθερες αξιες δηλαδη. Ηχογραφημενο ΚΑΡΦΙ σε Tascam US 224 καρτα ηχου και κατευθειαν Cubase SX3. No mastering. Καλα, μην σταθειτε στο παιξιμο, βγηκε satrianiκο (αν και δεν τον συμπαθω ιδιαιτερα) αλλα ειμαι επηρεασμενος απο τον ιαπωνα κιθαριστα otikatsei. Ζητησατε κλιπ με γκαζι, so there you go

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραιος και "γκαζωμενος"!!! ;D

το Tubescreamer το εβαλες πριν την πεταλιερα?

"προσομοιωση καμπινας 4χ75"???

 

μπορεις να ποσταρεις τις ρυθμισεις του patch? ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιοι ηχοι παιδες....

Να Βαλω κι εγω τον προβληματισμο μου....

ολα τα od/dist πεταλια της tonelab ειναι τελεια και βγαζω ευκολα καλο αποτελεσμα...(το tubescreamer & boutique εχουν κατι παραπανω κατ εμε βεβαια....τα σπανε...)

ΑΛΛΑ αυτο το ORANGE DIST δεν μπορω με τιποτα να το κανω να ακουστει ωραια....μαυρο χαλι....τιποτα ...μηδεν...(υποτιθεται οτι θα δωσει κατι αρκετα γκαζιαρικο....)

ισωσ να μπορουσε καποιος που εχει (η μπορει να φτιαξει, γιατι εγω δεν...) καποιο "γκαζιαρικο" patch με αυτο το πεταλι να μας ποσταρε ενα κλιπακι....

αυτα....και ευχαριστω

Let's make some NOIZ !!! (αφου αυτο μπορουμε.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ευχαριστω πολυ πολυ.

 

Spiv0man (Σπυρος???) το tubescreamer που χρησιμοποιησα ηταν αυτο της πεταλιερας. Δυστυχως τις ρυθμισεις δεν τις θυμαμαι απ εξω (δεν ειναι στο σπιτι η πεταλιερα) αλλα ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ  οτι με αυτα που σου ειπα θα βρεις την ακρη, εισαι γατονι εσυ. Ειδικα αφου ειπες οτι εμπιστευεσαι τα αυτια σου κι οχι τα ματια σου, ετσιιιι. Η καμπινα δες στο manual ειναι η δευτερη marshall (οχι αυτη με τα vintage 30's) θα την βρεις. Εχει πιο.... αερα.

 

Joker ΚΑΙ το orange dst ειναι μια χαρα (το πορτοκαλι της boss δηλαδη) ΑΠΛΑ πρεπει να το παιξεις οπως πρεπει. Ειμαι σιγουρος οτι και το κανονικο Boss αν το παιξεις με λαθος τα υπολοιπα ουτε αυτο θα αρεσει κι ας θεωρειται ενα απο τα must στα rigs των περισσοτερων κιθαριστων. Προσωπικα το παιζω κι αυτο μπροστα απο Marshall προσομοιωση γι αυτο το xtra γκαζι για ποιο "ευκολα" και "αερινα" λεγκατα και για "ασχημιες" που χρειαζονται για "περιεργους" ηχους, τρεμολιες και αλλα παιδικα παιχνιδια. Σε διαβεβαιω οτι ειναι (μεχρι) κι αυτο cool.

 

Elavd σε ευχαριστω πολυ, δεν εχουμε μιλησει ποτε αλλα απο τα εκαστοτε γραφομενα σου σε εκτιμω (ωραιο το σκαφος).

 

ΑΑΑΑ, ατομα, listen here. Η πεταλιερα εχει ενα "κρυφο" οπλο. Στο mater section εχει την ρυθμιση ειτε για LN (line) ειτε για AP (amplifier). Παιξτε ΠΟΛΥ με αυτο γιατι ενας ηχος που φαινεται λαλακια με το LN μπορει να γλυκαινει ΑΜΕΣΩΣ στη θεση ΑΡ. Για οτι αλλο εδω. Ελπιζω να μην ..... καταχραζομαι το thread του SPIVMAN

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα για το output mode !

 

να σημειωσω οτι ολα τα κλιπς που ποσταρα κι εγω ειναι σε amp mode η πεταλιερα.

 

(σπυρος ναι) ;)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι πλεον με το clip του playloud μας λυθηκε ΟΡΙΣΤΙΚΑ η απορια για τον αν η TL "εχει'' high gain ή οχι.... ;D ;D ;D

 

(με αλλα λογια αν ΞΕΡΕΙΣ τι κανεις,και τι παιζεις βεβαια,ΟΛΑ τα κανει το μηχανισμα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου