Προς το περιεχόμενο

Tonelab SE : Κλιπακια - Ερωτησεις - και αλλα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ok fellas,

 

μιας και ο boukas θελει και ρυθμικα (την μυριστηκα και την εφερα σπιτι χτες το βραδυ την πεταλιερα) ανεβασα προχειρα ενα δειγμα. Πηρα (τυχαια) το backing track απο το Mr. Crowley και το επαιξα ΟΛΟ all the way through, μια κι εξω, ΕΝΑ ΤΑΚΕ. Εφτιαξα ενα ηχο πιο hi gain (ελπιζω) και προσπαθησα, να παιξω μια απ ολα ΠΑΝΤΑ επηρρεασμενος απο τον ΜΕΓΑ ιαπωνα κιθαριστα otikatsei. Εβαλα και chorus σε καποιες φασεις και στο σολο εβαλα επιτηδες και το orange dist (για τον φιλο που το ζητησε πιο πανω). Το wah ΔΕΝ ειναι της πεταλιερας αλλα ενα παλιο crybaby ΑΠΛΟ (ΟΧΙ 535 και αλλα τετοια). Η πεταλιερα ΕΔΩ παιζει στη θεση LN (line) και απλα καρφι στην καρτα ηχου. Το μονο που εκανα ειναι (αφου ειναι "Randy" το κοματι) να κανω duplicate το τρακ, να δωσω λιιιιγο καθυστερηση στο ενα τρακ και να τα παναρω left right ψιλο hard (παρα τεταρτο-και τεταρτο). Κατα τα αλλα no mastering at all

 

ΥΓ. Μην βαρατε για το παιξιμο, δεν εχω ουτε 2 ωρες ξυπνιος και ουτε 10 λεπτα που επιασα την κιθαρα  ;D ;D ;D ;D

ΥΓ2. Bouka φιλε μου συγνωμη αλλα πιο high gain δεν κατεχω ως κιθαριστας. Βλεπεις για εμας TOTE heavy metal ηταν οι Judas Priest με το "Screaming For Vengeance" (ΤΙ δισκαρα θεε μου)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά τώρα τα παραλές, εκτός από το screaming, που είναι μνημείο, υπήρχαν εκείνο τον καιρό και άλλα πάρα πολλά με πιο βαρύ ήχο.

 

Χμ πάω να τη δοκιμάσω πουθενά να δω αν μπορεί να βγάλει ήχο κάποως πιο βαρύ για τα ρυθμικά, αλλά στα σολο είναι τρομερός ο ήχος της (και τρομερό παίξιμο)!  :o

 

Υλικά; (κιθάρα, ενισχυτής)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υλικά; (κιθάρα, ενισχυτής)

 

 

Η πεταλιερα ΕΔΩ παιζει στη θεση LN (line) και απλα καρφι στην καρτα ηχου.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου ρε Νικο, θενξ. Ξεχασα να πω μονο οτι η κιθαρα ειναι η ιδια με το αλλο κλιπι, μια παλια charvel δηλαδη (με τα "ορθια καλιγραφικα fenderish γραμματα) με tone zone bridge και hot rails μπροστα συνδεμενο παραλληλα

 

ΥΓ να σαι καλα gmoll, ευχαριστω. Παντως αληθεια δεν ειχα ωρα που επιασα το "κοριτσι". Και τωρα πινω τον (πρωτο) καφε απολαμβανοντας τον καιρο της Ροδου (κι ας μου λειπει η μαμα Αθηνα) και βεβαια την παρεα ΣΑΣ

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά τώρα τα παραλές, εκτός από το screaming, που είναι μνημείο, υπήρχαν εκείνο τον καιρό και άλλα πάρα πολλά με πιο βαρύ ήχο.

 

Χμ πάω να τη δοκιμάσω πουθενά να δω αν μπορεί να βγάλει ήχο κάποως πιο βαρύ για τα ρυθμικά, αλλά στα σολο είναι τρομερός ο ήχος της (και τρομερό παίξιμο)!  :o

 

Υλικά; (κιθάρα, ενισχυτής)

 

Ναι, ειπα ΓΙΑ ΕΜΑΣ, σιγουρα υπηρχαν και πολλα αλλα metal αλλα και thrash ΗΔΗ (μεχρι και οι slayer να δεν κανω λαθος) απλα δεν ηταν του γουστου μου μιας και πιτσιρικας ημουν βουτηγμενος στους DEEP PURPLE και τους LYNYRD SKYNYRD. Μεχρι τους Judas εφτανε το ....... μεταλο

Για την πεταλιερα θα σου προτεινα να την δοκιμασεις παντως. Ειδικα η LE τωρα απο οτι λενε εχει πανω και πιο "μεταλικα" πραγματα, αλλα για μενα η απουσια αυτων που εχει η SE ειναι ΜΕΓΑΛΟ μειον. Ασε που δεν ειναι βαμενη και σαν τη σουηδικη σημαια  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

(Ρε παιδια μου αρεσει ο Malmsteen και οι Europe τι να κανω πια????? Μην βαρατε ΟΟΟΛΟΙ μαζι, μου αρεσουν και μερικες χιλιαδες αλλα)

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υλικά; (κιθάρα, ενισχυτής)

 

 

Η πεταλιερα ΕΔΩ παιζει στη θεση LN (line) και απλα καρφι στην καρτα ηχου.

 

Ξαναεπαναλαμβάνω

Κιθάρα, ενισχυτής (που χρησιμοποιήθηκε στην tonelab εννοώ). Άντε πες κιθάρα αστηνα πλέον, αλλά ποιες προσομοιώσεις χρησιμοποιήθηκαν; εντάξει το orange dist, αλλά τι άλλο είχε το patch;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια παρατηρηση δε ξερω αν σε ενδιαφερει μονο η SE αλλα ο πιο...ωμος μεταλ ηχος που εχει η LE (αν και δε ξερω κατα ποσο θα σου αρεσει γιατι κι εμενα δε με εχει κερδισει απολυτα ... ειναι.. το metal dist (αλλου διαβαζω οτι προκειται για το metal zone και αλλου για το heavy metal - boss).

Επεισης με ενισχυτες για βρωμικα πιστευω βοηθαει πολυ να βαλεις od πεταλι πιο πριν (tube od (le) που δε ξερω πως το λενε στην se (ισως green od))

προσωπικη προτιμηση

tube od ---> us highgain (και με us modern για ποιο μπασους ηχους)

 

 

東海は十分だ = Only a Tokai is good enough!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου