Προς το περιεχόμενο

Tonelab SE : Κλιπακια - Ερωτησεις - και αλλα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη εχω τον πιο μοναδικο ηχο και με ΑΠΟΨΗ του noiz και μερικοι εχουν σκασει απο την ζηλεια τους

 

Άκουσα ότι η VOX για τη νέα Tonelab που θα κυκλοφορήσει, έχει ήδη αναθέσει στους μεγαλύτερους προγραμματιστές/modellers στο χώρο του ήχου, για να φτιάξουν preset/effect "Vartaniser".

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επειδη εχω τον πιο μοναδικο ηχο και με ΑΠΟΨΗ του noiz και μερικοι εχουν σκασει απο την ζηλεια τους

 

Άκουσα ότι η VOX για τη νέα Tonelab που θα κυκλοφορήσει, έχει ήδη αναθέσει στους μεγαλύτερους προγραμματιστές/modellers στο χώρο του ήχου, για να φτιάξουν preset/effect "Vartaniser".

 

;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ δυσκολο να ψηφιοποιηθει αυτος ο ηχος,γιατι ειναι αυστηρα αναλογικος.

Απο πληροφοριες εκ των εσω,ξερω οτι καπως το παλευουν κ οτι αν δεν τον πετυχουν θα βγαλουν σκετο πεταλακι (ψυχοακουστικο) μαλλον με την ονομασια "vartan preposition to sound enhancer" ή "vartanis ensemble"

 

ΥΓ.πρεπει να κανετε κλικ στη φωτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι:

 

(α) ξέρουμε κανέναν μεγάλο, γνωστό ΞΕΝΟ κιθαρίστα που να παίζει πια μόνο με την γνωστή ακατανόμαστη;  :-\

 

 

γενικα λιγοι μεγαλοι κιθαριστες παιζουν με πολυεφε (ενας απο τους μεγαλυτερους κιθαριστες ολων των εποχων ο JOHNNY MARR παιζει με την πολυ χειροτερη BOSS GT5 :o οπως και ο τεραστιος Lyle Workman) μη ξεχνας οτι ο σνομπισμος δεν ειναι προνομοιο μονο των...φτωχων και ασημων.... :)

 

παντως γενικα μη πολυασχολεισαι με το ΠΟΙΟΙ παιζουν με τι αλλα με το ΤΙ παιζεις εσυ και ΠΟΣΟ καλυτερο μπορεις να το κανεις να ακουγεται ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εχει μεγαλη πλακα.

Οταν γραφω την λεξη ΑΠΟΨΗ δεν υπαρχει περιπτωση, να μην πεταχτει ο blue. ;D ;D ;D.

Τσιμπαει ΠΑΝΤΑ.Καρατσεκαρισμενο. ;D ;D ;D

Δεν ξερω,αν πιανει και σε σας (χα χα χα χα,γελαω τοσο πολυ,που ηρθε η γυναικα μου,να δει τι γινεται).

 

Παντως ρε blue,ασχετως διαφωνιων και μαχων που εχουμε ανα τακτα χρονικα διαστηματα, μου αρεσει που υπαρχει χιουμορ.

 

Και τελος για να το σοβαρεψουμε και λιγο,δεν νομιζω να δωσω τα δικαιωματα στην VOX για τον ηχο μου, γιατι παιρνω ακομη προσφορες. ;D ;D ;D ;D

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως γενικα μη πολυασχολεισαι με το ΠΟΙΟΙ παιζουν με τι αλλα με το ΤΙ παιζεις εσυ και ΠΟΣΟ καλυτερο μπορεις να το κανεις να ακουγεται ;)

 

Τερμα τα ειπε ολα ο sf με μια φραση

 

Αναφερω αυτα που μου ερχονται τωρα στο μυαλο

Marty friedfman gt-6&gt-8

Opeth gt-6

Porcupine tree Pod

Blind Guardian Pod

Evergrey Pod

Mesghuggah Pod & Vetta

Symphony X Pod & Vetta

Paradise Lost Vetta

 

χεχεχε

Ολως τυχαιως μου ηρθαν ολες οι καφριλες κατα νου  ;D ;D ;D

 

ακυρο αλλα αυτες τις santrianiκες τρεμολιες πως τις κανεις ?ακουγονται γαματες

Θα το εξηγησω με επιστημονικη ορολογια  (εχουμε και ενα θεωρητικο υποβαθρο)  :P

παιζεις κανονικα την νοτα κ ασκεις ενα εγκαρσιο κρουστικο φορτιο στο tremolo bar

 

-=Dream Within A Dream=-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως γενικα μη πολυασχολεισαι με το ΠΟΙΟΙ παιζουν με τι αλλα με το ΤΙ παιζεις εσυ και ΠΟΣΟ καλυτερο μπορεις να το κανεις να ακουγεται ;)

 

Ναι, σαφώς έχεις δίκιο, απλά ρωτώ από εγκυκλοπαιδική άποψη...

 

Θα το εξηγησω με επιστημονικη ορολογια  (εχουμε και ενα θεωρητικο υποβαθρο)  :P

παιζεις κανονικα την νοτα κ ασκεις ενα εγκαρσιο κρουστικο φορτιο στο tremolo bar

 

Nαι, είναι ωραίο εφφεδάκι, το βλέπετε στο 1:27 αλλά και πιο αναλυτικά από το 2:09 και μετά. Το τρέμολο απαιτείται να είναι σταθερό κι όχι κάτω. (Wes Borland, ένας πολύ δημιουργικός rhythm κιθαρίστας που μου αρέσει αρκετά... εδώ παίζει με την signature κιθάρα του, την οποία λιγουρεύομαι εδώ και πολύ καιρό)

 

http://www.youtube.com/watch?v=CeUb4vITfnI

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το λες higain?

Δεν ειπα εγω ποτε οτι ειναι hi gain ηχος, αλλα ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι μακριααααα απο τα.... καθαρα  ;). Με το metal (αν και το σχολιο δεν ηταν για μενα) δεν ασχοληθηκα ποτε αν και μου αρεσουν μπαντες (Pantera fucking rules). Επειδη ειμαι παππους ΤΟΤΕ το λεγαμε Hard Rock η πολλες φορες ΑΠΛΑ rock, κι ας ηταν ΤΟΝΟΥΣ βαρυτερο (βλ Black Sabbath) απο τους σημερινους "metal" φλωρους.

 

ακυρο αλλα αυτες τις santrianiκες τρεμολιες πως τις κανεις ?ακουγονται γαματες

Φιλε Metalhead αν καταλαβα για τις "τρεμολιες" που αναφερεις ΜΑΛΛΟΝ εννοεις αυτες που αντι το τρεμολο να το "βυθιζεις", αντιθετως το "τραβας" (οχι ομως και να το ΠΑΡΑτραβας). Το μονο που χρειαζεσαι ειναι floating floyd rose (η και αλλης μαρκας ακομα και FENDER αλλα FLOATING) tremolo

 

Τωρα οσο για το οτι οι ΜΕΓΑΛΟΙ (σαν την Πελοποννησο) κιθαριστες ΔΕΝ παιζουν με πραγματακια ΤΥΠΟΥ TONELAB κι εγω, αμα ειχα ενα crew 5 ατομα να μου κουβαλανε ΤΑ rack απο εδω και απο εκει, να μου τα στηνουνε και να τα ξεστηνουνε και να εχω τον ΔΙΚΟ μου ηχοληπτη να μου κανει ηχο (τον ηχο ΜΟΥ) κι εγω απλα πηγαινα στο LIVE να κανω τον..... ομορφο τοτε ΝΑΙ δεν την χρειαζεσαι. Στα καταγωγια ομως που παιζω εγω την θεωρω απαραιτητη αν θελω να εχω αξιοπρεπη ηχο. Και τα Marshallια και τα rack τα εχω σπιτι στημενα μονιμα (και δεν τα βγαζω φωτογραφιες στο μπαλκονι σαν γυφτικο σκεπαρνι, αλλα αυτο ειναι another song  ;)).

Μαγκες για οτι θελετε εδω, παντα με την ευγενικη φιλοξενια απο τον φιλο Σπυρο

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έλεγα σε εσένα, απλά δεν είναι higain ήχος και πραγματικά αν ακούσω έναν τέτοιο από αυτήν την πεταλιέρα έφυγα να την πάρω, καθώς σε όλα τα άλλα με έχει αφήσει άφωνο. Στα άλλα περί παρελθόντως και παρόντος με βρίσκεις σύμφωνο. Απλά higain είναι ο ήχος των death/morbid angel/sepultura και γενικότερα τέτοιων.

 

Οκ απλά μιας και σηκώνετε κλιπάκια θα παρακαλούσα κάποιον να σηκώσει κλιπάκι με ρυθμικά άντε και κανά σολάκι να τι ποιάνει

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου