Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ξεκινήσω λέγοντας ένα μεγάλο ΓΕΙΑ  ;) σε όλους και να σας ευχαριστήσω  :D για την όποια βοήθεια μου προσφέρεται μέσω των συμβουλών σας για την υλοποίηση του ονείρου μου που μεταφράζεται στο studio που βρίσκεται προς το παρών στα σκαριά. Λοιπών έχουμε και λέμε, βρήκα χώρο για το μελλοντικό μου studio στο υπόγειο μιας νέας οικοδομής. Προς το παρών υπάρχουν μόνο το μπετόν και ο σοβάς (το δάπεδο είναι ακόμη μόνο με το μπετόν). Οι διαστάσεις όπως θα δείτε και στην παρακάτω εικόνα είναι 4,4 x 4,6 (2,5 ύψος). Θα ήθελα εάν είναι δυνατόν να το χωρίσω σε booth και control room. Εδώ αρχίζουν τα δύσκολα...θα ήθελα λοιπών να με διαφωτίσετε ως προς το πως πιστεύετε ότι πρέπει να το χωρίσω, τι να βάλω για πάτωμα (σκέφτομαι τσιμέντο με πολύ παχιά μοκέτα), τι να βάλω για τους τοίχους και το ταβάνι (σκέφτομαι γυψοσανίδα με πετροβάμβακα ανάμεσα), πως να κάνω το χώρισμα (σκέφτομαι ALFA-BLOCK διπλό με πετροβάμβακα ανάμεσα, και διπλό τζάμι με κλίση), τι είδους υλικά και σε τι διάταξη πρέπει να βάλω και στα 2 μέρη του studio για ακουστική (διάβασα στο forum και κάτι diy εφαρμογές που προτείνετε  - πετροβάμβακα με υαλοβαμβακα κτλ.), που να βάλω πόρτες (μπορώ να έχω και στις δύο μεριές), τι να κανω για εξαερισμό (διάβασα για κάτι κατασκευές με ανεμιστηράκια υπολογιστή) , και επίσης ότι άλλο εσείς προτείνετε.

 

studiosj5.jpg

 

Να επισημάνω ότι το studio θα είναι για προσωπική χρήση, αλλά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θέλω κάτι ερασιτεχνικό.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

προσωπικη μου άποψη είναι πως δε σε παίρνει να έχεις ξεχωριστό booth για φωνητικά.είναι μικρός ο χώρος οπότε κάντο ενιαίο και πάρε κανα τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σχέδιο το έφτιαξα λίγο βιαστικά...μόλις βρώ λίγο χρόνο θα επανέλθω ;D

 

 

με αυτό το σχέδιο θα έχω αρκετά μεγάλο χώρο για το control room και σχεδον καθόλου για το booth. Χρειάζεται τόσος πολύς χώρος για το control room?

 

προσωπικη μου άποψη είναι πως δε σε παίρνει να έχεις ξεχωριστό booth για φωνητικά.είναι μικρός ο χώρος οπότε κάντο ενιαίο και πάρε κανα τέτοιο

http://www.thomann.de/gr/se_electronics_reflexion_filter.htm

 

Το θέμα δεν είναι μόνο τα φωνητικά και προσωπικά πιστέυω ότι ο χώρος δεν είναι και τόσο μικρός. Μπορεί βέβαια να έχεις και δίκιο. Κανείς άλλος για καμιά γνώμη

?

Music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο χώρος (όπως πολύ σωστά λένε οι JohnyK & jmone) είναι πάρα πολύ μικρός....για την ακρίβεια είναι υπερβολικά μικρός και για control room(ιδίως αν σκεφτείς και το πολύ μικρό ύψος)....ΑΛΛΑ οι αρχικές διαστάσεις (4,4 χ 4,6) είναι τελείως ακατάληλες για την ακουστική συμπεριφορά ενός χώρου ακρόασης και ηχογράφησης.....δηλαδή τα room modes που θα δημιουργηθούν σε έναν, τετράγωνο ουσιαστικά χώρο θα είναι πολύ δύσκολο ή μάλλον αδύνατο να αντιμετωπιστούν εκ των υστέρων. Η πρόταση μου θα περιελάμβανε την δημιουργία ενός κυρίως χώρου με διαστάσεις κοντά σε κάποιο από τα αποδεκτά room ratios (μην ξεχνάτε οτι η μια διάσταση-ύψος, έιναι ήδη περιοριστική και αδύνατο να μεγαλώσει) και ενός μικροσκοπικού booth χρήσιμου μόνο για voice over και ίσως σαν amp room. Όπως έγραπσα το σχέδιο είναι πολύ πρόχειρο, δεν εξέτασα δηλαδή αν οι αναλογίες είναι ιδιαίτερα ρεαλιστικές και ιδίως αν είναι εφικτές ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χώρος (όπως πολύ σωστά λένε οι JohnyK & jmone) είναι πάρα πολύ μικρός....για την ακρίβεια είναι υπερβολικά μικρός και για control room(ιδίως αν σκεφτείς και το πολύ μικρό ύψος)....ΑΛΛΑ οι αρχικές διαστάσεις (4,4 χ 4,6) είναι τελείως ακατάληλες για την ακουστική συμπεριφορά ενός χώρου ακρόασης και ηχογράφησης.....δηλαδή τα room modes που θα δημιουργηθούν σε έναν, τετράγωνο ουσιαστικά χώρο θα είναι πολύ δύσκολο ή μάλλον αδύνατο να αντιμετωπιστούν εκ των υστέρων. Η πρόταση μου θα περιελάμβανε την δημιουργία ενός κυρίως χώρου με διαστάσεις κοντά σε κάποιο από τα αποδεκτά room ratios (μην ξεχνάτε οτι η μια διάσταση-ύψος, έιναι ήδη περιοριστική και αδύνατο να μεγαλώσει) και ενός μικροσκοπικού booth χρήσιμου μόνο για voice over και ίσως σαν amp room. Όπως έγραπσα το σχέδιο είναι πολύ πρόχειρο, δεν εξέτασα δηλαδή αν οι αναλογίες είναι ιδιαίτερα ρεαλιστικές και ιδίως αν είναι εφικτές ;D

 

I see... τα αποδεκτά room ratio που μπορώ να τα βρώ??

Music is the answer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μια πραγματικά πολύ καλή αρχή...και πηγή γνώσης στο αντικείμενο είναι το forum στο www.johnlsayers.com , (John Sayers= Αυστραλός σχεδιαστής recording studio) . Μπορείς να το βρείς και στο link που παρέθεσε ο jmone

 

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου