Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόβλημα!!!

 

Όπως ανάφερα παραπάνω σχεδόν τελείωσα με τις κατασκευές!!!

 

Χοντρά χαλιά στο πάτωμα,

πετροβάμβακας - γυψοσανίδα με μικρή κλήση στο ταβάνι

μπασοπαγίδες με πετρ. σε όλες τις γωνίες απο το πάτωμα ως το ταβάνι!

 

Το πρόβλημα με τα μπάσα λύθηκε !!! ΑΛΛΑ!!!

Στα μεσαία - υψηλά νομίζω οτι έχω απίστευτο πρόβλημα :( 

Με την clap-δοκιμή ακολουθεί μετά απο μερικά ms ένας 'μεταλλικός' ήχος

(σαν να έχει ξεκουρδίσει κάτι ή να σαν να σπάει μια χορδή λολ!)

 

Δεν θέλω ένα εντελώς dead δωμάτιο αλλά ούτε και αυτό το χάλι που έχω τώρα.

 

Υπάρχει κάποια πρόταση για να λύσω το πρόβλημα αυτό!?

 

Οι τοίχοι μου είναι απο ίτονγκ (α' μπλόκ)

 

Γενικά από θέμα ηχομόνωσης δεν έχω κανένα πρόβλημα ειδικά μετά την αλουμινένια πόρτα που έβαλα (2πλό τζάμι και στη μεριά του studio γυψοσανίδα) οπότε όλο το βάρος στην ακουστική.

 

save AIF ;p

αρχίζω και τρελαίνομαι :(

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αυτο φιλε μου ονομαζεται Flutter echo... το πως αντιμετοπιζεται τωρα... αστα.. μεγαλη ιστορια.. αυτο συνιθως προκειπτει απο κακο σχεδιασμο και κατ'επεκταση λαθος διαστασεις του χωρου... για μια προχειρο ορισμο του τι ειναι και γιατι συμβαινει δες εδω http://www.acousticalsolutions.com/education/glossary.asp και εδω http://www.soundonsound.com/sos/sep98/articles/acoustic_3.html

 

χωρις να θελω να σε απογοητευσω, αλλα δεν νομιζω να ξεφυγεις απο αυτο...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη μου λες τέτοια  ??? ???

 

Δηλαδή με το να γεμίσω τους τοίχους με απορροφητές δεν υπάρχει περίπτωση να φτιάξει???

Οι διαστάσεις μου είναι 3χ4,5 (δεν είναι άσχημες αλλα ούτε και σούπερ) και το ταβάνι μου 2,40 (κακό) με κλήση (καλό)..

 

Αρχίζω το διάβασμα!!! 

 

Edit: Απο ότι διάβασα στα link Που μου έδωσες (σε ευχαριστώ πολύ) αυτό υπάρχει λόγο παράλληλων τοίχων και η λύση είναι απορροφητές στον ένα εκ των 2 παράλληλων τοίχων (απο ότι λέει το sos)!

 

Στους πλαϊνούς τοίχους δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα και δεν ξέρω πως να προχωρήσω!

Έχω διαβάσει πολλά topic εδώ με πολλές λύσεις αλλά αυτό είναι και το πρόβλημα!

Όσο περισσότερες λύσεις τόσο δυσκολότερο να βρεις άκρη...

 

Edit2: Εδώ το καλό ξενύχτι!!!

Έβαλα στο google Solving flutter echo problems και έβγαλε πολύ πράμα!!

Διάβασα ότι διορθώνετε και με diffusers εκτός από απορροφητές!

http://www.acousticalsolutions.com/education/pdfs/Flutter_Echo_Problems.pdf

αλλά μάλλον θα καταλήξω σε απορροφητές. (ήταν στο πλάνο anyway καθώς δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα με τους πλαϊνούς τοίχους!

 

Το θέμα είναι

Τι απορροφητές να πάρω και πως να τους βάλω? (διάταξη)

Σας ξαναπετάω το μπαλάκι !!! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To sos σε θεματα ακουστικης ειναι λιγακι μπακαλιστικο με την εννοια οτι προσφερει φτυνες λυσεις για ανθρωπους που ψαχνουν λυσεις προχειρες και ευκολες (χωρις να θελω να τους υποβιβασω... αλλωστε και εγω εχω προβει σε τετοιου ειδους λυσεις). Τωρα απο οτι καταλαβαινω χρειαζεσαι κατι πιο σοβαρο εσυ. Το flutter echo ειναι πολλαπλες ανακλασεις οι οποιες παγιδευονται (κατα βαση) σε μια διασταση του πεδιου (δλδ η κατα μηκος η κατα πλατος η κατα υψος). Δεν ειναι καλη λυση τα ηχομονοτικα διοτι το μονο που κανουν ειναι να αυξανουν το ρυθμο αποσβεσης του. Με αλλα λογια θα εξακολουθει να υπαρχει αλλα μειωμενο. Ο καλυτερος τροπος κατα την γνωμη μου, μιας που εχει παγιδευτει ενεργεια σε ενα πεδιο, ειναι να βαλεις διαχυτες ωστε η ενεργεια να ξεφυγει απο αυτες τις 2 επιφανειες (εαν ειναι 2 επιφανειες μιας που υπαρχουν 3ων ειδων flutter echo, 1)αξονικα που μαλλον αυτο ειναι 2)πλαγια και 3)εφαπτομενικα οπου αυτα τα 2 ειναι λιγοτερο πιθανα). Τωρα για τι τυπου διαχυτες θα βαλεις που και πως η αληθεια ειναι οτι θελει μελετη. Ενδεικτικα παντως πρεπει να ειναι απο το 1.5 με 2kHz και πανω.

 

Παρολα αυτα μπορει το προβλημα να το προκαλουν και οι μπασοπαγιδες. Για ενα χωρο τοσο μικρο δεν νομιζω πως ειναι απαρετιτες και ειναι πολυ πιθανο λογο της ανομοιομορφης κατανομης της αποροφισης να τονιζουν το προβλημα. Παντως σε καμια περιπτωση δεν σου λεω να τις βγαλεις :P

 

Τωρα για τους διαχυτες... θα σου ελεγα να τους φτιαξεις σε κανα ξυλουργο. Δεν ειναι καμια πολυπλοκη κατασκευη και ουτε απαιτει κανα ειδικο υλικο. Απλα σκληρο ξυλο. Οσον αφορα την κατασκευη εαν ψαξεις στο ιντερνετ θα δεις πως πρεπει να τους φτιαξεις αναλογως με τα χαρακτηριστικα που θες να εχει. Ε και με αυτο τον τροπο αντι να πληρωσεις τον thomman 230 το τετραγωνικο μετρο, θα δωσεις πανω κατω τα ιδια λεφτα και θα ξεμπλεξεις μια και καλη. Εγω τουλαχιστον ετσι θα κανω απο σεπτεμβρη που μπαινω σε καινουριο χωρο...

 

φλυαρισα παλι... συμβαινει ομως.. τα κρητικα ξυδια φταινε LoL.. καληνυχτα παιδες!

 

EDIT 1 και απο εμενα...

Ξεχασα να σου πω οτι μιας που δεν εχεις κανει κατι για τους πλαγιους τυχους, καλο θα ηταν να παρεις τπτ κουβερτες παπλωματα η κατι τεσπα το οποιο ειναι ας πουμε "ηχοαποροφητικο" και προσπαθισε να καλυψεις τα 2/3 της συνολικης επιφανειας των δυο επιφανειων οσο συμετρικα γινεται ξεκινοντας απο το κεντρο... στην συνεχεια clap-ομετρισε τον χωρο και παρατηρισε για διαφορες. Αν δεν παρατηρισεις σοβαρη διαφορα τοτε εχεις μεγαλο προβλημα. Εχε υποψην σου οτι η βαμβακερη η μαλινη κουρτινα παχους 8mm εχει συντελεστες αποροφησης 0.3 0.4 0.7 0.8 0.9 0.75 0.7 στα 125 250 500 1kHz 2kHz 4kHz και 8kHz αντιστοιχα... κουβερτες παπλωματα δεν απεχουν πολυ απο αυτες τις τιμες...

 

οπου συντελεστης αποροφισης 0->ανακλαει τα παντα και 1->αποροφαει τα παντα.. εαν το ψαξεις και βρεις πανω απο 1 (οπου καποιες εξυπνες εταιριες το κανουν) τοτε να ξερεις οτι αυτο το υλικο ειναι μια μαυρη τρυπα.. αποροφα ηχο ακομα και αν δεν υπαρχει... μη σου πω και το φως...

 

btw οι τιμες για την κουρτινα ειναι απο το ενα βρετανικο ISO το οποιο δεν θυμαμαι αριθμο αλλα για ενα παραξενο λογο θυμαμαι αρκετα καλα τις τιμες.... καταραμενη πτυχιακη... μου αφησε κουσουρια...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εύκολο να απαλλαγείς από το Flutter echo. Έχουμε 3 ζευγάρια απέναντι τοίχων ο.κ? Η απόλυτη παραλληλία τους προκαλεί το Flutter echo. Σε ένα κοινό δωμάτιο υπάρχει βέβαια αλλά γίνεται πιο έντονο αν βάλουμε απορρόφηση στα 2 ζευγάρια τοίχων και παραλλείψουμε το τρίτο, κάτι που μάλλον έχεις κάνει και εσύ. Αν είσαι ικανοποιημένος με το συνολικό ποσοστό απορρόφησης τότε μπορείς απλά να «στρίψεις» τον ένα από τους τοίχους του προβληματικού ζευγαριού. Αυτό μπορεί να γίνει πολύ απλά αν δεν θέλεις να φτιάξεις νέο τοίχο, και θα σου πω πως, αλλά πριν από όλα κάνε ένα τεστ για να διαπιστώσεις οτι αυτά που σου λέω είναι αληθινά. Εντόπισε το προβληματικό ζευγάρι τοίχων και βάλε στον ένα από τους δυο ένα κοντρα πλακέ ή μια γυψοσανίδα. Απλώς ακούμπησέ την στο κάτω μέρος του τοίχου και στρίψε την λίγο κατα τον οριζόντιο ή τον κατακόρυφο άξονα. Θα διαπιστώσεις ότι όταν το αυτί σου «βλέπει» γυψοσανίδα το Flutter echo εξαφανίζεται. Ελπίζω γιατί αλλιώς θα με κυνηγάς.

Αν όλα πάνε καλά -που θα πάνε δεν σε φοβάμαι- κόψε πανελάκια 70x70 ή ότι άλλο σε βολεύει και βάλτο εκεί που έβαλες την γυψοσανίδα με μικρή κλίση φυσικά.

Α και την μοκέτα τι την ήθελες?

 

                                                                              Γιάννης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ρε φιλε PJ αν "στριψει" λιγο τον τοιχο του τι θα γινει? Τεκμηριωνε εως ενα βαθμο τις απαντισεις σου για να ειναι σε θεση ο αλλος να καταλαβει τον λογο που του προτεινεις να κανει κατι...

 

Η απόλυτη παραλληλία τους προκαλεί το Flutter echo.

 

Αυτο δεν ισχυει... και η "μερικη" παραλληλια ειναι ικανη να δημιουργισει το προβλημα... οπως ειπα και ποιο πανωτο flutter echo δεν ειναι απαρετητο να δημιουργειται μεταξι 2 τοιχων (δλδ αξονικα). Μπορει να δημιουργιθει και απο 3 τοιχους (εφαπτομενικα) η και μεταξυ 6 τοιχων (πλαγια) αν και η τελευταια περιπτωση ειναι μαλλον αδυνατη...

 

Το να χτισεις τοιχο με γυψοσανιδα δεν ειναι ευκολη δουλεια... αφηνει ενα κενο απο πισω το οποιο πρεπει να καλυφθει αλλιως θα δημιουργησει μια τρυπα στο φασμα αναλογο των διαστασεων του (αποροφηση μεσω συντονισμου-Helmholtz κλπ). Ασε που οικονομικα ειναι ασυμφορο (παραγοντας που πρεπει να ληφθει υποψην). Το στριψιμο του τοιχου που λες παει στο γεγονος του να διωξεις ενεργεια απο το προβληματικο ζευγαρι τοιχων... συμφωνω αλλα δεν ειναι και ο πιο αποτελεσματικος τροπος...

mpoyrdes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

Πραγματικά μου δίνετε κουράγιο και πάνω από όλα γνώση!

Εδώ που τα λέμε φρικάρισα γιατί όσο ήταν το αρχικό 'γυμνό' δωμάτιο το Flutter echo δεν υπήρχε...

αλλά υπήρχε μεγάλο πρόβλημα με τα μπάσα.

Τώρα το ανάποδο!

 

Το ένα ζευγάρι είναι ταβάνι με κλήση (πετροβάμβακας-γυψοσανίδα) και χαλί οπότε να υποθέσω δεν είναι αυτό που δημιουργεί το πρόβλημα.

 

 

Το άλλο ζευγάρι με τις μικρότερες επιφάνειες είναι ο μπροστά τοίχος με ένα μεγάλο παράθυρο, 2 μπασοπαγίδες στις γωνίες και άλλη μία απο το πάτωμα έως εκεί που αρχίζει το παράθυρο (στο μήκος του παραθύρου).

Απέναντι είναι ένα μεγάλο έπιπλο με βινύλια 1μ ύψος και 2 ξύλινα έπιπλα κλειστά με συρτάρια και ντουλάπι. (φυσικά και οι άλλες 2 μπασοπαγίδες).

 

Το τρίτο ζευγάρι που είναι οι μεγαλύτερες επιφάνειες (οι πλαϊνοί τοίχοι) είναι σχεδόν γυμνοί εκτός απο ένα τρίτο ξύλινο κλειστό επιπλο στα δεξιά μου.

 

Ένα σχέδιο με το πώς είναι το δωμάτιο διαμορφωμένο ως τώρα  :

 

studio2hf1.jpg

 

EDIT: PJ βρήκα ένα κομμάτι κοντρα πλακέ 1,20 χ 70 και το έβαλα στα αριστερά μου στο ύψος των αυτιών!

Το Flutter echo εξαφανίστηκε ή έστω ακούγεται ίιιιιιισα ίσα με πολύ προσπάθεια!

Του έδωσα αρκετή κλήση για να εξαφανιστεί (περίπου 30 μοίρες).

 

Να πάρω ένα φύλλο κόντρα πλακέ όπως είναι να το βάλω στα αριστερά μου??

Ή είναι υπερβολή?!

 

Να ξεχάσω τα απορροφητικά??

Ήμουν έτοιμος να πάρω αυτά εδώ

http://www.musica.gr/pegasus/h002/showproduct.php?code=18631&pcode=H002_I0018631

και να κάνω κάτι σαν ανάποδες σκακιέρες στους πλαϊνούς τοίχους αλλά από βλέπω μάλλον θα την ακυρώσω της αγορά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δυο τοίχοι αριστερά και δεξιά θα πρέπει να είναι όμοιοι. Στο μπροστινό μέρος μπορείς να βάλεις απορρόφηση αν δεν έχεις κάνει RFZ και από την πόρτα και πίσω να βάλεις ότι γουστάρεις. Δηλαδή όχι ακριβώς αλλά σηκώνει πολύ κουβέντα και πρέπει να δω τι σκέφτεσαι και μετά να σου πω.

Διαχυτές ,ανακλαστήρες, ανελκιστήρες όλα παίζουν.

30 μοίρες είναι πολύ αλλά αν γίνει και στους δυο τοίχους μπορεί να πέσει στο μισό.

Μπορείς να φτιάξεις αυτό http://www.rpginc.com/products/abflector/index.htm

από γυψοσανίδα ή κοντρα πλακέ.

Παιδιά γενικά ο καθένας έχει τους τρόπους του να προσεγγίζει τα θέματα. Πολλές φορές είναι ευκολότερο να τσεκάρεις πρακτικά ένα θέμα και άλλες φορές είναι αναπόφευκτο να επεκταθείς. Για το καλό της συζήτησης θα ήταν καλό να είμαστε φειδωλοί στις υποδείξεις ο.κ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ PJ! Και όλους!!

 

Η κατασκευή που μου προτείνεις είναι σχετικά εύκολη!!

Μου έχει μείνει και ένα κοματάκι γυψοσανίδα απο το ταβάνι οπότε θα δοκιμάσω

και με αυτό για να επιλέξω το καλύτερο!

Στο παρακάτω σχήμα με τα κόκκινα, Α ή Β... η σωστή κατεύθυνση??

Δοκίμασα και με τα 2 και είχα σχετικά τα ίδια αποτελέσματα...

 

Οπότε ότι κάνω δεξιά κάνω και αριστερά!

Στο ίδιο ύψος, με το ίδιο μήκος, τα ίδια υλικά κτλ κτλ!!!

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά!

 

studio2hf1dn7.jpg

 

***Dreampanos κτητικά ξίδια άκουσα !!!

Βάζω ξίδια ποικιλίες βάζεις ιδέες??? κρήτη είμαι ;p

Ισχύει για όλο το team :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου