Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητέ Νικόδημε, σ' ευχαριστώ για τις απάντήσεις σου (παρά τις ατελείωτες ερωτήσεις μου) :)

Οι λεπτομέρειες που σε ρώτησα δεν έχουν να κάνουν με την αδυναμία μου να χειριστώ τα συγκεκριμένα υλικά (βέβαια για τα πάντα υπάρχει η πρώτη φορά) αλλά με την ανησυχία μου να τα χειριστώ με τον καταλληλότερο τρόπο έτσι ώστε να εξασφαλίσω την επιτυχία της κατασκευής ως προς τον στόχο μου που είναι η μέγιστη ηχομείωση.

Η DIY πρακτική ποτέ δεν με έχει απογοητεύσει, ακόμα και σε "δύσκολες" περιπτώσεις. Και επίσης προτιμώ να "αποτυνχάνω" σε κάτι μέχρι να το καταφέρω παρά να το "έχω" έτοιμο.

Και είμαι σίγουρος πως γνωρίζεις το συναίσθημα της επιτυχίας όταν τελικά τα καταφέρνεις. Παρ 'όλ' αυτά εκτιμώ πολύ την ανησυχία σου για την ασφάλειά μου και τις συμβουλές σου. Το σίγουρο είναι οτι θα το ψάξω καλά και θα σκεφτώ πολύ πριν το επιχειρήσω (δεδομένου και του κόστους των υλικών που είναι σίγουρα σημαντικό.)

Thanks again. :)

 

ΟΔΗΓΟΣ ONLINE ΑΓΟΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Η γυψοσανίδα είναι μια εύκολη και δημιουργική τέχνη που χρειάζεται πάντα 2 άτομα  ;D

 

Αν δεν έχεις την παραμικρή ιδέα μην το ξεκινήσεις μόνος σου, πέρα του ότι είναι επικίνδυνο (οροφή!) είναι 4-5 βασικοί κανόνες που πρέπει να σου δείξει κάποιος έμπειρος! Αν δεν θέλεις να πάρεις συνεργείο τουλάχιστον βρες ένα μάστορα για να σε βοηθήσει στην κατασκευή αλλά και στην αγορά των υλικών! Δεν θέλεις να καταλήξεις με σοβαρά προβλήματα που θα σε αναγκάσουν να τα ξηλώνεις όλα και πάλι από την αρχή. Πχ είναι πανεύκολο να συντονίζει ολόκληρη η οροφή επειδή δεν έχεις βιδώσει κάποια σημεία σωστά ή να κροταλίζουν οι οδηγοί και οι στρωτήρες επειδή δεν είναι σωστά τοποθετημένοι!

 

Καλό το trial and error αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση τα πολλά error μπορούν να σου εκτινάξουν το κόστος!

 

P.S. Άν πάλι είσαι τόσο ξεροκέφαλος και hardcore diy  ;D εγώ στη θέση σου θα πήγαινα να πιάσω δουλειά σε ένα συνεργείο για 2-3 εβδομάδες και να μάθω τα βασικά κόλπα  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μου το 'χετε γκαντεμιάσει το θέμα ακόμα δεν άρχισε!!! ;D ;D ;D ;D

Πλάκα κάνω και ευχαριστώ που τονίζετε τις ανησυχίες σας για να προσέξω κάποια πράγματα ακόμα περισότερο. Έχω πολύ έμπειρο στις κατασκευές βοηθό που έχει γνωριμίες και για τα υλικά και μένα "πιάνουν τα χέρια μου". Απλά θέλω να το ψάξω και στην κάθε λεπτομέρια πριν ξεκινήσω για να εξασφαλίσω ένα σωστό αποτέλεσμα γιατί έχω πολύ περίεργο γείτονα.  

Οποιαδήποτε βοήθεια σε πληροφορίες και συμβουλές από άτομα που έχουν ασχοληθεί και γνωρίζουν από τέτοιες κατασκευές, καλοδεχούμενη.  :)

ΟΔΗΓΟΣ ONLINE ΑΓΟΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγώ πάντως στο studiaki που έχω ξεκινήσει θα τολμήσω να στηρίξω τους τοίχους πάνω στον 5cm/150άρη πετροβάμβακα - 7,5 cm αμμο θαλάσσης - osb/mdf και σχεδόν ολο diy. Νομίζω ότι ο πετροβάμβακας είναι αρκετά ανθεκτικός να σηκώσει τον  πανάλαφρο τοιχο γυψοσανίδας και η άμμος παμφθηνη (30€/μ3)/ελαστική/βαριά. Παράλληλα εξασφαλίζεται πλωτότητα όλου του δωματίου και όχι μόνο του δαπέδου.

Ισως η λήση της άμμου να λειτουργήσει σαν βαρύ γεμιστικό για τις πόρτες, αλλά ακόμα το σκέφτομαι.

 

φωτό του υπό κατασκευή "κοτετσιού" μου έχω ανεβάσει εδώ:

https://sites.google.com/site/kotetsistudio/photo-construction

 

συμβουλές & σχόλια ευπρόσδεκτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στο studiaki που έχω ξεκινήσει θα τολμήσω να στηρίξω τους τοίχους πάνω στον 5cm/150άρη πετροβάμβακα - 7,5 cm αμμο θαλάσσης - osb/mdf και σχεδόν ολο diy. Νομίζω ότι ο πετροβάμβακας είναι αρκετά ανθεκτικός να σηκώσει τον  πανάλαφρο τοιχο γυψοσανίδας και η άμμος παμφθηνη (30€/μ3)/ελαστική/βαριά. Παράλληλα εξασφαλίζεται πλωτότητα όλου του δωματίου και όχι μόνο του δαπέδου.

Ισως η λήση της άμμου να λειτουργήσει σαν βαρύ γεμιστικό για τις πόρτες, αλλά ακόμα το σκέφτομαι.

 

φωτό του υπό κατασκευή "κοτετσιού" μου έχω ανεβάσει εδώ:

https://sites.google.com/site/kotetsistudio/photo-construction

 

συμβουλές & σχόλια ευπρόσδεκτα

 

Καλησπέρα μαν. Καλη επιτυχια και καλη τυχη καταρχην.

 

O τοιχος δεν είναι καθόλου πανάλαφρος, ελαφρυς ναι παναλαφρος οχι γιατί δεν ειναι ενα κομματι γυψοσανίδα αλλά μπόλικα και αν είναι και διπλη γυψοσανιδα που πρέπει να είναι τοτε είναι ακομα πιο βαρυς

 

Εχω ξεκινησει και εγω ενα drum room στο υπογειο μου το οποιο όμως μου το κάνει συνεργειο.

 

δες καποιες φωτο στο "κατασκευη project studio beeros05"

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη συνεχεια beeros05 και καλή επιτυχία.

Στη δική μου περίπτωση προσπάθησα να ακολουθήσω λογική απλότητας γιατί δεν μπορώ να διαθέσω τα ποσά που αναφέρονται για κατασκευές τέτοιου είδους με "ειδικά" υλικά & συνεργεία. Εχω ήδη αγοράσει σχεδόν όλα τα δομικά στοιχεία και μαζί με το κλιματιστικό είμαι σχεδόν στα 1500€ για χώρο 5,5Χ3,5μ2. φιλοδοξώ να μην ξεπεράσω τα 2.500€ μαζί με τις custom πόρτες και όλα τα υπόλοιπα.

Όσο για τα βάρη:Αρχικά το κέλυφος του πλωτού δωματίου θα αποτελείται από μονή γυψοσανίδα & 5αρη75kg/m3 πετροβάμβακα δηλ συνολικό βάρος <15kg/m2 τοίχου, άρα για ύψος 3m, η φόρτιση του δαπέδου θα είναι περίπου 40kg το τρέχον μέτρο. Αν υπάρχει πρόβλημα ήχου υπάρχει δυνατότητα πρόσθεσης επιπλέον μάζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους! 

Καθώς είμαι στη διαδικασία κατασκευής του νέου μου χώρου, ανέτρεξα σε αυτό το πολύ σημαντικό θέμα αλλά με λύπη μου διαπίστωσα πως έχουν σβηστεί και δεν φορτώνουν τα σχεδιαγράμματα και οι φωτογραφίες αυτής της πραγματικά πολύ σημαντικής ζήτησης. 

Υπάρχει τρόπος να ξαναεμφανιστούν οι εικόνες για να γίνει η μελέτη του πιο ουσιαστική; 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου