Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Το πόσο φορτίο μπορεί να αντέξει το υπάρχον δάπεδο μπορεί να το πει ΜΟΝΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ μια τέτοια κατασκευή σε όροφο θα άλλαζε την στατικότητα της κατασκευής και θα μπορούσε να οδηγήσει στην κατάρευση του κτιρίου....ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΜΕΛΕΤΗ ΑΠΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΜΗΧΑΝΙΚΟ και το πιο πιθανό είναι να μην μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο σε όροφο χωρίς ενίσχυση της ήδη υπάρχουσας κατασκευής....Εγώ πάντως στην Ελλάδα με τα μυαλά των εργολάβων δεν θα το έκανα :(

 

Μόλις μίλησα στο τηλέφωνο με ένα φίλο μου που είναι πολιτικός μηχανικός - και μάλλον θα αναλάβει και το χτίσιμο του σπιτιού - και μου είπε να ξεχάσω την λύση του οπλισμένου σκυροδέματος σε όροφο...  :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Guru

....ξέχασα να γράψω το πιο βασικό...

το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να σκεφτεί ο καθένας είναι αν όντως χρειάζεται το πλωτό δάπεδο και κυρίως αν είναι διατεθειμένος να το κάνει σωστά

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

OurDarkness στην περίπτωση σου θα μπορούσε να εφαρμοστεί μια πιο light εκδοχή πλωτού δαπέδου (την οποία θα εφαρμόσω και εγώ σε ένα control room....γιατί μετά από 35 τόνους οπλισμένο σκυρόδεμα ακούω τσιμέντο και βγάζω σπυριά ;D ;D ;D ;D ;D)

Θα ετοιμάσω ένα σχέδιο και θα το ανεβάσω

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ξέχασα να γράψω το πιο βασικό...

το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να σκεφτεί ο καθένας είναι αν όντως χρειάζεται το πλωτό δάπεδο και κυρίως αν είναι διατεθειμένος να το κάνει σωστά

 

Είμαι διατεθιμένος να το κάνω σωστά αλλά το κατά πόσο όντως το χρειάζομαι είναι υπο μελέτη ακόμα. Όπως σου είπα είμαι ακόμη στα αρχικά στάδια...

 

OurDarkness στην περίπτωση σου θα μπορούσε να εφαρμοστεί μια πιο light εκδοχή πλωτού δαπέδου (την οποία θα εφαρμόσω και εγώ σε ένα control room....γιατί μετά από 35 τόνους οπλισμένο σκυρόδεμα ακούω τσιμέντο και βγάζω σπυριά ;D ;D ;D ;D ;D)

Θα ετοιμάσω ένα σχέδιο και θα το ανεβάσω

 

Για στείλε κανένα σχέδιο να δω τι έχεις κάνει...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίστε το υπέροχο αυτό topic. Μην το κόψετε  ;D

 

Τα συγχαρητήριά μου για τις γνώσεις σας και την

όρεξη που έχετε να τις μοιράζεστε μαζί μας. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παραθέτω ένα σχέδιο για ένα πιο "ελαφρύ" πλωτό δάπεδο που θα μπορούσε άνετα να φτιαχτεί σε όροφο. Το πρώτο τμήμα του (από κάτω προς τα επάνω) είναι συγκολημένος - ανακατεργασμένος αφρός πολυορεθάνης (rebonded foam) με πάχος 5 εκ. και πυκνότητα 80 κιλά ανά κυβικό μέτρο. Ο ανακατεργασμένος αφρός είναι ένα συμπαγές ελαστικό υλικό με πολύ καλά (για εμάς ;D) χαρακτηριστικά συμπίεσης και θλιπτικής τάσης που προέρχεται από την επεξεργασία τριμάτων και υπολειμάτων ελαστικών. Στη συνέχεια υπάρχει ένα "σάντουιτς" που αποτελείται από μια στρώση κόντρα πλακέ θαλάσσης πάχους 2 εκ. , 2 στρώσεις από γυψοσανίδες πάχους 1,5 εκ. με ένα φύλο από κάποιο dampening viscoelastic υλικό και τέλος άλλο ένα στρώμα κόντρα πλακέ 2 εκ. Ρίξτε μια ματιά και επανέρχομαι με λεπτομέρειες ;D

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

haryy όπως έγραψα πιο πάνω η κατηγοριοποίηση STC (Sound Transmission Class) είναι αρκετά παραπλανητική για μουσικές εφαρμογές γιατί ουσιαστικά αναφέρεται σε συχνότητες άνω των 400Hz. Τώρα για να είμαι απόλυτα ειλικρινής δεν μπορώ να υπολογίσω ακριβώς πως θα συμπεριφερθεί η συγκεκριμένη κατασκευή γιατί είναι δάπεδο και ο κτυπογενής θόρυβος έχει μεγαλύτερη επίδραση από τον αερόφερτο. Σε ότι αφορά τον αερόφερτο ήχο πάντως η συγκεκριμένη κατασκευή θα είχε STC της τάξης των 70-73 db. Θα πρέπει επίσης να καταλάβουμε ότι όλες αυτές οι μετρήσεις είναι "εργαστηριακές" και αναφέρονται σε συγκεκριμένες διαστάσεις υλικών , χωρίς να λαμβάνουν υπ'όψιν τις πραγματικές συνθήκες όπου το αποτέλεσμα θα καθορισθεί κυρίως από λεπτομέρειες όπως η ποιότητα τοποθέτησης κλπ. Δηλαδή στη συγκεκριμένη περίπτωση το νούμερο που αναφέρω αφορά μια ενιαία επιφάνεια 1.5 χ 1 μ χωρίς ενώσεις κλπ . Στην πραγματικότητα όμως υπάρχουν αρμοί ανάμεσα στα φύλλα κόντρα πλακέ και στα φύλλα της γυψοσανίδας και απο τον τρόπο που θα σφραγιστούν θα εξαρτηθεί και το τελικό αποτέλεσμα το οποίο θα είναι πάντα αρκετά χαμηλότερο από τις εργαστηριακές μετρήσεις.

Σε ότι αφορά την τιμή.....δεν ξέρω ακριβώς τις τιμές των υλικών αυτη τη στιγμή αλλά μάλλον γύρω 55 - 60 ευρώ ανα τμ χωρίς το deadsheet όπου οι τιμές παίζουν πολύ.

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω αναρωτιέμαι αν περνάει ο κτυπογενής τον πετροβάμβακα.

Πολύ ακριβά βγαίνει πάντως. Στο δικό μου προβάδικο (ιδιωτικό), έχουμε βάλει ξύλινο σκελετό όπου εδράζεται σε 2ποντα λαστιχένια τακάκια τοποθετημένα ανά 50-60 πόντους. Τα κενά έχουν γεμίσει με στεγνή άμμο θαλάσσης και από πάνω έχει μπει κόντρα πλακέ και μοκέτα. Στην αρχή ανησυχούσα για το αν θα περνάει ο κτυπογενής την άμμο γιατί ή άμμος είχε άμεση επαφή με το υπάρχον δάπεδο. Αλλά από ότι φαίνεται η άμμος είναι γενικώς καλό μονωτικό γιατί βάζοντας τον ντράμμερ να βαράει αλύπητα, έβαλα το αυτί μου στον τοίχο έξω από την πλωτή κατασκευή και δεν ακουγόταν κιχ. Επίσης δεν μας έχουν ενοχλήσει οι από πάνω (ακόμα! ;D) Αυτή η κατασκευή έγινε σε υπόγειο με room in a room και το δάπεδο κόστισε γύρω στα 500€ για 25τμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikodemos αυτη η τεχνικη που περιγραφει παραπανω ο haryy ειναι η πιο δημοφιλης νομιζω στη χωρα μας . Υπαρχει καποιο προβλημα με την τεχνικη αυτη με την αμμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου