Προς το περιεχόμενο

Κατασκευή Project Studio


Message added by Yannis Methenitis

Δυστυχώς πολλές επεξηγηματικές φωτογραφίες στο θέμα, είχαν ανέβει σε άλλα site όπως το imageshack που τις έσβησε, με αποτέλεσμα να μην είναι διαθέσιμες σήμερα.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Holystone πολύ σημαντικό το θέμα που θέτεις.....από τα λίγα που ξέρω σχετικά, δεν υπάρχει κάποιος επίσημος τέτοιος χαρακτηρισμός για τον πετροβάμβακα και τον υαλοβάμβακα παγκοσμίως...τα συγκεκριμένα υλικά είναι τόσο διαδεδομένα και με τόσο ευρεία χρήση που νομίζω πως θα είχε αποδειχτεί έως τώρα κάτι τέτοιο αν ίσχυε (όπως για παράδειγμα έγινε με τον αμίαντο και απαγορεύθηκε η χρήση του παγκοσμίως....αφού βέβαια πέθαναν χιλιάδες άνθρωποι). Σίγουρα πάντως είναι υλικά επιβλαβή τόσο για το αναπνευστικό σύστημα όσο και για το δέρμα και η τοποθέτηση τους θα πρέπει να γίνεται με προσοχή και την κατάλληλη προστασία(γάντια, μάσκα κλπ) Έχε υπ'όψη σου 2 πράγματα

- Ο πετροβάμβακας και ο υαλοβάμβακας είναι επιβλαβείς για την υγεία όσο οι ίνες που αποκολούνται αιωρουνται ελεύθερες στον ίδιο χώρο με εμάς...από την στιγμή που θα καλυφθούν(πχ με ύφασμα, γυψοσανίδες κλπ) και δεν θα υπάρχουν ίνες στον αέρα για να εισπνεύσουμε, δεν είναι πια επιβλαβή.

- Κάθε υλικό είναι επικίνδυνο υπό συνθήκες...έχει σημασία ο βαθμός έκθεσης, ο τρόπος έκθεσης, η επανάληψη κλπ Σημασία έχει να παίρνεις πάντα τις προφυλάξεις που πρέπει και να τηρείς τους κανόνες ασφαλείας που υπάρχουν για το κάθε υλικό.

 

Έχω μια ιδιαίτερη ευαισθησία στο συγκεκριμένο θέμα....όπως θα διαίστωσες δεν ανέφερα ούτε μια φορά την "κακιά" λέξη που αρχίζει με Κ.........

 

Σαν εναλλακτικές λύσεις υπάρχουν  διάφορες...

αφρώδη υλικά ανοικτής κυψέλης, ανακατεργασμενα υφάσματα - ρετάλια (όπως αυτά που χρησιμοποιούνται στην στρωματοποιεία) κλπ.

Αν θες την γνώμη μου ο πετροβάμβακας και ο υαλοβάμβακας έχουν την καλύτερη αναλογία τιμής/απόδοσης και αν χρησιμοποιηθούν σωστά είναι απόλυτα ασφαλή.   

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 216
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν σφραγιστεί καλά ο πετροβάμβακας δεν υπάρχει πρόβλημα, κάπου είχε πάρει το μάτι μου μια μελέτη η οποία θεωρούσε τον πετροβάμβακα (αν και εφόσον σφραγιστεί σωστά) από τα πιό οικολογικά μέσα μόνωσης, αμέσως μετά τον φελό.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

.....το αστείο είναι ότι σε αντίστοιχες συζητήσεις σε παγκόσμια φόρουμ αυτοί που εναντιώνονται στην χρήση του ορυκτοβάμβακα έχουν ως κύριο επιχείρημα την οικολογική τους συνείδηση....θεωρούν δηλαδή ότι θα πρέπει να στραφούμε προς ανακυκλωμένα υλικά και χωρίς χημική επεξεργασία γιατί καθώς ο ορυκτοβάμβακας προέρχεται από εξόρυξη συνεισφέρει στην καταστροφή του φυσικού περιβάλοντος ενώ η χημική επεξεργασία στην οποία υπόκειται τον καθιστά μη ανακυκλώσιμο...το θέμα της υγείας περνάει σε δεύτερη ή και τρίτη μοίρα ;D

Νομίζω η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση..... αν χρησιμοποιηθεί με τον τρόπο που έχει προβλεφθεί είναι απόλυτα ασφαλής...από την στιγμή που είναι σε ηρεμία (έχει δηλαδή τοποθετηθεί σε σταθερή θέση) και δεν διαφεύγουν ίνες στον αέρα που αναπνέουμε δεν υπάρχει θέμα...ο ορυκτοβάμβακας μπορεί να προκαλέσει προβλήματα υγείας (και τρομερή φαγούρα ;D ;D ;D)αλλά δεν αποτελεί καρκινογόνο υλικό (τουλάχιστον όχι από μόνος του)....τώρα βέβαια ο συνδυασμός ίνες ορυκτοβάμβακα, αιωρούμενα σωματίδια, κάπνισμα, διοξίνες στις τροφές, ψάρια με μολυβδο κλπ κλπ σίγουρα δεν θα μας βγει σε καλό :(

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά σε όλους!

 

Λοιπόν, όταν είχα ψάξει στο νετ για πληροφορίες για πετροβάμβακα/υαλοβάμβακα, η πρώτη εγκυκλοπαίδεια ήταν φυσικά η Wiki. Δυστυχώς, οι πληροφορίες αυτές ήταν ένας ανασταλτικός παράγοντας στο να τα χρησιμοποιήσω. Και δυστυχώς, γίνεται αναφορά σε πιθανότητα καρκινογενέσεων.

 

Βέβαια κατηγοριοποιεί σε δυο: Group 2B  και Group 3 και λέει πως στο 2Β είναι αυτά που χρησιμεύουν για μόνωση από υψηλές θερμοκρασίες θεωρούνται καρκινογενή, ενώ στο 3 που περιλαμβάνει πετροβάμβακα/υαλοβάμβακα  δεν θεωρούνται...Σας παραθέτω το κείμενο στα αγγλικά από εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Rock_wool

.....

 

"Precautions need to be taken when handling a fibre product as it can be absorbed into the body by inhalation. It can also irritate the eyes, skin and respiratory tract. Prolonged exposure could lead to long term effects and it is considered a possible carcinogen to humans. This effect may depend upon the fiber diameter and length, chemical composition and persistence within the body.

 

High bio soluble fibers (HT-fibers) are produced that do not cause damage to the human cell. IARC (the International Agency for Research on Cancer) has reviewed the carcinogenicity of man made mineral fibres in October 2002. These newer biosoluble materials have been tested for carcinogenicity and most are found to be non-carcinogenicor to cause tumours in experimental animals only under very restricted conditions of exposure. The IARC Monographs working group concluded that only the more biopersistent materials remain classified by IARC as possible human carcinogens (Group 2B). These include refractory ceramic fibres, which are used industrially as insulation in high-temperature environments such as blast furnaces, and certain special-purpose glass wools not used as insulating materials. In contrast, the more commonly used vitreous fibre wools including insulation glass wool, rock (stone) wool and slag wool are considered not classifiable as to carcinogenicity to humans (Group 3)."

 

Αυτές οι "High bio soluble fibers (HT-fibers)" -βιοδιασπόμενες, έχουν να κάνουν με συγκεκριμένα υλικά που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε;

 

 

ΥΓ: Δεν θέλω να φέρω την καταστροφή :-X, και ούτε παθιασμένος είμαι με "νηστεία και προσευχή"

αλλά σίγουρα όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...

 

Και επειδή πιστεύω πως τη σήμερον ημέραν καμιά έρευνα δεν θα βγεί και θα πεί με σιγουριά πως "ξέρεις όλα αυτά ΕΙΝΑΙ καρκινογενή και πρέπει να αποσυρθούν", γιατί πολύ απλά θα πρέπει να κλέισουν 500.000επιχειρήσεις, σου λέει "μπορεί, ίσως, αλλά με προφυλάξεις δεν παθαίνεις τίποτα".

 

 

 

Τουλάχιστον τόσο καιρό που τρώμε ορυκτέλαιο, δεν βγήκε κανείς να πει να μην πηγαίνουμε στην τουαλέτα άδικα, αλλά να γεμιζουμε έτσι τα ντεπόζιτα των αυτοκινήτων μας, μπας και βγάλουμε κανένα χλμ βρε παιδάκι μου  :D

 

 

Φιλικά...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φίλε Holystone πολύ ενδιαφέροντα αυτά που παραθέτεις....και πιστεψε με συμφωνούμε απόλυτα. Το Group2b που αναφέρεται στο κείμενο υποθέτω, από τα συμφραζώμενα, πως περιγράφει τον αμίαντο και τα υποπροιόντα του τα οποία όντως έχουν αποδειχθεί υπεύθυνα για καρκινογενέσεις και έχουν αποσυρθεί (στην Ελλάδα όχι ακριβώς >:() εδώ και 25 χρόνια...Έχω διαβάσει και εγώ γι'αυτά τα πειράματα σε τρωκτικά με ορυκτοβάμβακες και γι'αυό ακριβώς έγραψα το εξής

 

- Ο πετροβάμβακας και ο υαλοβάμβακας είναι επιβλαβείς για την υγεία όσο οι ίνες που αποκολούνται αιωρουνται ελεύθερες στον ίδιο χώρο με εμάς...από την στιγμή που θα καλυφθούν(πχ με ύφασμα, γυψοσανίδες κλπ) και δεν θα υπάρχουν ίνες στον αέρα για να εισπνεύσουμε, δεν είναι πια επιβλαβή.

- Κάθε υλικό είναι επικίνδυνο υπό συνθήκες...έχει σημασία ο βαθμός έκθεσης, ο τρόπος έκθεσης, η επανάληψη κλπ Σημασία έχει να παίρνεις πάντα τις προφυλάξεις που πρέπει και να τηρείς τους κανόνες ασφαλείας που υπάρχουν για το κάθε υλικό.

 

 

Σκέψου επίσης το ο εξής....

ο καρκίνος και οι νεοπλασίες είναι πολυπαραγοντικές ασθένειες, στο μεγαλύτερο ποσοστό τους δηλαδή οφείλονται σε ένα συνδιασμό καταστάσεων και παραγόντων...δεν είναι εύκολο δηλαδή να κατηγοριοποιηθεί ένα υλικό ως "καρκινογόνο" ......σκέψου πόσα πράγματα που χρησιμοποιούμε κάθε μέρα έιναι δυνητικοί παράγωντες κινδύνου....δυστυχώς δεν μπορούμε παρά να περιμένουμε κάποια από αυτά να αποδειχτούν και επίσημα ένοχα για καρκινογενέσεις, όπως ακριβώς έγινε με τον αμίαντο...και γι'αυτό έγραψα πως χρειάστηκε να πεθάνουν πρώτα χιλιάδες άνθρωποι.

Δε νομίζω λοιπόν πως υπάρχει κάποια συνομωσία που αποκρύπτει την αλήθεια, τουλάχιστον όχι για τα συγκεκριμένα υλικά.....αντίθετα πιστεύω πως όντως δεν θα μάθουμε, παρά μόνο ίσως όταν θα είναι πολύ αργά, τις συνέπειες της ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας που μας βομβαρδίζει (κινητά, καλώδια υψηλής τάσης, κεραίες κλπ), της μόλυνσης του υδροφόρου ορίζοντα, των γενετικά τροποποιημένων τροφών, των πυρινικών αποβλήτων, της κοσμικης ακτινοβολίας, των πυρηνικών δοκιμών, των ατυχημάτων τύπου Τσέρνομπιλ κ.ο.κ.

Επ'ουδενί δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για την επικυνδηνότητα ή όχι του πετροβάμβακα και του υαλοβάμβακα απλά παραθέτω αυτά που πιστεύω..... 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επ'ουδενί δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν για την επικυνδηνότητα ή όχι του πετροβάμβακα και του υαλοβάμβακα απλά παραθέτω αυτά που πιστεύω..... 

 

Αγαπητέ φίλε nikodeme, προς Θεού! Επ' αυτού ουδείς λόγος  :) εννοείται!

 

Απλά, να προσθέσω πως η ανησυχία μου δεν έγκειται στο ότι αν δεν βάλουμε πετροβάμβακα/ υαλοβάμβακα θα ζήσουμε "εις το βάθος των αιώνων", σίγουρα σε κάποια στροφή μας την έχει φυλαγμένη... :-\

(Πίστεψέ με, είμαι Νοσηλευτής και στην κλινική που δουλεύω πιο πολλά είναι τα κρούσματα καρκίνων πια από τα καρδιαγγειακά...)

 

Απλά, σαν ερασιτέχνης στον χώρο, το πιο πιθανό που σκέφτομαι πως θα συμβεί είναι πως ακόμα και να πάρω όλες τις υποτιθέμενες προφυλάξεις κατά την εγκατάσταση τους, κάτι δεν θα κάνω σωστά (λόγω απειρίας φυσικά- αν και πιάνουν τα χέρια μου στα μαστορέματα ;D) και άθελά μου να αφήσω εκτεθειμένο τον εαυτό μου και την οικογένειά μου σε πιθανές επιβλαβείς ουσίες...

 

Και σκέφτομαι, αξίζει το ρίσκο;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω μια αρκετά γενική ερώτηση!!!

 

1Α ή 1Β

2Α ή 2Β

 

testsn0.jpg

 

1. Αν είναι κάπως μακρόστενο το δωμάτιο ποια πρέπει να είναι η θέση μας??

2. Αν έχουμε κλήση στο ταβάνι σε ποια μεριά είναι σωστό να καθόμαστε??

 

Ευχαριστώ!!

:) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τη ταπεινη μου γνωμη το σωστο ειναι (αυτο που θα εκανα εγω δηλαδη...) 1.β  και 2.β  . το κριτηριο μου για την επιλογη  ειναι οι ανακλασεις ,το πως θα τις καθυστερησουμε και εξασθενησουμε-διαχυσουμε περισσοτερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα!

 

Σε άρθρο του soundonsound έλεγε, πως πρέπει να βάζουμε τα monitors στην μεγάλη πλευρά του δωματίου έτσι ώστε να μην συγκεντρώνονται και να ενισχύονται οι χαμηλές συχνότητες ακόμα περισσότερο στους πλαινούς τοίχους και μπροστά μας, μιας και εκεί θέλουμε να είναι Dead End.

Στον τοίχο πίσω μας θέλουμε να είναι περισσότερο Live End.

 

Άρα ψηφίζω:1.Α 

 

Τώρα, όσον αφορά στην κλίση, ψηφίζω 2.Β,

καθώς αν υποθέσουμε πως οι συχνότητες αντανακλώνται όπως το φώς όταν χτυπάει σε ένα καθρέπτη με την ίδια γωνία κλίσης, τότε οι συχνότητες απομακρύνονται από την θέση ακρόασης.

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου