Προς το περιεχόμενο

Surfin' with a stylophone!!


bloody_sunday

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από (α) μια πρόχειρη ακουστική διασκευή ενός γκοθομέταλ, (β) μια έμπνευση μεταξύ Simple Minds και Porcupine Tree, (γ) μια παλιά απόπειρα για rave - dance - γουατέβα, ερχόμαστε στο... σερφ!

 

http://www.box.net/shared/t9ygumyo0g

 

Αυτό το τραγουδάκι ήταν ο πρώτος σκοπός που μου είχε μπει στο μυαλό μόλις μου ήρθε πριν από λίγο καιρό το Stylophone (http://www.noiz.gr/index.php?topic=154209.msg180156#msg180156). Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ είναι διασκευή οποιουδήποτε άλλου κομματιού - ίσως σας θυμίσει κάποιο κομμάτι από surf, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό γιατί όλα θυμίζουν κάποιο άλλο...  ;D

 

Γραμμένο από μένα λοιπόν, και παιγμένο (τα πάντα) - μιξαρισμένο - μαστεραρισμένο και ανεβασμένο επίσης από μένα. Νο Stylophones were harmed in the making of this song... not much, anyway. Tα πάντα έγιναν στο καβουρδιστήρι λαπτοπάκι μου. Το άτιμο το Stylophone είναι πιο δύσκολο να το παίζεις τελικά από όσο νομίζεις στην αρχή...

 

Γνώμες όχι μόνο ευπρόσδεκτες αλλά και ιδιαίτερα επιθυμητές!!  :) Enjoy!

 

 

ΥΓ. Μετά την τρίτη φορά γίνεται πιο ανεκτό...  :)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στο bridge είσαι κάργα 80λα λαικιά ελληνική.Μπουζουκλερί γυρισματα κ δε σημαζεύεται.

Το hihat είναι λίγο σαν το πλυντήριο στο πρόγραμμα στεγνώματος.Ενα φςςςςς στο τέρμα.Κάνε κάτι για αυτό.

Απο ήχο γενικότερα είναι οκ.Το στυλόφωνο δεν μ'άρεσε καθόλου.Πολυ ελεχτρονικό ρε πιδίμ.Μικροτσίπ κ στυλό γραφείου πάει?

 

Παιχτικά είναι πάνκ.ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυς θορυβος κ δεν ακουγεται καλα το στυλόφωνο .Ισως ειναι χαμηλα στη μιξη?(σε mini hifi το ακουσα)

 

εχω κ απορια.Το στυλόφωνο παιζει συγκερασμενη κλίμακα ,οπως κανουν οι γεννητριες του kaossilator?δλδ δεν γινεται να κανεις πρασινες οπως σε μια γεννητρια ή ενα θερεμιν?

 

Παιχτικά είναι πάνκ.ΤΕΛΟΣ

 

+1 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, "πράσινες" δεν βγαίνουν... είναι κάπως χαμηλά στη μίξη, ή εν πάσει περιπτώσει θα ήθελα να το λέω "ισορροπημένα". Δεν ήθελα να καλύπτει την κιθάρα.

 

Παιδιά αυτός είναι ο ήχος του, έχει αυτό το καρακιτς τσίριγμα, αν και υπάρχουν πάρα πολλά πράγματα που μπορείς να του κάνεις, πχ. το "τσίριγμα" ακούγεται λίγο πιο γλυκό αν το ηχογραφήσεις με μικρόφωνο, γιατί το μικροσκοπικό του ηχείο (1-2 ίντσες) το κάνει πιο ήπιο (άλλοι θα πουν "πιο αίσχος"). Ένα είναι σίγουρο: ποτέ δεν θα το κατηγορήσει κάποιος για έλλειψη χαρακτήρα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, "πράσινες" δεν βγαίνουν...

 

thnx.Εμενα μ αρεσει ο ηχος του,αλλα το παραπανω με αποτρεπει απο το να το παραγγειλω ;D

Χωρις πρασινες,δουλεια δεν γινεται ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα ατελιωτο φσσσσσσσσσσσσ ακουω κ με αποσπα την προσοχη του κοματιου....

 

δλδ με το ζορι το ακουω.....

ειναι εντελως ενοχλητικο!

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ είναι διασκευή οποιουδήποτε άλλου κομματιού - ίσως σας θυμίσει κάποιο κομμάτι από surf, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό γιατί όλα θυμίζουν κάποιο άλλο...  ;D

 

 

Τα θεματακια που εχεις, ειναι σχεδον αυτουσια στο το latin'ia των Sentinals, με μερικα στοιχεια απο τα περασματα της misirlou.

Καλο ειναι, but there's nothing like a Jaguar! ;D

(Aντιθετα για electroφαση πρεπει να τα σπαει)

 

Κατι ασχετο... Οταν λεμε "mastering" σε ενα home recording...  δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εννοουμε..Καποιος γνωστης να μου εξηγησει;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για τα σχόλια, παιδιά!  :)

 

Το "φςςςςςς" θα το κοιτάξω, τα ηχεία που έχω εδώ είναι κουβαδάκια...  :'(

 

Λονγκσάντοου είναι όντως το vintage rock kit, αν και ίσως να έβρισκα κάτι καλύτερο στα άλλα κιτς - δεν είχα χρόνο να το ψάξω περισσότερο.

 

Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι ΔΕΝ είναι διασκευή οποιουδήποτε άλλου κομματιού - ίσως σας θυμίσει κάποιο κομμάτι από surf, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό γιατί όλα θυμίζουν κάποιο άλλο...  ;D

 

 

Τα θεματακια που εχεις, ειναι σχεδον αυτουσια στο το latin'ia των Sentinals, με μερικα στοιχεια απο τα περασματα της misirlou.

 

Συγγνώμη deadendmind αλλά ΚΑΜΙΑ σχέση δεν έχουν... την Μισιρλού την ξέρουμε όλοι και ο ρυθμός με τις κιθάρες (πα παμ, παμ, πα παμ, παμ) συναντάται σε χιλιάδες άλλα τραγούδια, είναι βασικός ρυθμός του είδους, όσο για τη μουσική πάλι καμία σχέση... (ελπίζω να ξέρεις πάλι ότι σχεδόν όλα είναι σε μι μινόρε).

 

Το άλλο το τραγούδι δεν το ήξερα καν, πήγα στο YouTube και είδα... αυτό  ::):

 

http://www.youtube.com/watch?v=dom2y_Axukg

 

H μόνη "ομοιότητα" που άκουσα είναι ότι κάποια στιγμή προς το τέλος παίζουν μι-σολ#-σι, φα-λα-ντο, μι-σολ#σι, φα-λα-ντο, μι-σολ#-σι, φα-λα-ντο για 4 μέτρα και τελειώνει...

 

Κατι ασχετο... Οταν λεμε "mastering" σε ενα home recording...  δεν μπορω να καταλαβω τι ακριβως εννοουμε..Καποιος γνωστης να μου εξηγησει;;;

 

Για να είμαστε ειλικρινείς, mastering σε κάτι ερασιτεχνικό που δεν πρόκειται να φτάσει σε εμπορική μορφή και να τυπωθεί σε cd, πολλοί λένε ότι είναι εντελώς ανώφελο, και αυτό γιατί οι ελαφρές αλλαγές και ευαίσθητες ισορροπίες στο γενικό equalisation, στο compressing, στο loudness, στο harmonic excitement κλπ θα καταστραφούν μόλις συμπιεστεί σε mp3. Aλλά το έκανα έτσι για πλάκα περισσότερο, χωρίς πολλές απαιτήσεις.

 

Πάντως, μερικά plugins που μπορούν να προσομοιώσουν τον κορεσμό που δίνει η εγγραφή σε ταινία (όπως πχ. το PSP Vintage Warmer) μπορούν να έχουν ακουστά αποτελέσματα και σε ένα mp3... ή πάλι όχι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου