Προς το περιεχόμενο

Engl: Thunder VS Screamer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά!! Ξέρετε αν...

 

1)οι 2 αυτοί ενισχυτές έχουν κάποια διαφορά στον ήχο? Ή η διαφορά στην τιμή οφείλεται στα περισσότερα features του screamer?

 

2)το lead κανάλι του thunder καλύπτει το gain των soft lead και heavy lead του screamer?

 

3)το lead κανάλι μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως booster?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχουν διαφορά στον ήχο + τα features.  Ο thunder δεν πάει σε τόσο gain όσο ο screamer. Κάποτε ψαχνόμουν σε αυτά τα 2 μοντέλα και έτσι τους άκουσα κ τους 2. O Screamer είναι (κατ' εμέ) σημαντικά καλύτερος σε όλα πιστεύω και η διαφορά χρημάτων είναι τέτοια που αν θες έναν απ' τους 2 τότε Screamer δαγκωτό. Απ'όσο έπαιξα, υπάρχουν πράγματα στον Screamer που δεν μπορείς να κάνεις με τον thunder αλλά όχι το ανάποδο, άρα... guess!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Είχα για καναν χρόνο τον thunder. Πολύ καλός ενισχυτής αλλά με ενοχλούσε το γεγονός ότι δεν μπορούσα να έχω ταυτόχρονα ένα καλό καθαρό και παραμόρφωση ικανή για hard rock-metal. Με λίγα λόγια, γνώμη μου είναι πως καλύτερα θα κάνεις να αγοράσεις τον screamer, μόνο και μόνο για τη μεγαλύτερη ευελιξία (2 equalizer) που σου προσφέρει. Όσον αφορά τον ήχο, έχω παίξει ελάχιστα με τον screamer οπότε δε μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη, απότι θυμάμαι, ο ήχος του screamer μου είχε φανεί πιο "ανοιχτός" και γεμάτος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα για καναν χρόνο τον thunder. Πολύ καλός ενισχυτής αλλά με ενοχλούσε το γεγονός ότι δεν μπορούσα να έχω ταυτόχρονα ένα καλό καθαρό και παραμόρφωση ικανή για hard rock-metal. Με λίγα λόγια, γνώμη μου είναι πως καλύτερα θα κάνεις να αγοράσεις τον screamer, μόνο και μόνο για τη μεγαλύτερη ευελιξία (2 equalizer) που σου προσφέρει. Όσον αφορά τον ήχο, έχω παίξει ελάχιστα με τον screamer οπότε δε μπορώ να εκφέρω ολοκληρωμένη άποψη, απότι θυμάμαι, ο ήχος του screamer μου είχε φανεί πιο "ανοιχτός" και γεμάτος...

1 equalizer δεν έχει και ο Screamer?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screamer!!!Μεγαλύτερο εύρος ήχων και γενικότερα είναι και λίγο πιο ευκρινής σε σχέση με τον thunder.Και οπως ειπωθηκε και πριν.Με τον screamer έχεις και τους ήχους του thunder ;)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Screamer!!!Μεγαλύτερο εύρος ήχων και γενικότερα είναι και λίγο πιο ευκρινής σε σχέση με τον thunder.Και οπως ειπωθηκε και πριν.Με τον screamer έχεις και τους ήχους του thunder ;)

 

+335  ;D

 

ειχα τον thunder για λιγοτερο απο 6 μηνες. τον ειχα δουλεψει με τα πεταλακια μου , live καμια 10αρια φορες. πολυ δυνατο μηχανημα , "συγχρονου" ηχου. δεν με ενθουσιασε το καθαρο του καναλι. τον δουλευα μονιμως στο crunch στο οποιο συμπεριφεροταν ΑΨΟΓΑ."αρπαγμα" με τα ολα του. τον boost-αριζα με το jam/dynassor και τα υπολοιπα πεταλια ηταν cry baby - gt2 - waterfall - digidelay

 

με εβγαλε ασπροπροσωπο και τον καταευχαριστηθηκα.

ΟΝΤΩΣ , ο screamer δεν ειναι "σφιχτος" και "μαζεμενος" οπως ο μικρουλης αδελφος του ;D σου δινει αλλον αερα και πιστευω οπως ειπαν και παραπανω οι συμφορουμιτες οτι ΑΞΙΖΕΙ τα παραπανω φραγκα του.

 

απο την αλλη παλι , θελω να σημειωσω οτι ο μοναδικος λογος που εδωσα τον thunder , ηταν επειδη τον ανταλλαξα με την tonelab SE!! (ΔΕΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΠΙΑ) τερμα η "ακατονομαστη" ;D ;D ;D ;D

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 equalizer δεν έχει και ο Screamer?

 

Απ'όσο θυμάμαι, ένα έχει αλλά αφορά τα 2 Lead κανάλια του και όχι τα 2 καθαρά. Άρα κατά κάποιον τρόπο μπορείς να πεις ότι έχει χωριστό EQ  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχει μόνο volume για τα 2 "καθαρά" κανάλια(+ bright switch) και κανονικό layout(gain, treble, middle, bass, presence, volume) στα Lead + 2x Overall Master Volume (Το ένα είναι στο πίσω μέρος και το επιλέγεις με το footswitch ώστε να έχεις Normal <-> Solo λειτουργία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου