Προς το περιεχόμενο

Ibanez RG 2550 και μαγνήτες...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μεχρι να γυρισω στο πισι εχασα επεισοδια και παιξαν και σβησιματα απ οτι καταλαβα, αλλα ΙΓΝΑΤΙΕ αδερφε μου....επιβεβαιωνεις τις υποψιες μου. Και δεν το λεω αυτο στηριζομενος ΜΟΝΟ σε αυτη την ιβανεζ που εχω.

 

SATANAS τι λες τελικα? Σωνεται η κιθαρα? Νομιζω η περιγραφη μου ηταν ακριβης στο πρωτο ποστ, ως προς το τι ΔΕΝ μου αρεσει και τι ΘΑ ΗΘΕΛΑ ιδανικα να ακουσω απο αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για την θεαματικη ΝΕΚΡΑΝΑΣΤΑΣΗ, αλλα ειπα να μην ανοιξω καινουριο θεμα....

 

Λοιπον, προσφατα επεσε στα χερια μου...(σε εξευτελιστικη τιμη) μια ιβανεζ rg2550 μαλλον το η πρωτη εκδοση αν καταλαβαινω καλα. Το θεμα τωρα ειναι οτι αν και δεν τρεφω αυταπατες για τις δυνατοτητες (ηχητικα) της κιθαρας, ο ηχος μου φαινεται σχετικα κακος.

Αυτό δεν σου κίνησε την περιέργεια?

Τι εννοω? Πολυ φλατ, μονοδιαστατος, μουντος, τα ξυλα δεν "δονουνται" καθολου (δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω, σχεδον σε ολες τις αλλες κιθαρες μου αντιλαμβανομαι μια μεταδοση ενεργειας στο μπρατσο/σωμα, το οποιο περναει και στον ηχο, στην ιμπανεζ ΔΕΝ συμβαινει αυτο.) Γενικα η κιθαρα ακουγεται "νεκρη" ρε παιδι μου.

Eίσαι σίγουρος ότι δεν έχεις μεταφυσικές ικανότητες???

 

Πριν προλαβετε να μου πειτε για σεταπ και τετοια...ναι ειναι φρεσκοσεταρισμενη, με σωστη ρυθμιση μαγνητων κτλ κτλ. Χωρις να ειμαι κανας μαστερ, δεν με λες και χθεσινο σε αυτα τα θεματα.

 

Η ερωτηση τωρα: Δεδομενου οτι το μπρατσο οντως με βολευει πολυ και το action φτανει γελοιωδως χαμηλα, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ετσι ωστε να ψιλοσωθει η κατασταση?

 

Το πρωτο που σκεφτομαι ειναι η αλλαγη μαγνητων. Το πρωτο υποψηφιο ταλεντο ειναι πχ tonezone/air norton. Γενικα, αλλαζουν αρδην οι ηχητικες ιδιοτητες με τη αλλαγη μαγνητων? ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΑΛΛΗ ΚΙΘΑΡΑ? Ρωταω γιατι σε αυτες που εχω μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε ποτε να αλλαξω μαγνητες. Ενδεικτικα αναφερω οτι εχω gibson LP standard 2007, music man axis, peavey wolfgang special. ΙΔΑΝΙΚΑ θα ηθελα να κανω την ιμπανεζ να προσσεγισει τον "ηχο" των axis και peavey.Δύσκολο έως ΑΠΙΘΑΝΟ

 

H μουσικη που θα παιξει η κιθαρα ειναι απο 80'ς hardrock/metal/shred μεχρι συγχρονο prog/power.

Γι αυτό έχουν κατασκευαστεί ΑΥΤΕΣ οι κιθάρες...Ισχύουν ότι έγραψα και στον Ιγνάντιο

Dimarzio Dp 100 bridge & Dp 151 neck για 80ίλα..

Οι ibanez υστερούν σε μαγνήτες δυστυχώς....

Βελτίωση θα δείς ΕΓΓΥΗΜΕΝΑ...Αλλά παίζει να μην τζανάει η κιθάρα..τι εννοώ...

Είχα στην κατοχή μου δύο Charvel So Cal Made in Japan κόκκινη και λευκή...ΙΔΙΕΣ σε ολα

Η άσπρη έσπερνε η κόκκινη μαύρη μουντίλα καταχνιά...πήρε δρόμο με συνοπτικές διαδκασίες....

Το ίδιο θέμα το έχω πετύχει και σε Ibanez....

Άχρωμη άγευστη Ibanez δεν υπάρχει(ίσως η συγκεκριμένη) 29 κατασκευαστές πλυντηρίων(Vai, Petrucci, Satriani , Gilbert κτλ κτλ ) συνιστούν Ibanez, αυτοί ξέρουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου