Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτης μπασου.Γνώμες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη ψηνομαι να αγορασω ενα πολυ καλο combo ενισχυτη με αρκετα watts και λαμπες θα ηθελα σε πρωτη φαση αποψεις αν γνωριζει,αν εχει ακουσει η αν εχει δοκιμασει καποιος αυτο τον ενισχυτη:

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_walkabout_1124_ohm.htm

 

Το θετικο με αυτο τον ενισχυτη ειναι οτι μπορεις ξεβιδωνοντας καποιες βιδες να βγαλεις την κεφαλή του,οποτε στην ουσια εχεις και κεφαλή και combo το οποιο βοηθαει σε οποιαδηποτε μεταφορα καθως η κεφαλη ειναι μονο 6 κιλα αντιθετα με τις κανονικες κεφαλες που συνηθως εχουν βαρος πανω απο 12 κιλα.

 

Απο εκει και περα θα ηθελα να ακουσω οτι αλλες δοκιμασμενες προτασεις εχετε η οτι αλλο νομιζετε.

Παιζουμε alternative rock με μια κιθαρα,μπασο,drums και γυναικεια φωνη.

Θελω τον ενισχυτη για ηχογραφηση,live,προβες.

 

Υ.Γ Τα χρηματα υπαρχουν!

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O.K

Αφου δεν γνωριζει κατι καποιος για αυτο τον ενισχυτη,μπορειτε να μου πειτε προτασεις για αλλους λαμπατους ενισχυτες combo με αρκετα watts?

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δίχως να είμαι μπασίστας θα σου πρότεινα να κοιτάξεις κάτι σε Ashdown ή Ampeg που είναι κλασσικές εταιρείες στο θέμα ενισχυτή μπάσου.

MesaBoogie δεν έχω ακούσει από κοντά και δεν ξέρω αν αξίζει αν και γενικά δεν σε απογοητεύει αυτή η εταιρεία.

Αν υπήρχε σε κόμπο η σειρά SVT της Ampeg θα σου συνιστούσα να το κοίταζες οπωσδήποτε αλλά μπορείς να πάρεις την κεφαλή με μία μικρή καμπίνα 1χ15, και στο λέω αυτό γιατί είναι από τους λίγους ενισχυτές που θα έπαιρνα αν ήμουν μπασίστας, έχει σκαστό και παχύ ήχο και έιχα πάθει πλάκα όταν τον άκουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GENZ BENZ ακου και θα παθεις πλακα στα 200 βατ με ενα 15΄ combo κοστιζει κοντα στα 700ευρω

επισης επαθα πλακα με καποιον EDEN combo 300βατ με 2χ12 ισως οτι καλητερο εχω ακουσει αλλα 2300 ειναι πολλα

(και τα 2 με κορνες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχει αυτός http://www.musik-schmidt.de/osc-schmidt/catalog/ebs-gorm-et210-bass-combo-s-a-l-e-p-2880.html

σε τέτοια τιμή όλα τα αλλα ερχονται δευτερα και τριτα! Τον ακουσα και απλα οτι και να σου γραψω δεν θα μπορεσω να σου το περιγραψω ειλικρινα! Με τα φραγκα που διαθετεις ειναι αμαρτια να μην τον παρεις. Πραγματικα οτι και να γραψω θα ειναι λιγο.

Απλα χτυπα τον πριν φυγει το κομματι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι mesa boggie δεν εχω δοκιμασει ουτε εχω ακουσει πουθενα αλλα μη παρεις γουρουνι στο σακι εκτος και αν τον εχεις δοκιμασει και σου κανει τοτε εμας μας περισευει :) οι ebs ειναι καλοι ενησχυτες οπως και οι ampeq αλλα ριξε μια ματια στους eden εγω προσφατα αγορασα εναν 120w με 15 ηχειο combo ειναι οτι καλυτερο ακουσα αναμεσα σε πολλες μαρκες,μπορουσα να διαθεσω μεχρι 800ε τον πηρα 400ε.σε αυτα τα λεφτα που διαθετεις θα σου προτεινα να κοιταξεις και τους aquilar

www.myspace.com/dimitrisdimas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη ψηνομαι να αγορασω ενα πολυ καλο combo ενισχυτη με αρκετα watts και λαμπες θα ηθελα σε πρωτη φαση αποψεις αν γνωριζει,αν εχει ακουσει η αν εχει δοκιμασει καποιος αυτο τον ενισχυτη:

http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_walkabout_1124_ohm.htm

 

Το θετικο με αυτο τον ενισχυτη ειναι οτι μπορεις ξεβιδωνοντας καποιες βιδες να βγαλεις την κεφαλή του,οποτε στην ουσια εχεις και κεφαλή και combo το οποιο βοηθαει σε οποιαδηποτε μεταφορα καθως η κεφαλη ειναι μονο 6 κιλα αντιθετα με τις κανονικες κεφαλες που συνηθως εχουν βαρος πανω απο 12 κιλα.

 

Απο εκει και περα θα ηθελα να ακουσω οτι αλλες δοκιμασμενες προτασεις εχετε η οτι αλλο νομιζετε.

Παιζουμε alternative rock με μια κιθαρα,μπασο,drums και γυναικεια φωνη.

Θελω τον ενισχυτη για ηχογραφηση,live,προβες.

 

Υ.Γ Τα χρηματα υπαρχουν!

 

Αν υπάρχουν τα χρήματα go for it, θα τον ευχαριστηθείς είναι πολύ παιχνιδιάρης ενισχυτής και σε αυτή την κατηγορία οι ηχητικές διαφορές μεταξύ ενισχυτών δεν συζητιούνται σε φόρουμ, μακάρι να είχες την ευκαιρία να μπορείς να δοκιμάσεις. Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο scout υπερέχει στη φορητότητα! . Απλά να έχεις στα υπόψιν ότι αν πιστεύεις πως θα χρειαστείς επέκταση καλύτερα να χτυπήσεις τον 15" στα 8ohm ώστε να μπορέσεις να κοτσάρεις και μια 2χ10 ή 4χ10 αν χρειαστεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου