Προς το περιεχόμενο

Ανορθογραφα posts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πιστευω οτι το εχετε παρατηρησει...

 

Δεν θα το παιξω σουπερ φιλολογος* και ορθογραφος, αλλα θεωρω οτι ειναι κριμα να εχουμε τετοιο πλουτο και να τον πεταμε στα σκουπιδια.    *δεν ειμαι ουτως η αλλως. μηχανικος ειμαι.

 

Θα μου πειτε, αυτο συμβαινει γενικοτερα με το νεο-Ελληνικο γενος.

Φυση, Γλωσσα και πολλα αλλα που τωρα μου διαφευγουν.

Μας τα παρεδωσαν οι παλαιοτεροι και αντι να τα διαφυλαξουμε ως κορην οφθαλμου, πολλες φορες μοιαζει να τα εκδικουμαστε!...

 

Δεχομαι οτι πολλοι "κομπιουτεραδες" εχουν συνηθισει στα ερμαφροδιτα Greeklish, αλλα οπως πολυ σωστα διαβασα σε καποιο Post, αυτη η γραφη αναπτυχθηκε απο αναγκη πριν απο 10+ χρονια οταν τα συστηματα δεν περιειχαν τα Ελληνικα και αναγκαζομασταν να "Ελληνοποιησουμε" τα Αγγλικα...

 

Τωρα πλεον δεν υπαρχει δικαιολογια.

 

Ειμαι σιγουρος οτι καποιος θα πει: "θα μιλαω και θα γραφω οπως θελω"...

και δεν θα εχει αδικο καθοτι it's a free country, που λενε και οι fellow Americans...  :D

 

Δεν θα προχωρησω παρακατω στηριζοντας τη μια ή την αλλη πλευρα.

Απλα θα επαναλαβω οτι ειναι κριμα να τσαλακωνουμε ετσι τη γλωσσα μας.

Το εχουν επιχειρησει ηδη πολλοι "περιεργοι" με αλλαγες και προσθηκες...

Εμεις θα μπορουσαμε απλα να προσεχουμε λιγο παραπανω.

 

Καμια φορα πανω στη βιασυνη ειναι απολυτως λογικο να γινονται λαθη. Αλλα η συστηματικη αμελεια στην ορθογραφια ειναι κατι που προσωπικα με ενοχλει παρα πολυ, και πιστευω και πολλους αλλους εδω μεσα.

 

Εχει τυχει μερικες φορες να κανω "παρατηρησεις" και να "γινομαι κακος", αλλα θα φροντισω να μην το ξανακανω γιατι δεν ειναι ο ρολος μου τετοιος.

Απλα καταθετω τη "διαπιστωση-διαμαρτυρια-προταση" μου και το αφηνω εδω...  :-X

 

Αλλωστε δεν μπορω να επιβαλω σε κανεναν να μαθει ή απλα να χρησιμοποιει τους κανονες της ορθογραφιας.

 

 

αφτα apo μεna...  ;)  riσπεκτ δε φαckin' λανγκουage!...  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοιτα δυστυχως το προβλημα ειναι οτι τα περισσοτερα ορθογραφικα λαθη γινονται απο τα μικροτερα σε ηλικια μελη του noiz  και δυστυχως ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ αυτα αλλα οι δασκαλοι τους οι οποιοι ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,απο τη στιγμη που τα ορθογραφικα λαθη δεν "τιμωρουνται" στα σχολεια και μπορεις χαλαρα να μπεις ακομα και στο πανεπιστημιο γραφοντας ανορθογραφα μοιραιο ειναι η ορθογραφια της γλωσσας μας να πεθανει...

 

(ο ανηψιος μου π.χ περασε στο Πανεπιστημιο και δεν ξερει να γραψει σωστα ουτε το...ονομα του!!!)

 

Ολα αυτα βεβαια τα λεει καποιος που ηδη ΓΡΑΦΕΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ (δηλ. ΧΩΡΙΣ τονους......λογω τεμπελιας.... ???)  ,οταν γραφω με το ΧΕΡΙ βεβαια γραφω ΣΩΣΤΑ (δηλ. και με τονους και το βασικοτερο και με πνευματα.)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλδερβοδυ σιμφονο, αλα δε βλεπω τπτ που να μποrei na γινει περα απο της σιστάσεις που kanoume στα ανωρθογραφα μελι re γμτ. :λολ:  :P

 

 

ΥΓ1. Εγώ δεν μπορώ με τίποτα τις συντομογραφίες τύπου τπτ, γμτ. Αν είσαι τόσο πολυάσχολος και δεν προλαβαίνεις να γράψεις το "τίποτα" ολόκληρο, ασχολήσου με τις business σου και μη γράφεις σε forum.

ΥΓ2. Προτείνω να καθιερωθεί η Τριγγική ως δεύτερη επίσημη γλώσσα του Noiz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ορθογραφία δεν λέει τπτ παιδιά απλά το τηρούμε για να μπορούν οι πιο ηλικιωμένοι να διαβάζουν.Χάρη σας κάνουμε που λένε κιόλας.

 

Στο σχολείο πάλι σιγα σιγα μαθαίνεται κ η ορθογραφία αλλα δεν είναι το σημαντικό πλέον να ξέρει ο πιτσιρίκος ορθογραφία παρα να συμμετέχει,να είναι ομαδικός,να είναι ανταγωνιστικός(σχετικό αυτό μην το παρετε στραβά).Μεσα απ αυτά κ απ τα ίδια του τα λάθη σιγα σιγα χτίζει την ποιότητα του στις γνώσεις.Βέβαια δεν ξεχνάμε τον παράγοντα γονείς κ μορφωτικό επιπεδο κ ενδιαφέρον προς τα παιδιά. κτλ κτλ κτλ τκλ κτλ

 

Υ.Γ.Προς τουν μου τησπάει......Θελι βαρί του αμελέτιτου ι γλόσα αυτήν ρα.Οπιου κι όπιους διεν πεζ να το χι.Ισι τριλός??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσα απ αυτά κ απ τα ίδια του τα λάθη σιγα σιγα χτίζει την ποιότητα του στις γνώσεις

 

αμ,αυτο ειναι που με φοβιζει,ειμασταν ...ψες το βραδυ στο προβιδερι/στουντιαδερι :) και πιασαμε μια κουβεντα για τους...στιχοι ενος κομματιου (στη παρεα ηταν 5-6 20χρονοι που φτιανανε δισκο) και καποια στιγμη λεω οτι ο στιχος αυτος μου θυμιζει λιγο Καρυωτακη (αφου βεβαια καταλαβα τι εγραφε μια και η ορθογραφια του με ...δυσκολεψε..) και ολοι με κοιταγαν σα..χανοι...(ποιος Καρυωτακης ?πηρε τετοιο παιχτη ο Ολυμπιακος και δεν το μαθαμε??? ;D)

 

να είναι ανταγωνιστικός

 

αυτο μας καταστρεψε νομιζω δηλ. να πεταξει ολες τις αχρηστες γνωσεις (ορθογραφια,ιστορια,λογοτεχνια) και να ειναι ετοιμος για την...κιμαδομηχανη των εταιρειων... ::) και την "παραγωγη"...ωραια,πολυ ωραια... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως κακώς καταργήθηκε η σχολική ποδιά, η βέργα και η τιμωρία.

Δεν είναι μόνο η ορθογραφία.

Έχετε δει πως πάνε τα κοριτσάκια στο σχολείο; Σαν πορνοστάρ, και μιλάω σε επίπεδο γυμνασίου. Άσε δε και κάποιες μαμάδες που τα καμαρώνουν κιόλα.

Για τα αγοράκια-γκεϊ-ιμο-κλπ δεν σχολιάζω, θα με κόψει το εσρ.

 

Και σας τα λέει αυτά ο kwstas79, που ξέρετε τι παλιάνθρωπος είναι.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δει πως πάνε τα κοριτσάκια στο σχολείο;

 

α,εδω μας τα χαλας μια χαρα  ειναι!! ;D ;D

 

(αν και δυστυχως τα περισσοτερα ειναι χοντρα,καλα μονο κρουασαν Follie τρωνε?? ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και δυστυχως ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ αυτα αλλα οι δασκαλοι τους οι οποιοι ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,

 

...ο Trigga εάν δεν κάνω λάθος είναι δάσκαλος...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου