Προς το περιεχόμενο

Ανορθογραφα posts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

quick_lock.gif για να τελειώνουμε.

 

Δεν νομίζω να υπάρχει λόγος αυτή τη στιγμή.  :)

 

@ Bloody_Sunday. Μην θυμώνεις. Απλά σκότωσα πολλά έντομα σήμερα και έχω λίγες τύψεις. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θυμώνω βρε Χαριλατρόνιο...!  :)

 

Σπάι, το κλείδωμα ενός θρεντ θεωρείται πολύ "παρεμβατική" συμπεριφορά σε ένα φόρουμ, και για αυτόν το λόγο χρησιμοποιείται ως τελευταία λύση. Ευτυχώς, έχουμε μοντουλάτορες που το γνωρίζουν καλά αυτό και το χρησιμοποιούν με ψυχραιμία και φειδώ.  ;)

 

 

 

(βέβαια, υπάρχει και κάτι άλλο "παρεμβατικό" που θα έπρεπε να είχε γίνει εδώ και καιρό για κάποιο γνωστό "φρούτο" εδώ τριγύρω αλλά θα μας βγάλει στα παράθυρα, βλέπεις...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

πρωτη φορα ακουω παντως ανθρωπο να ισχυριζεται σημερα οτι προφερει διαφορετικα το υψιλον απο το γιωτα..

 

Εγώ πάλι δεν έχω ακούσει κανέναν να λέει "Καργιοθραύστης" ή "καργιάτιδες". ;DΤέλος [άντων,και λίγο καλμπουράκι καλό κάνει.Όσο για τα "ι" που λέγαμε,σωστά μιλάς,αλλά να ξαναπώ πως η γραμματική μας είναι ιστορική και όχι φωνητική και αυτό δεν ισχύει μόνο για τα Ελληνικά αλλά και για τίς περισσότερες γλώσσες.

Όπως σωστά είπε κι ένας φίλος πριν,το "Μήτσος" προφέρεται ακριβώς το ίδιο με το "Μίτσως".Το ίδιο ακριβώς όμως προφέρεται KAI το "lite" ΚΑΙ το "light" :)

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Έχω επίσης την αίσθηση ότι το:

"όρεξη έχεις νυχτιάτικα?"

 

προφέρεται ακριβώς το ίδιο με το:

"όρεξι έχις νιχτιάτικα?"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επίσης την αίσθηση ότι το:

"όρεξη έχεις νυχτιάτικα?"

 

προφέρεται ακριβώς το ίδιο με το:

"όρεξι έχις νιχτιάτικα?"

Χαχαχαχαχα....ωραίος,καλό βράδΥ!

moto perpetuo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Ρε παιδιά, κάθε φορά που βλέπω σχετικά θέματα, έχω ένα μόνο παράπονο, ένα:

 

Όλοι εσείς που καίγεστε για τη γλώσσα και την ορθογραφία (κι εγώ καίγομαι, αλλά δεν πετάω διάφορα μαργαριτάρια που βλέπω συνήθως σε τέτοιες συζητήσεις) γιατί δεν μορφώνεστε ή δεν ψάχνεστε λίγο σχετικά με αυτό το ζήτημα, αφού τόσο σας ενδιαφέρει?? Γιατί να λένε όλοι συνέχεια τα ίδια και τα ίδια, με τα περισσότερα επιχειρήματα να βασίζονται πραγματικά στο συναισθηματισμό και μόνο?? Γιατί μόλις σας παραθέσω τα παρακάτω λινκ όλοι θα τσαντιστείτε και θα μου λέτε ότι το παίζω έξυπνος, και ποιος είμαι εγώ κτλ?? Τεσπα, μια ακόμα μάταιη προσπάθεια:

 

http://www.amazon.com/Language-Instinct-Steven-Pinker/dp/0060976519 (μερικά θέματα σχετικά με την ανάπτυξη της γλωσσικής ικανότητας στην παιδική ηλικία τα οποία αναφέρει είναι αμφισβητούμενα, αλλά έχει την πιο καλή και ευχάριστη εισαγωγή στη γλωσσολογία που έχω δει)

 

http://www.bibliopolio.gr/Εισαγωγή-θεωρητική-γλωσσολογία-p-83179.html

http://www.amazon.com/Greek-History-Language-Speakers-Linguistics/dp/0582307090

http://www.amazon.com/Historical-Linguistics-Language-Cambridge-Studies/dp/0521459249

 

πραγματικά δεν μιλάμε για περισσότερο απο ένα χρόνο δουλειά, με χαλαρή ενασχόληση τα ΣΚ... μπορεί και να υπάρχουν καλύτερα βιβλία αναφοράς, μιας και εγώ έχω ασχοληθεί κυρίως με τη "μαθηματική" μόνο πλευρά της γλωσσολογίας για λόγους επεξεργασίας σήματος, αναγνώρισης φωνής, parsing και άλλα τέτοια. Επίσης προς θεού, οι Έλληνες γλωσσολόγοι δεν είναι new age μ@#$κες, είναι άνθρωποι που αγαπάνε τη γλώσσα, και με τις σπουδές τους το έχουνε δείξει έμπρακτα. Όταν λένε κάτι ψάχτε πρώτα γιατί το λένε. Τέλος οι γλωσσολόγοι μελετάνε τη γλώσσα, οι φιλόλογοι τα κείμενα και το λογοτεχνικό πλούτο οποιασδήποτε μορφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου