Προς το περιεχόμενο

Ανορθογραφα posts


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθως υπαρχουν και προβληματα (πχ δυσλεξια), και τα ατομα που τα εχουν δεν ειναι απαραιτητα ουτε αγραμματοι ουτε χαζοι

 

Μωρε συμφωνω αλλα αν το παρουμε ετσι το 90% των νεων μας ειναι δυσλεκτικοι???? :o...τι στο διατανο...επιδημια επεσε???

 

 

εχω 100% περισσοτερη εμπιστοσυνη στη νεα γενια, απ'οτι στην δικη μου ή στις παλαιοτερες..

 

καλα σε αυτο δεν εχεις καθολου αδικο......ειδαμε τα ΧΑΛΙΑ που η "γραμματιζουμενη γενια του Πολυτεχνειου" εφερε τη χωρα αυτη μολις πηρε τα...γκεμια της...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 245
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως κακώς καταργήθηκε η σχολική ποδιά, η βέργα και η τιμωρία.

Δεν είναι μόνο η ορθογραφία.

Έχετε δει πως πάνε τα κοριτσάκια στο σχολείο; Σαν πορνοστάρ, και μιλάω σε επίπεδο γυμνασίου. Άσε δε και κάποιες μαμάδες που τα καμαρώνουν κιόλα.

Για τα αγοράκια-γκεϊ-ιμο-κλπ δεν σχολιάζω, θα με κόψει το εσρ.

 

Και σας τα λέει αυτά ο kwstas79, που ξέρετε τι παλιάνθρωπος είναι.

 

Kwstas79,

η παρακάτω συζήτηση είμαι σίγουρος ότι θα σε ενθουσιάσει :) (παλιάνθρωπος γαρ).

Είμαστε στην τάξη και παραδίδω μάθημα φυσικής. (είμαι φυσικός ραδιοηλεκτρολόγος)

Κάποια στιγμή με ρωτάει η Αννούλα (το πραγματικό όνομα είναι άλλο):

-κύριε...

-κεριά

-τέλος πάντων, να ρωτήσω κάτι?

-ρώτα

-είστε ραδιοηλεκτρολόγος?

-ναι, γιατι?

- θα μου αλλάξετε τα φώτα?

 

το πως ντύνονται είναι ψιλά γράμματα, το πως μιλάνε να δεις , ή μάλλον να ακούσεις...

 

 

χαχαχαχαχα.Και μετα λεει ο SF να μη γινομαστε φυσικοί. :D

Ολοι στο μηχανογραφικο σας βαλτε φυσικό!

(εμενα μια μαθητρια μου αδυνατουσε να βρισκεται στο μαθημα την (μεσημεριανη) ωρα που της ζητουσα γιατι "ειχε μαριμάρ" ) ;D

 

τι ήμουν? Ο Superman?

 

Οχι,ησουν ο εκλεκτος, που το συστημα σε προοριζε για modulator. ;D

 

Περα απο την πλακα,το να γραφεις ανορθογραφα ειναι δειγμα οτι δεν ξερεις απο που προερχονται οι λεξεις που χρησιμοποιεις (ετυμολογικα),αρα δεν ξερεις για τι πραμα μιλας.Αυτο απο μόνο του σε κανει αστοιχείωτο.(εννοειται οτι δε μιλαω για μαθησιακες δυσκολίες-δυσλεξια κλπ).Δεν με ενοχλει ενα ανορθογραφο κειμενο,αλλα ντρεπομαι οταν κανω ορθογραφικα λαθη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τριγγουλίνο μου, το ότι το θέμα της ορθογραφίας είναι λιγότερο σημαντικό από την υποχρηματοδότηση της παιδείας, τις κακοποιήσεις ανηλίκων, το φαινόμενο του θερμοκηπίου και τα πυρηνικά απόβλητα είναι αυτονόητο. Όμως το θέμα παραμένει σημαντικό και το παρόν thread αναφέρεται σε αυτό. :)

 

Μα είμαστε εδω για να καταδείξουμε το θέμα κ να το κατακρίνουμε.

 

Επίσης αλλα θέματα είναι η σωστή διαπαιδαγώγιση απ' το σπίτι κ σχολείο,η συνύπαρξη με άλλους ανθρώπους κ η συνεργασία με αυτούς, η αλληλεγγύη μεταξύ τους και ο σεβασμός προς όλους,ο ανταγωνισμός όπου χρειάζεται(μεταξύ ομάδων κ παιχνιδιού ή εργασίας) κτλ κτλ κτλ

 

Θεωρώ πιο σημαντικά να είσαι πάνω απ όλα άνθρωπος, παρά να ξέρεις ενα μάτσο λέξεις κ πώς τονίζονται.

 

 

Να συμπληρώσω το οτι η μάθηση δεν σταματά στα χρόνια του σχολείου κ του πανεπιστημίου.Η συνεχής μόρφωση είναι προσόν του ανθρώπου.Κ να μην ξέρεις την τέλεια ορθογραφία σιγα σιγά μπορείς να το καλλιεργήσεις αν νιώθεις άσχημα κ σε πάει πίσω αυτό.

 

Τα υπόλοιπα που αναφερεις είναι άλλου παπά ευαγγέλιο και δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την πλακα,το να γραφεις ανορθογραφα ειναι δειγμα οτι δεν ξερεις απο που προερχονται οι λεξεις που χρησιμοποιεις (ετυμολογικα),αρα δεν ξερεις για τι πραμα μιλας.Αυτο απο μόνο του σε κανει αστοιχείωτο.(εννοειται οτι δε μιλαω για μαθησιακες δυσκολίες-δυσλεξια κλπ).Δεν με ενοχλει ενα ανορθογραφο κειμενο,αλλα ντρεπομαι οταν κανω ορθογραφικα λαθη.

Πάντως εσύ είσαι πάντα ετυμόλογος. :P :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...Τα παιδιά σας,μάς δεν γίναν emo απο την έλλειψη ορθογραφίας.

 

 

Φλώρος και emo γίνεσαι (trigga) αν είσαι μαλθακός. Όχι αν στρώνεις τον κ#λο σου να βελτιώσεις τις αδυναμίες σου.

Ήμαρτον. Η συζήτηση περί δευτερεύουσας σημασίας της ορθογραφίας μπορεί να επεκταθεί και σε άλλους τομείς.

Πρέπει να ξέρεις να εκφράζεις τις απόψεις σου .... δεν πηράζη να κανις λοίγα λάθι στν ορθογραφήα.

Πρέπει να ξέρεις φυσική (γενικώς) ... δεν πειράζει αν δεν θυμάσαι απ' έξω ούτε το νόμο του Newton.  

Πρέπει να συλλάβεις το νόημα των μαθηματικών... δεν πειράζει αν δεν ξέρεις να βρεις τις ρίζες ενός τριωνύμου.

Πρέπει να κατανοήσεις του γεωπολιτικούς συσχετισμούς .....δεν πειράζει αν δεν ξέρεις τι γιορτάζουμε στις 28 Οκτωβρίου.

Πρέπει να παίζεις κιθάρα με feeling ... δεν πειράζει αν παίζεις μια νότα το λεπτό και οι μισές νότες είναι "αδέσποτες".

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα δυστυχως το προβλημα ειναι οτι τα περισσοτερα ορθογραφικα λαθη γινονται απο τα μικροτερα σε ηλικια μελη του noiz  και δυστυχως ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ αυτα αλλα οι δασκαλοι τους οι οποιοι ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΓΡΑΜΜΑΤΑ,απο τη στιγμη που τα ορθογραφικα λαθη δεν "τιμωρουνται" στα σχολεια και μπορεις χαλαρα να μπεις ακομα και στο πανεπιστημιο γραφοντας ανορθογραφα μοιραιο ειναι η ορθογραφια της γλωσσας μας να πεθανει...

 

(ο ανηψιος μου π.χ περασε στο Πανεπιστημιο και δεν ξερει να γραψει σωστα ουτε το...ονομα του!!!)

 

Ολα αυτα βεβαια τα λεει καποιος που ηδη ΓΡΑΦΕΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΑ (δηλ. ΧΩΡΙΣ τονους......λογω τεμπελιας.... ???)  ,οταν γραφω με το ΧΕΡΙ βεβαια γραφω ΣΩΣΤΑ (δηλ. και με τονους και το βασικοτερο και με πνευματα.)

 

Όχι απαραίτητα. Και εγώ, 17 είμαι. Αλλά προσέχω νομίζω τι γράφω. Είναι σε μερικά σημεία που το πράγμα καταντάει τραγικό, με κραυγαλέα λάθη..

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με στριμωξες τώρα.Έχεις δίκιο εγώ φταίω που δεν μαθαίνω ορθογραφία στα παιδιά σου.Πάρε σπίτι ιδιωτικό δάσκαλο όπως στον πόλεμο να βγάλεις παιδί.....αστροφυσικό.Τύφλα να χει και το γονίδιο ναούμ :P

 

Οποιο μαθητούδι θέλει, για 1000 λόγους, θα μάθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε τπτ αποτελέσματα ή έστω κ κανεναν εξεταστή εκθέσεως να μας πει τπτ για τη φετινή χρονιά εξετάσεων?

 

Εστω κι αν το θεμα ήταν κάπως μπορείς να καταλάβεις το επίπεδο κ το ποσοστό των καλών μαθητων.

 

Να μιλάμε κ με στοιχεία κ όχι θεωρία που την πάμε όπου νάναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την πλακα,το να γραφεις ανορθογραφα ειναι δειγμα οτι δεν ξερεις απο που προερχονται οι λεξεις που χρησιμοποιεις (ετυμολογικα),αρα δεν ξερεις για τι πραμα μιλας.Αυτο απο μόνο του σε κανει αστοιχείωτο.(εννοειται οτι δε μιλαω για μαθησιακες δυσκολίες-δυσλεξια κλπ).Δεν με ενοχλει ενα ανορθογραφο κειμενο,αλλα ντρεπομαι οταν κανω ορθογραφικα λαθη.

Πάντως εσύ είσαι πάντα ετυμόλογος. :P :P

 

 

έτυμο=η αρχικη προελευση κ σημασια των λεξεων.

 

Α,καταλαβα.γραφεις επιτηδες ανορθογραφα.γμτ,μ'επιασες,ροφλ,λολ,γτπ ειμαι.κακο συνπντμ (κακο συναπαντημα) ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως με ενοχλεί  η ανορθογραφία, (ιδιαίτερα όταν κάνει μπαμ ότι είναι προϊόν βαρεμάρας ή αδιαφορίας).

 

Με ενοχλεί και η λάθος χρήση της γλώσσας. Και τα 2 είναι ζήτημα παιδείας και ζητήματα παιδείας και δεν συνάδουν (έ, έ ;;;  ;)) ούτε με την ηλικία ούτε με τίποτα άλλο παρά με την προσωπική ανάγκη και παιδεία του καθενός.

 

Για του λόγου του αληθές:

 

Το σωστό είναι ΕΠΙΤΡΕΨΕ μου να... και όχι επέτρεψέ μου, δοκιμάστε την αναζήτηση με όλους τους ενδεχόμενους τονισμούς (από 2 ως κανέναν) και θα σας στείλει 8 σελίδες, που μέσα έχουν όλες τις ηλικίες αποστολέων και βαθμίδων γραμματοσύνης.

Άλλες 6 σελίδες επιστρέφει η αναζήτηση "στα πλάισια" , όταν το σωστό είναι στο πλαίσιο.

Αυτά τα λένε και πολιτικοί, δημοσιογράφοι, παραγωγοί και όλοι εμείς οπότε ας μην είμαστε δογματικοί στο τι φταίει, όσο και αν εμένα μου πονάει το μάτι κάθε φορά.

 

P.S δεν είμαι ακόμα  25  8)

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου