Προς το περιεχόμενο

2ο Noiz online jam


elavd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) έτσι που είναι δομημένο το κομμάτι (έχει ένα μεγάλο μέρος για σόλο και μετά μια μικρότερης διάρκειας "γέφυρα") θα πρότεινα αυτή τη φορά να παίξουμε λιγότεροι κιθαρίστας ανά κομμάτι με μεγαλύτερη διάρκεια σόλο. Ο καθένας δηλαδή θα έχει στη διάθεσή του 1 λεπτό περίπου, στο οποίο θα παίξει πάνω στο αρχικό θέμα και μετά πάνω στη "γέφυρα", για να δώσει τη σειρά του στον επόμενο. Χωράνε λοιπόν 4 κιθαρίστες ανά κομμάτι.

 

Aκούγοντας ξανά το BT, νομίζω ότι δεν μπορεί να χωριστεί σε 4 κομμάτια, αν θεωρηθούν αυτά "ισοδύναμα" τουλάχιστον. Για 3 το βλέπω...  ::)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 271
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

έχουμε ενα ακόρντο σπαι με αυξημένη #9.Συνήθως σε τέτοια ακόρντα παίζεις super locrian σωστά?Η κ half/whole diminished.Αυτο εχω μάθει.

 

Στο συγκεκριμένο πάλι δεν μου κάθεται τπτ απ αυτά κ μου κάθεται η απλή E natural minor (aeolian).

Βαήθα λίγο γιατι το χω χάσει λίγο

 

Το Ε7#9 παρότι έχει αλλοίωση είναι συγχορδία που δεν χρειάζεται απαραίτητα να λυθεί και μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν static συγχορδία όπως έκανε ο Hendrix και όπως γίνεται σε άπειρα κομμάτια funk όπου λειτουργεί σαν τονική συγχορδία με ήχο "ανάμεσα" σε dom7 και m7. Οπότε πολύ καλά κάνεις και εμπιστεύεσαι το αυτάκι σου που σου λέει να χρησιμοποιήσεις Aeolian, Dorian ή και μινόρε πεντατονική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ θα μας παίξεις τπτ εδώ?Δεν εχω κανένα στοιχείο για την μουσική σου ύπαρξη και δεν το μπορώ αυτό.Θέλω να ακούσω τον μουσικό σου αυνανισμό :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ θα μας παίξεις τπτ εδώ?Δεν εχω κανένα στοιχείο για την μουσική σου ύπαρξη και δεν το μπορώ αυτό.Θέλω να ακούσω τον μουσικό σου αυνανισμό :P

Προς το παρόν αρκέσου στον διανοητικό μου αυγανισμό (τα ποστ μου). Όταν πάρω εξοπλισμό ηχογράφησης θα ακούσεις όσες πρασινάδες και κουλαμάρες επιθυμείς. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκούγοντας ξανά το BT, νομίζω ότι δεν μπορεί να χωριστεί σε 4 κομμάτια, αν θεωρηθούν αυτά "ισοδύναμα" τουλάχιστον. Για 3 το βλέπω...  ::)

 

Εγώ εξακολουθώ να "ακούω" 4 μέρη:

 

1ο μέρος: 0:00-1:04

2ο μέρος: 1:05-1:50

3ο μέρος: 1:51-2:36

4ο μέρος: 2:37-τέλος κομματιού

 

Απλά, αυτός που θα παίξει το 4ο μέρος, είναι ευνοημένος γιατί θα παίξει λίγο παραπάνω (έχει περισσότερα μέτρα πάνω σε Ε7#9) ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εξακολουθώ να "ακούω" 4 μέρη:

 

1ο μέρος: 0:00-1:04

2ο μέρος: 1:05-1:50

3ο μέρος: 1:51-2:36

4ο μέρος: 2:37-τέλος κομματιού

 

Απλά, αυτός που θα παίξει το 4ο μέρος, είναι ευνοημένος γιατί θα παίξει λίγο παραπάνω (έχει περισσότερα μέτρα πάνω σε Ε7#9) ;)

 

Έχεις δίκιο... βλακεία έγραψα.  :-[

 

Θα προσπαθήσω το ΣΚ να γράψω κάτι πάνω στο τελευταίο κομμάτι (επιλογή απολύτως τυχαία...)  8)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι πάντως παρουσιάζει ενδιαφέρον...πιστεύω πως είναι αρκετά πιο "απαιτητικό" απο το προηγούμενο...

και το γεγονός ότι είναι πάνω απο 120bpm το τοποθετεί κατά τη γνώμη μου έξω απο την "εύκολη groove zone"..

 

Αν ήταν κάπως πιο αργό θα ήταν πιο εύκολο να γκρουβάρει μια lead κιθάρα επάνω του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είμαι εγώ παιδιά.

 

 

 

Με τα ρυθμικά αυτά θέλει βρωμοφανκιά αλλα δεν έχω τη γνωση κ τα μέσα,οπότε πάρτε ποιοτική ατμοσφαιριά.

 

Υ.Γ.Μένω στην αρχή αν δεν κάνω λάθος με 6η.Αυτό πάνω στο μινορέ-ματζόρε G που χει αρμονικά στέκεται?Στο αυτί μου κάνει κάπως χαοτικό να το πώ?

 

Υ.Γ.Fleamail τώρα πως να στο στείλω αυτό εσένα?Χρησιμοποίησα ενα stereo enhancer για το ρυθμικό ωστε να το στείλω λίγο πιο πίσω κ να φέρω το lead μπροστά.Αρα εχω μια στερεοφωνική εικόνα για τον ήχο που έκανα.Κ επίσης δεν θέλω τπτ απο εφέ.

 

 

EΝτιτ  Μετα απο την προτροπή του longshadow το διαγραφω το λίνκ και όσοι το πήρατε μοιράστε το χέρι χέρι πλέον να πάρουμε πάλι τη eurovision :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ trigga , ξεχάσαμε να πούμε να τα δίνουμε κατευθείαν στον flea ώστε οι υπόλοιποι να τα ακούσουν για πρώτη φορά όλα μαζί τελειωμένα..

Δεν ξέρω τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ trigga , ξεχάσαμε να πούμε να τα δίνουμε κατευθείαν στον flea ώστε οι υπόλοιποι να τα ακούσουν για πρώτη φορά όλα μαζί τελειωμένα..

Δεν ξέρω τι γνώμη έχουν οι υπόλοιποι...

 

+1024

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου