Προς το περιεχόμενο

υπέρταση υπόταση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρίν λίγο καιρό μου κάηκε ο μετασχηματιστής απο το emx και μου είπαν στον bon ότι φταίει το ότι σε μια μπρίζα έχω συνδεμένα πολλά μαζι (υπολογιστή,3 synth,ένα μίκτη) επειδή δεν έχω άλλη μπρίζα παρά μόνο μια με πολύμπριζα υπάρχει κάτι που μπορώ να προσθέσω ώστε να έχω ίση τάση στα πολύμπριζα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιεργη δικαιολογία αυτή.. 

 

για να εχεις σχετικά σταθερή τάση βάλε κανα ups . προσωπικά εχω συνδεδεμένο ολο το στουντιο σε μια πρίζα (πρπ 900 W/h κατανάλωση σε απλή on λειτουργία )  .  για να αντιμετωπίσω το οτιδήποτε εχω 2 ups στην γραμμή κ ολα δουλεύουν άψογα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου είπαν στον bon ότι φταίει το ότι σε μια μπρίζα έχω συνδεμένα πολλά μαζι (υπολογιστή,3 synth,ένα μίκτη)

 

:o

 

Καμμιά άλλη λαμακία δεν βρήκαν να σου πούνε; Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που έχουν συνδέσει μέχρι και την γιαγιά τους στο πολύμπριζο και δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Το να συνδέσεις 1 και 2 πολύμπριζα σειριακά σε μία παροχή ρεύματος δεν ελοχεύει κινδύνους ΕΚΤΟΣ αν η παροχή είναι για μπάτσες από την αρχή. Από την στιγμή που 220V (θεωρητικά) παίρνεις από την πρίζα, 220 θα πάρεις και από το 2ο, 3ο πολύμπριζο. Αφού έχεις μία μόνο παροχή, συνιστώ να πάρεις ένα καλό UPS το οποίο θα συνδέσεις απ' αυεθείας στην πρίζα και όλα τα μηχανήματα που έχεις να παίρνουν ρεύμα από το UPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που σου ειπαν ειναι χαζομαρα,το μονο προβλημα που θα ειχες απο την υπερφορτωση μιας πριζας ειναι να σου πεφτει η ασφαλεια και τιποτα αλλο (ηλεκτρολογος μηχανικος γαρ).Το μονο προβλημα που θα ειχες θα ηταν  εαν εχεις στην ιδια πριζα καποιον κινητηρα ο οποιος σε καθε εκκινηση τραβαει περισσοτερο ρευμα (βλ. air condition στο start)με αποτελεσμα να εχεις μια πτωση τασης.Kατα τα αλλα πας σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα και παιρνεις εναν ισοσταθμιστη τασης me 50 ΕUROS τα 1200 Va(δεν θες παραπανω) και ξεμπερδευεις.Φαντασου οτι ενας ενισχυτης τραβαει περιπου 50 watt,ενα home cinema 60watt κ.ο.κ.Αρα καταλαβαινεις μεχρι τα 1200 ποσο εχεις! Ουτε ups που ειναι ακριβα ουτε τιποτα.Ο ισοσταθμιστης θα σου  διατηρει την ταση σταθερη και θα σου προστατευει το κυκλωμα σου απο υπερταση και υποταση για ομαλη λειτουργια και να μην καει καμια πλακετα ;D.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ισοσταθμιστης θα σου  διατηρει την ταση σταθερη και θα σου προστατευει το κυκλωμα σου απο υπερταση και υποταση για ομαλη λειτουργια και να μην καει καμια πλακετα ;D.

 

Βρε ηλεχτρολόγε ναούμ ο ισοσταθμιστής δεν σε σώζει απο υποτάσεις αλλα μόνο απο υπερτάσεις.Εκτος αν βγήκε καινουριος ισοσταθμιστης με αποθήκη ρεύματος πάνω του.Δηλαδή ισοσταθμιστης UPS.

 

Ετσι το ξέρω το θέμα, έχω λάθος?

 

Πιανίστα ισοσταθμιστή ή πολύμπριζο με ασφάλειες πάρε αν δεν θες έξοδα.Μόνο απο υπερτάσεις προστατεύεσαι που νομίζω είναι το προβλημα γιατι στις υποτασεις το πολύ πολύ να σου σβήσει το μηχάνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ισοσταθμιστης θα σου  διατηρει την ταση σταθερη και θα σου προστατευει το κυκλωμα σου απο υπερταση και υποταση για ομαλη λειτουργια και να μην καει καμια πλακετα ;D.

 

Βρε ηλεχτρολόγε ναούμ ο ισοσταθμιστής δεν σε σώζει απο υποτάσεις αλλα μόνο απο υπερτάσεις.Εκτος αν βγήκε καινουριος ισοσταθμιστης με αποθήκη ρεύματος πάνω του.Δηλαδή ισοσταθμιστης UPS.

 

Ετσι το ξέρω το θέμα, έχω λάθος?

ενα απλο τυχαιο παραδειγμα για να μην μπλεκομαστε

 

 

http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=114523

 

 

 

 

φιλε μου κανεις λαθος....ναουμ!δεν ξερω εαν αχολεισαι με το αθλημα αλλα ριξε μια ματια κατι μπορει να βγαλεις φιλικα και μην παραπληροφορουμε δεν πρεπει.

http://www.voltageconverters.com/itemdesc.asp?ic=SVC2000

διαβασε τι λεει και σε ποιο ευρυ φασμα τασεως ενεργει και θα δεις!

ή διαβασε αυτη την συζητηση:

http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=114523

το ups ειναι αλλιως ονομαζομενη η αδιαλειπτη παροχη της καταναλωσης με ταση.αυτη ειναι και η διαφορα των δυο .Οτι σε περιπρωση διακοπης τασης και οχι υποτασης το ups θα συνεχισει να παρεχει ταση ενω το voltage regulator οχι αλλα δεν μιλαμε για διακοπη αλλα γιαΥΠΟΤΑΣΗ.Αλλο πραγμα ε?????? Ελπιζω να εγινα αντιληπτος.

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κι εμένα μου φάνηκαν περίεργες οι δικαιολογίες του Bon Studio. Μήπως προετοιμάζουν το έδαφος για να σου αρνηθούν στο προσεχές μέλλον τις υποχρεώσεις της εγγύησής τους αν καεί κι άλλος μετασχηματιστής; Λέω εγώ τώρα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η υποταση εχει σαν αποτελεσμα να τραβηξει περισσοτερο ρευμα η συσκευη για να λειτουργησει

 

εγω εχω τσιμπησει ενα σταθεροποιητη στα 600VA μονο 3ο γιουρια απο μαγαζι ηλεκτρονικων

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου