Προς το περιεχόμενο

υπέρταση υπόταση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω πάρει ενα πολύμπριζο που αναφέρει οτι εχει σταθεροποιητή κ κατι προστασιες απο κεραυνούς κ διαόλια.Τωρα ποσο ίδιο είναι αυτο με ενα στα8εροποιητη που έχει δείκτες κ αλλες λειτουργίες-ενδείξεις ξερω γω θα σας γελάσω.Αλλα αφου ζουνε τοσα χρόνια τα μηχανήματα κάνω το σταυρό μ αναβω κ το καντηλάκι τ' αη γιώρη κ το δουλευω τα αργαλίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλε εχω ακούσει πως οι καλύτεροι σταθεροποιητές ειναι αυτοι που διαθέτουν μηχανισμό ''servo''.

Tι είναι αυτό πάντως,μη με ρωτάτε.

Πρόσφατα πηρα στα χέρια ολοκαινουγια LCD t.v

κι έτσι το έμαθα αυτο,από τον τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω πάρει ενα πολύμπριζο που αναφέρει οτι εχει σταθεροποιητή κ κατι προστασιες απο κεραυνούς κ διαόλια.Τωρα ποσο ίδιο είναι αυτο με ενα στα8εροποιητη που έχει δείκτες κ αλλες λειτουργίες-ενδείξεις ξερω γω θα σας γελάσω.Αλλα αφου ζουνε τοσα χρόνια τα μηχανήματα κάνω το σταυρό μ αναβω κ το καντηλάκι τ' αη γιώρη κ το δουλευω τα αργαλίο

 

Μπα αυτο δεν κανει τιποτα μαν. εγω λεω για ενα κουτακι που ειναι μονο σταθεροποιητης. εκει πανω εχω κατσει εγω το πολυμπριζο.

 

Εγώ πάλε εχω ακούσει πως οι καλύτεροι σταθεροποιητές ειναι αυτοι που διαθέτουν μηχανισμό ''servo''.

Tι είναι αυτό πάντως,μη με ρωτάτε.

Πρόσφατα πηρα στα χέρια ολοκαινουγια LCD t.v

κι έτσι το έμαθα αυτο,από τον τεχνικό.

 

servo ειναι ηλεκτρομηχανικος μηχανισμος που διακοπτει μαχαιρι την παροχη αν αντιληφθει μαλακια στα 220(επιστημονικος ορισμος ε? :P)

 

edited:τα οποια 220 ειναι 230 εδω και καποια χρονια ;)

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Trιγκάκο εκείνο είναι ένα μηχανηματάκι που κόβει τις κορυφές του ρεύματος από ότι θυμάμαι, για να μην δεχτεί πολλά ηλεκτρόνια, γίνει συνωστισμός και μεγάλο γλέντι, και πάνω στο τσακίρ κέφι το κάψουν το πελεκούδι. Ο σταθεροποιητής προσπαθεί να τα κρατήσει όλα ήρεμα κι ωραία, σαν τις κυλιόμενες μπάρες στα γήπεδα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε ένα UPS στην πρίζα και από κει και έπειτα συνδέεις τον εξοπλισμό που έχεις.

Επί του θέματος όμως, για να "καεί" ο μεταχηματιστής σου θα πρέπει να συνέβει κάποιο βραχυκύκλωμα από τη μεριά του δευτερεύοντος. Από τη μεριά της χαμηλής τάσης δηλαδή. Πιθανή αιτία είναι το φθαρμένο βύσμα του Μ/Σ ή ακόμα και αστοχία στο power supply input του ΕΜΧ.

Γενικά, για να "καεί" Μ/Σ πρέπει να τραβήξει για κάποιο λόγο μεγάλο ρεύμα. Αυτό συμβαίνει κατά 99% σε βραχυκύκλωμα.

Το ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε στο Μ/Σ του ΕΜΧ και μόνο αποκλύει κάποια δυσλειτουργεία στη γραμμη.

Παρολλ'αυτά βάλε και ένα UPS για να έξτρα προστασία. Κακό δεν κάνει.

 

Περικλής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γενικά, για να "καεί" Μ/Σ πρέπει να τραβήξει για κάποιο λόγο μεγάλο ρεύμα. Αυτό συμβαίνει κατά 99% σε βραχυκύκλωμα.

Το ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε στο Μ/Σ του ΕΜΧ και μόνο αποκλύει κάποια δυσλειτουργεία στη γραμμη.

Παρολλ'αυτά βάλε και ένα UPS για να έξτρα προστασία. Κακό δεν κάνει.

 

Περικλής

 

δεν ειναι απαριατητο αυτο που λες ΠΕΡΙΚΛΗ περι δευτερευοντοε του Μ/Σ αλλα τεσπα...και εγω επιμενω οχι ups ειναι τζαμπα λεφτα παρτε εναν σταθεροποιητη.τι να το κανεις το ups θες να κανεις save οταν διακοπει το ρευμα οπως στον υπολογιστη.Τελοσπαντων ο καθενας κανει οτι νομιζει

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ισοσταθμιστης θα σου  διατηρει την ταση σταθερη και θα σου προστατευει το κυκλωμα σου απο υπερταση και υποταση για ομαλη λειτουργια και να μην καει καμια πλακετα ;D.

 

 

τα παιδια μας είπαν οτι τα πολύμπριζα είναι ψεύτικα.Δεν κανουν τι δουλεια της προστασιας που θέλουμε.Δες τα σαιτ που προτεινονται κ κανε την αγορα σου

 

Βρε ηλεχτρολόγε ναούμ ο ισοσταθμιστής δεν σε σώζει απο υποτάσεις αλλα μόνο απο υπερτάσεις.Εκτος αν βγήκε καινουριος ισοσταθμιστης με αποθήκη ρεύματος πάνω του.Δηλαδή ισοσταθμιστης UPS.

 

Ετσι το ξέρω το θέμα, έχω λάθος?

ενα απλο τυχαιο παραδειγμα για να μην μπλεκομαστε

 

 

http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=114523

 

 

 

 

φιλε μου κανεις λαθος....ναουμ!δεν ξερω εαν αχολεισαι με το αθλημα αλλα ριξε μια ματια κατι μπορει να βγαλεις φιλικα και μην παραπληροφορουμε δεν πρεπει.

http://www.voltageconverters.com/itemdesc.asp?ic=SVC2000

διαβασε τι λεει και σε ποιο ευρυ φασμα τασεως ενεργει και θα δεις!

ή διαβασε αυτη την συζητηση:

http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=114523

το ups ειναι αλλιως ονομαζομενη η αδιαλειπτη παροχη της καταναλωσης με ταση.αυτη ειναι και η διαφορα των δυο .Οτι σε περιπρωση διακοπης τασης και οχι υποτασης το ups θα συνεχισει να παρεχει ταση ενω το voltage regulator οχι αλλα δεν μιλαμε για διακοπη αλλα γιαΥΠΟΤΑΣΗ.Αλλο πραγμα ε?????? Ελπιζω να εγινα αντιληπτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου