Προς το περιεχόμενο

Χρηση 2 master keyboards ταυτοχρονα.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαλλον η ερωτηση μου ειναι παιδαριωδης αλλα...τελωσπαντων. Θελω να αγορασω αλλο ενα Midi keyboard, ετσι ωστε να μπορω να παιζω 2 soft synths ταυτοχρονα. Η ερωτηση ειναι Η εξης: Εχοντας στο macbooκ 1 midi in/out, πως θα βαλω και τα 2 πληκτρα πανω? Θα τα βαλω σε σειρα καπως ετσι:

 

Mac midi out---->Key1 midi in/key 1 midi out-----> Key 2 midi in/key 2 midi out--->Mac midi in

 

Αν μπορει να συμβει αυτο, τοτε το mac θα μπορει να τα αναγνωριζει ως 2 διαφορετικα controllers? Αν ΔΕΝ μπορει να συμβει, τι θα πρεπει να κανω;

Ελεηστε τον Newbie. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν mate, μια λύση είναι να πάρεις ένα MIDI keyboard με θύρα USB. Θα το καρφώσεις απευθείας σε USB port στο Macbook και θα παίζει σαν δεύτερο, αυτόνομο keyboard. ;)

 

Η δεύτερη λύση είναι να πάρεις επιπλέον MIDI interface (το ίδιο πράγμα ουσιαστικά), δεν σου συνιστώ να μπλέξεις με ρουταρίσματα MIDI από το ένα keyboard στο άλλο...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα με κατι τετοιο θα κανεις την δουλεια σου:

 

http://www.thomann.de/gr/emu_xmidi_2x2.htm

 

Tωρα δεν ξερω αν η συνδεση σε σειρα που προτεινεις θα πετυχει....αλλα γενικα το κοβω για μπλεξιμο...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τhnx παιδια! Μαλλον θα παρω αυτο το interface για να τελειωνω...

Τωρα εχω το axiom 61, απ το οποιο ειμαι απολυτα ευχαριστημενος αλλα λογω του οτι η καρτα ηχου μου δεν εχει midi in/out (Apogee duet), το χρησιμοποιω μεσω USB και δεν μπορω να προγραμματησω τα controllers του (trigger pads, knobs, faders). Mαλλον αυτα ειναι διαθεσιμα μονο με συνδεση μεσω midi in/out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που εχω το oxygen και παρολο που εχω καρτα ηχου με midi το συνδεω για ευκολια με USB και μπορω να κανω midi learn στα προγραμματα που χρησιμοποιω :D Εσυ γιατι οχι? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μαλλον η ερωτηση μου ειναι παιδαριωδης αλλα...τελωσπαντων. Θελω να αγορασω αλλο ενα Midi keyboard, ετσι ωστε να μπορω να παιζω 2 soft synths ταυτοχρονα. Η ερωτηση ειναι Η εξης: Εχοντας στο macbooκ 1 midi in/out, πως θα βαλω και τα 2 πληκτρα πανω? Θα τα βαλω σε σειρα καπως ετσι:

 

Mac midi out---->Key1 midi in/key 1 midi out-----> Key 2 midi in/key 2 midi out--->Mac midi in

 

Αν μπορει να συμβει αυτο, τοτε το mac θα μπορει να τα αναγνωριζει ως 2 διαφορετικα controllers? Αν ΔΕΝ μπορει να συμβει, τι θα πρεπει να κανω;

Ελεηστε τον Newbie. Ευχαριστω!

 

USB φιλαράκι και βάζεις όσες πιανόλες θες... καλα σου λενε οχι midi αλλο...

 

WTB μηχανή για euro +4 PM ME

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου